Nimpparisankari: Vilkku oli turvallinen
Turun Kirjamessujen ohjelmajohtaja Vilja-Tuulia Huotariselle nimipäivä on aina ollut suuri juhlapäivä. Siihen syynä on hänen syntymäpäivänsä, joka osuu tapaninpäivälle.
– Syntymäpäiväkin oli kiva, kun se jatkoi joulua, mutta luonnollisesti kaverisynttäreiden pitäminen ei onnistunut joulun aikaan. Niinpä nimipäivänä pidettiin isot juhlat, joihin kutsuin kavereita, Huotarinen muistelee.
– Muistan, että lapsuudessani nimipäivä oli elokuun puolella. Se sitten jossain vaiheessa siirtyi syyskuun puolelle, 1977 syntynyt Huotarinen jatkaa.
Viljan nimipäivä on ollut almanakassa vuodesta 1951. Nimipäivä oli 1990-luvun puoliväliin elokuun 27. päivä, mutta 1995 nimipäivä siirrettiin nykyiselle paikalleen.
Lapsena Huotarinen ei ollut täysin sinut nimensä kanssa. Kaimoja ei omassa ikäluokassa ollut, koska nimi on yleistynyt vasta 2000-luvun kuluessa. Maaseudulla Lempäälässä kasvanutta Huotarista häiritsi myös nimen maatalouteen kytkeytyvä merkitys.
– Lapsena olisin halunnut olla Miia tai Piia tai joku muu siihen aikaan yleinen nimi, joka ei olisi tarkoittanut mitään, Huotarinen sanoo.
– Kouluaikana minulle myös muodostui yleisesti käytössä ollut lempinimi Vilku. Kun nimeni oli harvinainen, Vilkku oli turvallinen nimi. Oikeastaan vasta aikuisuuden myötä Vilja-Tuulia tai Vilja on tullut yleisempään käyttöön.
Aikuisuuden kynnyksellä ja sittemmin nimi on myös ollut mieluisa.
– Kun minusta tuli runoilija, oman nimen merkitys alkoi tuntua hyvältä. Pidin siitä merkityksestä, että vilja kasvaa.
Aikanaan harvinaisen nimen taustalla oli Huotarisen äidin tuttava laulaja Lulu Tanhuanpää.
– Hänellä oli Vilja Tuulia -niminen tytär, ilman yhdysviivaa. Siitä äitini sai ajatuksen antaa minulle nimeni. Myös se vaikutti, että äidilläni oli yhdistelmänimi, Huotarinen kertoo.
Vaikka Vilja-nimi ei ole erityisen yleinen, toisinaan Huotarinen on sekoitettu sarjakuvataiteilija Tiitu Takaloon.
– Hänen etunimensä on myös Vilja. Jostain syystä meidät on jossain yhteyksissä sekoitettu, mutta ei siitä mitään suurempia ongelmia ole syntynyt, Huotarinen toteaa.
Viljan nimipäivä on 12. syyskuuta.
Ilkka Lappi


















