Kauniita tuotteita kauniilla tarinalla

Tällä hetkellä kaikki Mum’sin Suomen toiminta on Liedossa. Outi Puro pitää Lietoa paikkana, jossa saa keskittyä työn tekemiseen rauhassa. Tällä hetkellä kaikki Mum’sin Suomen toiminta on Liedossa. Outi Puro pitää Lietoa paikkana, jossa saa keskittyä työn tekemiseen rauhassa. Kuva: Arne Puro

Outi Purolle tärkeintä on toisista ihmisistä ja yhteisestä ympäristöstämme välittäminen

KunOuti Puro lähti 19 vuotta sitten Etelä-Afrikkaan tekemään väitöskirjaansa liittyvää taideprojektia, hän ei vielä osannut aavistaa, mihin matka johtaisi. Nykyään Puro johtaa kymmeniä käsityöläisiä ympäri maailmaa työllistävää designalan yritystä, jonka päämaja sijaitsee Liedon Ilmarisissa.

– Täällä metsän reunassa kaksi läppäriä lämpiää päivittäin ja nakuttaa viestejä sekä Intiaan että Afrikkaan, Suomen jälleenmyyjille ja ulkomaille, suunnittelijoille ja yhteistyökumppaneille, Puro kuvailee.

Kun Mum’s sai alkunsa, Puro oli kotona neljän pienen lapsen kanssa. Hän oli myös juuri valmistunut kuvataiteilijaksi Turun taideakatemiasta.

– En voinut lähteä tuosta vaan studiolle tai valamaan pronssia. Mietin, että jos Andy Warhol aikoinaan pystyi suunnittelemaan teoksia, joita toiset toteuttivat, miksi minäkin en voisi taiteilijana toimia samoin: työllistäisin osaajia ja toimisin ideoijana.

Pohdinnoista lähti yhteistyö eteläafrikkalaisten naisten kanssa Kapkaupungissa vuonna 2006. Puroon yrityksen nimi Mum’s tulee siitä, että suurin osa käsityöläisistä oli äitejä. Mum’sin toimeksiannosta nämä naiset voivat tehdä töitä kotoa käsin ja hoitaa samalla perhettä.

– Saimme kaikki yhdistettyä luovan työn ja perheen, Puro iloitsee.

Ensimmäiset Mum’sin tuotteet olivat kudottuja suuria kolmiulotteisia veistoksia, jotka Puro piirsi ja käsityöläisnaiset Etelä-Afrikassa toteuttivat. Teoksia oli esillä Suomen eri taidemuseoissa. Sitten museoiden myymälöistä alkoi tulla pyyntöjä saada valikoimiinsa “jotain pientä ja värikästä”. Puro suunnitteli koruja ja pussukoita, jotka tehtiin samalla tekniikalla kuin suuret veistokset.

– Vasta vuonna 2012 aloin ajatella, että tässähän on oikeasti järkeä, eikä ihmisiä Afrikassa voi jättää vain parin projektin varaan. Silloin Mum’sista tuli liiketoimintaa, Puro muistelee.

Vastuu ympäristöstä ja ihmisestä ohjaa Mum’sin toimintaa. Käsityöläiset saavat työstään oikeudenmukaisen korvauksen, ja suurin osa käytetystä materiaalista on kierrätettyä.

– Käyttämämme muovi on kerätty hiekkarannoilta ja lasihelmet ovat kierrätyslasia. Rintakoruissa käytämme toisten tuotteiden valmistuksesta ylijäävää materiaalia, joka muuten menisi roskakoriin. Uutta ovat käytännössä vain vetoketjut, tuotemerkit ja pussukoiden ja koristeiden taustakankaat.

Myös suunnittelutyö perustuu jo olemassa olevaan. Puro kertoo ideoiden kumpuavan paljolti siitä, millaisia taitoja tekijöillä on. Perinteinen käsityötaito takaa sen, että tuotteesta tulee laadukas.

– Me emme opettele uutta vaan suunnittelemme kaiken jo olemassa olevaan käsityötaitoon ja perinteeseen. Sinne sujautamme mukaan urbaania twistiä, iloa, valoa ja väriä.

Maria Helstola

Yhteisöjen jo valmistuneeseen tuloverotukseen tehtiin viime vuonna yli 7 000 muutosta

Verotustietojen julkisuus on viime vuosina laajentunut niin, että myös tietyt verotukseen jälkikäteen tehdyt muutokset ovat tulleet julkisiksi verovuodesta 2022 alkaen. Aiemmin julkisia olivat ainoastaan niin sanotut säännönmukaisen verotuksen tiedot, eli tiedot sellaisina, kun ne olivat verotuksen päättymishetkellä.

Laugh my Turku ry on nykyään Komediatehdas Turku ry

Turkulainen lavakomediaan keskittynyt yhdistys Laugh my Turku ry on vaihtanut nimensä. Yhdistyksen uusi nimi on Komediatehdas Turku ry. Nimenvaihdoksen tavoitteena on selkeyttää yhdistyksen brändiä ja eri tuotantoja. Jatkossa jo kymmenen vuotta pyörineet stand up -tuotannot toimivat nimen Laugh my Turku alla sekä teatterituotannot tunnetaan jatkossa Päin Brinkkalaa tuotebrändistä. Nimenvaihdoksen myötä yhdistys julkaisee myös uuden logon.

Unilääkäri: Pitkä uni ei ole aina merkki hyvästä palautumisesta

− Liiallinen nukkuminen on todellinen ilmiö, jonka taustalla voi olla monia syitä. Esimerkiksi ylivirittyneisyys tai erilaiset unihäiriöt, kuten uniapnea tai levottomien jalkojen oireyhtymä, rikkovat yöunta. Kun yöuni ei virkistä, unen kokonaistarve kasvaa, kommentoi Terveystalon työterveyshuollon erikoislääkäri ja unen asiantuntijalääkäri Sanna-Tuulia Mattila tiedotteessa.

Seilin saaristossa voi yöpyä, jos liikkumisrajoitukset eivät sitä estä

Saaristomeren kansallispuisto, Berghamn.

Kemiönsaaressa ja Paraisilla sijaitsevassa Saaristomeren kansallispuistossa ja Seilin saariston luonnonsuojelualueella astuivat voimaan uudet järjestyssäännöt joulukuussa. Järjestyssäännöt ovat tärkeitä ohjenuoria esimerkiksi retkeilijöille ja veneilijöille siinä, miten alueilla saa liikkua, yöpyä ja toimia herkkä luonto huomioiden. Järjestyssäännöissä linjataan nyt ensi kertaa droonien lennättämisestä.

Teknologiayritykset ja opiskelijat kohtaavat UTUTECH Job Day -tapahtumassa

Teknillisen tiedekunnan yritysyhteistyöjohtaja Timo Vasankari.

Turun yliopiston teknillisen tiedekunnan UTUTECH Job Day on rekrytointitapahtuma, jossa opiskelijat pääsevät tutustumaan Lounais-Suomen teknologiayrityksiin ja niiden tarjoamiin työmahdollisuuksiin opintojen eri vaiheissa.

Turku ehdottaa elinkeinoalueiden vyöhykemallia, saaristoelinkeinojen elinvoimaohjelmaa ja yhteistä seurantamallia

Kaupunkiseutusuunnitelma on Turun seudun kuntien yhteinen maankäyttöstrategia, jota käytetään MAL-yhteistyön sekä maakunta- ja kuntakaavoituksen lähtökohtana. Kaupunkiseutusuunnitelmaa vuosille 2024–50 valmistellaan MAL-sopimuskuntien, Turun kaupunkiseutu -kuntayhtymän, Varsinais-Suomen liiton ja Varsinais-Suomen ELY:n yhteistyönä.

Luontoviikon vieraana Anni Kytömäki Raision kirjastossa

Anni Kytömäki.

Kirjailija Anni Kytömäki esiintyy Raision Kirjastotalon auditorio Martinsalissa torstaina 5. helmikuuta kello 18–19. Hän voitti kaunokirjallisuuden Finlandia-palkinnon teoksellaan Margarita .

Kaupunginhallitus hyväksyi musiikkitalo Fuugan käytön sopimukset

Turun uusi musiikkitalo Fuuga valmistuu syksyllä. Fuugan ensisijainen käyttäjä on Turun filharmoninen orkesteri (TFO), mutta musiikkitalon operatiivisesta ja hallinnollisesta toiminnasta vastaa Kulttuuriranta Oy.

EVA: Useimpien mielestä maamme menee väärään suuntaan

Suomen tulevaisuuteen liittyvä pessimismi kasvaa ja selvän enemmistön mielestä maamme suunta on väärä, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n syksyn Arvo- ja asennetutkimuksesta. Huolta aiheuttavat tällä hetkellä etenkin työttömäksi joutumisen vaara, terveydenhuollon palveluiden kustantaminen ja julkisen talouden ongelmat. Talouden ongelmat eivät ole kuitenkaan horjuttaneet kokemusta suomalaisuudesta onnena ja etuoikeutena.

Pakina: Kaiketon tulevaisuus?

Kuinka monta kertaa olet päättänyt tehdä elämäntaparemontin? Löytää sen paljon puhutun energisemmän version 2.0. itsestäsi. Niinpä, taskulaskinkin taisi juuri hajota.

Penkkariajelusta tehtävä yleisötilaisuusilmoitus poliisille

Penkinpainajaisia eli penkkareita juhlitaan helmikuun alkupuolella. Poliisi muistuttaa, että penkkareista on tehtävä yleisötilaisuusilmoitus poliisille.

Miksi sipuli itkettää?

Keltasipuli on lähiruoan aatelia: se on monikäyttöinen ja kotimaisena versiona ekologinen valinta. Lisäksi se on ravintoarvoiltaan erinomainen. Keltasipuli kasvaa hyvin pohjoisissa olosuhteissa ilman suurta kemikaalikuormaa.

Sipulin teemaviikko nostaa esiin arjen keittiön tärkeimmän perusraaka-aineen. Viime kesän hyvä sato näkyy nyt runsaana ja monipuolisena kotimaisen sipulin valikoimana ruuanlaittoon keitoista uuniruokiin ja salaateista lisukkeisiin.

Pansion koulu korjataan, viereen liikuntasali, kirjasto ja nuorisotila

Kaupunginhallitus käsitteli Pansio–Pernon palveluverkkosuunnitelmaa 19. tammikuuta. Alueen asukkailta saadussa palautteessa on korostunut lähipalveluiden merkitys. Se on huomioitu suunnitelmissa.

Nuori maalivahti Dan Lauri ja TPS jatkosopimukseen

Dan Lauri.

Veikkausliiga-seura TPS on solminut jatkosopimuksen nuoren maalivahtilupauksensa Dan Laurin , 16, kanssa. Laurin ja TPS:n olemassa oleva sopimus kattoi jo valmiiksi kauden 2026 ja nyt sopimusta on pidennetty ulottumaan kauden 2027 loppuun.

Poliisi tutkii Uittamon tulipaloja rikoksina, yleisöltä pyydetään vihjeitä

Uittamon kaupunginosassa on ollut viimeisen reilun viikon sisään kolme tulipaloa, joiden syttymissyytä poliisi tutkii. Lounais-Suomen poliisi pyytää yleisöltä vihjeitä ja havaintoja paloista.

Vain reilu kymmenesosa harjaa koiransa tai kissansa hampaat säännöllisesti

Hampaiden säännöllinen pesu harventaa tarvetta poistattaa hammaskiveä ja plakkia eläinlääkärillä, ja ennaltaehkäisevä hammashoito voi tuoda selviä säästöjä eläinlääkärikustannuksiin. Kyselyn mukaan 29 prosenttia ei kuitenkaan pese koiransa tai kissansa hampaita koskaan.

Lähes puolet suomalaisista ei usko lakisääteisen eläkkeen riittävän

Alle viidennes suomalaisista uskoo lakisääteisen eläkkeen kattavan itselleen riittävän elintason, kertoo OP Pohjolan kysely. 28 prosenttia aikoo tinkiä elintasostaan eläkkeellä turvatakseen toimeentulonsa.

Vahva vuosi metsäkiinteistömarkkinoilla – hintataso ja markkinavolyymi ennätykselliset viime vuonna

Metsäkiinteistömarkkinoilla on takana vilkas vuosi.

Metsäkiinteistömarkkinoilla riitti kuluneen vuoden aikana myyjiä ja ostajia vahvistuvaan hintatasoon. Talvikuukaudet ovat perinteisesti hiljaisempia. Seuraavan kerran markkinaa testataan laajemmin kevään loppupuolella.

Näköislehti

Urheilu

Nuori maalivahti Dan Lauri ja TPS jatkosopimukseen

Dan Lauri.

Veikkausliiga-seura TPS on solminut jatkosopimuksen nuoren maalivahtilupauksensa Dan Laurin , 16, kanssa. Laurin ja TPS:n olemassa oleva sopimus kattoi jo valmiiksi kauden 2026 ja nyt sopimusta on pidennetty ulottumaan kauden 2027 loppuun.

Samuel Anini Junior TPS:n riveihin

Samuel Anini Junior.

Jalkapallon Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura on kiinnittänyt riveihinsä uuden pelaajan. Laitahyökkääjä Samuel Anini Junior liittyy turkulaisseuran vahvuuteen 1+1-vuotisella sopimuksella.

Alvar Siimesvaaralle kartingin tehdassopimus

Alvar Siimesvaara.

Kaarinasta kotoisin oleva ja Salon Urheiluautoilijoita edustava Alvar Siimesvaara , 17, jatkaa kansainvälistä karting-uraansa KZ2-luokassa, mutta tiimi vaihtuu tämän hetken menestyneimpään KZ-luokkien tehdastiimiin, Sodi CPB Sports -tiimiin. Ranskalaistiimin kuljettajat ovat vakiokalustoa KZ-luokkien palkintopallilla. Viime kaudella Sodi voitti sekä KZ- ja KZ2 -luokan maailmanmestaruudet ja euroopanmestaruudet.

Toisen polven hyökkääjä jatkaa raitapaidassa

Nino Rajamäki.

Turun Palloseura on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen laitahyökkääjä Nino Rajamäen , 18, kanssa. Rajamäki on Tepsin oma kasvatti, joka on kantanut TPS-paitaa kymmenvuotiaasta lähtien.

Rikhard Nurro vapaaottelun PM-kisoihin

Finnfighters’ Gymin Rikhard Nurro on valittu Suomen vapaaottelumaajoukkueeseen, joka osallistuu aikuisten ja junioreiden PM-kisoihin tammikuun puolivälissä. Nurro ottelee miesten 93-kiloisten sarjassa.

Puukkokatsomo: Tuto pitkälle polulle

Pekka Virta.

Tuto Hockey kertoi viime viikolla suuntaviivoistaan jääkiekon sarjajärjestelmäuudistusta silmällä pitäen. Ensi kaudella Tuton tavoitteena on sijoittua Mestiksen runkosarjassa neljän joukkoon, mikä toisi suoran paikan kauden 2027–28 B-liigaan. Tätä silmällä pitäen Tuton joukkueenrakennus on jo pitkällä. Ensi kaudeksi joukkueella on 16 pelaajasopimusta, muun muassa TPS:stä siirtynyt Rene Nummelin . Myös päävalmentaja Samuli Marjetan pestiä on jatkettu kevääseen 2028 saakka.