Kiinteistöjuristi tietää, että asumisessa sattuu ja tapahtuu
Kiinteistöliitto Varsinais-Suomen lakimiehenä viimeiset 15 vuotta työskennellyt lakimies Heli Launto on palkittu tittelillä Vuoden palvelumyönteisin. Myöntämällään tunnustuksella Kiinteistöliitto Varsinais-Suomi halusi tuoda esiin Launnon työn positiiviset vaikutukset kiinteistöalan ja asumisen toimintaympäristön kehittämiseen. Arvioinnissa painotettiin erityisesti positiivista palvelukokemusta sekä taloyhtiöiden hallinnon ymmärrystä.
– Yli puolet varsinaissuomalaisten asunnoista ja kodeista sijaitsee asunto-osakeyhtiöissä. Koti on monelle suurin yksittäinen varallisuuserä, ja tämän omaisuuden hoitamisen parissa toimii paljon ihmisiä, jotka ansaitsevat tulla huomioiduksi, toteaa Kiinteistöliitto Varsinais-Suomen toiminnanjohtaja Juuso Kallio.
Kiinteistöliitto Varsinais-Suomella työt aloittaessaan Launto oli yhdistyksen ensimmäinen oma lakimies. Se, kuinka Launto päätyi töihin juuri kiinteistöalalle, oli sekoitus sattumaa ja kiinnostusta.
– Olin opiskeluissani perehtynyt erityisesti ympäristöoikeuteen ja ollut aiemmin töissä jätehuollon piirissä, joten kiinteistöala tuntui luontevalta vaihtoehdolta, Launto kertoo.
Launto kuitenkin vaihtoi työpaikkaa viime vuoden loppupuolella ja työskentelee tätä nykyä juristina Ruokavirastossa maatalousosastolla. Vuoden palvelumyönteisin -kunniamaininnan saaminen tuntui arvokkaalta kiitokselta puolentoista vuosikymmenen työstä Kiinteistöliiton palveluksessa.
– Tunnustus tuntui minusta todella hienolta. Olen aina pitänyt tätä työtä ennen kaikkea asiakaspalveluna, joten arvostin kovasti sitä, että minua on pidetty palvelumyönteisenä.
Työssään Launto on nostanut lakineuvontapuhelimen luurin vuosittain satoja kertoja ja vastaillut varsinaissuomalaisten taloyhtiöiden hallituksen jäsenten, isännöitsijöiden ja tilintarkastajien kysymyksiin. Lakineuvontapuhelimessa Launnolta on kysytty kaikkea mahdollista asumiseen liittyen: kunnossapitovastuusta, korjaushankkeista, vastikkeista, hallituksen ja isännöitsijän tehtävistä, yhtiökokouksista ja jopa naapuririidoista.
Haastavimpina tapauksina Launto mainitseekin ristiriitatilanteet, joissa on kyse henkilökemioista eikä varsinaisesta juridisesta kysymyksestä. Työn paras puoli taas on ollut se, kun on onnistunut auttamaan kysyjiä ja antamaan konkreettisia neuvoja ja ohjeita asioiden ratkaisemiseksi.
– Taloyhtiön hallitusten jäsenet ja isännöitsijät saavat työskennellä monipuolisessa ympäristössä. Olen iloinen, että olen voinut auttaa taloyhtiöitä ja niissä asuvia ihmisiä asioiden järjestämisessä.
Maria Helstola


















