Suomessa nyt ennätykselliset viisi miljoonaa rahastojen osuudenomistajaa

Suomalaisten kiinnostus rahastosijoittamiseen jatkui alkuvuonna vahvana. Helmikuussa kotimaisten rahastojen osuudenomistajien määrä nousi ensi kertaa historiassa yli viiden miljoonan. Euroopan osakemarkkinat jatkavat rahastosijoittajien suosiossa.

Suomalaisten sijoitusinto on jatkunut tänä vuonna vahvana, sillä Suomeen rekisteröidyt sijoitusrahastot saivat tammi-maaliskuussa lähes 140 000 uutta osuudenomistajaa.

Nyt kotimaisilla rahastoilla on ensi kertaa historiassa yli viisi miljoonaa rahastojen osuudenomistajaa, selviää OP Pohjolan Rahastopulssista, joka hyödyntää Suomen Sijoitustutkimus Oy:n Rahastoraporttia.

– Viiden miljoonan osuudenomistajan rajapyykin rikkoutuminen kertoo, että rahastosijoittajien määrä on kasvanut Suomessa voimakkaasti viime vuosina. Lisäksi moni omistaa useaa, tyypillisesti kahdesta neljään rahastoa, mikä osaltaan kasvattaa osuudenomistajien määrää, OP Pohjolan päästrategi Lippo Suominen avaa tiedotteessa.

Data kuvaa sekä suomalaisten kotitalouksien että suurimpien suomalaisten institutionaalisten sijoittajien, kuten vakuutuslaitosten, sijoituksia Suomeen rekisteröityihin rahastoihin eli suomalaisiin rahastoihin. Kotitaloudet ovat Suomessa rahastopääoman suurin omistajajoukko.

– Nyt viimeistään on selvää, että sijoittamisesta on tullut monelle arkipäivää, mikä on todella hienoa. Sijoittaminen nähdään osana omaa talouden hallintaa, ikään kuin yhtenä oman talouden peruspilarina, Suominen sanoo.

Eri rahastoista osakerahastot ovat suosituimpia, kun verrataan sijoittajien määriä osake-, korko- ja yhdistelmärahastoissa.

Alkuvuoden rahastotilastot paljastavat, että osakerahastoihin sijoittavien siirtyminen Pohjois-Amerikan markkinoilta Eurooppaan jatkuu. Sama trendi näkyi jo viime vuonna.

– Euroopan osakemarkkinoille sijoittavat osakerahastot ovat sijoittajien määrissä jo lähes yhtä suosittuja kuin Pohjois-Amerikan osakemarkkinoille sijoittavat osakerahastot, Suominen sanoo.

Donald Trumpin presidenttikauden alkaessa vuoden 2025 alussa Pohjois-Amerikkaan sijoittavia rahastoja omisti 327 000 osuudenomistajaa, ja Eurooppaan sijoittavia rahastoja 251 000. Sijoittajamäärän ero on kaventunut nyt vain reiluun tuhanteen, kun Euroopan osakkeet ovat houkutelleet rahastosijoittajia.

– Tämän vuoden tammi-maaliskuussa Pohjois-Amerikkaan sijoittavat rahastot menettivät vajaan 2 000 osuudenomistajaa, kun Eurooppaan sijoittavat rahastot keräsivät lähes 27 000 uutta omistajaa, Suominen avaa.

Suominen näkee, että taustalla on esimerkiksi geopoliittinen epävarmuus, sekä yhdysvaltalaisten osakkeiden korkea arvostus.

– Euroopassa puolestaan nähdään taloudessa ja yritysten tuloksissa käänteen merkkejä kohti parempaa, mikä on houkutellut sijoittajia osakkeiden arvostukselta edullisempaan Eurooppaan, Suominen sanoo.

OP Pohjolan omat tilastot tukevat rahastojen suosion kasvua, sillä yksin OP Pohjolan rahastot saivat tammi–maaliskuussa yli 70 000 uutta osuudenomistajaa. Lisäksi asiakkaat avasivat uusia säännöllisen rahastosijoittamisen sopimuksia tammi–maaliskuussa ennätyksellisen määrän: 67 000.

– Pitkäaikaissäästämisen hyödyt ja kuukausisäästämisen helppous houkuttavat. Jatkuva säästäminen tasaa ajoittamiseen liittyvää riskiä ja madaltaa kynnystä sijoittamiseen, Suominen sanoo.

Rahastopulssi-selvitys kokoaa yhteen tietoa suomalaisten rahastosijoituksista, joita on Tilastokeskuksen vuoden 2024 varallisuustutkimuksen mukaan yli 1,6 miljoonalla suomalaisella. Rahastopulssi kertoo, millaisiin rahastoihin raha on virrannut sekä avaa, millaisia suomalaiset rahastosijoittajat ovat ja mitä markkinoille kuuluu. Selvityksessä hyödynnetään sekä Suomen Sijoitustutkimus Oy:n Finanssiala ry:lle tuottaman Rahastoraportin että OP Pohjolan dataa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Tutkimus: Työpaikoilla suhtaudutaan perhevapaisiin myönteisesti, mutta käytännöissä on kehitettävää

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos ja Työterveyslaitos tuottivat uutta tietoa siitä, miten vuoden 2022 perhevapaauudistus on näkynyt työpaikoilla. Uudistuksessa pidennettiin ei-synnyttäville vanhemmille suunnattua vanhempainvapaata, mikä on jo näkynyt isien pidentyneinä vapaina.

Ennen pakkasia pihamaalla kannattaa tehdä muutama asia

Ulos jätettävistä ruukuista ja kaikista letkuista tulee tyhjentää vesi, jotta ne eivät hajoa veden jäätyessä.

Vesi on tunnetusti vanhin voitehista, paitsi silloin kun puhutaan puutarhaletkuista, ruukuista ja painepesureista talvella. Jäätyvä vesi voi rikkoa tuotteen ja aiheuttaa keväällä turhan, jopa satojen eurojen menoerän.

Uusia toimintoja OmaKantaan

OmaKannassa voisi tulevaisuudessa pyytää oikaisua lääkärin tai hoitajan tekemiin kirjauksiin sekä saada ilmoituksia omien tietojen käytöstä terveydenhuollossa. Uudet toiminnot parantaisivat mahdollisuuksia vaikuttaa omien terveystietojen käyttöön.

Muikkusesonki on nyt parhaimmillaan

Muikunmäti on parhaimmillaan ja muikkua on hyvin saatavilla.

Muikku on Suomessa tärkeä ruokakala. Nyt on käynnissä vuoden tärkein sesonki: muikunmäti on parhaimmillaan ja muikkua on hyvin saatavilla.

THL ja KKV: Rahapelaamisen haitat uhkaavat kasvaa uuden rahapelijärjestelmän takia

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) ja Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) varoittavat vuonna 2027 toteutuvasta rahapelijärjestelmän muutoksesta. Uusi järjestelmä ei kykene suojelemaan pelaajia riittävästi rahapelihaitoilta, ja ilman sääntelyn vahvistamista haitat uhkaavat lisääntyä. Erityisen suuri huoli kohdistuu nuoriin aikuisiin, joilla rahapeliongelmat ja niihin liittyvä velkaantuminen ovat jo nyt yleisempiä kuin muissa ikäryhmissä.

Antibioottien käyttö lapsilla vähentynyt, keskushermostolääkkeet yleistyneet

Lasten antibioottien käyttö väheni koronapandemian aikana eikä ole palannut aiemmalle tasolleen, paljastaa tutkimus. Samaan aikaan keskushermostoon vaikuttavien lääkkeiden käyttö on kasvanut voimakkaasti erityisesti nuorilla.

Laittomasti maassa oleskelevia työllistäneille työnantajille määrätty seuraamusmaksuja

Maahanmuuttovirasto voi määrätä seuraamusmaksun työnantajalle, joka työllistää laittomasti maassa oleskelevan kolmannen maan kansalaisen. Virasto on kesällä määrännyt seuraamusmaksun kuudelle työnantajalle. Päätökset eivät ole vielä lainvoimaisia.

Aura Sinfonian konsertti Sigyn-salissa juhlistaa musiikin rajojen rikkojia ja uudistajia

Aura Sinfonia.

Turun konservatorion ja Puolalanmäen musiikkilukion yhteinen sinfoniaorkesteri Aura Sinfonia konsertoi Sigyn-salissa keskiviikkona 7. lokakuuta kello 19. Konsertin ohjelmassa kuullaan Augusta Holmèsin Interlude – La Nuit et l’Amour , Ludwig van Beethovenin ensimmäisen pianokonserton 1. osa sekä Joseph Haydnin Sinfonia nro 93 .

Turun konserttitalo täyttyy loppuvuoden ajaksi reiveistä

Turun konserttitalo on ollut merkittävä osa kaupungin kulttuurielämää jo yli 70 vuoden ajan. Rakennus ei jää tyhjilleen, vaikka Turun filharmoninen orkesteri muuttaa lokakuussa uuteen musiikkitalo Fuugaan. Turun kaupunki on solminut Kivipainon kanssa vuokrasopimuksen Turun konserttitaloon loppuvuodeksi.

Punaisen Ristin Nälkäpäivän lipaskeräys tuotti 640 000 euroa

Nälkäpäivä on Suomen Punaisen Ristin suurin vuosittainen keräys.

Nälkäpäivän lipaskeräys järjestettiin ympäri Suomen tuhansien vapaaehtoisten voimin 24.–26. syyskuuta. Keräys jatkuu edelleen verkossa.

Työeläkemaksuihin ei esitetä muutoksia

Työmarkkinoiden keskusjärjestöt ovat 6. lokakuuta käsitelleet ja hyväksyneet ehdotuksen vuoden 2027 yksityisalojen työeläkevakuutusmaksuksi.

Liigaseuran urheilumenestys määrittää jatkossa sen talouden – seurojen väliset tuloerot kasvavat

Kasvaneet pelaajabudjetit ja Liigan seurojen määrän sekä runkosarjan ottelumäärän kasvu nostavat myös joukkueiden taloudellista riskiä erityisesti tilanteessa, jossa seura putoaa alempaan sarjaan.

Konsulttiyhtiö EY:n Liigaraportin mukaan meneillään oleva kausi on yksi suomalaisen huippujääkiekon merkittävimmistä murroskohdista vuosikymmeniin. Sarjajärjestelmän uudistuminen, ylempään ja alempaan sarjaan valmistautuminen sekä Jokerien paluu pääsarjaan tekevät alkaneesta kaudesta 2026–27 poikkeuksellisen mielenkiintoisen. Kasvaneet pelaajabudjetit ja Liigan seurojen määrän sekä runkosarjan ottelumäärän kasvu nostavat myös joukkueiden taloudellista riskiä erityisesti tilanteessa, jossa seura tippuu alempaan sarjaan. Muutokset seurojen tulonmuodostuksessa tulevat johtamaan entistä suurempiin tuloeroihin.

Lastensuojelu poikkeuksellisen isossa murroksessa

Valtakunnallisilla lastensuojelupäivillä Logomossa 6.–7. lokakuuta etsitään tänä vuonna radikaaleja ratkaisuja lastensuojelun haasteisiin sekä vastavoimia toivottomuudelle.

Hilda Hellström vierailee Astra Art Talk -keskustelusarjassa

Taiteilija Hilda Hellström teoksensa Passage of Time vieressä. Teos saapui Astraan toukokuussa.

Ruotsalainen taiteilija Hilda Hellström saapuu 7. lokakuuta kello 16.30–18 Astran vieraaksi Turkuun osana Astra Art Talk -keskustelusarjaa. Illan aikana hän kertoo taiteellisesta työskentelystään, paikkasidonnaisen Passage of Time -teoksen syntyprosessista sekä siitä, miten geologia, arkeologia ja historia muovaavat hänen taiteellista ilmaisuaan.

Åbo Akademi haluaa lakkauttaa venäjän kielen ja kirjallisuuden koulutuksen

Åbo Akademin hallitus vahvisti muutosneuvottelujen tuloksen ylimääräisessä kokouksessaan 6. lokakuuta. Koulutusuudistuksen valmistelu etenee. Uudistetut laaja-alaiset kandidaattiohjelmat otetaan käyttöön lukuvuodesta 2027–28 alkaen.

Yritysten kilpailukyky koetuksella kuljetuskustannusten nousun vuoksi

Kuljetuskustannusten kasvu uhkaa kilpailukykyä erityisesti vientiteollisuudessa, jossa logistiikkakustannusten osuus liikevaihdosta on tyypillisesti suuri. Kuvassa Turun kauppakamarin jäsenyritysten tilannetta.

Kauppakamarien syyskuussa toteuttamassa talouskyselyssä hieman yli 30 prosenttia kaikista vastaajista arvioi Persianlahden sotatilanteen vuoksi kasvaneiden logistiikkakustannusten heikentäneen merkittävästi yrityksensä kilpailukykyä. Kuljetuskustannusten kasvu uhkaa kilpailukykyä erityisesti vientiteollisuudessa, jossa logistiikkakustannusten osuus liikevaihdosta on tyypillisesti suuri. Varsinaissuomalaisten yritysten tilanne vastaa myös muun maan tilannetta, sillä 36 prosenttia vastanneista ilmoittaa kilpailukyvyn heikentyneen logistiikkakustannusten vuoksi.

Turun hallinto-oikeus hylkäsi valitukset Maarianrinteen asemakaavapäätöksestä Naantalissa

Turun hallinto-oikeus hylkäsi valitukset Naantalin kaupunginvaltuuston hyväksymästä Maarianrinteen asemakaavan muutoksesta, joka mahdollistaa kolmikerroksisen kylpylähotellin rakentamisen Naantalin Vanhankaupungin tuntumaan Kesti-Maarian palvelutalon paikalle. Hallinto-oikeus katsoi, että valtuuston päätös on lainmukainen.

Jurmon osakaskunta rauhoittaa yli 23 000 hehtaarin merialueen

Yli 23 000 hehtaarin merialue on rauhoitettu kolmeksi vuodeksi osakaskunnan ja Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen välisellä rauhoitussopimuksella.

Saaristomerellä sijaitsevan Jurmon saaren osakaskunta on päättänyt aloittaa saarta ympäröivän merialueen suojeluprosessin. Baltic Sea Action Group (BSAG) on ollut aloitteentekijä ja toimii merensuojelun asiantuntijana prosessissa. Yli 23 000 hehtaarin merialue on rauhoitettu kolmeksi vuodeksi osakaskunnan ja Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen välisellä rauhoitussopimuksella.

Näköislehti

Urheilu

Liigaseuran urheilumenestys määrittää jatkossa sen talouden – seurojen väliset tuloerot kasvavat

Kasvaneet pelaajabudjetit ja Liigan seurojen määrän sekä runkosarjan ottelumäärän kasvu nostavat myös joukkueiden taloudellista riskiä erityisesti tilanteessa, jossa seura putoaa alempaan sarjaan.

Konsulttiyhtiö EY:n Liigaraportin mukaan meneillään oleva kausi on yksi suomalaisen huippujääkiekon merkittävimmistä murroskohdista vuosikymmeniin. Sarjajärjestelmän uudistuminen, ylempään ja alempaan sarjaan valmistautuminen sekä Jokerien paluu pääsarjaan tekevät alkaneesta kaudesta 2026–27 poikkeuksellisen mielenkiintoisen. Kasvaneet pelaajabudjetit ja Liigan seurojen määrän sekä runkosarjan ottelumäärän kasvu nostavat myös joukkueiden taloudellista riskiä erityisesti tilanteessa, jossa seura tippuu alempaan sarjaan. Muutokset seurojen tulonmuodostuksessa tulevat johtamaan entistä suurempiin tuloeroihin.

Sirkusottelut avasivat ovet isoon kiinnostukseen

Ottelunsa Turun Ice Cage 8 -illassa voittanut Sani Brännfors on eräs lupaavimpia suomalaisia vapaaottelijoita. Hänen tekemisestään on sirkustelu kaukana.

Kamppailu-urheilussa , erityisesti vapaaottelussa, on eletty viime vuodet vahvaa buumia. Kotimaiset promootiot, Ice Cage ja IFN etunenässä, ovat järjestäneet tapahtumiaan jäähalleissa ja pienemmätkin organisaatiot, kuten turkulainen Hamara, on vetänyt tapahtumiinsa hyvin väkeä.

Salon Vilpas pelaa Turussa Mestarien liigaa

Salon Vilpas on hallitseva Suomen mestari

Koripallon Mestarien liigaan selviytynyt Salon Vilpas pelaa kotiottelunsa Kupittaan palloiluhallissa, jossa on suurempi katsojakapasiteetti kuin Salossa. Mestarien liigan lohkovaiheessa Vilpas saa vastaansa AEK BC Ateenan, Falco KC Szombathely Unkarista ja Windrose Giants Antwerpin Belgiasta. Kuuden ottelun lohkovaihe käynnistyy vierasottelulla Ateenassa 7. lokakuuta. Ensimmäinen kotiottelu on marraskuun alussa.

TPS solmi akatemiasopimuksen kahden lupauksen kanssa

Joel Ahen.

Turun Palloseura on solminut kaksivuotiset GANT-akatemiasopimukset junioripelaajiensa Joel Ahenin ja Frans Salosen kanssa. Molemmat nuoret lupaukset ovat vuoden 2010 ikäluokkaa.

Niko Lehtiranta maksoi oppirahoja Hockenheimissa

Niko Lehtiranta kilpaili Hockenheimissa ratamoottoripyöräilyn Euromoto-sarjan finaaliviikonlopussa Pro Stock 1000 -luokassa.

Niko Lehtiranta kilpaili viikonloppuna Hockenheimissa ratamoottoripyöräilyn Euromoto-sarjan finaaliviikonlopussa villillä kortilla RVS Motorsportin riveissä Pro Stock 1000 -luokassa.

Åboraakkeli: Interin loppusuora aukeaa

Jalkapallon mestaruussarjan loppusuora alkaa reilun viikon päästä. Joukkueilla on seitsemän ottelua jäljellä ennen 8. marraskuuta päättyvää kautta. Herkullisimmista lähtökohdista mestaruustaistoon ei voitaisi lähteä.