Veke avaa myymälän Raisioon
Huonekalukauppa Veke laajentaa myymäläverkostoaan ja avaa uuden myymälän Raisioon ensi kesäkuussa. Verkkokaupan lisäksi Vekellä on tällä hetkellä neljä myymälää: Rovaniemellä, Oulussa, Tampereella ja Vantaalla. Uusi kesäkuussa avattava Raision myymälä Turun seudulla on viides.
Uudessa myymälässä neliöitä on 1 500, jonka lisäksi varastotilaa on noin 500 neliötä. Myymälä on samantyyppinen kuin viime keväänä avattu myymälä Tampereella. Myös Raision myymälässä on kymmenkunta sisustettua huonekokonaisuutta sekä laaja kattaus tuotevalikoimaa huonekaluista piensisustukseen. Myymälän yhteydessä on myös noutopiste ja kesäpiha kesäkaudella.
Veken tavoitteena on kasvaa yhdeksi suurimmista monikanavaisista huonekalu- ja sisustuskaupan toimijoista Suomessa. Noin 65 prosenttia yhtiön myynnistä tulee verkkokaupasta. Osa tuotteista on sellaisia, että moni haluaa kokeilla niitä ennen ostopäätöstä. Etenkin sohvat ja sängyt vaativat tarkempaa harkintaa. Tavoitteena on avata myymälät suurimpiin asutuskeskuksiin.
Veke on laajentanut yhtiön omistuspohjaa pääomasijoittaja Sentican kanssa. Valikoimassa korostuvat skandinaaviset ja modernit tuotteet kilpailukykyisin hinnoin. Yhtiö aikoo panostaa yhä enemmän suomalaiseen muotoiluun ja lähellä tuotettuihin tuotteisiin. Veke on ostanut enemmistön mäntyhuonekalutehtaasta ASWoodista ja käynnistänyt kesällä kotimaisten mäntyhuonekalujen valmistamisen Ranualla. Veken liiketoiminnalle on myönnetty avainlipputunnus.
Veke on Ranualta lähtöisin oleva yritys. Se on toiminut vuodesta 1995 ja työllistää noin 140 työntekijää. Valikoimassa on lähes 1 500 Veke-tuotteen lisäksi yli 80 muuta tuotebrändiä, kaikkiaan yli 6 500 tuotetta.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)


















