Lupaavia tuloksia suomalaisen Faronin syöpätutkimuksesta, tutkimukseen osallistuvien elinaika pidentynyt

Suomalainen kliinisen vaiheen biolääkeyritys Faron Pharmaceuticals on raportoinut lupaavia tuloksia käynnissä olevasta bexmarilimabin (Clevegen) MATINS-tutkimuksesta. Biomarkkerianalyysissä on pystytty tunnistamaan tärkeimmät biomerkkiaineet, jotka auttavat ymmärtämään, ketkä saavat bexmarilimabista vasteen.

Tuoreet tulokset osoittavat, että potilaat, joilla oli veressä alhainen määrä antigeenivasteen välittäjäaineita, saivat merkittävästi enemmän kliinistä hyötyä bexmarilimab-täsmäimmunoterapiasta kuin ne, joilla samat biomarkkerit olivat jo koholla. Tämä näkyi erityisesti ihomelanooma-, mahasyöpä- ja sappiteidensyöpäpotilailla, vaikka ei rajoittunut näihin syöpätyyppeihin.

Bexmarilimab (Clevegen) on Faronin omistama uusi syövän täsmäimmunoterapia, joka valjastaa ihmisen oman immuunijärjestelmän syövän ja tulehdusten hoitoon. Bexmarilimabin turvallisuutta ja tehoa selvitetään avoimessa faasin I/II kliinisessä MATINS-tutkimuksessa potentiaalisena yksittäishoitona potilailla, joilla on pitkälle edennyt kiinteä kasvain ja joiden kaikki muut hoitovaihtoehdot on jo käytetty.

Tuoreiden tutkimustulosten mukaan potilaat, joilla on alhaiset gammainterferonin (IFNg) ja kasvaimen nekroositekijä alfan (TNFa) tasot, saivat merkittävästi enemmän kliinistä hyötyä bexmarilimabista. IFNg on proteiini, jota elimistön aktivoidut T-solut levittävät puolustautuessaan tunnistettua vihollista kuten esimerkiksi kasvavia tuumoreita vastaan. TNFa on tulehdusreaktion syntyyn vaikuttava välittäjäaine eli sytokiini. Näiden kahden biomarkkerin alhaiset määrät verenkierrossa kertovat potilaan alhaisesta immuunivasteesta.

Uusin MATINS-potilaiden merkkiaineanalyysi kohdistui kolmeen parhaimman hoitovasteen saaneisiin syöpätyyppeihin (ihomelanooma, mahasyöpä ja sappiteiden syöpä), jotka eivät olleet hyötyneet aikaisemmista hoidoista ja jotka valtaosaltaan olivat vastahakoisia nykyisille immuno-onkologisille hoidoille. Potilaista 30 prosenttia (9/30) hyötyi kliinisesti bexmarilimabista. Ennen bexmarilimabia näiden yhdeksän potilaan IFNg- ja TNFa-arvot olivat olleet huomattavasti alhaisemmat kuin niiden, jotka eivät hyötyneet bexmarilimabista, mutta yhdeksän hoidosta hyötyneen potilaan IFNg-arvot kohosivat jo ensimmäisen bexmarilimab-annoksen jälkeen merkittävästi, jopa 2–3-kertaisesti.

– Biomarkkerianalyysi on erittäin innostava, sillä se osoittaa selvästi, mitkä potilaat todennäköisesti saavat hoitovasteen bexmarilimabilla. Tulokset osoittavat myös, että bexmarilimab aktivoi immuunivasteen eli se muuttaa immunologisesti kylmän kasvaimen kuumaksi raskaita hoitojakin saaneilla potilailla, jotka eivät ole hyötyneet nykyisistä immuno-onkologisista hoidoista. Bexmarilimab voi siten herättää immuunivasteen ja antaa näille potilaille mahdollisuuden hyötyä myös näistä jo käytössä olevista hoidoista, sanoo Faronin toimitusjohtaja Markku Jalkanen.

MATINS-tutkimuksen tuloksina on jo aiemmin raportoitu bexmarilimabin elinaikaa pidentävät vaikutukset, ja ne jatkuvat edelleen: 83 prosenttia potilaista, joilla saavutettiin bexmarilimabin kanssa osittainen vaste tai sairauden stabiloituminen, oli elossa kuusi kuukautta ensimmäisestä bexmarilimab-hoitoannoksesta. Vastaava arvo niillä potilailla, jotka eivät hyötyneet hoidosta kliinisesti, oli 29 prosenttia.

Bexmarilimab (Clevegen) on Faronin omistama patenttisuojattu uusi syövän täsmäimmunoterapia, joka valjastaa ihmisen oman immuunijärjestelmän syövän ja tulehdusten hoitoon palauttamalla potilaan hiljennetyn immuunivasteen. Bexmarilimabin turvallisuutta ja tehoa selvitetään avoimessa faasin I/II kliinisessä MATINS-tutkimuksessa potentiaalisena yksittäishoitona potilailla, joilla on kiinteä kasvain ja joiden kaikki muut hoitovaihtoehdot on jo käytetty.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Nuorten eläkesäästäminen nousussa

Kiinnostus lisäeläkeratkaisuihin kasvaa erityisesti yrityksissä, jotka kilpailevat osaajista ja haluavat tarjota turvaa lakisääteisen eläkkeen päälle. Harva työnantaja on kuitenkaan hoksannut, että lisäeläke voi olla tehokas myös nuorien osaajien motivoimisessa ja sitouttamisessa, arvioi LähiTapiola Henkiyhtiön myyntijohtaja.

EVA: Suomalaiset haluavat enemmän yhteistyötä Pohjoismaiden ja Baltian kanssa

Suomalaiset toivovat ulkopolitiikalta aiempaa vahvempaa painotusta yhteistyöhön Pohjoismaiden ja Baltian maiden kanssa. Samalla ihmisoikeuksiin, ympäristökysymyksiin ja kehitysyhteistyöhön liittyvät painotustoiveet ovat pitkällä aikavälillä heikentyneet, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.

SBS Wirmo voiton päässä liiganoususta

SBS Wirmo hävisi Superfinaalissa SPV:lle mutta on nyt yhden voiton päässä noususta naisten F-liigaan.

SBS Wirmo löi naisten salibandyn F-liigan karsinnassa kotonaan PSS:n 5–1 ja on enää voiton päässä ensi kauden liigasta johtaessaan ottelusarjaa 2–0.

Rattijuopot ja kaaharit poliisin riesana pääsiäisenä Lounais-Suomessa

Lounais-Suomen alueella pääsiäistä on poliisin näkökulmasta vietetty varsin rauhallisesti. Liikenteenvalvonnassa kiinni jäi kuitenkin useita rattijuoppoja ja kaahareita.

Huhtikuun kirjallisessa illassa vieraana Jumalan synty -kirjan kirjoittajat

Kaarina-talon iltapäivätanssit jatkuvat jälleen huhtikuussa. Keskiviikkona 22. huhtikuuta tansseja tahdittaa Doris Taipale duo. Iltapäivätanssit Kaarina-talolla toivottavat kaikki tanssista kiinnostuneet tervetulleeksi pyörähtelemään Kaarina-salin parketille. Paikalle voi tulla myös vain nauttimaan musiikista. Iltapäivätanssit jatkuvat jälleen syksyllä, mutta kesäkuussa on mahdollista päästä tanssimaan Laituritansseissa Hovirinnan rannassa keskiviikkona 17. kesäkuuta.

Etsitty iäkäs nainen löydetty kuolleena

Kateissa ollut nainen on löydetty sunnuntaina menehtyneenä. Tutkinta jatkuu kuolemansyyntutkintana, joka on salassa pidettävää.

Turun Lintutieteellinen Yhdistys aloittaa arki-iltojen lintutorniopastukset

Lapasorsa.

Turun Lintutieteellinen Yhdistys (TLY) aloittaa maanantaina 13. huhtikuuta arki-iltojen lintutorniopastukset kuudella lintupaikalla. Opastuksia järjestetään Kaarinassa Järvelän kosteikolla, Piikkiönlahdella ja Kuusistonlahdella, Turussa Friskalanlahdella, Raisiossa Raisionlahdella ja Paraisilla Pettebyvikenillä.

Teiden huono kunto lisää rengasvaurioiden riskiä

Kyselyn mukaan jopa yli kymmenesosa suomalaisista on joutunut ongelmiin renkaiden kiinnityspulttien löystymisen takia. Renkaiden kausivaihdon yhteydessä kannattaa aina tarkistaa renkaiden kunto ja lisäksi muistaa jälkikiristys, sanoo LähiTapiolan johtaja Tapani Alaviiri . Erityisen vaarallisena hän pitää sitä, että entistä useampi autoilija kertoo lykänneensä uusien renkaiden hankintaa säästösyistä.

Iltanuotiokonsertti Glow Favorites Mikaelinkirkossa

Jepa Lambert.

Iltanuotiolaulujen ja yhteisöllisyyden voimasta ammentava Glow Favorites -konsertti kuullaan keväällä viidellä eri paikkakunnalla ympäri Suomen. Lämpimiin leirinuotiomuistoihin ja yhteislauluun kutsuvassa konsertissa mukana on TV:stä tuttu laulaja ja kuoronjohataja Jepa Lambert sekä kitaristi Lasse Sakara . Kiertueella nähdään vaihtuvina artistivieraina Eve & Ossi , Tommi Kalenius , Pekka Simojoki , Severi Laakso sekä Juhani Tikkanen .

Tutkimus: Saunominen voi hyödyttää myös immuunipuolustusta

Uuden suomalaistutkimuksen mukaan saunominen vapauttaa verenkiertoon valkosoluja, jotka ovat keskeisiä elimistön puolustautumisessa erilaisia taudinaiheuttajia ja sairauksia vastaan.

Karnevalistinen musta komedia perkaa nykypolitiikan kipupisteitä

Saako purra?

Kaupunginteatterin Sopukka-näyttämöllä nähdään 18. huhtikuuta kello 19 kantaesitys Saako purra? Karnevalistinen musta komedia perkaa nykypolitiikan kipupisteitä ja suomalaista identiteettiä nukketeatterin keinoin.

Iäkästä naista etsitään Naantalissa

89-vuotias nainen poistui sunnuntaina illalla noin kello 21 kotoaan Naantalin keskustasta. Nainen on fyysisesti hyväkuntoinen, mutta ei välttämättä löydä takaisin kotiin.

Hannes-myrskyn kaatamien puiden korjuu edennyt odotettua hitaammin

Hannes-myrskyn kaatamia puita Etelä-Pohjanmaalla.

Hannes-myrskyn aiheuttamien metsätuhojen määrä on varmentunut viime kuukausina. Myrskytuhojen pinta-ala on kasvanut jo noin 50 000 hehtaariin. Myrskyssä kaatui puuta vähintään noin 3,2 miljoonaa kuutiometriä.

Kaarina-salissa nautitaan flamencomusiikista

Joonas Widenius, David Sorroche ja Ricardo Padilla esiintyvät flamenco-illassa.

Kaarina-saliin saadaan perjantaina 17. huhtikuuta kansainvälisiä vieraita, kun esiintymään saapuu granadalainen flamencolaulaja David Sorroche . Sorroche esiintyy yhdessä kitaristi Joonas Wideniuksen sekä perkussionisti Ricardo Padillan kanssa.

Hallitus laajentaisi alkoholijuomien pientuottajien oikeutta myydä tuotteitaan valmistuspaikalta kuluttajille

Hallitus on 1. huhtikuuta antanut eduskunnalle esityksen, joka laajentaisi alkoholijuomien pientuottajien oikeutta myydä tuotteitaan valmistuspaikalta. Uusi esitys antaisi ulosmyyntioikeuden kaikille kotimaisille alkoholin pientuottajille kuten panimoille, tilaviinin tuottajille ja tislaamoille.

Ketä tai mitä kohtaan empatiaa lopulta tunnetaan?

Maija Tammen näyttelyssä pohditaan empatian kysymyksiä eläinhahmojen johdolla. Yksityiskohta teoksesta Hulda & Lilli (2023).

Maija Tammen näyttely Hulda, Lilli ja torakka on esillä Ars Novassa 17.4.–13.9.

Naantalissa paloi irtaimistoa varastorakennuksessa

Naantalissa paloi irtaimistoa vajaan 3 000 neliön kokoisessa varastorakennuksessa sunnuntaina aamupäivällä. Palo sammutettiin eikä tilanteesta aiheutunut henkilövahinkoja.

Miksi kompostointi kannattaa?

Lounais-Suomen Jätehuolto on järjestänyt kompostointi-iltoja jo kolmen vuoden ajan.

Miksi kompostointi kannattaa? Miten valita itselleen sopiva kompostori? Mitä kompostoriin voi laittaa? Miten kompostorin saa toimimaan? Näihin kysymyksiin vastataan Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) järjestämissä maksuttomissa kompostointi-illoissa. Illan jälkeen on mahdollisuus loistaa jätehuoltoviranomaisen järjestämässä kompostointitarkastuksessa, jos sellainen omalle kohdalle osuukin.

Näköislehti

Urheilu

SBS Wirmo voiton päässä liiganoususta

SBS Wirmo hävisi Superfinaalissa SPV:lle mutta on nyt yhden voiton päässä noususta naisten F-liigaan.

SBS Wirmo löi naisten salibandyn F-liigan karsinnassa kotonaan PSS:n 5–1 ja on enää voiton päässä ensi kauden liigasta johtaessaan ottelusarjaa 2–0.

Otteluanalyysi: Inter pysähtyi VPS:n lihamuuriin

Juuso Hämäläinen oli Interin parhaimmistoa.

Mestarisuosikiksi nostettu Inter aloitti Veikkausliigan Kupittaalla tahmeasti. Vaasan Palloseura pysäytti Interin maalittomaan tasapeliin. Tulos oli pettymys kotiyleisölle. Maalitilanteilla ei mässäilty.

Turun Moottorikerhon perustamisesta sata vuotta

Turun Moottorikerhon Jaakko Lehmuskoski (2) vauhdissa motocrossin SM-osakilpailussa Turun Artukaisissa vuonna 1964.

Turun Moottorikerhon perustamisesta on kulunut sata vuotta. Suomen vanhimpiin moottoriurheiluseuroihin lukeutuvan Turun Moottorikerhon toiminta peilaa koko maamme moottoripyöräurheilun kehitystä.

Kymmenvuotias Hertta Karvonen debytoi Metsämäen perheraveissa

Hertta Karvonen ja Matilda Korpi.

Metsämäen raviradalla järjestetetään pitkäperjantaina ilmaiset perheravit. Päivän aikana nähdään myös monelle nuorelle ohjastajalle ensimmäisiä kilpailuja. Yksi heistä on pian kymmenen vuotta täyttävä Hertta Karvonen .

Turku-Rastit täyttää 50 vuotta

Turun seudun suunnistuksen kulmakivi, Turku-Rastit, täyttää tänä vuonna 50 vuotta. 1970-luvun alussa käynnistynyt kuntosuunnistustoiminta on kasvanut vuosikymmenten aikana yhdeksi alueen suosituimmista liikuntamuodoista. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa juhlarasteja, joissa pääsee testaamaan suunnistusmaastoja 1970-luvun karttojen kera. Turku-Rastien kausi alkaa keskiviikkona 1. huhtikuuta Impivaarassa.

Jaramillo ja Roquet eivät esiinny Loimun paidassa karsinnoissa

Samuel Jaramillo ja Max Roquet eivät jääneet odottelemaan liigakarsintojen alkua.

Runkosarjan viimeisen sijan kautta lentopallon Mestaruusliigan karsintoihin joutuvan Raision Loimun kaksi ulkomaalaispelaajaa, kolumbialaispassari Samuel Jaramillo ja jenkkiyleispelaaja Max Roquet , eivät halunneet jäädä viikoiksi odottamaan kauden jatkumista, vaan pelaajat pyysivät seuralta lupaa lähteä kotiin heti runkosarjan jälkeen. Loimu ei halunnut pitää ulkomaalaisia ammattilaisia tahtonsa vastaisesti viikkoja odottamassa karsintapelejä, vaan suostui pelaajien toiveisiin.