Ilkan valinta: Seikkailuja bluesissa
Tasaisin väliajoin spottivalo kohdistuu johonkin nuorehkoon bluesmuusikkoon, josta toivotaan ”bluesin pelastajaa”. Viime aikoina tätä manttelia on soviteltu muun muassa Solomon Hicksin harteille, vaikka hänellä on ikää jo päälle 30 vuotta.
Ottamatta kantaa siihen tarvitseeko blues pelastajaa, voi todeta Hicksin uuden levyn How Did I Ever Get This Blue olevan tasapainoinen kokonaisuus, joka osoittaa, että bluesia voi soittaa, vaikka ei olisikaan nähnyt Muddy Watersia livenä.
Hicksin musiikin pohjana on blues, mutta hän ammentaa musiikkiinsa vahvasti myös soulista ja gospelista pieniä rockmausteita unohtamatta. Tuttuja aineita on paljon, mutta Hicks sekoittaa monista tutuista aineista tutulta tuntuvan keitoksen, jossa on kuitenkin myös omaleimaisuutta.
Kenelle: Monitahoisen kitaroinnin kuuntelijalle.
Arvio: Hyvä levy, vaikka blues jääkin tältä erää pelastamatta.
Ilkka Lappi















