Tukes: Itsevarmistavien laitteiden yleistyminen tuo sisäkiipeilyyn uusia riskejä

Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) neuvoo sisäkiipeilypaikkoja kiinnittämään huomiota itsevarmistavien laitteiden turvallisuusriskeihin. Yksinkiipeilyn mahdollistavissa laitteissa kiipeilijä saattaa epähuomiossa unohtaa kiinnittää itsensä varmistukseen tai kiinnittäytyä varmistuslaitteeseen väärin. Tukesin tietoon on tullut muutamia vakavia loukkaantumisia ja läheltä piti -tilanteita.

Tukes tarkasti valvontaprojektissaan, miten sisäkiipeilypaikat ovat huolehtineet asiakasturvallisuudesta. Valvonnassa oli mukana 15 sisäkiipeilypaikkaa eli lähes kaikki Suomessa toimivat palveluntarjoajat. Sisäkiipeilypaikoissa on mahdollista harrastaa köysivarmisteista kiipeilyä korkeilla seinillä sekä varmistamatonta kiipeilyä matalammilla seinillä eli boulderointia. Osa sisäkiipeilypaikoista on keskittynyt urheilullisempaan kiipeilyn harrastamiseen ja osa paikoista leikillisempään, enemmän lapsille ja nuorille kohdistettuun toimintaan.

Turvallisuusjohtamisessa havaitut puutteet koskivat enimmäkseen sitä, että palveluntarjoaja ei ollut kirjannut riittävän tarkasti esimerkiksi sisäkiipeilypaikassa tehtyjä tarkastuksia ja huoltoja, pidettyjä koulutuksia ja harjoituksia tai seinien vaatimuksenmukaisuuteen liittyviä asioita. Palveluntarjoajat olivat laatineet kuluttajaturvallisuuslain edellyttämän turvallisuusasiakirjan, mutta osassa paikoista sitä hyödynnettiin käytännön turvallisuustyössä vähän. Osa sisäkiipeilypaikoista kirjasi onnettomuudet huolellisesti, kun taas osalta puuttui onnettomuuskirjanpito kokonaan.

Itsevarmistavien laitteiden turvallisuuteen kiinnitettävä huomiota

Tapahtuneiden onnettomuuksien valossa kiipeily vaikuttaa olevan suhteellisen turvallinen laji. Kiipeilyssä on kuitenkin ainekset vakaviin tapaturmiin etenkin korkeammalla kiipeillessä. Sisäkiipeilyssä on yleistynyt itsevarmistavien laitteiden käyttö. Tukesin tietoon on tullut muutamia vakavia loukkaantumisia ja läheltä piti -tilanteita, kun asiakas on unohtanut kiinnittää itsensä itsevarmistavaan laitteeseen ja pudonnut korkealta seinältä.

– Meitä huolettaa se, että vakavat loukkaantumiset voivat lisääntyä, kun itsevarmistavien laitteiden suosio kasvaa. Itsevarmistavien laitteiden vaivattomuus palveluntarjoajalle voi tuoda alalle kokemattomampia toimijoita, joilla ei ole aiempaa kokemusta kiipeilytoiminnasta, sanoo ylitarkastaja Petteri Mustonen Tukesista.

Tukes kehottaa sisäkiipeilypaikkoja huomioimaan itsevarmistaviin laitteisiin liittyvät riskit ja ryhtymään ennakoiviin toimenpiteisiin vakavien tapaturmien ehkäisemiseksi, jos näin ei jo toimita.

Itsevarmistavien laitteiden käytössä tapahtuvia tapaturmia pyritään nykyisin estämään muun muassa lisäämällä reitin lähtöön sulkuportti, jota ei pysty ohittamaan sitä huomaamatta, suunnittelemalla reitti siten, että alaosassa ei ole otteita, joiden kautta sulkuportin voi kiertää, valvomalla asiakkaita ja puuttumalla vaaralliseen toimintaan sekä ristiintarkistuksella, jolloin kaksi kiipeilijää tarkistaa toistensa kiinnityksen.

Yksinkertainen keino on lisätä lähtöpaikalle katselukorkeudelle yleistajuinen ja erottuva ohjetaulu, jolla muistutetaan asiakasta tarkistamaan, että varmistuslaitteeseen on kiinnitytty oikein.

Osa sisäkiipeilypaikoista käyttää vastuuvapauslausekkeita tai -lomakkeita, kun ne perehdyttävät asiakkaita.

– Kirjallisten ohjeiden antaminen asiakkaille ja kuittauksen pyytäminen on hyvä asia, mutta vastuuvapauslausekkeen käyttö on asiakkaan kannalta arveluttavaa. Palveluntarjoaja vastaa aina siitä, että palvelu on turvallinen. Vastuuta turvallisuudesta ei voi siirtää asiakkaalle, muistuttaa Mustonen.

iSisäkiipeilypaikat tekevät paljon töitä turvallisuuden eteen. Sisäkiipeilypaikkojen henkilökunta on osaavaa ja asiakkaita perehdytetään suhteellisen kattavasti. Osa Suomessa toimivista palveluntarjoajista kuuluu Suomen Urheilukiipeily -yhdistykseen. Yhdistys on esimerkiksi luonut kansallisen varmistuskorttijärjestelmän köysikiipeilyyn.

Sisäkiipeilypaikkojen kiipeilyseinät on valvonnan perusteella pääosin rakennettu hyvin ja niitä koskevien standardien mukaisesti. Yleisesti ottaen rakenteet ja välineet ovat turvallisia ja hyvin kiipeilykäyttöön sopivia. Osassa vanhemmista paikoista havaittiin turvallisuuspuutteita boulder-seinien alastulopatjojen mitoituksessa ja iskunvaimennuksessa.

Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) edistää tuotteiden, palveluiden ja teollisen toiminnan turvallisuutta ja luotettavuutta.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Vaisaaren ja Tiedonpuiston kouluissa avoimet ovet

Tiedonpuiston koulussa on avoimet ovet lauantaina 15. marraskuuta kello 10-14.

Vaisaaren ja Tiedonpuiston koulujen avoimet ovet järjestetään lauantaina 15. marraskuuta kello 10–14. Lähdöt kierroksille ovat tasatunnein ja niihin tulee ilmoittautua etukäteen. Kierroksella kouluissa liikutaan ohjatulla reitillä itsenäisesti. Reitti alkaa Vaisaaren pääovilta ja jatkuu Tiedonpuiston uuteen kouluun.

Rytmimusiikin erikoiskanava Groove FM palaa Turun alueen radiotaajuuksille

Lähes 27 vuotta suomalaisia viihdyttänyt Groove FM aloittaa lähetykset Turun seudulla torstaina 30. lokakuuta. Se on ollut yli 12 vuotta pois Turun radioaalloilta. Tänä vuonna uudistunut kanava tarjoaa rytmimusiikkia alkaen klassikoista tuoreimpiin tanssittajiin.

Riku Riski HJK Akatemian B-poikien valmennusryhmään

Riku Riski.

Pelaajauransa TPS:ssä nousukarsintojen voittoon päättänyt Riku Riski palaa Klubiin ja ryhtyy valmentamaan B-junioreita.

Tutkimus: Istumisen vähentäminen voi piristää mieltä

Uuden tutkimuksen mukaan päivittäisen istumisen vähentäminen voi lisätä koettua vireyttä vähän liikkuvilla aikuisilla.

Silakkamarkkinoilla yli 38 500 kävijää

Silakkamarkkinoilla riitti vilinää sateisesta säästä huolimatta.

Jokirannassa 23.–26. lokakuuta järjestetyillä Turun 45. Silakkamarkkinoilla vieraili neljän päivän aikana yli 38 500 kävijää. Torstaina kävijöitä oli 7 500, perjantaina 10 000 ja lauantaina jopa 14 500. Sunnuntaillekin kävijöitä riitti 6 500, vaikka myyntiaika päättyi jo kello 17.

Kulttuuripankki avautuu varsinaissuomalaisille taiteilijoille

Lähes valtakunnalliseksi laajentuva Kulttuuripankki avautuu myös varsinaissuomalaisille taiteilijoille lokakuussa. Verkkopalvelu lisää taiteen ja kulttuurin tekijöiden työllistymismahdollisuuksia tuomalla heidän palvelunsa näkyville ja tilattaviksi.

Bukarestin-lennot alkavat – Turun kenttä vahvistaa alueen yhteyksiä Eurooppaan

Turun pormestari Piia Elo (sd.) avasi reitin Turusta Bukarestiin.

Bukarestin ja Turun välinen suora lentoyhteys on avautunut maanantaina. Aamulla Romanian pääkaupungista saapunut Wizz Airin lento toi noin 200 matkustajaa Turkuun, ja paluulento lähti saman aamupäivän aikana takaisin Bukarestiin mukanaan noin 140 matkustajaa. Reitti lennetään jatkossa kahdesti viikossa, maanantaisin ja perjantaisin.

Kysely: Suomalaiset kokevat osakesijoittamisen vaikeaksi ja riskialttiiksi

Danske Bankin tuoreen sijoittamista ja säästämistä koskevan kyselyn mukaan suomalaiset suosivat erityisesti tilisäästämistä. Rahan puute, osakkeiden valinnan vaikeus sekä haluttomuus seurata markkinoita ovat yleisimpiä syitä olla sijoittamatta osakkeisiin. Osakesijoitusintoa rokottavat myös kulut.

Pyhäinpäivänä muistellaan edesmenneitä hautausmailla ja kirkoissa

Pyhäinpäivänä kunnioitetaan ja muistellaan kuolleita läheisiä sekä kristikunnan pyhimyksiä ja marttyyreja.

Lauantaina 1. marraskuuta vietetään pyhäinpäivää. Se on kristillinen muistopäivä, jolloin kunnioitetaan ja muistellaan kuolleita läheisiä sekä kristikunnan pyhimyksiä ja marttyyreja. Vahvana perinteenä elää tapa viedä kynttilöitä poisnukkuneiden rakkaiden haudoille. Yhdessä kynttilät ja lyhdyt muodostavat valomeren, joka valaisee marraskuun pimeyden. Hautausmailla käyminen pyhäinpäivänä koetaan merkitykselliseksi, ja se onkin jouluajan lisäksi päivä, jolloin ihmisiä vierailee haudoilla eniten.

Työmatkapyöräilijöille satoja tapaturmia loka–marraskuussa

Pyöräilijöille sattuu tähän vuodenaikaan paljon työmatkatapaturmia pimeydestä ja liukkaista teistä johtuen etenkin aamuliikenteessä. Kun varusteet, tilannenopeus ja valot ovat kunnossa, matka töihin sujuu turvallisemmin.

Varsinais-Suomen maanteillä siirrytään talvinopeusrajoituksiin keskiviikkona

Talvi- ja pimeän ajan nopeusrajoitukset otetaan käyttöön tällä viikolla.

Maanteillä siirrytään talvinopeusrajoituksiin keskiviikkona 29. lokakuuta. Vaikka Lounais-Suomessa ei useinkaan ole lokakuun lopussa vielä talvikelejä, pimeä aika tulee säännöllisesti kalenteriaikataulun mukaan. Alennetuilla nopeusrajoituksilla pienennetään pimeyden, hirvieläinten, märkien tienpintojen ja talviajan liukkauden aiheuttamaa kohonnutta onnettomuusriskiä. Myös mahdollisten onnettomuuksien seuraukset ovat alemmilla nopeuksilla lievemmät.

Osa- tai kokoaikaisia kuntapuheenjohtajia 24 kaupungissa tai kunnassa

24 kaupungissa tai kunnassa toimii päätoimisia tai osa-aikaisia puheenjohtajia. Kesällä alkaneella vaalikaudella 54 luottamushenkilöä hoitaa tehtäväänsä joko osa- tai kokoaikaisesti. Kuntaliiton selvityksessä tarkasteltiin kaupunkien ja kuntien puheenjohtajia valtuustokauden 2025–29 alussa. Tarkastelussa olivat mukana niin puheenjohtajan kuin pormestarin roolissa toimivat.

Lapsiasiavaltuutettu: Kiusaaminen ja ongelmien sivuuttaminen heikentävät yhdenvertaisuutta koulussa

Koulu ei ole yhdenvertainen paikka kaikille lapsille, ja tähän ovat syynä lasten näkemysten mukaan etenkin kiusaaminen ja ongelmien sivuuttaminen.

Lapset eri puolilla Suomea kertoivat lapsiasiavaltuutetulle näkemyksiään koulun ja koulutuksen yhdenvertaisuudesta. Tapaamisten perusteella koulu ei ole yhdenvertainen paikka kaikille lapsille, ja tähän ovat syynä lasten näkemysten mukaan etenkin kiusaaminen ja ongelmien sivuuttaminen.

Omakotitalon välikaton rakenteet tulessa Raisiossa

Yksikerroksisen omakotitalon takan lämmitys kuumensi rakennuksen hormia, niin että välikaton rakenteet syttyivät palamaan ullakolla Raisiossa Peräpellokadulla sunnuntaina illalla. Rakennuksessa oli kaksi henkilöä, jotka havaitsivat savun ja soittivat hätäkeskukseen.

Galleria Aski nimesi 14 näyttelyn taiteilijat

Henri Tuominen, Ruttoranka.

Galleria Aski on viime vuonna perustettu nykytaiteen näyttelytila Taiteen talossa Turussa. Galleriaa ylläpitää Rettigin kuvataiteilijat yhdistys, joka koostuu Taiteen talossa työskentelevästä 24:stä taiteilijasta.

Väitös: Lapset oppivat numerojärjestystaitoja jo 3–5-vuotiaina

Heidi Harjun väitöstutkimuksessa kehitettiin uusia menetelmiä, joiden avulla lasten spontaania huomion kiinnittämistä numerojärjestykseen oli mahdollista tutkia.

Tutkimusten mukaan lapsilla on suuria yksilöllisiä eroja matemaattisissa taidoissa jo koulun alkaessa. Nämä erot ovat hyvin pysyviä tai jopa kasvavat koulupolun edetessä. Tästä syystä on tärkeää ymmärtää matemaattisten taitojen varhaista kehitystä ja niihin vaikuttavia tekijöitä.

Turun kaupunginhallituksen jäsen Perttu Helin: Kiinteä eurooppalainen yhteys Ahvenanmaalle vakauttaisi Suomen turvallisuus- ja talousnäkymiä

Kireä ja edelleen kiristyvä kansainvälinen tilanne pakottaa Suomen turvaamaan strategiset etunsa Itämerellä. Turun kaupunginhallituksen jäsen Perttu Helin (kesk.) vaatii, että kiinteän yhteyden rakentaminen Ahvenanmaalle nostetaan kansalliseksi ja eurooppalaiseksi prioriteetiksi.

Ommi Mingsupphakun voitti WKU-liiton MM-tittelin potkunyrkkeilyssä

Ommi Mingsupphaku.

Thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti lauantaina Münchenissä WKU-liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruuden. Viiden kolmen minuutin erän ammattilaisottelu päättyi voittoon kaikin tuomariäänin isäntämaan Michaela Michlstä . Mingsupphakun löi ja potki tarkemmin, eikä vastustaja päässyt oikein missään kohtaa ottelua mukaan.

Urheilu

Riku Riski HJK Akatemian B-poikien valmennusryhmään

Riku Riski.

Pelaajauransa TPS:ssä nousukarsintojen voittoon päättänyt Riku Riski palaa Klubiin ja ryhtyy valmentamaan B-junioreita.

Ommi Mingsupphakun voitti WKU-liiton MM-tittelin potkunyrkkeilyssä

Ommi Mingsupphaku.

Thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti lauantaina Münchenissä WKU-liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruuden. Viiden kolmen minuutin erän ammattilaisottelu päättyi voittoon kaikin tuomariäänin isäntämaan Michaela Michlstä . Mingsupphakun löi ja potki tarkemmin, eikä vastustaja päässyt oikein missään kohtaa ottelua mukaan.

TPS palaa Veikkausliigaan viiden vuoden tauon jälkeen

Onni Helén teki TPS:n ensimmäisen maalin. Hän osui kolmesti kaksiosaisessa nousukarsinnassa.

Jalkapalloilun kotimaisessa pääsarjassa Veikkausliigassa pelaa ensi kaudella kaksi turkulaisjoukkuetta. Inter saa rinnalleen TPS:n, joka palaa viiden vuoden tauon jälkeen liigaan.

Konsulttiyhtiö: Liiga voi saada eron SHL:ään kiinni uudella mediasopimuksella

TPS:n liiketoiminnan kulut per piste ovat 150 000 euroa ja henkilöstökulut per piste 77 100 euroa.

Konsulttiyhtiö EY:n tuore analyysi SM-liigaseurojen taloudellisesta tilanteesta kaudelta 2024–25 osoittaa, että liigaseurojen yhteenlaskettu liikevaihto nousi ennätykselliseen 191,7 miljoonaan euroon, missä on kasvua 11 prosenttia edellisvuodesta. Kasvu ei kuitenkaan tullut jääkiekosta, vaan pääosin oheis- ja muusta liiketoiminnasta. Liigakarsinnat olivat tuottoisia liigalle ja toivat yli miljoonaa euroa lisää rahaa kiekkobisnekseen. Taloudellisessa tarkastelussa kauden tehokkaimpia olivat kauden finalistit Saipa ja Kalpa, jotka tekivät hyvän tuloksen pienellä budjetilla.

Alkanut kausi odotetun hankala TPS:lle ja FBC Turulle

TPS:lle ja FBC Turulle kauden alku miesten F-liigassa on ollut haastava. Kuva on tammikuulta.

Miesten F-liigan ensimmäiset kierrokset eivät ole turkulaisin tarjonneet juurikaan ilonaiheita. Otanta ei ole suuren suuri, mutta muutaman pelin jälkeen näyttää siltä, että sekin on mahdollista, ettei miesten pudotuspeleissä nähdä kuluvalla kaudella yhtäkään turkulaisjoukkuetta.

Puukkokatsomo: Salibandyn tuttu mitalinelikko

Salibandyn kansainväliseen kalenteriin on puuhattu hyvän tovin ajan puuhattu merkittävää muutosta. Tosin syy on jäänyt hieman epäselväksi.