TPS:ssä ja Loistossa riittää kehitettävää F-liigan ottelutauolla
Kun maajoukkue metsästää Tšekissä ensimmäistä salibandyn naisten maailmanmestaruutta sitten vuoden 2001, kotoisessa F-liigassa vietetään MM-taukoa. Joulun alla pelataan vielä vajaa kierros, jolloin myös FBC Loisto on tulessa, mutta täydellä rähinällä naisten F-liiga jatkuu vasta loppiaisena.
Pitkä ottelutauko antaa joukkueille aikaa kehittää peliään. Loppiaisen jälkeen pelejä on tiedossa runsaasti, pois lukien helmikuun alku, joten pelin kehittämiselle ei jää niin paljon aikaa.
Millaisista asetelmista turkulaisjoukkueet lähtevät kevätkauteen?
TPS on odotetusti keikkunut sarjan kärjessä pitkin syksyä. Rutiini on kovalla tasolla, joten voittoja on tullut yhtä lukuun ottamatta kaikista otteluista, vaikka Palloseuran sikermä on esittänyt säkenöivää pelaamista vain ajoittain.
Laatua kuitenkin riittää. MM-kisoissakin Suomea edustavat Jenna Saario, Emilia ja Olivia Pietilä muodostavat ytimen, jonka ympärille rakentuu vahva joukkue. Syksyn otteluissa runsaasti pisteitä tehnyt Veera Kuosmanen, Sofia Leino, Milla Granlund ja hyvin Jyväskylästä Turkuun kotiutunut Janella Järvinen ovat olleet vahvoja syksyn kuluessa.
Pureksittavaa kevätkautta kohti mustavalkoisessa leirissä kuitenkin riittää. Voitoista huolimatta Palloseuran pelaaminen on ollut poikkeuksellisen epätasaista, myös kärkipelaajien osalta. Haastetta löytyy myös sarjataulukosta, kun Classicin lisäksi myös SB-Pro on pysynyt TPS:n tahdissa.
FBC Loisto kohtaa vielä ennen joulua ÅIF:n, mutta vuotta joukkue vaihtaa korkeintaan sarjataulukon sijalla seitsemän. TPS:n tavoin myös Loiston syyskausi on sujunut isossa kuvassa suhteellisen odotetusti. F-liigan alemman kastin joukkueilta Loisto on napsinut pisteitä hyvällä prosentilla, mutta sarjan terävintä kärkeä vastaan taso ei ole riittänyt.
Tuttuun tapaan Loiston ryhmä on hyvin nuori. Noin puolet pelaa F-liigan pelien lisäksi junioreiden pelejä. Myös ruotsalaisluotsi Fredrik Olssonin puolustukseen nojaavan pelifilosofian omaksumisessa on ollut tekemistä syksyn mittaan.
Kevättä ajatellen Loiston keskeinen pelin kehityskohde on pallovarmuus. Pallonmenetykset ovat maksaneet maaleja ja pisteitä syksyn aikana. Olsson on myös painottanut hyökkäyspelaamisen kehittämistä ylipäätään. Sen suhteen joulukuun viikot ovat tärkeässä roolissa.
Yksi kiinnostava Loiston pelaaja kevätkaudella on Tuulia Lahti, joka yllättäen palasi Ruotsista Loiston riveihin marraskuun lopussa. Lahden oli tarkoitus pelata koko kausi Ruotsissa, mutta hyökkääjän rooli jäi syksyn mittaan odotettua pienemmäksi Storvretassa, joten Lahti ja seura päätyivät sopimuksen purkuun.
Lahti on aiempina vuosina ollut tärkeä palanen Loiston hyökkäystä, joten hänen paluunsa kotiin on iso palanen hyökkäyspelin kehittämisen suhteen.
Ilkka Lappi













