Timanttisarja jatkuu kolmella konsertilla

Jazzyhtye MÖLy Trio eli Johan Ölander, Pasi Lyysaari ja Jaakko Martikainen. Jazzyhtye MÖLy Trio eli Johan Ölander, Pasi Lyysaari ja Jaakko Martikainen. Kuva: Turun konservatorio

Turun konservatorion tukisäätiön ja Liedon Säästöpankkisäätiön tukema Timanttisarja jatkuu kolmella konsertilla sunnuntaina 16. marraskuuta. Turun konservatorion opettajien ja heidän taiteellisten yhteistyökumppaneidensa muodostamat kokoonpanot tarjoavat yleisölle kattauksen klassista musiikkia ja korvat avaavaa jazzia. Kaikki konsertit kuullaan Sigyn-salissa.

Timanttikimaran avaa sunnuntaina 16. marraskuuta Kimmeltäviä palasia Sigyn-salissa klo 14. Konsertissa kuullaan Marko Aution teos Kimmeltäviä palasia Minna Pirin tekstiin sopraano Pia Pajalan ja Marko Aution tulkintana. Mikko Nisulalta kuullaan teos Metropolit Mika Waltarin tekstiin, jossa kokoonpanoon liittyvät huilisti Oleg Sytianko ja sellisti Hanna-Viola Miettinen. Konsertin viimeisenä numerona kuullaan kantaesityksenä konservatorion alumni Kuura Klaavun sävellys What happened on August 3rd. Kimmeltäviä palasia -konsertti on samalla osa Suomen säveltäjien 80-vuotisjuhlaa.

Seuraavaksi sunnuntain Timanttiohjelmassa siirrytään aivan toisenlaisiin tunnelmiin, kun Jazzyhtye MÖLy Trio juhlii 10-vuotissynttäreitään kello 16. Otsikolla Läikettä, liplatusta, kipinöitä & höyryä luvassa on ”vapaasti kelluvaa saaristojazzia”, joka tarkoittaa jonkinlaista jazzorientoitunutta improvisaatiota: välillä myrskyä ja välillä tyventä. Yhtyeessä soittavat Jaakko Martikainen, saksofoni, Johan Ölander, rummut sekä Pasi Lyysaari, kontrabasso.

Timanttisunnuntain päättää kamarimusiikkikonsertti Valoa ja varjoja kello 18. Ohjelmakokonaisuus esittelee modernia suomalaista huhtikuun iltojen inspiroimaa taiturimusiikkia Mikko Heiniöltä, Schubertin sielua syleilevää syvällisyyttä ja Beethovenin elämäniloista valoisuutta. Musisoimassa ovat Harri Sippel, alttoviulu, Laura Olli, sello sekä Niina Ranta ja Pasi Helin, piano.

Timanttisarjan konsertit jatkuvat vielä kolmella konsertilla sunnuntaina 30. marraskuuta. Kaikkiin timanttisarjan konsertteihin on vapaa pääsy ja niiden kesto on kunkin noin tunnin.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Paimio ei nosta kunnallis- eikä kiinteistöveroa

Keskiviikkoiltana kaupungintalon Paimiosaliin kokoontunut päätti yksimielisesti ensi vuoden talousarviosta ja veroprosenteista. Talousarviopykälän ryhmäpuheenvuoroissa ei tehty muutosehdotuksia talousarvioehdotukseen, vaan kaikki ryhmät hyväksyivät pohjaehdotuksen.

Soivan sammakon joulu käynnistää perheen pienempien joulun odotuksen Kaarinassa

Pia Leinonen.

Lasten oikeuksien viikkoa vietetään 17.–23. marraskuuta. Kaarina-talolla viikkoa juhlistetaan lapsille suunnatun jouluisen teatteriesityksen merkeissä lauantaina 22. marraskuuta. Soivan Sammakon joulu – Grodan Klings jul -esityksessä Soiva Sammakko yrittää löytää joulutunnelmaa. Lunta ei ole satanut tarpeeksi ja lisäksi kaikki hänen kaverinsa ovat kiireisiä omien jouluvalmistelujen kanssa.

Onko naisten terveys edelleen alitutkittu aihe?

Onko naisten terveys edelleen alitutkittu aihe? Jäävätkö naisten sairaudet yhä tunnistamatta tai huonommalle hoidolle? Naisten terveyden tutkimuksen tulevaisuudesta ja uusista yhteistyömahdollisuuksista keskustellaan 17. marraskuuta Turussa.

Timanttisarja jatkuu kolmella konsertilla

Jazzyhtye MÖLy Trio eli Johan Ölander, Pasi Lyysaari ja Jaakko Martikainen.

Turun konservatorion tukisäätiön ja Liedon Säästöpankkisäätiön tukema Timanttisarja jatkuu kolmella konsertilla sunnuntaina 16. marraskuuta. Turun konservatorion opettajien ja heidän taiteellisten yhteistyökumppaneidensa muodostamat kokoonpanot tarjoavat yleisölle kattauksen klassista musiikkia ja korvat avaavaa jazzia. Kaikki konsertit kuullaan Sigyn-salissa.

Harvinaissairauksille osaamiskeskus Varhaan

Väestöstä 6–8 prosenttia sairastaa jotain harvinaista sairautta, jonka vuoksi terveyspalvelut on ihan arkipäivän osa elämää. Arki ei ole mahdollista, jos ei saa apua akuutteihin tilanteisiin. Usein avun tarve on niin spesifiä, että siihen pystytään vastaamaan vain yliopistollisissa keskussairaaloissa. Suomessa nämä palvelut on usein keskitetty.

Lounais-Suomessa valvottu hirvieläinten metsästystä – saldona kaksi sakkoa

Lounais-Suomen poliisi on valvonut hirvieläinten metsästystä lokakuun ja marraskuun viikonloppuina yhteistyössä Länsi-Suomen merivartioston, Metsähallituksen, Suomen riistakeskuksen sekä paikallisten riistanhoitoyhdistysten kanssa. Erävalvontaviranomaiset ovat kuluvan syksyn aikana tavanneet valvontaiskuilla yli 400 metsästäjää. Metsästyksenvalvonta jatkuu kauden edetessä.

Tuorlan Majatalo tuo joulupuodin Kaarinan keskustaan

Tuorlan Majatalo avaa joulupuodin Kaarinan keskustaan joulunajaksi.

Joulun lähestyessä Tuorlan Majatalo tuo jälleen joulupuodin Kaarinan keskustaan. Torin laidan kiinteistössä avautuva puoti on täynnä lahjatavaraa, lähituottajien elintarvikkeita sekä Tuorlan Majatalon omia tuotteita. Puodin yhteydessä kävijöitä palvelee myös pieni kahvila.

Taksinkuljettajan kokeet muuttuvat ryhmäkokeiksi – kokeet keskitetään 12 paikkakunnalle

Traficom uudistaa taksinkuljettajan kokeiden järjestämistä. 17. marraskuuta alkaen kokeet pidetään ryhmäkokeina 12 paikkakunnalla. Uudistuksella parannetaan kokeiden luotettavuutta, turvallisuutta ja sujuvuutta.

Luonnonvarakeskus: Kotimaisen kasvistuotannon lisääminen vahvistaisi huoltovarmuutta

Kasvisten tuotanto on taloudellisesti merkittävä tuotantosuunta Suomessa. Kuva on Oksasen Puutarhasta Paattisilta.

Kotimaisessa kasvistuotannossa on kasvumahdollisuuksia, mutta tuotannon lisääminen vaatii muutoksia koko ketjussa. Tuotannon paikallinen vahvistaminen edistäisi ruokajärjestelmän kestävyyttä ja resilienssiä sekä tukisi huoltovarmuutta.

Sähköpotkulautayritykset toimivat ensi vuodesta alkaen mikroliikenneluvan ehdoilla, ajokielto viikonloppuöille

Liikennepalvelulakiin 1. elokuuta voimaan tulleiden muutosten myötä kuntien on myönnettävä mikroliikennepalveluiden tarjoajille mikroliikennelupa. Turun kaupunki ottaa mikroliikenneluvan käyttöön 1. tammikuuta alkaen.

Väitös: Yhteiskunnan monimutkaisten ruoka-, energia-, liikkumis- ja yhdyskuntajärjestelmien tulevaa kehitystä voi ennakoida muttei ennustaa

Tuomas Kuhmonen.

KTT, MMM, dosentti, agronomi Tuomas Kuhmonen tutki tulevaisuudentutkimuksen alaan kuuluvassa väitöskirjassaan mutkikkaiden sopeutuvien järjestelmien vaihtoehtoisten tulevaisuuksien ennakointia.

Kaavoilla lainvoima – Paraisten keskustaan liki 20 000 kerrosneliötä asuin- liike- ja toimistorakentamista

Valtuuston syyskuussa hyväksymät kaavamuutokset saivat lainvoiman 11. marraskuuta. Paraisten keskustaan tulee liki 20 000 kerrosneliötä asuin- liike- ja toimistorakentamista sekä uutta pelastusasemaa varten.

Kaupunkioravien ongelmanratkaisukyky häiriintyy ihmisten läheisyydessä

Tutkimuksessa oravien piti avata erilaisia pulmapurkin vipuja saadakseen pähkinät. Samaan aikaan puistossa liikkui ihmisiä. Tutkimukseen osallistuneet 64 oravaa tunnistettiin videoilta.

Uudessa tutkimuksessa tarkasteltiin, miten ihmisten toiminta vaikuttaa oravien ongelmanratkaisukykyyn. Oulussa 15 puistoon vietiin oraville pähkinöillä täytettyjä pulmapurkkeja. Oravien täytyi ratkoa vaativia tehtäviä saadakseen pähkinät.

Väitös: Papit tasapainottivat vuoden 1809 käänteentekeviä tapahtumia

FM Joonas Tammela tarkastelee väitöstutkimuksessaan tavanomaisessa seurakuntatyössä toimineiden pappien tapoja puhua esivallasta ja alamaisuudesta nykyisen Ruotsin ja Suomen alueilla 1780-luvun lopusta ja 1820-luvun alkuun. Väitöskirja osoittaa, että saarnojensa avulla papit vahvistivat itsevaltaisen kustavilaisen yhteiskuntajärjestyksen ihanteita varsin pitkään, mutta samalla muotoilivat julistuksensa eri puolilla valtakuntaa sijanneille paikallisyhteisöilleen sopivin sanankääntein.

Joka toinen kuolonkolari ajetaan ilman ylinopeutta

Joka toisessa kuolonkolarissa ei ajeta ylinopeutta, mutta vauhti on tilanteeseen nähden liian kova.

Kuolemaan johtaneissa onnettomuuksissa nopeus on kohtalokas tekijä. Joka toisessa tapauksessa onnettomuuden aiheuttanut kuljettaja ei kuitenkaan aja ylinopeutta, mutta usein vauhti on tilanteeseen nähden liian kova.

Funikulaari poissa käytöstä toistaiseksi – huolto jatkuu

Funikulaarin moottorin korjaustyöt jatkuvat edelleen. Funikulaari pysyy suljettuna toistaiseksi korjaustöiden ajan.

Tuomas Pippola täydentää Pikkuhuuhkajien ryhmää

Tuomas Pippola.

Pikkuhuuhkajien ryhmään edessä oleviin EM-karsintaotteluihin Romaniaa ja Kosovoa vastaan on jouduttu tekemään kaksi muutosta. Alun perin nimetystä ryhmästä jäävät sivuun BK Häckenin Adrian Svanbäck sekä sunnuntaina Veikkausliigan päätöskierroksella loukkaantunut KuPS:n Samuel Pasanen .

Eläkkeensaajan asumistuen määräaikaistarkastuksia vuodenvaihteessa poikkeuksellisen paljon, päätöksen saaminen voi kestää tavallista kauemmin

Eläkkeensaajan asumistuen määräaikaistarkistuksia tehdään vuodenvaihteessa poikkeuksellisen paljon. Tämä näkyy Kelassa käsittelyaikojen pidentymisenä ja asiakaspalvelun vilkastumisena. Määräaikaistarkistus tehdään, kun tuen myöntämisestä tai edellisestä tarkistamisesta on kulunut kaksi vuotta. Kela lähettää asiakkaalle kirjeen ja ohjeet ennen määräaikaa.

Urheilu

Tuomas Pippola täydentää Pikkuhuuhkajien ryhmää

Tuomas Pippola.

Pikkuhuuhkajien ryhmään edessä oleviin EM-karsintaotteluihin Romaniaa ja Kosovoa vastaan on jouduttu tekemään kaksi muutosta. Alun perin nimetystä ryhmästä jäävät sivuun BK Häckenin Adrian Svanbäck sekä sunnuntaina Veikkausliigan päätöskierroksella loukkaantunut KuPS:n Samuel Pasanen .

Inter nousi kakkoseksi Veikkausliigan maratontaulukossa

Inter on kerännyt toiseksi eniten pisteitä Veikkausliigan historiassa.

Inter nousi päättyneellä kaudella kakkoseksi jalkapalloilun Veikkausliigan maratontaulukossa. Interillä on kasassa 1 200 pistettä. TPS on kahdeksantena 919 pisteellä

Aapo Boström jättää TPS:n

Aapo Boström ja Ivan Piñol (oik.).

Keskikenttäpelaaja Aapo Boström ei jatka Turun Palloseurassa ensi kaudella. Boströmin sopimus TPS:n kanssa päättyi lokakuun loppuun.

Otteluanalyysi: Ilves kaatui Kupittaalla, Interille hopeiset mitalit

Interin fanit juhlivat voittoa ja hopeamitaleja. Kuvakaappaus Ruudun lähetyksestä.

Jalkapalloilun Veikkausliigan ylempi loppusarja eli niin sanottu Mestaruussarja ei sujunut Interiltä toivotulla tavalla mutta kauden päätösottelu oli sinimustilta hyvä esitys. Kaksi nopeaa maalia takasivat voiton Ilveksestä, mikä tarkoitti sitä, että Inter kiilasi Ilveksen ohi kakkoseksi ja varmisti, että ensi kaudella on pelejä myös eurokentillä.

Åboraakkeli: Menikö F-liigan playoff-juna jo?

Miesten F-liigassa marraskuun alun ottelutauko tuli todennäköisesti turkulaisjoukkueille mieluisaan aikaan. Parin viikon ottelutauko antaa joukkueille harjoittelurauhaa ja hiukan aikaa uusien juonien kehittelyyn.

Ivan Piñol jatkaa TPS:n päävalmentajana

Ivan Piñol.

Ivan Piñol jatkaa Turun Palloseuran miesten edustusjoukkueen päävalmentajana kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella. Piñol tarttui turkulaisseuran peräsimeen tammikuussa ja onnistui vaikeista lähtökohdista luotsaamaan TPS:n takaisin Veikkausliigaan. Piñol ja TPS päättivät yhdessä onnistuneen kauden päätöksen jälkeen käyttää espanjalaisvalmentajan sopimuksessa olleen option kahdesta lisävuodesta.