Jonglööri Kai Kuutamo esiintyy Sigyn Sinfoniettan solistina
Turun AMK:n Taideakatemian musiikin koulutuksen orkesteri, Sigyn Sinfonietta, avaa kolmannen konserttikautensa tavallista näyttävämmällä kokonaisuudella. 25. ja 27. lokakuuta järjestettävissä konserteissa solistina on jonglööri ja sirkustaiteilija Kai Kuutamo.
Perinteiseen sinfoniakonsertin kaavaan alkusoitto – konsertto – sinfonia yhdistyy jonglööri Lotta Wennäkosken teoksessa Jong jonglöörille ja kamariorkesterille. Tämä on tiettävästi ensimmäinen kerta, kun kyseinen teos esitetään Turussa.
Wennäkoski sävelsi teoksen vuosina 2012–13 Sirkus- ja musiikkiyhdistys Agit-Cirkin tilauksesta. Teoksen kantaesittivät jonglööri Sakari Männistö ja Tapiola Sinfonietta Thomas Djubsjöbackan johdolla.
Taideakatemian musiikin lehtorin Mikko Luoman mukaan ohjelmiston tulee valmentaa opiskelijoita työelämään monipuolisesti.
– On osattava perusohjelmistoa, mutta omattava valmiuksia esittää myös sellaista, johon ei ole törmännyt aiemmin. Tässä esimerkiksi viulistit tekevät juomapillistä oboen, puhaltajat puolestaan soittavat kananmunansiivutinta, Luoma kuvailee tiedotteessa.
Oman haasteensa orkesterille tuo liikkuvainen solisti ja hänen jongleerausvälineensä pallot, keilat, renkaat ja huivit. Taideakatemian alumni, sirkustaiteilija Kai Kuutamo tekee solistiosuudesta oman versionsa. Hän ei ole aiemmin työskennellyt kamariorkesterin kanssa eikä tehnyt klassista musiikkia, mutta lähti mukaan avoimin mielin ja uteliaana.
– Sekä partituuri että kapellimestari antavat varsin vapaat kädet, ja voin antaa musiikin ohjata työtäni. Solistin työni on musiikin ja liikkeen yhteensovittamista – teen musiikin kanssa tai sitä vastaan, dialogisesti, Kai Kuutamo kertoo.
Konsertti alkaa Uuno Klamin sävellyksellä Sarja pienelle orkesterille. Lopuksi kuullaan Mozartin viimeinen sinfonia, nro 41, Jupiter.
Konsertit johtaa Turun AMK:n Taideakatemian musiikin lehtori Mikko Luoma, ja ne toteutetaan yhteistyössä Turun AMK:n Taideakatemian sirkuskoulutuksen ja Turun konservatorion kanssa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)















