Esineteatteri, immersiivinen kokemuksellisuus ja esitystaide kohtaavat

Alma Rajala. Alma Rajala. Kuva: Jane Iltanen

Pandora – Opening on valtion taidepalkinnolla palkitun nukketeatteritaiteilija Alma Rajalan sooloteos, jossa kohtaavat esineteatteri, immersiivinen kokemuksellisuus ja esitystaide. Pandoran myytin äärelle Rajalan johdatti kirjailija Reetta Niemelän kanssa käydyt keskustelut kyseisestä myytistä ja sen jopa raivostuttavasta ohuudesta. Myytin reunamilla huojuu myös kysymys toivosta. Millainen suhde on onnellisuudella ja toivolla, entä katastrofeilla ja toivolla?

– Tässä prosessissa olen päätynyt toivon ja syyllisyyden kysymysten äärelle. Teoksena Pandora – Opening ei kuitenkaan anna yksiselitteisiä vastauksia, vaan houkuttelee myös kokijansa näiden pohdintojen pariin. Kaiken yllä suurin kysymys on itse Pandorasta. Hänet luotiin syylliseksi, mutta mitä sanottavaa hänellä itsellään on? Koska se ei myytistä selviä, on koko esitys itse asiassa tämän mykän naisen huuto.

Teos kutsuu jumalten juhliin, joista jumalat ovat poissa. Tilanteessa on arvaamattomuutta ja kokijat eivät ole vain lähellä esitystä vaan sen sisällä, lausuu Rajala tiedotteessa.

– Esitystapahtumaa kehystää juhlien teema, tai itseasiassa ollaan jatkoilla, jumalten hylkäämillä jatkoilla. Minua kiinnosti tehdä esitys, jossa on maailman oudoimmat juhlat ja myytti tarjoaa näille hyvät puitteet – lipas on auki ja sen sisältämät katastrofit sopivasti levällään. Tätä tunnelmaa vahvistamaan, päätettiin yksi esityksen näytös toteuttaa keskiyöllä. Lisäksi halusin lopuksi antaa jokaiselle katsojalle yllättävän lahjan, sanotaan nyt

vaikka että suoraan jumalilta, antiikin myyttien parissa kun ollaan.

Rajala on aiemminkin työskennellyt omaleimaisen esineteatterin parissa. Hänen teoksissaan esineet valtaavat näyttämön ja liittyvät esiintyjän kehoon arvaamattomin koreografioin.

– Etsin esityksen sisintä usein materiaaleista ja esineistä. Pyrin työskentelyssäni luomaan tai löytämään jonkinlaisia merkitysten tihentymiä, kuvia, jotka laittavat liikkeelle, katsojista riippuen, aina vähän eri tulkintoja. Nautin siitä, miten eri kokijat ovat saman teoksen äärellä omien elämiensä kanssa. Rinnakkain, vähän eri tarinoissa. Kuvat kertovat, mutta eivät selitä.

Leikkausten romuttaessa vapaan teatterikentän ennestäänkin hauraita rakenteita, Pandora – Openingin kaltaiset teokset ovat erityisen uhanalaisia. Vain pienten teattereiden ohjelmistoista löytyvät, rohkeat, uteliaalle yleisölle suunnatut teokset, joka etsii taidetta ilmeisimpien paikkojen ja muotojen katveista.

– Haluan puolustaa taiteen vapautta ja samalla sen kokijoiden vapautta löytää uutta ja tulla huuhdotuiksi erilaisissa teosmuodoissa ja haastavissakin kysymyksissä, joiden lähestymiseen ja purkamiseen voi taide avata yhä uusia reittejä täysin ainutlaatuisella tavalla.

Rajalan teosten tunnuspiirteenä on tiivis, arvoituksellinen tunnelma. Tunnelman loihtijoina toimivat kiinnostavat taiteilijat, joita Rajala kutsuu mukaan teostensa kanssanäkijöiksi. Pandora – Openingissa ohjaajan ominaisuudessa toimii Anu Almagro, jonka oma kansainvälisen esiintyjän ja ohjaajan kädenjälki on vahvan fyysistä ja intuitiivista. Musiikista vastaa jouhikkovelhona tunnettu Pekko Käppi, jonka kanssa Rajala

on tehnyt yhteistyötä jo yli kahdenkymmenen vuoden ajan. Amita Kilumanga on esitystaiteen ja pukusuunnittelun pinnoilla työskentelevä visuaalinen suunnittelija, ja Heini Maaranen nukketaiteen ja lavastuksen palkittu visionääri-käsityöläinen. Ada Halonen luo teokselle valosuunnittelun, jonka lähtökohdat ovat kaukana perinteisestä teatterivalosta.

Valtteri Alanen on monipuolinen nukketeatterin parissa toimiva ohjaajaesiintyjä-äänitaiteilija, joka on mukana äänitekniikan parissa.

– Halusin mukaan sekä luottotuttuja, että itselleni uusia taiteilijoita. Olen saanut vaikuttua heidän töistään eri yhteyksissä ja halusin kutsua juuri nämä taiteilijat luomaan tätä teosta vahvalla intuitiollaan. Sooloteosta on ehdottomasti kiinnostavinta luoda dialogissa muiden kanssa.

Ensiesitys on 18. lokakuuta kello 20. Ikäsuositus on K18, kesto tunnin ja 15 minuuttia. Esitys on Manillassa, ei-teatteritilassa. Lähtö on Manillan sisäpihalta.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Takakonttikirppis uuteen ennätykseen

Takakonttikirppiksellä riitti vilskettä.

Metsämäen raviradalla tempaistiin pitkäperjantaina 3. huhtikuuta. Ilmaiset perheravit monine lasten tapahtumineen ja Littoisten lions-klubin järjestämä takakonttikirppis keräsivät peräti 9 236 kävijää paikalle. Aikaisempi ennätys ylitettiin yli tuhannella.

Loton potti kohoaa kahteen miljoonaan euroon

Lotossa ei löytynyt yhtään täysosumaa, joten ensi lauantaina jaossa on kahden miljoonan euron potti.

Lisää rehellisyyttä raitiotiestä

mitä enemmän raitiotietä suunnittelee, sen korkeammaksi kustannukset kasvavat, arvioi kirjoittaja.

Arvoisa lukija, pyydän anteeksi. Paitani sai juuri uutta väriä ja kuviota, sillä niin lahjakkaasti hörppäsin teevedet väärän kurkkuuni Turun Raitiotien toimitusjohtajan mielipidettä lukiessani ( Aamuset 19.3.)

Sukelluslaivalla maapallon ympäri

Idea kirjan toteuttamisesta esitykseksi virisi pitkän linjan nukketeatteritaiteilijoiden Merja Pöyhösen ja Timo Väntsin kesken.

Tehdas Teatterissa saa perjantaina 17. huhtikuuta kello 18 ensi-iltansa nukketeatteritulkinta Jules Vernen klassikkoromaanista Sukelluslaivalla maapallon ympäri . Tieteiskirjallisuuden pioneerin romaani ilmestyi vuonna 1869 – aikana, jolloin sukelluslaivaa ei oltu vielä edes keksitty.

Rengaspaineiden tarkistaminen unohtuu yllättävän usein

Kevään renkaidenvaihtosesonki on vilkasta aikaa autoilijoille. Samalla se on hetki, jolloin monet tärkeät, mutta arkiset turvallisuustoimet jäävät helposti tekemättä. Renkaiden kunto ja oikea käyttö vaikuttavat suoraan ajoturvallisuuteen, ja monet vahingot olisivat vältettävissä pienellä huolellisuudella, POP Vakuutuksen korvauspalvelusta muistutetaan.

Itäharjun Ajot jälleen toukokuussa

Itäharjun Ajot järjestetään helatorstaina.

Itäharjulla päästään jälleen nauttimaan moottorien jylinästä, kun Itäharjun Ajot 2026 näytösajotapahtuma järjestetään helatorstaina 14. toukokuuta. Tapahtuma kokoaa yhteen ajoneuvoharrastajat, perheet ja uteliaat katsojat viettämään keväistä päivää ainutlaatuisessa tunnelmassa.

Kirjojen lainaamisen suosio jatkaa kasvuaan

Painettujen kirjojen lainaus jatkoi viime vuonna kasvuaan. Ennätyksiä tehtiin jälleen sekä lasten kirjallisuuden että muunkielisen kirjallisuuden lainauksessa. Lainaajien, kirjastokäyntien ja tapahtumien määrät pysyivät tasaisina.

Lukutorstaina juhlistetaan lukutaitoa

Lukutorstai 9. huhtikuuta kutsuu kaikenikäiset juhlistamaan lukutaitoa ja lukemista.

Lukutorstai 9. huhtikuuta kutsuu kaikenikäiset juhlistamaan lukutaitoa ja lukemista. Turun seudulla järjestetään päivän aikana useita avoimia ja maksuttomia tapahtumia: kohtaamisia kirjallisuuden äärellä, runoutta kauppakeskuksessa, pyhiinvaellus Agricolan jalanjäljissä sekä keskustelua lukemisen merkityksestä.

Poliisin pääsiäinen Lounais-Suomessa: 28 rattijuoppoa ja kilvanajoa Hämeentiellä

Poliisin silmin pääsiäisen vietto on Lounais-Suomen poliisilaitoksen alueella näyttäytynyt varsin rauhallisena. Myös pääsiäisen menoliikenne on sujunut melko vähillä vahingoilla.

Saariston Kaivonporaus ostanut Kaivonporaus Stenmanin liiketoiminnan

Hannu Stenman ja Juuso Peri.

Saariston Kaivonporaus on ostanut Kaivonporaus Stenmanin liiketoiminnan. Yrityksen palvelut laajenevat kaupan myötä muun muassa Kustaviin, Taivassaloon ja Naantaliin.

Yrittäjät esittää perhevapaiden rahoituksen ja lapsituen uudistuksia – 10 000 euroa esikoisesta

Suomen Yrittäjät esittää perhevapaiden rahoituksen uudistamista, uutta etuutta sairastuneen alle 10-vuotiaan lapsen hoitavalle vanhemmalle ja ensimmäisen lapsen lapsilisän korvaamista kolmelle vuodelle hajautetulla 10 000 euron tuella. Yrittäjät tilasi Tilastokeskukselta ammattiasemakohtaisen tarkastelun, jonka mukaan yrittäjämiesten kokonaishedelmällisyysluku on korkein ammattiryhmistä.

Muuttuiko puuterassisi pinta huollon jälkeen tahmeaksi ja irtoilevaksi?

Säästele öljyä, älä vettä.

Kevätaurinko paljastaa armotta terassin kuluneen puupinnan. Koostimme K-Raudan asiantuntijan kanssa listan asioista, jotka terassinhuoltajan on hyvä pitää mielessä työhön ryhtyessään. Numero yksi on se, ettei maalaamista ja öljyämistä tule sekoittaa toisiinsa.

Turkuhalli oli Osku Laukkasen portti Turkuun

Turkuhalli on Osku Laukkaselle tärkeä paikka, vaikka nykyään hän ei käykään hallissa yhtä tiuhaan kuin aikaisemmin.

Artukaisten tuuliset pellot ovat tulleet Osku Laukkaselle monessa roolissa tutuksi. Turun aikuiskoulutuskeskuksen apulaisrehtorin työhuone sijaitsee Artukaisissa, mutta Laukkasen kiinnittyminen Turkuun tapahtui Turkuhallissa, muutaman sadan metrin päässä Turun AKK:n tiloista.

Suomeen jälleen Eurojackpotin suurvoitto, lähes 68 000 euron osuus Littoisiin

Eurojackpotin pitkäperjantain arvonnassa löytyi yksi täysosuma. Kymmenen miljoonan euron päävoitto matkasi Tanskaan. Arvonnan yksi suurimmista voitoista osui Suomeen.

Hymy ei hyydy

Suomi valittiin maaliskuussa jo yhdeksättä kertaa maailman onnellisimmaksi maaksi. Mutta olemmeko me juhlineet tätä jokaisen PR-toimiston brändiunelmaa ja mainettamme nostattavaa saavutusta? Voiton julkistuksen jälkeen mediassa rynnättiin toki selvittämään onnellisuutemme salaisuutta, mutta somessa käynnistyi välittömästi tyypillinen suomalainen natina ja mutina. Mekö muka onnellisia? Entäs itsemurha- ja väkivaltatilastot? Eihän täällä ole töitäkään kohta kenelläkään.

Skaalat Solmuun -festivaali täyttää 20 vuotta

Turun konservatorion pop & jazz -linjan opiskelijat järjestävät 13.–19. huhtikuuta Skaalat Solmuun -festivaalin, joka täyttää tänä keväänä 20 vuotta. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa yli 50 ilmaista musiikkiesitystä ympäri Turkua. Festivaaliviikon keikat sijoittuvat Turun keskeisiin tapahtumapaikkoihin sekä ravintoloihin, joiden joukossa on kohteita kuten Turun Linna, Rica bar, Flame Jazz Club ja Fuusio.

Metsämäen perheraveissa yli 9 200 kävijää

Metsämäen raviradalla järjestetyt pitkäperjantain perheravit 3. huhtikuuta keräsivät ennätysyleisön, kun tapahtumassa vieraili 9 236 kävijää. Tapahtuma vahvistaa asemaansa yhtenä Suomen suurimmista koko perheen ravitapahtumista.

Alfred Backa esiintyy Sibelius-museossa

Alfred Backa.

Sibelius-museo täyttyy 10. huhtikuuta keskustelusta ja komiikasta, kun stand up -koomikko ja satiirikko Alfred Backa istahtaa nojatuoliin keskustelemaan yhdessä Åbo Akademin musiikkitieteen professori Johannes Brusilan kanssa, mitä seuraa stand up -esitys. Tilaisuus järjestetään ruotsiksi.

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: Inter pysähtyi VPS:n lihamuuriin

Juuso Hämäläinen oli Interin parhaimmistoa.

Mestarisuosikiksi nostettu Inter aloitti Veikkausliigan Kupittaalla tahmeasti. Vaasan Palloseura pysäytti Interin maalittomaan tasapeliin. Tulos oli pettymys kotiyleisölle. Maalitilanteilla ei mässäilty.

Turun Moottorikerhon perustamisesta sata vuotta

Turun Moottorikerhon Jaakko Lehmuskoski (2) vauhdissa motocrossin SM-osakilpailussa Turun Artukaisissa vuonna 1964.

Turun Moottorikerhon perustamisesta on kulunut sata vuotta. Suomen vanhimpiin moottoriurheiluseuroihin lukeutuvan Turun Moottorikerhon toiminta peilaa koko maamme moottoripyöräurheilun kehitystä.

Kymmenvuotias Hertta Karvonen debytoi Metsämäen perheraveissa

Hertta Karvonen ja Matilda Korpi.

Metsämäen raviradalla järjestetetään pitkäperjantaina ilmaiset perheravit. Päivän aikana nähdään myös monelle nuorelle ohjastajalle ensimmäisiä kilpailuja. Yksi heistä on pian kymmenen vuotta täyttävä Hertta Karvonen .

Turku-Rastit täyttää 50 vuotta

Turun seudun suunnistuksen kulmakivi, Turku-Rastit, täyttää tänä vuonna 50 vuotta. 1970-luvun alussa käynnistynyt kuntosuunnistustoiminta on kasvanut vuosikymmenten aikana yhdeksi alueen suosituimmista liikuntamuodoista. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa juhlarasteja, joissa pääsee testaamaan suunnistusmaastoja 1970-luvun karttojen kera. Turku-Rastien kausi alkaa keskiviikkona 1. huhtikuuta Impivaarassa.

Jaramillo ja Roquet eivät esiinny Loimun paidassa karsinnoissa

Samuel Jaramillo ja Max Roquet eivät jääneet odottelemaan liigakarsintojen alkua.

Runkosarjan viimeisen sijan kautta lentopallon Mestaruusliigan karsintoihin joutuvan Raision Loimun kaksi ulkomaalaispelaajaa, kolumbialaispassari Samuel Jaramillo ja jenkkiyleispelaaja Max Roquet , eivät halunneet jäädä viikoiksi odottamaan kauden jatkumista, vaan pelaajat pyysivät seuralta lupaa lähteä kotiin heti runkosarjan jälkeen. Loimu ei halunnut pitää ulkomaalaisia ammattilaisia tahtonsa vastaisesti viikkoja odottamassa karsintapelejä, vaan suostui pelaajien toiveisiin.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyivät

Turku Tuomiopäivän loppukilpailuun karsitaan osallistujia.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyvät maanantaina ja ovat käynnissä 12. huhtikuuta asti. Turku Tuomiopäivä on Suomen suurin CrossFit-lisensoitu kilpailu, joka järjestetään tänä vuonna jo kahdeksatta kertaa – mutta ensimmäistä kertaa uudessa lokaatiossa Rajupaja Areenalla.