Turun Vasemmistoliitto asetti lisää kuntavaaliehdokkaita
Turun Vasemmistoliiton hallitus eli kunnallistoimikunta asetti kokouksessaan keskiviikkona 9. lokakuuta 15 uutta kuntavaaliehdokasta. Asetetut ehdokkaat ovat Mikael de Anna, Paco Diop, Juha Issakainen, Turja Lehtonen, Juha Leppäranta, Sari Lähteenmäki, Paavo Mäkinen, Liisa Norontaus, Reijo Nylander, Jukka Oksa, Salla Raunio, Ville Solkinen, Päivi Takkinen, Teemu Vallius ja Lennu Yläneva.
– Olen iloinen siitä, että meillä on jo tässä vaiheessa näin paljon ehdokkaita kuntavaalilistalla! Kattaus on monipuolinen ja laadukas. Tällä porukalla on ilo lähteä tekemään parempaa Turkua kaikille, ei harvoille, toteaa Turun Vasemmistoliiton puheenjohtaja Mervi Uusitalo-Heikkinen tiedotteessa.
Turun Vasemmistoliitto tavoittelee täyttä 100 ehdokkaan listaa. Yhdistyksen syyskokous asetti 21. syyskuuta 70 ensimmäistä ehdokasta. Listalla on nyt 85 nimeä.
– On ilahduttavaa, kuinka paljon myös ihan uusia ehdokkaita listalle on saatu. Myös uusia jäseniä on tullut Turun Vasemmistoliittoon mukavasti. Vasemmisto on selvästi vetovoimainen. Lähdemme tekemään vaalivoittoa, sanoo varapuheenjohtaja Claire Bell.
Loput 15 ehdokasta pyritään nimeämään seuraavassa kunnallistoimikunnan kokouksessa 13. marraskuuta.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

















