TFO esittää Sibeliuksen viulukonserton yhdessä kilpailuvoittaja Inmo Yangin kanssa
Sibelius-viulukilpailun voittaja Inmo Yang saapuu Turun filharmonisen orkesterin solistiksi konsertteihin torstaina 10. lokakuuta kello 19 ja perjantaina 11. lokakuuta kello 18 Konserttitalossa. Yang tulkitsee Jean Sibeliuksen viulukonserton. Päävierailija Christian Kluxenin johtamassa konsertissa on lisäksi Sibeliuksen sinfonia nro 5 ja Arvo Pärtin Swansong. Molempia konsertteja edeltää Varaslähtö Konserttitalon kahviossa. Tilaisuuteen on konserttivieraille vapaa pääsy. Tilaisuudessa tutustutaan illan taiteilijoihin ja ohjelmaan. Konsertit ovat lähes loppuunmyytyjä, vain muutamia paikkoja jäljellä.
Viulisti Inmo Yangin tyyli on täynnä runoutta ja vankkumatonta teknistä taitavuutta, joka on tuonut hänet nopeasti maailman arvostetuimmille lavoille, kuten New Yorkin ja Los Angelesin filharmonikkojen solistiksi. Vuoden 2022 kansainvälisen Jean Sibelius -viulukilpailun voiton lisäksi hän on vuoden 2015 kansainvälisen Premio Paganini -viulukilpailun voittaja.
Kluxen on Kanadan Victoria Symphonyn taiteellinen johtaja ja Turun filharmonisen orkesterin päävierailija.
Sibeliuksen pianokvintetto palaa Turkuun entistä ehompana lauantaina 12. lokakuuta kello 18. Sibelius-museossa järjestettävässä konsertissa teos kuullaan Jean Sibelius Works -sarjassa ilmestyneen uuden kriittisen edition mukaisessa asussa. Kvinteton esittävät Isa Halme, viulu, Marjaana Holva, viulu, Ramona Wolin-Takala, alttoviulu, Larimatti Punelpuro, sello ja Eveliina Kytömäki, piano.
Illan alkajaisiksi tutkija Anna Pulkkis kertoo lisää teoksen tarinasta, jossa Sibelius-museon käsikirjoituskokoelman aarteilla on tärkeä rooli.
– Keväällä 1890 24-vuotias Sibelius vietti opiskelijaelämää Berliinissä, poti koti-ikävää ja uurasti pianokvinteton parissa. Hän kirjoitti nuottisivuja, hylkäsi niitä, kirjoitti uusia, teki muutoksia. Kun viisiosainen teos lopulta tuli valmiiksi, oli hylättyjen sivujen joukossa kokonainen scherzo-osa. Hylätty scherzo on nyt ilmestynyt ensimmäistä kertaa painettuna pianokvinteton uudessa Jean Sibelius Works -editiossa. Konsertissa sen voi kuulla rinnastettuna teoksen lopulliseen versioon, Pulkkis kertoo.
Konsertin järjestävät yhteistyössä Turun filharmoninen orkesteri, Sibelius-museo ja Jean Sibelius Works.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)


















