Turussa kokeillaan harrastuksiin tutustumista VR-laseilla
Voiko uudella teknologialla madaltaa nuoren kynnystä aloittaa harrastus? Turussa kokeillaan harrastuksiin tutustumista VR-laseilla katseltavien 360-virtuaalimaailmojen avulla.
Turun kaupungin tavoitteena on, että jokaisella lapsella ja nuorella olisi ainakin yksi harrastus. Uuden harrastuksen aloittaminen ei aina ole helppoa, etenkään vähän myöhemmällä nuoruusiällä. Harrastuksesta voi innostua helpommin, jos siihen, harrastetiloihin, ohjaajiin ja muihin harrastajiin pääsee tutustumaan ennalta, samalla jännityskin vähenee.
Turun kaupunki, Elisa ja Choose Your Future järjestävät yhteistyössä VR-kokeilun, jossa nuoret pääsevät kokeilemaan, millaista olisi harrastaa jalkapalloa, joukkuevoimistelua tai teatteria. Turkulainen startup Choose Your Future on tuottanut työpajassa testattavat VR-maailmat. Elisan 5G-verkko on kokeilussa tärkeässä roolissa, sillä sen avulla VR-kuva on äärimmäisen hyvälaatuinen ja kokemus mahdollisimman todentuntuinen.
Turun kaupungin ja Elisan kolmivuotinen 5G-kumppanuusohjelma tukee Smart and Wise Turku -hanketta. Ohjelma keskittyy 5G-teknologian tuomiin mahdollisuuksiin kaupungin erilaisissa toiminnoissa ja palveluissa – muun muassa liikenteessä, liikkumisessa ja syrjäytymisen ehkäisemisessä.
Kokeilu järjestetään maanantaina 3. helmikuuta Nuorten taide- ja toimintatalo Vimmassa Aurakadulla. Se ei ole avoin yleisölle.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)
Juttua muokattu: Lisätty tieto siitä, ettei tilaisuus ole avoin yleisölle.