Autokuskien tööttäily häiritsee
Autokuskien tööttäily on viime vuosien varrella aina vain lisääntynyt ja lisääntynyt, mikä on paitsi liikennesääntöjen vastaista, myös todella häiritsevää. Tööttäys on luvallista vain hätätilanteessa. Näin opetetaan autokoulussa. Nyt tööttäillään jatkuvasti esimerkiksi liikennevaloissa, mikäli edellä ajava liikenneväline ei lähde liikkeelle sillä silmän räpäyksellä, kun liikennevalo vaihtuu vihreäksi. Tööttäystä saattaa tulla jopa toistakymmentä kertaa peräkkäin yhteen menoon tai tööttäyksen pituus kestää, kunnes edellä oleva ajoneuvo lähtee eteenpäin. Tööttäilyä tulee erityisesti henkilöautoista, mutta myös linja- ja kuorma-autoista.
Kaikkein häiritsevintä tööttäily on varsinkin asuinalueilla aikaisin aamulla, iltaisin ja öisin, kun pitäisi saada nukkua rauhassa. Kaikenlainen meteli lisää erityisesti ikääntyneillä verenpaineen nousua, mikä lisää sydän- ja verisuonitautien riskiä. Lapset menevät aikaisin nukkumaan, mutta heräävät tööttäilyyn ja sitten on vaikeaa nousta aamulla kouluun ajoissa.
Samanlaista häiriötä tuottaa autojen musiikkijympytys, viritettyjen autojen, mopojen ja moottoripyörien jyrinä ja pauke. Lisäksi häiriötä tuottavat linja-autojen lisääntynyt jarrujen korvia viiltävä vinkuna, joka vaarantaa kuuloa.
Miksei asialle tehdä mitään?
Ingeborg

















