Yrittäjyyden vapaus kiehtoo Raision lukion yrittäjyyslinjalaisia
Raision lukion toisen vuoden opiskelijat Osmo Ilmonen, 16, Veikka Joento, 17, ja Reino Lehtonen, 16, kertovat innoissaan siitä, miten paljon vapaavalintainen yrittäjyyslinja on tuonut heidän elämäänsä. Kaksivuotisen, projektiluontoisen lukion kurssin myötä he ovat oppineet käytännönläheisesti yrittämisen koukeroita sekä tulleet lähemmiksi muiden kurssia opiskelevien kanssa.
– Kurssista saa kymmenen opintopistettä, ja se on todella hyvä määrä, kun miettii kuinka kivaa ja vapaamuotoista sekä käytännönläheistä se on. Lisäksi viisi opintopistettä voidaan sisällyttää tulevaisuudessa mahdollisiin ammattikorkeakoulu- tai yliopisto-opiskeluihin, Lehtonen toteaa.
Kolmikko kertoo oppituntien olleen mielenkiintoisia, koska heitä kaikkia kiinnostaa tulevaisuudessa yrittäminen, ja heillä on jo aikaisempaa kokemusta yrittämisestä.
– Yrittäminen kiinnostaa minua todella paljon, koska siinä pystyy itse määrittämään omat työajat. Se on vapaampaa kuin monet muut työt, ja minulla on nytkin oma toiminimi ja teen siivoustöitä lukion ohella, kertoo Ilmonen, joka haaveilee tulevaisuuden yrityksensä pohjautuvan jonkin luovan alan tai suunnittelutyön pariin.
Joento kertoo valinneensa yrittäjälinjan, koska molemmat hänen vanhemmat sisaruksensa olivat käyneet aikaisemmin saman linjan ja suositelleet kyseistä linjaa.
– Veljeni on nyt yrittäjä, ja minuakin on aina kiehtonut yrittäminen. On kiva ajatus, että voisi tehdä töitä vapaammin, ja päättää itse kaikesta, ja voi mahdollisesti edetä myös pidemmälle, Joento sanoo.
Lehtonen on aikaisemmin yrittänyt oman, itsesuunnittelemansa vaatebrändin kautta, ja häntä kiinnostaa todella paljon muoti.
– Tulevaisuudessa unelmayritykseni liittyisi juuri muotialaan. Yrittäjyyslinja kiinnosti minua myös siksi, että siellä voi olla luovempi ja opiskella vapaamuotoisemmin.
Historian, yhteiskuntaopin ja uskonnon lehtori Lotta Rauhalan vetämä yrittäjyyslinja tarjoaa monipuolisesti tietoa yrittäjyydestä.
– Meidän piti perustaa sellainen leikkiyritys, joka opetti todella hyvin toimimaan ryhmissä. Leikkiyritys auttoi havainnoimaan myös sitä, miten budjetoida järkevästi tulojen ja menojen suhteen sekä miten kirjanpito toimii, Lehtonen kuvailee.
– Siinä sai myös oppia, kenelle omaa tuotetta kannattaa markkinoida ja miten markkinoidaan, Ilmonen lisää.
Lehtonen kertoo itse miettineensä valmiiksi, että kuinka paljon hän olisi valmis sijoittamaan säästöistään omaan yritystoimintaansa.
– Jos oikeasti luotan sijoitukseeni, niin mielestäni tässä elämässä ei ole aikaa miettiä liikaa, vaan pitää ottaa järkeviä riskejä, hän tuumaa, ja Joento sekä Ilmonen toteavat olevansa samaa mieltä.
Nyt kolmikko pääsee harjoittamaan johtajataitojaan, sillä he vetävät ensimmäisen vuoden opiskelijoille muiden toisen vuoden opiskelijoiden kanssa yrittäjälinjan kaksipäiväistä Loimu Hackathon -leiriä. Mukana on myös Raision Loimu.
– Kun vedämme sitä leiriä, niin saamme kokemusta johtajuudesta: aivan kuin sinulla olisi työntekijöitä, ja miten osaat sovittaa heille oikeanlaisia työtehtäviä, Lehtonen kertoo.
Jalonen ja Joento lisäävät, että leiri on kiva, kun se yhdistää opiskelijoita.
– Meillä on todella hauskaa kurssilla ja leiri on vielä intensiivisempi. Siellä voidaan verkostoitua ja tutustua eri ihmisiin, ja se on myös uusille opiskelijoille loistava mahdollisuus tutustua muihin yrittämisestä kiinnostuneisiin nuoriin.
Marianne Rovio