Yli puolet yllättyy eläinlääkärikuluista

Kaksi kolmasosaa lemmikinomistajista on yllättynyt jostain lemmikkiin liittyvästä kustannuksesta. Samaan aikaan kun eläinlääkärikustannukset ovat nousseet, lemmikinomistajien käsitykset lemmikkien terveydenhuoltoon tarvittavasta summasta ovat jakautuneet.

Jopa yli puolet (52 %) lemmikinomistajista kertoo eläinlääkäripalvelujen kustannusten yllättäneen lemmikin omistamisessa, selviää LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselystä. Kaikkiaan kaksi kolmasosaa (64 %) lemmikinomistajista on yllättänyt jostain lemmikkiin liittyvästä kustannuksesta.

Toisiksi yleisin (20 %) yllättänyt kustannus on lääkkeiden kulut. Vakuutuksen kustannukset olivat yllättäneet 15 prosenttia lemmikinomistajista ja ruoka 14 prosenttia. Kyselyn toteutti tutkimusyhtiö Verian.

Tilastokeskuksen kulutustutkimuksen mukaan eläinlääkäri- ja muihin lemmikkipalveluihin käytetty kulutusmeno on kaksinkertaistunut viimeisen noin kymmenen vuoden aikana. Kilpailu- ja kuluttajaviraston selvityksen mukaan pieneläinlääkäripalvelujen hinnat ovat nousseet selvästi yleistä kuluttajahintojen nousua enemmän.

Eläinlääkärikustannusten nousu näkyy suoraan myös eläinvakuutuksista maksetuissa korvauksissa, sanoo LähiTapiolan korvausasiantuntija Anu Kostamo.

– Esimerkiksi lemmikin korvatulehduksesta aiheutuneita tutkimus- ja hoitokuluja korvattiin LähiTapiolan eläinvakuutuksen vahinkotietojen mukaan viime vuonna keskimäärin jo lähemmäs 200 euroa per tapaus, mikä oli noin 25 prosenttia enemmän kuin vuonna 2022. Kustannukset ymmärrettävästi haastavat monen lemmikinomistajan arkea ja voivat aiheuttaa suurta stressiä, jos hoitomahdollisuuksia täytyy miettiä aiheutuvien kustannusten perusteella.

Lemmikinomistaja voi ennaltaehkäistä lemmikkinsä eläinlääkäritarpeita vain rajallisesti. Yksi herkästi eläinlääkärimenoihin vaikuttava ennaltaehkäisykeino on lemmikin hampaista huolehtiminen. Hammasongelmat voivat olla lemmikille kivuliaita ja johtaa suuriin, kalliisiin operaatioihin, joita vakuutus ei välttämättä kata.

Toisaalta myös korvatulehdusten kaltaisista lievistä vaivoista voi kertyä suuria menoja, jos niitä osuu kohdalle useampia. Eläinlääkärien hinnoissa voi olla merkittäviä eroja eri palveluntarjoajien välillä, joten niitä kannattaa vertailla, Kostamo sanoo. Myös etäeläinlääkäripalvelujen hyödyntäminen aina, kun tilanne sallii, voi säästää rahaa tuntuvasti.

– Syksyllä ajankohtainen ongelma on kennelyskä, jonka riskiä voi pienentää ennaltaehkäisevästi rokottamalla koira. Tauti leviää herkemmin kosteassa ja viileässä säässä etenkin paikoissa, joissa koiria on paljon, kuten koiraharrastuksissa, näyttelyissä ja koirapuistoissa. Pahimmillaan kennelyskä voi johtaa vakaviin komplikaatioihin, kuten keuhkokuumeeseen. Kennelyskärokotukset ovat tarpeen etenkin nuorilla ja perussairailla koirilla, jotka ovat runsaasti tekemisissä muiden koirien kanssa.

Samaan aikaan kun eläinlääkärikustannukset ovat nousseet, lemmikinomistajien käsitykset summasta, joka lemmikin terveydenhuoltoon on hyvä varata vuodessa, ovat jakautuneet entistä enemmän.

Syyskuun 2019 Arjen katsaus -kyselyssä 51 prosenttia lemmikinomistajista arvioi sopivaksi summaksi 251–500 euroa, kun tuoreessa kyselyssä osuus oli vain 36 prosenttia. Sen sijaan sekä 101–250:tä euroa että yli 1 000:ta euroa sopivana summana pitävien osuus on kasvanut merkittävästi. Vuonna 2019 vastausten keskiarvo oli noin 500 euroa, uudessa kyselyssä noin 530 euroa.

– Monilla rahat ovat yleisesti tiukilla, ja se heijastunee myös tähän. Toisaalta kustannusten nousu jakaa lemmikinomistajia entistä jyrkemmin paitsi oman rahatilanteen myös sen mukaan, kuinka paljon oma lemmikki tarvitsee terveyspalveluja. Jos esimerkiksi omalla koiralla on jatkuvaa hoitoa tai lääkitystä vaativia perussairauksia, käsitys terveydenhuoltoon vuodessa tarvittavasta summasta on väistämättä verrattain suuri, sanoo LähiTapiolan eläinvakuutuksen kehityspäällikkö Tiina Ala-Outinen.

Vakuutus tuo lemmikinomistajalle taloudellista turvaa, sillä sen avulla esimerkiksi koiran terveysmenoihin on mahdollista budjetoida ennalta tietty summa.

– Vakuutus kannattaa ottaa heti, kun koiranpentu tulee taloon. Iän myötä tulee usein vaivoja ja sairauksia, ja koiran ikä vaikuttaa vakuutuksen hintaan. Alle neljän kuukauden ikäiselle pennulle saa laajimman turvan, joka kattaa myös vakuutuksen voimassaolon aikana kehittyneet kasvuhäiriöt, Ala-Outinen sanoo.

Kyselyyn vastasi yhteensä 1 100 henkilöä 4.–11. huhtikuuta. Lemmikkejä koskeviin kysymyksiin vastasivat ne 428 vastaajaa, jotka omistivat lemmikin. Vastaajat edustavat Manner-Suomen 18 vuotta täyttänyttä väestöä. Tulosten tilastollinen virhemarginaali on noin 3,0 prosenttiyksikköä koko aineiston tasolla.

Syksyn 2019 kyselyyn vastasi 1 034 henkilöä 19.–26.9.2019. Lemmikkien kustannuksiin liittyvään kysymykseen vastasivat ne 268 vastaajaa, joilla on kissa, koira tai hevonen lemmikkinä. Vastaajat edustavat Manner-Suomen 15–74-vuotiasta väestöä. Tulosten tilastollinen virhemarginaali on noin 3,1 prosenttiyksikköä koko aineiston tasolla.

Aamuste-kaupunkimedia (AKM)

Nyt järki käteen

Havainnekuva superbussista.

Kuuma peruna pyörii kaupunkilaisten mielissä edelleen, raitiotie vai superbussi? Nyt kaupungin päättäjät ovat tulleet ainakin osittain järkiinsä ja päättäneet tilata selvityksen superbusseista. Edellinen selvitys olikin jo vanhentunut ja yli kymmenen vuoden takaa. Tämä vanhentunut selvitys osoitti muuten superbussin tulevan 40 prosenttia halvemmaksi. Tämä selvitystyö maksaa kaupungille muutaman kymmenentuhatta euroa. Se on pieni hinta siihen nähden mitä on jo laitettu raitiotien suunnitteluun.

Naapurisopu sijaa antaa

Turkuun on viime vuosina syntynyt uusia asuinalueita enemmän kuin vuosikymmeniin. Asuntojen markkinoinnissa on korostettu taloryppäiden yhteisöllisyyttä. Turun Sanomissa julkaistiin kesällä artikkeli, jossa toimittaja lähti tätä yhteisöllisyyttä etsimään, havaiten sen lähinnä loistavan poissaolollaan.

Selvitys: Lasten silmäterveys huolettaa kouluterveydenhoitajia – yli kolmannes toivoo näöntarkastuksiin hammastarkastuksista tuttua mallia

Selvityksen mukaan 37 prosenttia kouluterveydenhoitajista kannattaa mallia, jossa lasten näkö tarkastettaisiin kouluissa säännöllisesti – optikolla tai silmälääkärillä – vastaavasti kuin suunterveyden osalta. Tarve on ilmeinen: joka toinen kouluterveydenhoitaja on huolissaan lasten näkökyvystä ja silmäterveydestä.

Lähimaksujen kokonaisarvo sirulla tehtyjä korttimaksuja suurempi huhti–kesäkuussa

Suomalaisilla maksukorteilla tehtiin vuoden toisella neljänneksellä 652 miljoonaa korttimaksua, mikä oli 21 miljoona eli kolme prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Lähimaksujen kokonaisarvo kasvoi edellisvuodesta 23 prosenttia.

Virta: Hallituksen julkinen riitely käy kestämättömäksi, kun se leviää ulko- ja turvallisuuspolitiikan tulkintoihin

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta seuraa järkyttyneenä hallituksessa vallitsevaa kaaosta. Hänen mielestään on huolestuttavaa, että sisäpoliittinen riitely leviää ulko- ja turvallisuuspolitiikan tulkintoihin.

Rakentamisen kehitys odotettua heikompaa – asuinrakentamisen toipuminen takkuaa

Asuinrakentaminen matelee edelleen pohjalukemissa ja toipuminen tapahtuu odotettua hitaammin.

Rakentamisen kasvu jää vaisuksi tänä vuonna. Asuinrakentaminen matelee edelleen pohjalukemissa ja toipuminen tapahtuu odotettua hitaammin. Kiinteistösijoitusmarkkina on selvässä kasvussa ja kuluvan vuoden ennustetta on nostettu merkittävästi. Yhdysvaltojen ja EU:n välisellä tullisopimuksella olisi merkittäviä vaikutuksia Suomen talouteen ja kiinteistö- ja rakentamisalaan.

Sun Mahis! -tapahtuma tarjoaa suoran reitin työnantajien ja kouluttajien luo

Varsinais-Suomessa työttömyys kasvaa kaikissa ikäryhmissä, mutta erityisesti nuorten tilanne huolestuttaa. Heinäkuun lopussa Varsinais-Suomessa oli yhteensä 6 900 alle 30-vuotiasta työtöntä, joista alle 25-vuotiaita oli 3 700. Alle 25-vuotiaiden työttömien lukumäärä on kasvanut vuodessa yli 16 prosenttia. Heikossa työmarkkinatilanteessa ammattiin valmistuneidenkaan nuorten työura ei pääse kunnolla alkamaan ja riski pitkittyneeseen työttömyyteen kasvaa.

Rautalankaa risteilyn täydeltä

Dangers.

Twist & Twang Rautalankaristeily 13 risteillään Viking Gracella Turun ja Tukholman välillä 6.–7. syyskuuta. Risteilijät saavat nautittavakseen kattauksen kitarointia.

Turun raitiotie mukana Turun päivässä

Turun raitiotietä esitellään Turun päivänä 21. syyskuuta kello 10–16 Yliopistonkadun kävelykadulla Hansakorttelin sisäänkäynnin läheisyydessä. Paikalla on Turun Raitiotieallianssin asiantuntijoita, jotka kertovat raitiotien reitistä, suunnittelusta ja raitiovaunuista sekä vastaavat kysymyksiin. Tarjolla on kahvia, ilmapalloja ja teemaan sopivia siirtotatuointeja.

Paimio 700 -juhlavuoden tapahtumatarjonta jatkuu syyskuussa

Paimio 700-juhlavuosi tarjoaa alkusyksystä ohjelmaa näyttelyistä ja näytelmistä konsertteihin ja opastuskierroksiin. Alkukuusta on tarjolla Paimio-Seuran järjestämä bussiretki lauantaina 6. syyskuuta merkittäville paimiolaisille näköalapaikoille. Arkkitehtuuriin liittyvä tapahtuma on luvassa parantolassa lauantaina 6. syyskuuta, jolloin uudella opastuskierroksella tutustutaan Paimion parantolan tiloihin ja suunnitteluratkaisuihin Aino Aallon näkökulmasta. Tapahtuma on jo etukäteen loppuunvarattu.

Vaarattomalta näyttävä lätäkkö voi aiheuttaa autolle tuhansien eurojen vahingon

Pohjola Vakuutukselle tulee vuosittain kymmeniä ilmoituksia rankkasateen tai tulvaveden aiheuttamista vahingoista ajoneuvoille. Laajakaan kaskovakuutus ei korvaa veden aiheuttamaa vahinkoa, kun ajoneuvolla ajetaan veden peittämällä tiellä tai alueella.

Jussi Niska jatkaa Interin väreissä

Jussi Niska.

FC Inter on käyttänyt Jussi Niskan viime kaudella solmitussa jatkosopimuksessa olleen optiovuoden, jonka myötä Niska nähdään turkulaisten riveissä myös kaudella 2026.

Nero ja Trinitas yhdistyvät – kotimainen lääkärikeskus kasvaa valtakunnalliseksi

Trinitas Lääkäripalvelut Oy on hankkinut enemmistöosuuden vaasalaisesta Lääkärikeskus Nero Oy:stä. Yhdistyminen vahvistaa kotimaisten terveys- ja työterveyspalveluiden tarjonnan asemaa, kasvattaa resursseja ja tuo asiakkaille entistä kattavammat ratkaisut – paikallisesti ja valtakunnallisesti.

Skanska rakentaa Turun sataman uuden matkustajaterminaalin S1-laiturin matkustajakäytävät ja maihinnoususillat

Matkustajakäytävä S1 toimii tulevaisuudessa laivamatkustajien sisäpuolisena kulkuyhteytenä Skanskan parhaillaan rakentamasta terminaalirakennuksesta uudelle S1-pistolaiturille.

Skanska ja Turun Satama ovat allekirjoittaneet sopimuksen Turun sataman S1-laiturin matkustajakäytävien sekä maihinnoususiltojen rakentamisesta. Asennustyöt Turun satamassa alkavat ensi toukokuussa ja valmistuvat vuoden loppuun mennessä.

Bergqvist: Otammeko naisiin kohdistuvan väkivallan vakavasti?

Kansanedustaja, RKP:n varapuheenjohtaja Sandra Bergqvist on syvästi huolestunut naisiin kohdistuvan väkivallan lisääntymisestä. Viimeisin tapaus, jossa 31-vuotias raskaana ollut nainen kuoli Espoossa parisuhdeväkivallan seurauksena, on hänen mukaansa karu muistutus siitä, että koti – jonka pitäisi olla turvallinen paikka – on usein naiselle Suomen vaarallisin paikka. Joka vuosi noin 15 naista kuolee Suomessa parisuhdeväkivallan seurauksena.

Köydenpunojankadun remontti valmistumassa – kiertotie poistuu käytöstä maanantaina

Köydenpunojankadulla viime vuodesta saakka käynnissä ollut katuremontti on valmistumassa. Lähes vuoden käytössä ollut kiertotie poistuu ja liikenne palaa koko matkalta Köydenpunojankadulle maanantaina 8. syyskuuta.

Tekoäly kykenee arvioimaan sosiaalisia tilanteita ihmisen tavoin

Tekoäly pystyy havaitsemaan ja tulkitsemaan ihmisten välisiä sosiaalisia piirteitä kuvista ja videoista lähes yhtä luotettavasti kuin ihmiset, osoittaa Turun yliopiston uusi tutkimus.

Maarian kirkon viereen kaavaillaan uutta siltaa

Kaava-alueen sijainti.

Kaupunginhallitus merkitsi viime maanantaina Maarian kirkkosillan osallistumis- ja arviointisuunnitelman tiedoksi. Asemakaavanmuutos laaditaan Kaerlan, Raunistulan ja Räntämäen kaupunginosiin. Merkittävin osa suunnittelualueesta on Vähäjoen laaksoa. Sen poikki kulkevat Vanha Tampereentie ja Maarian kirkkosilta. Suunnittelualueen länsiosassa on rakennettuja kiinteistöjä, joiden joukossa on kaupallisia rakennuksia, pienteollisuus- ja korjaamorakennuksia sekä muutama omakotitalo.

Urheilu

Otteluanalyysi: Onni Helén ja Elmer Vauhkonen sulattivat EIF:n puolustuksen

Onni Helén iski kaksi maalia.

TPS pudotti EIF:n kyydistä toisen puoliajan alussa ja eteni 4–0-voittoon jalkapalloilun Ykkösliigan ottelussa Kupittaalla. TPS vankisti asemaansa sarjan kärjessä. FC Lahti, joka on pelannut ottelun vähemmän, vaanii kuitenkin kolmen pisteen päässä.

Jussi Niska jatkaa Interin väreissä

Jussi Niska.

FC Inter on käyttänyt Jussi Niskan viime kaudella solmitussa jatkosopimuksessa olleen optiovuoden, jonka myötä Niska nähdään turkulaisten riveissä myös kaudella 2026.

Otteluanalyysi: Pikkuhuuhkajat aloitti karsinnat vakuuttavasti

Mika Lehkosuon valmentamat pikkuhuuhkajat aloittivat EM-paikan metsästyksen odotetulla voitolla.

Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkue aloitti EM-karsinnat odotetulla voitolla San Marinosta, kun karsinnat Kupittaalla torstaina alkoivat. Pikkuhuuhkajilla oli ennen karsintojen alkua vain kolme harjoitusta alla, mutta se ei ottelussa pahemmin näkynyt. Toki San Marino ei myöskään ollut merkittävä mittari joukkueen todellisesta iskukyvystä. Isompia haasteita Mika Lehkosuon valmennettaville on luvassa myöhemmin syksyn aikana, muun muassa marraskuussa, kun Suomi saa Kupittaalla Romanian vieraakseen.

Interin Eero Vuorjoki pikkuhuuhkajiin

Eero Vuorjoki.

Interin maalivahti Eero Vuorjoki on nimetty Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkueen kokoonpanoon. Pikkuhuuhkajat aloittaa matkansa kohti kesän 2027 EM-kisoja syyskuussa. Suomi kohtaa 4. syyskuuta Kupittaalla San Marinon kello 17 alkavassa ottelussa. 9. syyskuuta on edessä vierasottelu Kyprosta vastaan.

Puukkokatsomo: Urheilijat myrskyn silmässä

Makwan Amirkhani.

Suomalaisella urheilulla ei ole viime aikoina mennyt hyvin, ainakin jos kysytään salibandyväeltä tai kamppailu-urheilijoilta. Sekä salibandyssa että vapaaottelussa velloo kohu, jota ilmankin lajit pärjäisivät.

TPS tavoittelee miljoonan euron tappiota

HC TPS Oy:n tilikauden tulos saa omistajien luvalla painui miljoona euroa pakkaselle.

HC TPS Turku Oy tavoittelee tilikaudella 2025–26 noin yhden miljoonan euron tappiota. Tavoitteeseen vaikuttavat merkittävällä tavalla niin jo tehdyt henkilövaihdokset kuin urheilun pääomistajilta saama urheiluun kohdistettu tuki.