Vesihauteessa kypsennetty brownievanukas on suklaahullun märkä uni
Brownie pudding eli brownievanukas on tämän alkuvuoden somehitti. Eikä ihme, sillä helppoudestaan huolimatta tämä jälkiruoka on kuin ravintolan listalta. Brownievanukkaan lohkeilevan ja rapean päällisen alta löytyy täyteläisen suklainen, lusikoitavan pehmeä ja tahmea suklaalaava.
Reseptin on alunperin keksinyt amerikkalainen tv-kokki ja ruokakirjailija Ina Garten. Brownievanukas nostaa tavallisen brownien parempien illallisjuhlien tasolle. Mutta hienompaa tilaisuuttakaan ei tarvitse odotella, sillä tämä jälkiruoka on tarpeeksi helppo vaikka arjen hemmotteluun.
Brownievanukkaan ainekset ovat yksinkertaisia; voita, kananmunia, sokeria, kaakaota, vehnäjauhoja sekä vaniljatanko. Uunia varten tarvitaan noin 23 x 30 x 5 senttimetrin keraaminen vuoka, sekä isompi vuoka johon keraaminen vuoka mahtuu sisälle. Brownievuoka voi olla neliskulmainen tai soikea. Jos soikea vuoka on hieman syvempi keskeltä, voi se vaikuttaa paistoaikaan.
Browniemassa paistetaan vesihauteessa – voi kuulostaa vaikealta, mutta sitä se ei ole. Kypsyys testataan tikulla. Työnnä puinen tikku keskelle vanukasta noin 2/3 matkalta. Miltä sen pitäisi näyttää: tikkuun tarttuu hieman tahmaista, kosteaa browniemassaa. Keskusta ei saa olla ihan raakaa, mutta se ei saa olla ihan kuiva. Jos tikku tulee kuivana ja puhtaana, vanukas on paistunut liikaa. Jos tikku on liian märkä, jatka paistamista vielä 5–10 minuuttia ja testaa uudelleen. Vanukas saa olla hieman keskeltä tahmea, sillä jäähtyessään se “asettuu” .
Ina Gartenin brownievanukas
230 g suolatonta voita + lisää kulhon voiteluun
4 isoa kananmunaa (huoneenlämpöisenä)
4,5 dl sokeria
85 g laadukasta tummaa kaakaota (noin 2,2 - 2,4 dl)
60 g vehnäjauhoja (noin 1 dl)
1 vaniljatangon sisältö raaputettuna
(halutessa 1 rkl vadelmalikööriä)
vaniljajäätelöä tarjoiluun
Kuumenna uuni 160 asteeseen, ylä -ja alalämpöasetuksilla. Voitele vuoka kevyesti voilla. Sulata sitten voi ja laita sivuun odottamaan. Yleiskoneella onnistuu helpoiten, mutta myös sähkövatkain käy. Laita kananmunat ja sokeri yleiskoneen kulhoon ja vatkaa 5-10 minuuttia, kunnes seos on paksua ja vaalean keltaista. Sillä aikaa sihtaa kaakaojauhe sekä jauhot erilliseen astiaan valmiiksi. Kun muna-sokerivaahto on valmista, vähennä vatkaustehoa hitaalle ja lisää vaniljatangon sisus, sekä kaakao-jauhoseos joukkoon. Myös vadelmalikööri, jos päätät maustaa sillä.
Vatkaa vain, kunnes ainekset ovat kunnolla sekaisin, lisää sitten sulatettu voi joukkoon. Vatkaa pieni hetki, kunnes voi on sekoittunut taikinaan. Kaada brownietaikina voideltuun vuokaan ja nosta se isompaan vuokaan, täytä iso vuoka vedellä (varo, ettei vettä mene taikinaan) puoliväliin ja paista uunissa tunnin ajan. Anna jäähtyä ja tarjoile vaniljajäätelön kera.
Henriikka Fingerborg












