Asuntokauppa kasvaa ensi vuonna Suomessa 8–10 prosenttia

Heikko kuluttajien luottamus ja huonontunut työllisyystilanne hidastavat asuntokauppaa Suomessa. Sp-Kodin toimitusjohtaja Jukka Rantanen ja Säästöpankkiryhmän pääekonomisti Henna Mikkonen uskovat asuntokaupan voimakkaamman kiihdytysvaiheen alkavan vasta ensi vuoden puolella. He ennustavat vanhojen asuntojen kaupan kasvavan Suomessa ensi vuonna 8–10 prosenttia ja hintojen keskimäärin 3,5 prosenttia tähän vuoteen verrattuna.

– Uskon, että asuntokauppa alkaa kiihtyä voimakkaammin vasta vuodenvaihteen jälkeen ja vuodesta 2025 on tulossa kuluvaa vuotta parempi. Asuntokauppoja on tehty heinäkuusta lähtien joka kuukausi enemmän kuin viime vuoden vastaavina kuukausina, ja tunnelma markkinoilla on selvästi piristynyt. Kumulatiivisesti tammi–syyskuun kauppamäärissä ollaan kuitenkin vain 1,9 prosenttia edellä viime vuotta, kertoo Rantanen tiedotteessa.

– Vaikka lokakuustakin näyttää tulevan viime vuoden lokakuuta parempi kauppakuukausi, marras- ja joulukuussa tulemme hyvin todennäköisesti jäämään kauppamäärissä miinukselle viime vuoteen verrattuna. Varainsiirtoveromuutos aiheutti hurjan piikin viime vuoden marras- ja joulukuun kauppamääriin. Joulukuussakin asuntokauppoja tehtiin ajankohtaan nähden poikkeuksellisesti yli 5 000.

– Välittäjien tekemien vanhojen asuntojen kauppamääräkehitys tulee olemaan tänä vuonna nolla prosenttia, koska loppuvuodesta tullee myynnillisesti viime vuoden loppua heikompi, ennustaa Rantanen.

Asunnon ostoa ja vaihtoa jarruttaa eniten huoli synkkenevästä työllisyystilanteesta.

– Kuluttajien huoli työllisyystilanteesta on perusteltu. Työllisyys tulee valitettavasti Suomessa vielä jonkin aikaa heikkenemään ennen kuin se todennäköisesti jo ensi keväänä lähtee jälleen paranemaan, kertoo Mikkonen.

– Suomen talous on jo alkanut toipua, mutta hitain askelin. Odotamme, että tänä vuonna Suomen BKT supistuu 0,4 prosenttia ja ensi vuonna se kasvaa 1,6 prosenttia. Korkojen lasku tekee hyvää Suomen taloudelle montaa eri kautta. Kuluttajien luottamus omaan ja Suomen talouteen vahvistuu. Myös kuluttajien ostovoima jatkaa edelleen vahvistumistaan, kun samalla inflaatio on rauhoittunut. Vienti, teollisuuden tuotanto ja investoinnit piristyvät, mikä heijastuu työllisyyteen positiivisesti. Uskon, että tätä kautta kuluttajien asunnonvaihtotarpeetkin alkavat realisoitua konkreettisiksi ostopäätöksiksi, Mikkonen jatkaa.

– Ennustamme, että välittäjien tekemien vanhojen asuntojen kauppamäärä kasvaa ensi vuonna 8–10 prosenttia. Kuluttajien asunnonostoaikeet ovat olleet koko ajan plussalla, vaikkakin selkeästi normaalia matalammalla tasolla. Syyskuun Kuluttajabarometrin mukaan joka kymmenes suomalainen suunnittelee asunnon ostamista seuraavien 12 kuukauden aikana. Kun talous lähtee elpymään ja työllisyystilanne paranemaan, kuluttajien luottamus vahvistuu ja uskallus tehdä asunto- ja autokauppoja kasvaa. Täytyy muistaa, että Suomessa on pitkään jatkunutta patoutunutta asunnonvaihtotarvetta, toteavat Rantanen ja Mikkonen.

Alle kolmeen prosenttiin laskenut 12 kuukauden euribor sekä positiiviset korkonäkymät tukevat asuntokaupan piristymistä. EKP:n odotetaan laskevan ohjauskorkoa seuraavan kerran joulukuussa ja ensi vuoden puolellakin keskimäärin kerran kvartaalissa. Tämän hetken ennusteiden mukaan ensi vuoden loppupuolella ohjauskorko olisi jo noin kahdessa prosentissa.

– Asuntojen kauppamäärät ja hinnat tulevat kehittymään eri tahtiin eri puolilla Suomea. Asuntomarkkinoidemme eriytyminen jatkuu. Kauppamäärät tulevat kasvamaan voimakkaimmin niissä isoissa kaupungeissa ja kasvukeskuksissa, joihin on eniten muuttoliikettä. Vetovoimaisilla alueilla myös asuntojen hinnat kehittyvät suotuisammin kuin muuttotappiopaikkakunnilla tai pienissä ja keskisuurissa kaupungeissa, sanoo Rantanen.

– Ennusteemme mukaan vanhojen osakehuoneistojen hinnat nousevat vuonna 2025 Suomessa keskimäärin 3.5 prosenttia kuluvaan vuoteen verrattuna.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kuinka erottaa migreeni muista päänsäryistä?

Tällä viikolla vietetään Migreeniyhdistyksen vuosittaista Migreeniviikkoa. Migreeni on kohtauksittainen neurologinen sairaus, jota sairastaa arviolta joka kymmenes suomalainen. Migreenillä on monenlaisia ilmenemismuotoja ja se on paljon muutakin kuin pelkkää päänsärkyä.

Rahastoista lunastettiin elokuussa 600 miljoonaa euroa

Suomeen rekisteröidyistä sijoitusrahastoista lunastettiin elokuussa yhteensä 598 miljoonaa euroa pääomia. Myönteisen markkinakehityksen ansiosta rahastopääoma pysyi ennallaan. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo oli kuukauden lopussa 191 miljardia euroa.

Kysely: Yhä useampi suomalainen laatinut testamentin

Kiinnostus testamentin tekemistä kohtaan on kasvanut viime vuosien aikana. Lähes viidennes suomalaisista on kirjannut viimeisen tahtonsa. Erityisesti vanhempi väestö on laatinut testamentin aiempaa useammin. Lauantaina 13. syyskuuta vietetään kansainvälistä testamenttilahjoittamisen päivää. Päivän avulla halutaan muistuttaa, että testamentissaan voi ohjata perintöä hyväntekeväisyyteen.

Kalevanniemen kampus Naantalin historian suurimpia rakennushankkeita

Havainnekuva Kalevanniemen uudesta liikuntahallista. Oikealla Opintie.

– Kalevanniemen kampus on kokonaisuutena noin 22 miljoonan euron investointi kaupungilta koulutukseen, liikuntaan ja hyvinvointiin. Kampuksen koko on valmistuttuaan noin 14 500 neliötä, kertoo Naantalin kaupungin tekninen johtaja Reima Ojala tiedotteessa.

Kymmeniä autoja vahingoitettiin vaahtosammuttimilla parkkihallissa Herttuankulmassa

Lounais-Suomen poliisi selvittää Turussa tiistaina tapahtunutta vahingontekotapausta, jossa nuorten epäillään tyhjentäneen autojen päälle useita vaahtosammuttimia Fatabuurinkadulla sijaitsevassa parkkihallissa Herttuankulmassa.

Uusi tutkimus valaisee sademetsien pimeän biodiversiteetin suojelua

Trooppista metsää Kibalen luonnonsuojelualueella. Kuvassa näkyvä telttamainen rakennelma on niin sanottu Malaisen pyydys, joita käytetään hyönteistutkimuksissa.

Turun yliopiston biodiversiteettiyksikön tutkijat selvittivät hyönteisten monimuotoisuutta Ugandassa sijaitsevalla Kibalen luonnonsuojelualueella. Pitkäkestoisiin kenttätutkimuksiin pohjautuva tutkimus tarjoaa uutta tietoa niin sanotun pimeän biodiversiteetin suojelua varten.

Astianpesukone kärähti Hirvensalossa

Astiapesukone kärähti asunnossa Pitkäsalmenkadulla Hirvensalossa keskiviikkona puolilta päivin.

Lähes joka kolmas ei pysähdy stop-merkillä

Stop-merkki velvoittaa pysäyttämään ja väistämään risteyksen muuta liikennettä.

Kolme kymmenestä kuljettajasta ajaa stop-merkin ohi pysäyttämättä. Tietämättömyys ei ole syynä laiminlyöntiin, sillä valtaosa Liikenneturvan kyselyyn vastanneista tietää, että stop-merkki velvoittaa pysäyttämään ajoneuvon.

Kysely: Suomalaiset turvallisuushakuisempia kuin muut pohjoismaalaiset

Suomalaisen unelman ytimessä ovat arjen hyvinvointi, pahan päivän varalle säästäminen ja nopea velkojen maksu, kertoo Nordean tuore pohjoismainen Unelmaindeksi.

Funikulaari pois käytöstä perjantaina määräaikaistarkastuksen vuoksi

Funikulaari ei ole käytössä perjantaina päivällä.

Funikulaari on poissa käytöstä perjantaina 12. syyskuuta kello 7 alkaen määräaikaistarkastuksen vuoksi.

Osuuskuntien palautukset jäsenille ennätyslukemissa – yli 1,2 miljardia

Suomalaiset osuuskunnat ja keskinäiset yhtiöt palauttivat omistajajäsenilleen viime vuonna yhteensä 1,26 miljardia euroa. Summa on uusi ennätys ja osoitus siitä, miten osuuskunnat ja keskinäiset yhtiöt kanavoivat tuloksensa takaisin jäsenilleen.

Cecilia Raunio nimitetty Åbo Akademin uudeksi talous- ja rahoitusjohtajaksi

Cecilia Raunio.

Åbo Akademin hallitus nimitti 5. syyskuuta KTM Cecilia Raunion Åbo Akademin talous- ja rahoitusjohtajaksi (Chief Financial Officer, CFO).

Lapsen atooppinen ihottuma kuormittaa perheitä luultua enemmän

Lapsen atooppinen ihottuma kuormittaa perheitä huomattavasti enemmän kuin usein ymmärretään. Ihottuman aiheuttamaa taakkaa ei tunnisteta riittävästi päiväkodeissa, kouluissa, työpaikoilla eikä edes terveydenhuollossa. Atopialasten vanhemmat tarvitsevat tukea niin terveydenhuollon ammattilaisilta kuin lähipiiriltään, painottaa Allergia-, iho- ja astmaliitto 14. syyskuuta Kansainvälisenä atopiapäivänä.

Kaarinassa torjuttiin 24 500 neliömetriltä vieraslajeja mobiilipelillä

Lupiini on näyttävä mutta haitallinen vieraslaji, joka leviää nopeasti. Se tuottaa kukinta-aikaan runsaasti siitepölyä.

Kesän vieraslajitorjunta on saatu päätökseen Kaarinassa. Crowdsorsa-pelaajat kitkivät kesän aikana yhteensä lähes 24 500 neliömetriä haitallisia lupiineja ja jättipalsameja. Tehokkain vieraslajiraivaaja tienasi yli 980 euroa.

Uutta tietoa tutkijoita kiehtoneesta mysteeritähdestä – kaksoistähteä ympäröi valtava kiekko

Hyvin kirkas ja yllättävästi kirkkauttaan muuttava kohde V Sagittae on askarruttanut tähtitieteilijöitä jo yli sadan vuoden ajan. Uudessa kansainvälisessä tutkimuksessa tutkijat saivat tästä mysteeritähdestä paljon uutta tietoa.

Iiro Järvinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Iiro Järvinen.

FC Inter on käyttänyt keskikenttäpelaaja Iiro Järvisen sopimuksessa olleen option. Järvinen jatkaa Turussa myös kaudella.

Turkuun mies- ja poikatyön verkosto

Turkuun on perustettu mies- ja poikatyön verkosto. Verkosto koordinoi, järjestää tilaisuuksia sekä tekee yhteistyötä eri tahojen kanssa Turun seudun miesten ja poikien hyvinvoinnin tukemiseksi.

Työtapaturmien määrä laskee – suurin muutos työmatkoilla

Työtapaturmien määrä vuosina 2005-2025. Vuoden 2025 tieto on TVK:n ennuste.

Tapaturmavakuutuskeskuksen (TVK) tuoreen ennusteen mukaan työtapaturmia sattuu tänä vuonna neljä prosenttia vähemmän kuin viime vuonna. Suurin lasku nähdään työmatkatapaturmissa, joiden määrä vähenee 13 prosenttia.

Urheilu

Iiro Järvinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Iiro Järvinen.

FC Inter on käyttänyt keskikenttäpelaaja Iiro Järvisen sopimuksessa olleen option. Järvinen jatkaa Turussa myös kaudella.

Turkulaiset salibandyjoukkueet uuden edessä

TPS:n ja FBC Loiston keskinäisestä taistosta on lupa odottaa entistä tasaisempaa. Kauden ensimmäistä derbyä joudutaan odottamaan lokakuun alkuun.

TPS ja Loisto lähtevät F-liigan kauteen muuttuneessa tilanteessa

TPS:n Mika Suoraniemi luottaa kauden kynnyksellä ympärillään oleviin

Mika Suoraniemi on toiminut TPS:ssä muun muassa pelaajana, juniorivalmentajana, pelaajatarkkailijana ja nyt urheilutoimenjohtajana.

Liiga-kausi käynnistyy huomenna 9. syyskuuta, kun kiekko putoaa Hämeenlinnassa jäähän HPK–TPS-ottelun alkamisen merkiksi. Myös pitkän päivätyön TPS:ssä eri rooleissa tehneelle Mika Suoraniemelle uusi kausi on uuden alku. Alkava kausi on Suoraniemen ensimmäinen TPS:n urheilutoimenjohtajana.

Otteluanalyysi: Onni Helén ja Elmer Vauhkonen sulattivat EIF:n puolustuksen

Onni Helén iski kaksi maalia.

TPS pudotti EIF:n kyydistä toisen puoliajan alussa ja eteni 4–0-voittoon jalkapalloilun Ykkösliigan ottelussa Kupittaalla. TPS vankisti asemaansa sarjan kärjessä. FC Lahti, joka on pelannut ottelun vähemmän, vaanii kuitenkin kolmen pisteen päässä.

Jussi Niska jatkaa Interin väreissä

Jussi Niska.

FC Inter on käyttänyt Jussi Niskan viime kaudella solmitussa jatkosopimuksessa olleen optiovuoden, jonka myötä Niska nähdään turkulaisten riveissä myös kaudella 2026.

Otteluanalyysi: Pikkuhuuhkajat aloitti karsinnat vakuuttavasti

Mika Lehkosuon valmentamat pikkuhuuhkajat aloittivat EM-paikan metsästyksen odotetulla voitolla.

Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkue aloitti EM-karsinnat odotetulla voitolla San Marinosta, kun karsinnat Kupittaalla torstaina alkoivat. Pikkuhuuhkajilla oli ennen karsintojen alkua vain kolme harjoitusta alla, mutta se ei ottelussa pahemmin näkynyt. Toki San Marino ei myöskään ollut merkittävä mittari joukkueen todellisesta iskukyvystä. Isompia haasteita Mika Lehkosuon valmennettaville on luvassa myöhemmin syksyn aikana, muun muassa marraskuussa, kun Suomi saa Kupittaalla Romanian vieraakseen.