Ikäihmisten ulkoilun haasteita ratkotaan Liikuntaraadissa
Mikä saa ikääntyneet liikkumaan ulkona ja retkeilemään Raisiossa? Siitä otetaan selvää 30. lokakuuta kello 10–12 Raision kaupungin valtuustosalissa, kun Ikäihmisten Liikuntaraati kokoontuu. Kaikille avoin keskustelutilaisuus järjestetään neljättä kertaa ja tilaisuudessa saatua tietoa hyödynnetään palveluiden ja liikkumisolosuhteiden kehittämisessä. Osallistuakseen ei tarvitse olla himoliikkuja ja ulkoilija, vaan päinvastoin näkemyksiä kaivataan vähemmän ulkoilevilta ja liikkuvilta ikääntyneiltä.
Ikääntyessä toimintakyvyn heikentyminen johtaa usein ulkona liikkumisen vähentymiseen, mutta vaikutus pätee myös toiseen suuntaan. Mitä pienemmäksi elinpiiri kutistuu ja mitä vähemmän ulkona liikutaan, sitä nopeammin toimintakyky kääntyy laskuun. Ulkona ja luonnossa liikkuminen pitää kehon kunnossa, mutta vaikutukset myös mielen hyvinvointiin ovat kiistämättömät.
Raisiossa on monipuoliset olosuhteet ulkona liikkumiseen. Luontopolkuja ja retkeilyreittejä on useita ja kaiken kuntoisille ulkoilijoille. Liikuntarajoitteita on huomioitu olosuhteita kehitettäessä. Haunisista löytyy esteetön luontopolku ja Kerttulasta esteettömiä frisbeegolf-väyliä. Lihasvoiman kehittäminen onnistuu ulkokuntosaleilla Kerttulassa, Ihalassa ja Tikanmaalla. Porrastreeniä pystyy toteuttamaan Kerttulan kuntoportaissa.
Ulkoiluun voi kuitenkin liittyä monenlaisia esteiksi koettuja seikkoja. Ulkoliikuntapaikkoja ei tunneta, eikä niihin päästä kulkemaan tai uskalleta lähteä yksin. Oma terveydentila ja kunto voivat mietityttää. Tasapainon heikentyessä kaatuminen pelottaa. Moni voi kaivata ja jopa tarvita ulkoiluun kaveria. Ikäihmisten ulkoilun haasteisiin on pyritty Raisiossa vastaamaan esimerkiksi matalan kynnyksen kävelyryhmillä, ulkokuntosaliopastuksilla ja penkkilenkkikartoilla. Ikäihmisten tapahtumassa tutustuttiin Kerttulan ulkoliikuntapaikkoihin.
Tilaisuuden alussa osallistujille on tarjolla maksuttomat kahvittelut kello 9.45 alkaen, jonka jälkeen Raision Rinkka johdattaa ulkoiluteeman äärelle. Keskustelua jatketaan pienryhmätyöskentelynä, joissa kerätään ideoita ja ajatuksia aiheeseen liittyen.
Lisätiedot ja ilmoittautumiset: tapahtumat.raisio.fi/liikuntaraati2024 tai saima.kokkonen@raisio.fi / 040 645 2605.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)