Verohallinto ja Tulli tehostavat ulkomaisista verkkokaupoista ostetun alkoholin valvontaa

Ulkomaisista verkkokaupoista tilattu alkoholi tekee kymmenien miljoonien loven valtion verotuloihin vuosittain. Marraskuusta alkaen Tulli ja Verohallinto tehostavat ulkomaisista verkkokaupoista ostetun alkoholin verovalvontaa, jotta valmisteverot saadaan kerättyä. Osa alkoholitilauksista pysähtyy marraskuusta alkaen Tulliin. Myös tilaajille tulee veroja maksettavaksi.

Valtio menettää vuosittain arviolta 80–100 miljoonaa euroa verotuloja siksi, että ulkomaisista verkkokaupoista tilatusta alkoholista ei makseta veroja Suomeen. Alkoholin nettitilaaminen lisääntyi erityisesti korona-aikana.

Tulli ja Verohallinto tehostavat alkoholin nettikaupan verovalvontaa marraskuusta alkaen.

Valtiovarainministeriö myönsi Verohallinnolle ja Tullille keväällä lähes kolmen miljoonan euron rahoituksen tehovalvontaan, joka jatkuu ainakin vuoden 2023 loppuun.

– Alkoholin nettikauppa lisääntyi merkittävästi koronavuosina, ja ilmiön suosio perustuu lähes täysin siihen, että verot jäävät maksamatta. Tehokkaalla valvonnalla haluamme varmistua siitä, että jatkossa verot tulevat maksetuksi myös verkosta tilatusta alkoholista, sanoo Verohallinnon ohjaus- ja valvontapäällikkö Sami Peltola.

Suomessa Verohallinto vastaa valmisteverotuksesta. Tulli vastaa konkreettisista valvontatoimista alkoholin maahantuonnin yhteydessä.

– Valvomme Suomeen tulevia alkoholitilauksia tietopohjaisen riskianalyysimme avulla sekä normaalina tullivalvontana rajanylityspaikoilla. Toimeenpanevana viranomaisena huolehdimme siitä, että valvonta on mahdollisimman tarkoituksenmukaista ja tehokasta ja pysäytämme luonnollisesti kaikki havaitsemamme säännöstenvastaiset kuljetukset, kertoo Tullin valvontaosaston johtaja Sami Rakshit.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tilastojen mukaan Suomeen tilattiin vuonna 2021 kaikkiaan 33 miljoonaa litraa alkoholijuomia ulkomaisista verkkokaupoista. Verkosta ostetun alkoholin tilausmäärät olivat kasvussa jo ennen koronaa, mutta vuosina 2019–21 määrät noin kolminkertaistuivat.

Marraskuusta alkaen Tulli pysäyttää havaitut alkoholitilaukset, esimerkiksi satamissa, ja selvittää Verohallinnolta, onko niistä maksettu vaaditut vakuudet ja tehty ennakkoilmoitukset. Pysäytys kestää aina vähintäänkin jatkoselvitysten ajan.

Jos ilmoitus ja vakuus ovat hoitamatta ja vastuu veroista kuuluu viranomaistietojen perusteella myyjälle, Verohallinto tekee haltuunottopäätöksen ja tilaus jää odottamaan verojen maksua. Jos myyjä ei maksa sille määrättyjä veroja kuuden kuukauden sisällä, Tullilla on oikeus hävittää haltuun otetut tuotteet.

Juomien haltuunoton tarkoituksena on varmistaa, että myyjä maksaa verot Suomeen.

Tapauksissa, joissa vastuu alkoholitilauksen veroista on ostajalla, tilausta ei varastoida odottamaan verojen maksua, vaan tilaus kulkee selvitysten jälkeen Tullista asiakkaalle. Jos verot ovat maksamatta, Verohallinto lähettää asiakkaalle jälkikäteen verotuspäätöksen.

– Karkeasti arvioituna verkosta tilatun edullisen oluttölkin hinta kaksinkertaistuu, kun myös verot tulevat maksettaviksi, sanoo Peltola.

Viranomaiset ilmoittavat tilauksen pysäyttämisestä ja haltuun ottamisesta alkoholituotteita kuljettaneelle yhtiölle ja tuotteet myyneelle yritykselle.

Alkoholitilauksia tehneitä asiakkaita Tulli ja Verohallinto kehottavat olemaan yhteydessä verkkokauppaan, josta juomat on tilattu.

– Tilanteissa, joissa verovelvollisuus kuuluu alkoholituotteita myyneelle yritykselle, viranomaiset eivät voi olla yhteydessä tuotteita tilanneisiin asiakkaisiin, koska kyse on yrityksen ja Verohallinnon välisestä asiasta. Mahdolliset tiedustelut omiin tilauksiin liittyen kannattaa siis osoittaa myyjäyritykselle, Peltola sanoo.

Alkoholijuomista maksetaan kahta valmisteveroa: alkoholiveroa ja juomapakkausveroa. Jos alkoholia tilaa toisessa EU-maassa sijaitsevasta verkkokaupasta, vastuu verojen maksamisesta riippuu siitä, miten tilauksen kuljetus on järjestetty.

Jos alkoholia tilaa EU:n ulkopuolelta, asiakkaan pitää tehdä tilauksesta tulli-ilmoitus sekä maksaa arvonlisävero, mahdollinen tullimaksu ja valmisteverot tullauksen yhteydessä.

Jos alkoholia verkkokaupassa myyvä EU-maassa sijaitseva yritys järjestää tuotteille kuljetuksen Suomeen, kyse on etämyynnistä, jolloin verovelvollisuus on myyjällä. Myyjä vastaa veroista myös silloin, kun se suosittelee asiakasta käyttämään tiettyjä kuljetusliikkeitä tai muutoin osallistuu kuljetuksen järjestelyihin.

– Jo se, että verkkokaupan tilaussivulla on linkki kuljetusta hoitavan yrityksen verkkosivuille tarkoittaa sitä, että velvollisuus verojen maksamisesta on myyjällä. Ostajan kannattaa muistaa, että verkkokaupassa alkoholijuoman houkuttelevan halpa hinta on yleensä aina merkki siitä, että veroja ei ole maksettu, Peltola sanoo.

Etäostojen yhteydessä myös tuotteen kuljettamiseen osallistunut yhtiö voi tietyissä tapauksissa olla vastuussa verojen maksamisesta.

Jos asiakas sen sijaan tilaa alkoholia EU-maassa sijaitsevasta verkkokaupasta ja järjestää tilaukselle itse kuljetuksen, kyse on etäostamisesta, jolloin vastuu veroista on ostajalla. Ostajan pitää tehdä OmaVerossa ennakkoilmoitus ja maksaa valmisteveron määrää vastaava vakuus ennen kuin tilaus saapuu Suomeen.

Verojen osuus verkkokaupasta ostettujen juomien hinnasta: 24 tölkin (0,33 l) pakkaus keskiolutta (4,6 %) maksaa ulkomaisessa verkkokaupassa 13,90 euroa. Keskioluen alkoholivero on 13,86 euroa ja tölkissä myytävän juoman juomapakkausvero 4,03 euroa. Valmisteverojen osuus yhteensä 17,89 euroa ja verollinen hinta 24 tölkille yhteensä 31,79 euroa.

Kolmen litran hanapakkaus punaviiniä (12,5 %) maksaa ulkomaisessa verkkokaupassa 11,90 euroa. Viinin alkoholivero on 12,63 euroa ja juomapakkausvero 1,53 euroa. Valmisteverojen osuus yhteensä 14,16 euroa ja verollinen hinta hanapakkaukselle yhteensä 26,06 euroa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Pakina: Kaiketon tulevaisuus?

Kuinka monta kertaa olet päättänyt tehdä elämäntaparemontin? Löytää sen paljon puhutun energisemmän version 2.0. itsestäsi. Niinpä, taskulaskinkin taisi juuri hajota.

Penkkariajelusta tehtävä yleisötilaisuusilmoitus poliisille

Penkinpainajaisia eli penkkareita juhlitaan helmikuun alkupuolella. Poliisi muistuttaa, että penkkareista on tehtävä yleisötilaisuusilmoitus poliisille.

Miksi sipuli itkettää?

Keltasipuli on lähiruoan aatelia: se on monikäyttöinen ja kotimaisena versiona ekologinen valinta. Lisäksi se on ravintoarvoiltaan erinomainen. Keltasipuli kasvaa hyvin pohjoisissa olosuhteissa ilman suurta kemikaalikuormaa.

Sipulin teemaviikko nostaa esiin arjen keittiön tärkeimmän perusraaka-aineen. Viime kesän hyvä sato näkyy nyt runsaana ja monipuolisena kotimaisen sipulin valikoimana ruuanlaittoon keitoista uuniruokiin ja salaateista lisukkeisiin.

Pansion koulu korjataan, viereen liikuntasali, kirjasto ja nuorisotila

Kaupunginhallitus käsitteli Pansio–Pernon palveluverkkosuunnitelmaa 19. tammikuuta. Alueen asukkailta saadussa palautteessa on korostunut lähipalveluiden merkitys. Se on huomioitu suunnitelmissa.

Nuori maalivahti Dan Lauri ja TPS jatkosopimukseen

Dan Lauri.

Veikkausliiga-seura TPS on solminut jatkosopimuksen nuoren maalivahtilupauksensa Dan Laurin , 16, kanssa. Laurin ja TPS:n olemassa oleva sopimus kattoi jo valmiiksi kauden 2026 ja nyt sopimusta on pidennetty ulottumaan kauden 2027 loppuun.

Poliisi tutkii Uittamon tulipaloja rikoksina, yleisöltä pyydetään vihjeitä

Uittamon kaupunginosassa on ollut viimeisen reilun viikon sisään kolme tulipaloa, joiden syttymissyytä poliisi tutkii. Lounais-Suomen poliisi pyytää yleisöltä vihjeitä ja havaintoja paloista.

Vain reilu kymmenesosa harjaa koiransa tai kissansa hampaat säännöllisesti

Hampaiden säännöllinen pesu harventaa tarvetta poistattaa hammaskiveä ja plakkia eläinlääkärillä, ja ennaltaehkäisevä hammashoito voi tuoda selviä säästöjä eläinlääkärikustannuksiin. Kyselyn mukaan 29 prosenttia ei kuitenkaan pese koiransa tai kissansa hampaita koskaan.

Lähes puolet suomalaisista ei usko lakisääteisen eläkkeen riittävän

Alle viidennes suomalaisista uskoo lakisääteisen eläkkeen kattavan itselleen riittävän elintason, kertoo OP Pohjolan kysely. 28 prosenttia aikoo tinkiä elintasostaan eläkkeellä turvatakseen toimeentulonsa.

Vahva vuosi metsäkiinteistömarkkinoilla – hintataso ja markkinavolyymi ennätykselliset viime vuonna

Metsäkiinteistömarkkinoilla on takana vilkas vuosi.

Metsäkiinteistömarkkinoilla riitti kuluneen vuoden aikana myyjiä ja ostajia vahvistuvaan hintatasoon. Talvikuukaudet ovat perinteisesti hiljaisempia. Seuraavan kerran markkinaa testataan laajemmin kevään loppupuolella.

Raision kaupunki yksi Suomen aktiivisimmista työpaikoista

Raision kaupunki kilpaili Suomen Aktiivisimman Työpaikan tittelistä vuoden 2026 Urheilugaalassa. Voiton vei Luhta Sportswear Company. Suomen Aktiivisin Työpaikka (SAT) -kartoituksella selvitetään työorganisaation henkilöstöliikunnan nykytilaa ja tunnistetaan sen kehittämiskohteita. Ehdokkaat valitaan vuosittain SAT-sertifikaatin korkeimmilla pistemäärillä saaneista organisaatioista. Valinnan tekivät Liikunnan aluejärjestöjen ja Olympiakomitean asiantuntijat.

Puukauppamäärät laskivat merkittävästi viime vuonna

Erityisesti syksy ja loppuvuosi olivat tilastoissa viime vuonna poikkeuksellisen hiljaista aikaa.

Metsäteollisuuden puukauppatilastot viime vuodelta osoittavat, että puukauppoja solmittiin merkittävästi aikaisempia vuosia vähemmän. Alemmalla tasolla puukauppamäärissä päädyttiin viimeksi vuonna 2020. Erityisesti syksy ja loppuvuosi olivat tilastoissa poikkeuksellisen hiljaista aikaa.

Varha myönsi avustuksia hyvinvointialueen sosiaali-, terveys- ja pelastusalojen järjestöille yli 2,6 miljoonaa euroa

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluehallitus päätti sosiaali-, terveys- ja pelastusalan järjestöille myönnettävistä avustuksista kokouksessaan 19. tammikuuta. Jaettava summa on 2 614 960 euroa. Aluehallitus vahvisti kumppanuussopimusjärjestöt kuluvalle vuodelle.

Kaksosuuteen liitetään yhä perusteettomia ennakkokäsityksiä

Suomessa syntyy kaksosia vuosittain noin 600 perheeseen. Vuonna 2024 Suomessa syntyi 543 kaksoset. Vuodesta 1990 alkaen monikkolasten eli kaksosten, kolmosten tai nelosten syntyvyys nousi 1,2 prosentista 1,7 prosenttiin kaikista synnytyksistä Suomessa. Monisikiösynnytysten osuus on nykyisin noin 1,35 prosenttia kaikista synnytyksistä.

Harvinaislaatuinen nykysirkusteos ensi-illassa

Turkulaiset nuorallatanssijat Fanni Silmunen ja Saila Jantunen työryhmänsä kanssa haastavat totuttua kuvaa löysästä nuorasta perinteisen sirkuksen soololajina. He tuovat lavalle Suomessa ennennäkemätöntä parinuoratekniikkaa.

Digita tekee taajuusmuutostöitä Turun radio- ja tv-asemalla – muutostöiden jälkeen tehtävä tarvittaessa kanavahaku antenni-tv-talouksissa

Digita tekee C-kanavanipun taajuusmuutostöitä Turun radio- ja tv-asemalla huomenna tiistaina 20. tammikuuta kello 9–16. Muutoksista aiheutuu noin tunnin katkos C-kanavanipussa lähetettäville tv-kanaville muutostöiden aikana: TV5 HD, Kutonen HD, TLC HD, STAR Channel HD, Frii HD, National Geographic HD ja Viaplay TV HD. Turun radio- ja tv-aseman lisäksi myös Kustavin täytelähetinaseman taajuus muuttuu. Molempien uusi taajuus on 594 MHz.

Miehet ohittivat ensimmäistä kertaa naiset uusien verenluovuttajien määrässä

Suomessa vain kolme prosenttia luovutusikäisestä väestöstä luovuttaa vuosittain verta.

Verenluovutuksessa kävi viime vuonna 107 878 luovuttajaa. Kaikista kävijöistä uusia luovuttajia oli hieman alle 19 000. Miehet ohittivat ensimmäistä kertaa naiset uusien luovuttajien määrässä. Lisää uusia verenluovuttajia tarvitaan ja tämän vuoden tavoitteena on saada heitä 22  000.

Sakari Alhopuron säätiön apurahahaku avautuu helmikuussa

Sakari Alhopuron säätiön vuoden 2026 apurahat ovat haettavissa 1.–28. helmikuuta. Apurahoja myönnetään lääketieteelliseen ja luonnontieteelliseen tutkimukseen sekä taiteeseen säätiön asettamien hakuehtojen mukaisesti.

Pitkäaikainen liikkumattomuus yhteydessä suurempaan stressikuormaan keski-iässä

Liikuntasuositusten mukainen liikkuminen näyttää suojaavan elimistöä haitalliselta stressiltä.

Pitkään jatkunut liian vähäinen liikkuminen aikuisiällä kasvattaa kehon stressikuormaa, osoittaa Pohjois-Suomen syntymäkohorttiin 1966 perustuva laaja seurantatutkimus. Sen sijaan liikuntasuositusten mukainen liikkuminen näyttää suojaavan elimistöä haitalliselta stressiltä.

Näköislehti

Urheilu

Nuori maalivahti Dan Lauri ja TPS jatkosopimukseen

Dan Lauri.

Veikkausliiga-seura TPS on solminut jatkosopimuksen nuoren maalivahtilupauksensa Dan Laurin , 16, kanssa. Laurin ja TPS:n olemassa oleva sopimus kattoi jo valmiiksi kauden 2026 ja nyt sopimusta on pidennetty ulottumaan kauden 2027 loppuun.

Samuel Anini Junior TPS:n riveihin

Samuel Anini Junior.

Jalkapallon Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura on kiinnittänyt riveihinsä uuden pelaajan. Laitahyökkääjä Samuel Anini Junior liittyy turkulaisseuran vahvuuteen 1+1-vuotisella sopimuksella.

Alvar Siimesvaaralle kartingin tehdassopimus

Alvar Siimesvaara.

Kaarinasta kotoisin oleva ja Salon Urheiluautoilijoita edustava Alvar Siimesvaara , 17, jatkaa kansainvälistä karting-uraansa KZ2-luokassa, mutta tiimi vaihtuu tämän hetken menestyneimpään KZ-luokkien tehdastiimiin, Sodi CPB Sports -tiimiin. Ranskalaistiimin kuljettajat ovat vakiokalustoa KZ-luokkien palkintopallilla. Viime kaudella Sodi voitti sekä KZ- ja KZ2 -luokan maailmanmestaruudet ja euroopanmestaruudet.

Toisen polven hyökkääjä jatkaa raitapaidassa

Nino Rajamäki.

Turun Palloseura on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen laitahyökkääjä Nino Rajamäen , 18, kanssa. Rajamäki on Tepsin oma kasvatti, joka on kantanut TPS-paitaa kymmenvuotiaasta lähtien.

Rikhard Nurro vapaaottelun PM-kisoihin

Finnfighters’ Gymin Rikhard Nurro on valittu Suomen vapaaottelumaajoukkueeseen, joka osallistuu aikuisten ja junioreiden PM-kisoihin tammikuun puolivälissä. Nurro ottelee miesten 93-kiloisten sarjassa.

Puukkokatsomo: Tuto pitkälle polulle

Pekka Virta.

Tuto Hockey kertoi viime viikolla suuntaviivoistaan jääkiekon sarjajärjestelmäuudistusta silmällä pitäen. Ensi kaudella Tuton tavoitteena on sijoittua Mestiksen runkosarjassa neljän joukkoon, mikä toisi suoran paikan kauden 2027–28 B-liigaan. Tätä silmällä pitäen Tuton joukkueenrakennus on jo pitkällä. Ensi kaudeksi joukkueella on 16 pelaajasopimusta, muun muassa TPS:stä siirtynyt Rene Nummelin . Myös päävalmentaja Samuli Marjetan pestiä on jatkettu kevääseen 2028 saakka.