Kela lupaa, että asumistuen hakeminen helpottuu

Yleinen asumistuki uudistuu ensi vuoden alusta. Kelan mukaan muutos selkeyttää asumistukea, ja tuen hakeminen helpottuu.

Yleinen asumistuki on uudistuksen jälkeen edelleen 80 prosenttia hyväksyttävien, enintään enimmäismääräisten asumismenojen ja perusomavastuun erotuksesta. Uudistuksen jälkeen hyväksyttävien asumismenojen enimmäismäärään vaikuttavat kuitenkin ainoastaan asunnon sijaintikunta ja ruokakunnan koko. Siihen eivät enää vaikuta asunnon valmistumis- tai perusparantamisvuosi, pinta-ala eikä lämmitysjärjestelmä.

Uudistuksen ansiosta käytöstä poistuvat vuosittain annetut asunnon sijaintiin perustuvat omavastuutaulukot. Perusomavastuu määräytyy jatkossa samalla tavalla koko maassa. Se lasketaan kaavalla, jossa omavastuun määrään vaikuttavat ruokakunnan yhteenlasketut tulot sekä ruokakunnan aikuisten ja lasten lukumäärä. Lapsilla on kaavassa suurempi painoarvo.

Uuden lain mukaan tuensaajan alaikäisten lasten tulot eivät enää vaikuta yleisen asumistuen määrään. Myöskään omaishoidon tukea ei huomioida tulona yleisessä asumistuessa.

Omaisuuden vaikutus yleisessä asumistuessa muuttuu. Omaisuusrajat poistuvat, eikä omaisuudesta enää lasketa tuloa. Kuitenkin omaisuudesta saatava tuotto vaikuttaa edelleen asumistuen määrään. Tällaista tuottoa on esimerkiksi vuokra- tai korkotulo tai metsäomaisuuden tuotto. Eläkkeensaajan asumistukeen omaisuus vaikuttaa samoin kuin ennenkin.

Yleisen asumistuen tarkistamiseen tulee muutoksia. Tuki tarkistetaan jatkossa, jos tulot pienenevät 200 euroa kuukaudessa tai nousevat 400 euroa kuukaudessa. Tulojen muutokset huomioidaan kuukautta nykyistä myöhemmin eli sitä seuraavan kuukauden alusta, josta alkaen tulojen muutos on ollut voimassa kuukauden 1. päivästä. Jos tulot muuttuvat 15. huhtikuuta 2015, asumistuki tarkistetaan 1. kesäkuuta 2015 alkaen. Samalla pitkäaikaistyöttömän tarkistuksen lykkäys poistuu.

Asumistukeen tulee 1. syyskuuta 2015 voimaan 300 euron suuruinen ansiotulovähennys, joka tehdään ruokakunnan kunkin jäsenen yhteenlasketuista ansio- ja yrittäjätuloista. Tätä summaa ei huomioida, kun Kelassa lasketaan asumistukeen vaikuttavia tuloja. Jos tuensaaja saa esimerkiksi 1 000 euroa palkkaa, siitä huomioidaan tuloina 700 euroa. Kela tiedottaa ansiotulovähennyksestä tarkemmin lähempänä sen voimaantuloa.

Yleisen asumistuen uudistamisen vaikutuksesta noin 73 prosentilla tuensaajista tuen arvioidaan suurenevan tai pysyvän ennallaan ja noin 27 prosentilla tuen arvioidaan pienentyvän. Enimmäkseen tuen muutokset ovat vähäisiä.

Nykyisen asumistuen määrän tai mahdollisuuden saada asumistukea voi arvioida laskurin avulla (www.kela.fi/laskurit). Yleisen asumistuen laskuri päivitetään 13. joulukuuta uuden lain perusteiden mukaiseksi.

Uusi laki yleisestä asumistuesta tulee voimaan ensi vuoden alusta. Tuen maksaminen ei katkea vuodenvaihteessa lainmuutoksen vuoksi, eikä tukea tarvitse hakea uudelleen. Kela tarkistaa asumistuen seuraavassa väli- tai vuositarkistuksessa ensi vuoden aikana. Siihen saakka tuen maksaminen jatkuu entisin perustein. Jos elämäntilanne muuttuu, siitä pitää kuitenkin ilmoittaa viipymättä Kelaan.

Uudistuksen yhteydessä valintaoikeus yleisen asumistuen ja eläkkeensaajan asumistuen välillä poistuu. Vielä nykyisin joissain tilanteissa eläkkeensaaja voi valita yleisen asumistuen ja eläkkeensaajan asumistuen välillä. Jatkossa esimerkiksi kaikki lapsiperheet voivat hakea vain yleistä asumistukea.

Omaisuus vaikuttaa eläkkeensaajan asumistukeen samoin kuin ennenkin.

Lainmuutoksen jälkeen oikeus eläkkeensaajan asumistukeen perustuu ainoastaan henkilön saamaan eläkkeeseen eikä hänen ikäänsä. Nykyinen tilanne muuttuu niin, että kaikki vanhuuseläkettä ja takuueläkettä saavat henkilöt siirtyvät eläkkeensaajan asumistuen piiriin. Sen sijaan osatyökyvyttömyyseläkettä, osa-aikaeläkettä ja vapaaehtoista eläkettä saavat henkilöt kuuluvat edelleen yleisen asumistuen piiriin.

Eläkkeensaajan asumistukea koskeva lainmuutos tulee voimaan ensi vuoden alussa. Tuen maksaminen ei katkea vuodenvaihteessa lainmuutoksen vuoksi. Muutokset otetaan huomioon seuraavassa tarkistuksessa vuosien 2015–16 aikana.

Kela tiedottaa uudistuksesta syksyn aikana tarkemmin eri kohderyhmille.

Loton potti kohoaa kahteen miljoonaan euroon

Lotossa ei löytynyt yhtään täysosumaa, joten ensi lauantaina jaossa on kahden miljoonan euron potti.

Lisää rehellisyyttä raitiotiestä

mitä enemmän raitiotietä suunnittelee, sen korkeammaksi kustannukset kasvavat, arvioi kirjoittaja.

Arvoisa lukija, pyydän anteeksi. Paitani sai juuri uutta väriä ja kuviota, sillä niin lahjakkaasti hörppäsin teevedet väärän kurkkuuni Turun Raitiotien toimitusjohtajan mielipidettä lukiessani ( Aamuset 19.3.)

Sukelluslaivalla maapallon ympäri

Idea kirjan toteuttamisesta esitykseksi virisi pitkän linjan nukketeatteritaiteilijoiden Merja Pöyhösen ja Timo Väntsin kesken.

Tehdas Teatterissa saa perjantaina 17. huhtikuuta kello 18 ensi-iltansa nukketeatteritulkinta Jules Vernen klassikkoromaanista Sukelluslaivalla maapallon ympäri . Tieteiskirjallisuuden pioneerin romaani ilmestyi vuonna 1869 – aikana, jolloin sukelluslaivaa ei oltu vielä edes keksitty.

Rengaspaineiden tarkistaminen unohtuu yllättävän usein

Kevään renkaidenvaihtosesonki on vilkasta aikaa autoilijoille. Samalla se on hetki, jolloin monet tärkeät, mutta arkiset turvallisuustoimet jäävät helposti tekemättä. Renkaiden kunto ja oikea käyttö vaikuttavat suoraan ajoturvallisuuteen, ja monet vahingot olisivat vältettävissä pienellä huolellisuudella, POP Vakuutuksen korvauspalvelusta muistutetaan.

Itäharjun Ajot jälleen toukokuussa

Itäharjun Ajot järjestetään helatorstaina.

Itäharjulla päästään jälleen nauttimaan moottorien jylinästä, kun Itäharjun Ajot 2026 näytösajotapahtuma järjestetään helatorstaina 14. toukokuuta. Tapahtuma kokoaa yhteen ajoneuvoharrastajat, perheet ja uteliaat katsojat viettämään keväistä päivää ainutlaatuisessa tunnelmassa.

Kirjojen lainaamisen suosio jatkaa kasvuaan

Painettujen kirjojen lainaus jatkoi viime vuonna kasvuaan. Ennätyksiä tehtiin jälleen sekä lasten kirjallisuuden että muunkielisen kirjallisuuden lainauksessa. Lainaajien, kirjastokäyntien ja tapahtumien määrät pysyivät tasaisina.

Lukutorstaina juhlistetaan lukutaitoa

Lukutorstai 9. huhtikuuta kutsuu kaikenikäiset juhlistamaan lukutaitoa ja lukemista.

Lukutorstai 9. huhtikuuta kutsuu kaikenikäiset juhlistamaan lukutaitoa ja lukemista. Turun seudulla järjestetään päivän aikana useita avoimia ja maksuttomia tapahtumia: kohtaamisia kirjallisuuden äärellä, runoutta kauppakeskuksessa, pyhiinvaellus Agricolan jalanjäljissä sekä keskustelua lukemisen merkityksestä.

Poliisin pääsiäinen Lounais-Suomessa: 28 rattijuoppoa ja kilvanajoa Hämeentiellä

Poliisin silmin pääsiäisen vietto on Lounais-Suomen poliisilaitoksen alueella näyttäytynyt varsin rauhallisena. Myös pääsiäisen menoliikenne on sujunut melko vähillä vahingoilla.

Saariston Kaivonporaus ostanut Kaivonporaus Stenmanin liiketoiminnan

Hannu Stenman ja Juuso Peri.

Saariston Kaivonporaus on ostanut Kaivonporaus Stenmanin liiketoiminnan. Yrityksen palvelut laajenevat kaupan myötä muun muassa Kustaviin, Taivassaloon ja Naantaliin.

Yrittäjät esittää perhevapaiden rahoituksen ja lapsituen uudistuksia – 10 000 euroa esikoisesta

Suomen Yrittäjät esittää perhevapaiden rahoituksen uudistamista, uutta etuutta sairastuneen alle 10-vuotiaan lapsen hoitavalle vanhemmalle ja ensimmäisen lapsen lapsilisän korvaamista kolmelle vuodelle hajautetulla 10 000 euron tuella. Yrittäjät tilasi Tilastokeskukselta ammattiasemakohtaisen tarkastelun, jonka mukaan yrittäjämiesten kokonaishedelmällisyysluku on korkein ammattiryhmistä.

Muuttuiko puuterassisi pinta huollon jälkeen tahmeaksi ja irtoilevaksi?

Säästele öljyä, älä vettä.

Kevätaurinko paljastaa armotta terassin kuluneen puupinnan. Koostimme K-Raudan asiantuntijan kanssa listan asioista, jotka terassinhuoltajan on hyvä pitää mielessä työhön ryhtyessään. Numero yksi on se, ettei maalaamista ja öljyämistä tule sekoittaa toisiinsa.

Turkuhalli oli Osku Laukkasen portti Turkuun

Turkuhalli on Osku Laukkaselle tärkeä paikka, vaikka nykyään hän ei käykään hallissa yhtä tiuhaan kuin aikaisemmin.

Artukaisten tuuliset pellot ovat tulleet Osku Laukkaselle monessa roolissa tutuksi. Turun aikuiskoulutuskeskuksen apulaisrehtorin työhuone sijaitsee Artukaisissa, mutta Laukkasen kiinnittyminen Turkuun tapahtui Turkuhallissa, muutaman sadan metrin päässä Turun AKK:n tiloista.

Suomeen jälleen Eurojackpotin suurvoitto, lähes 68 000 euron osuus Littoisiin

Eurojackpotin pitkäperjantain arvonnassa löytyi yksi täysosuma. Kymmenen miljoonan euron päävoitto matkasi Tanskaan. Arvonnan yksi suurimmista voitoista osui Suomeen.

Hymy ei hyydy

Suomi valittiin maaliskuussa jo yhdeksättä kertaa maailman onnellisimmaksi maaksi. Mutta olemmeko me juhlineet tätä jokaisen PR-toimiston brändiunelmaa ja mainettamme nostattavaa saavutusta? Voiton julkistuksen jälkeen mediassa rynnättiin toki selvittämään onnellisuutemme salaisuutta, mutta somessa käynnistyi välittömästi tyypillinen suomalainen natina ja mutina. Mekö muka onnellisia? Entäs itsemurha- ja väkivaltatilastot? Eihän täällä ole töitäkään kohta kenelläkään.

Skaalat Solmuun -festivaali täyttää 20 vuotta

Turun konservatorion pop & jazz -linjan opiskelijat järjestävät 13.–19. huhtikuuta Skaalat Solmuun -festivaalin, joka täyttää tänä keväänä 20 vuotta. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa yli 50 ilmaista musiikkiesitystä ympäri Turkua. Festivaaliviikon keikat sijoittuvat Turun keskeisiin tapahtumapaikkoihin sekä ravintoloihin, joiden joukossa on kohteita kuten Turun Linna, Rica bar, Flame Jazz Club ja Fuusio.

Metsämäen perheraveissa yli 9 200 kävijää

Metsämäen raviradalla järjestetyt pitkäperjantain perheravit 3. huhtikuuta keräsivät ennätysyleisön, kun tapahtumassa vieraili 9 236 kävijää. Tapahtuma vahvistaa asemaansa yhtenä Suomen suurimmista koko perheen ravitapahtumista.

Alfred Backa esiintyy Sibelius-museossa

Alfred Backa.

Sibelius-museo täyttyy 10. huhtikuuta keskustelusta ja komiikasta, kun stand up -koomikko ja satiirikko Alfred Backa istahtaa nojatuoliin keskustelemaan yhdessä Åbo Akademin musiikkitieteen professori Johannes Brusilan kanssa, mitä seuraa stand up -esitys. Tilaisuus järjestetään ruotsiksi.

Turku nopeuttaa tutkimuksen kaupallistamista uudella teknologiayritysten ja startupien keskittymällä

Jussi Pyysalo ja Linda Fröberg-Niemi Axelian laboratoriossa.

Turun yliopiston kampusalueelle kasvaa uusi syväteknologiayritysten, startupien, tutkimuksen ja yrityspalvelujen innovaatiokeskittymä. Tavoitteena on vahvistaa Suomen kykyä muuttaa huippututkimus kansainväliseksi liiketoiminnaksi. Tiloista on kiinnostunut jo yli kymmenen yritystä, joista osa on kansainvälisiä pörssiyhtiöitä.

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: Inter pysähtyi VPS:n lihamuuriin

Juuso Hämäläinen oli Interin parhaimmistoa.

Mestarisuosikiksi nostettu Inter aloitti Veikkausliigan Kupittaalla tahmeasti. Vaasan Palloseura pysäytti Interin maalittomaan tasapeliin. Tulos oli pettymys kotiyleisölle. Maalitilanteilla ei mässäilty.

Turun Moottorikerhon perustamisesta sata vuotta

Turun Moottorikerhon Jaakko Lehmuskoski (2) vauhdissa motocrossin SM-osakilpailussa Turun Artukaisissa vuonna 1964.

Turun Moottorikerhon perustamisesta on kulunut sata vuotta. Suomen vanhimpiin moottoriurheiluseuroihin lukeutuvan Turun Moottorikerhon toiminta peilaa koko maamme moottoripyöräurheilun kehitystä.

Kymmenvuotias Hertta Karvonen debytoi Metsämäen perheraveissa

Hertta Karvonen ja Matilda Korpi.

Metsämäen raviradalla järjestetetään pitkäperjantaina ilmaiset perheravit. Päivän aikana nähdään myös monelle nuorelle ohjastajalle ensimmäisiä kilpailuja. Yksi heistä on pian kymmenen vuotta täyttävä Hertta Karvonen .

Turku-Rastit täyttää 50 vuotta

Turun seudun suunnistuksen kulmakivi, Turku-Rastit, täyttää tänä vuonna 50 vuotta. 1970-luvun alussa käynnistynyt kuntosuunnistustoiminta on kasvanut vuosikymmenten aikana yhdeksi alueen suosituimmista liikuntamuodoista. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa juhlarasteja, joissa pääsee testaamaan suunnistusmaastoja 1970-luvun karttojen kera. Turku-Rastien kausi alkaa keskiviikkona 1. huhtikuuta Impivaarassa.

Jaramillo ja Roquet eivät esiinny Loimun paidassa karsinnoissa

Samuel Jaramillo ja Max Roquet eivät jääneet odottelemaan liigakarsintojen alkua.

Runkosarjan viimeisen sijan kautta lentopallon Mestaruusliigan karsintoihin joutuvan Raision Loimun kaksi ulkomaalaispelaajaa, kolumbialaispassari Samuel Jaramillo ja jenkkiyleispelaaja Max Roquet , eivät halunneet jäädä viikoiksi odottamaan kauden jatkumista, vaan pelaajat pyysivät seuralta lupaa lähteä kotiin heti runkosarjan jälkeen. Loimu ei halunnut pitää ulkomaalaisia ammattilaisia tahtonsa vastaisesti viikkoja odottamassa karsintapelejä, vaan suostui pelaajien toiveisiin.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyivät

Turku Tuomiopäivän loppukilpailuun karsitaan osallistujia.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyvät maanantaina ja ovat käynnissä 12. huhtikuuta asti. Turku Tuomiopäivä on Suomen suurin CrossFit-lisensoitu kilpailu, joka järjestetään tänä vuonna jo kahdeksatta kertaa – mutta ensimmäistä kertaa uudessa lokaatiossa Rajupaja Areenalla.