Apurahahakemusten kirjoittaja
Tavoitimme Oopperakammari-yhdistyksen toiminnanjohtaja Liisa Mattilan tiistaina kello 9.10.
Missäs oot?
– Olen kotonani keittiön pöydän ääressä.
Millainen päivä on alkamassa?
– Varmaan tähän vuodenaikaan ihan tavallinen oopperatuottajan päivä. Apuraha-anomuksia on suunnitelmissa täyttää ja lisäksi tällä viikolla järjestettävän kamarioopperafestivaalin järjestelyt työllistävät.
Oopperakammari täytti keväällä kymmenen vuotta. Miten oopperan tila Turussa on muuttunut vuodesta 2003?
– Nykyään ainakin tarjontaa on enemmän. Turussa on koko ajan ollut aktiivinen oopperayleisö, mutta kymmenen vuotta sitten oli oikeastaan vain yksi isompi produktio vuodessa. Viime vuosina kaupunki on jälleen lähtenyt aktiivisesti mukaan produktioihin. Lisäksi Turun seudulla on useita aktiivisia pienempiä toimijoita, kuten Saaristo-ooppera.
Riittääkö yleisöä kasvaneessa tarjonnassa kaikille?
– Ainakin toistaiseksi niissä produktioissa, joissa olen itse ollut tavalla tai toisella mukana. Figaron häät on kokonaan loppuunmyyty, Mieletön oopperan historia on ollut jo pitkään todella suosittu ja Saaristo-oopperan viimeisin produktio Tahitilla tuulee ylitti myös kaikki kävijätavoitteet.
Mitä Oopperakammarin puitteissa tapahtuu lähiaikoina?
– Aivan alkuvuodesta ei varmaankaan mitään. Suunnitelmia ja ideoita on paljon, mutta aika tarkasti täytyy miettiä, minkälaisella riskillä mitäkin lähtee toteuttamaan, kun apurahapäätökset tulevat vasta maaliskuussa.














