Kauppakamarikysely: Myönteiset kansainvälisten osaajien rekrytointikokemukset kasvussa

Monikielisyyden ja monikulttuurisuuden hyödyntämisessä on edelleen paljon potentiaalia yritysten kasvun ja osaajapulan ratkaisemisen näkökulmasta. Vain noin joka neljäs yritys on rekrytoinut kansainvälisiä osaajia viiden viime vuoden aikana, mutta niitä tehneet yritykset arvioivat kokemuksensa pääosin myönteisiksi.

Tämä käy ilmi kauppakamarien yhteisestä osaajakyselystä. Kyselyyn vastasi 17.–23. elokuuta 72 yritystä Varsinais-Suomesta ja kaikkiaan 885 yritystä koko Suomesta.

– Kokemustemme mukaan kansainvälisiä osaajia löytäneet yritykset Varsinais-Suomessa ovat pääsääntöisesti hyvin tyytyväisiä rekrytointeihinsa. Kyseessä on tyypillisesti rekrytointi tunnistettuun tarpeeseen ja usein prosessi on yritykselle tuttu, sanoo aiheeseen maakunnassa perehtynyt Turun kauppakamarin yhteyspäällikkö Olli Hakala tiedotteessa.

– Yritysten kokemukset kansainvälisistä rekrytoinneista ovat huomattavasti myönteisempiä kuin julkisesta keskustelusta voisi päätellä, sanoo myös Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Suvi Pulkkinen.

Kauppakamarien osaajakyselyyn elokuussa vastanneista yrityksistä 24 prosenttia kertoo rekrytoineensa kansainvälisiä osaajia viimeisen viiden vuoden aikana. Varsinais-Suomen seudullakin luku oli 26 prosenttia. Osuus on kuitenkin yleisesti laskenut selvästi viime vuosina.

Rekrytointeja jarruttavat erityisesti osaajien löytäminen, lupa- ja viranomaisprosessit sekä kielitaitoon liittyvät haasteet. Varsinaissuomalaisista vastanneista yrityksistä liki puolet koki haasteeksi kielitaidon (47,1 %) ja myös sen, ettei työvoimaa juuri nyt tarvita lisää (45,1 %).

Kielitaito on edelleen yksi suurimmista esteistä kansainvälisten osaajien rekrytoinnille. Haaste ei kuitenkaan liity vain työntekijöiden kielitaitoon, vaan myös yritysten valmiuksiin perehdyttää ja integroida kansainvälisiä osaajia osaksi työyhteisöä.

– Yrityksen kulttuurilla on kriittinen osuus kokonaisuudessa. Varsinais-Suomessa aiemmin kesällä tekemämme kyselyn mukaan yrityskenttä myös jakaantuu: yhä useampi yritys on valmis palkkaamaan vieraskielisiä, mutta samalla yhä useammassa yrityksessä vaaditaan kotimaisen kielen taitoa. Tarve liittyy erityisesti yritystemme asiakkaiden vaatimuksiin, Hakala kuvailee.

Hieman yli neljännes yrityksistä ei ole vielä rekrytoinut kansainvälisiä osaajia, mutta voisi harkita sitä. Puolet varsinaissuomalaisista yrityksistä ei ole rekrytoinut kansainvälisiä osaajia eikä myöskään suunnittele sitä.

– Monessa yrityksessä ongelmana ei ole halu tai asenne, vaan käytännön esteet. Kansainvälisen osaajan palkkaamisesta pitää tehdä yrityksille nykyistä helpompaa: Maahantulon palvelupolkua pitää sujuvoittaa ja tarvetta fyysiseen asiointiin vähentää. Myös saatavuusharkinnasta olisi aika luopua, Pulkkinen sanoo.

Pulkkisen mukaan Suomessa tulisi panostaa nykyistä tavoitteellisemmin kielten oppimiseen jo peruskoulusta lähtien. Samalla yrityksille tulisi tarjota enemmän käytännönläheistä tukea, suoria kontakteja kansainvälisiin osaajiin sekä palveluja yrityksille, joilla on tunnistettu tarve uusille osaajille.

Vastaajajoukko koostui pääosin pienistä ja keskisuurista yrityksistä. Eniten kyselyyn vastasi palvelualan yritykset. Kyselyn aineisto on kerätty sähköpostitse kauppakamarien jäsenyrityksiltä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Yksityisteiden kunto huolestuttaa

Yksityistiet muodostavat merkittävän osan Suomen tieverkosta.

Monessa tiekunnassa vastuut keskittyvät pienelle joukolle aktiivisia ihmisiä. Vetovastuun siirtyminen uusille toimijoille on usein vaikeaa, ja monessa tiekunnassa tulevaisuus herättää huolta. Hyväkuntoiset yksityistiet ovat kuitenkin välttämättömiä asukkaille, yrityksille, maa- ja metsätaloudelle sekä viranomaisille.

Kauppakamarikysely: Myönteiset kansainvälisten osaajien rekrytointikokemukset kasvussa

Monikielisyyden ja monikulttuurisuuden hyödyntämisessä on edelleen paljon potentiaalia yritysten kasvun ja osaajapulan ratkaisemisen näkökulmasta. Vain noin joka neljäs yritys on rekrytoinut kansainvälisiä osaajia viiden viime vuoden aikana, mutta niitä tehneet yritykset arvioivat kokemuksensa pääosin myönteisiksi.

Aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea tai työttömyysturvaa

Vieraskielisen väestön määrä ja vieraskielisten osuus Suomen väestöstä ovat kasvaneet. Viimeisten vajaan kymmenen vuoden aikana työttömyysturvaa ja toimeentulotukea saaneiden osuus vieraskielisestä väestöstä on vähentynyt. Vieraskielisten osuus eri Kelan etuuksien maksuista vaihtelee huomattavasti.

Vuokrariidoille uusi kevennetty oikeudenkäyntimenettely

Vuokrariitoja käsitellään käräjäoikeudessa jatkossa uudessa kevennetyssä oikeudenkäyntimenettelyssä. Menettelyä aletaan soveltaa syyskuun alusta.

Viemäri- ja vesijohtotyö jatkuu Stålarminkadun ja Kuninkaankartanonkadun risteyksessä

Viemäri- ja vesijohtotyö Stålarminkadun ja Kuninkaankartanonkadun risteyksessä 2.–11. syyskuuta. Ajokaistoja on kavennettu risteysalueella. Kääntyminen Kuninkaankartanonkadulta Stålarminkadulle Kupittaan suuntaan on estetty. Liikenne ruuhkautuu pahasti etenkin ruuhka-aikoina.

Talouden elpyminen heijastuu asuntokauppaan viipeellä

Positiiviset uutiset Suomen talouden elpymisestä eivät näy asuntomarkkinoilla. Asuntokauppaa jarruttavat edelleen alhainen kuluttajien luottamus, heikko työllisyystilanne sekä epävarmat korkonäkymät. Sp-Kodin toimitusjohtaja, kiinteistöneuvos Jukka Rantasen mukaan ensimmäisiä signaaleja kaupan vilkastumisesta ja sijoittajien palaamisesta markkinoille on kuitenkin jo nähtävissä.

Inter kohtaa avauskierroksella HJK:n Helsingissä, TPS saa vastaansa SJK:n Kupittaalla

Inter ja TPS eivät enää kohtaa jalkapalloilun Veikkausliigassa tällä kaudella.

Mestaruussarjaan selvinneet kuusi runkosarjan parasta joukkuetta mahtuvat kymmenen pisteen sisään. Jaossa on vielä 30 pistettä, joten jokainen kuudesta voi olla mestari kauden päättyessä. Mestaruussarjan kolme parasta tai mahdollisesti neljä pelaavat ensi kaudella Euroopan kilpailuissa. Karsintasarjassa neljä kuudesta joukkueesta voi vielä päätyä joko suoraan putoavalle 12. sijalle tai liigakarsintoihin joutuvalle 11. sijalle.

Demokratia ja hybridiuhat nousivat esiin Itämeri-konferenssissa

Suomalaiset kansanedustajat esittivät uusia avauksia kriittisen infrastruktuurin suojaamiseksi ja verkossa tapahtuvan vaikuttamisen torjumiseksi Itämeren parlamentaarikkokonferenssissa Saksan Lyypekissä 30.8.–1.9.

Kirjamessujen uutuuksia Lugemo ja viralliset jatkot

Kirjamessujen ohjelmajohtaja Vilja-Tuulia Huotarinen.

Ajankohtaiset kirjailijat, taiteilijat ja yhteiskunnalliset vaikuttajat tapaavat 2.–4. lokakuuta Turun Kirjamessuilla Logomossa. Viikonlopun aikana nähdään yli 300 ohjelmanumeroa ja yli 500 esiintyjää. Ohjelmaa järjestetään seitsemällä eri lavalla. Kirjailijoiden lisäksi keskusteluihin osallistuu poliitikkoja, tutkijoita, vaikuttajia ja kulttuuri- ja taidealan toimijoita.

KKV: Maatilojen tuotantopäätöksiä ohjaa eniten tuottajahinta

Tutkimuksen mukaan tuottajahinnan muutokset vaikuttivat selvästi enemmän maataloustuottajien arvioihin tuotannon lisäämisestä tai vähentämisestä kuin tuotantokustannusten tai tukien muutokset. Vaikka tuottajat haluaisivat reagoida muutoksiin, tuotantoa ei aina ole mahdollista sopeuttaa nopeasti.

Topinojan lajitteluasema syksyllä avoinna myös lauantaisin

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) Topinojan ja Korvenmäen lajitteluasemilla palvellaan syys–lokakuussa myös lauantaisin.

Turun Topinojan lajitteluasema ja Salon Korvenmäen lajitteluasema ovat syys–lokakuussa auki arkipäivien lisäksi joka lauantai kello 9–16. Ensimmäinen lauantaiaukiolo on 5. syyskuuta.

Eloranta: Itämeren suojelu ei saa jäädä muiden kriisien varjoon

Itämeren parlamentaarikkokonferenssin 35. vuosikokous järjestettiin 30.8.–1.9. Lyypekissä Saksassa. Konferenssin teemana oli Youth.Set.Sail. – For a Thriving Baltic Sea Region, ja keskusteluissa painottuivat nuorten osallistuminen, demokratian vahvistaminen, alueellinen turvallisuus sekä Itämeren alueen kestävä tulevaisuus.

Tutkijat kehittivät uuden väriä vaihtavan materiaalin

Davynen värimuutos tulee esiin vain infrapunavalossa. Kuvat on otettu UV-altistuksen jälkeen valkoisessa valossa (vaalea kuva) ja lähi-infrapunavalossa NIR-LED:in alla (tumma kuva). Pyöreällä alustalla on vierekkäin davynea ja hackmaniittia. Valkoisessa valossa davyne on pysynyt valkoisena, mutta hackmaniitti on muuttunut liilaksi. Infrapunavalon alla myös davynen värimuutos voidaan havaita, ja se näkyy kuvassa tummempana kuin hackmaniitti.

Turun yliopiston älykkäiden materiaalien kemian tutkimusryhmä kehitti uuden materiaalin, davynen, joka vaihtaa väriä lähi-infrapuna-alueella. Värinvaihdosta ei voi havaita paljaalla silmällä, vaan ainoastaan spektrometrillä tai infrapunaherkällä kameralla. Materiaalia voisi soveltaa esimerkiksi näkymättömänä turvamerkintänä.

Yritykset kutsuvat löytöretkelle Naantaliin

Lähes 40 paikallista yritystä yhdistää voimansa Osta parasta Naantalista – Lähilauantai -tapahtumassa lauantaina 5. syyskuuta kello 11–15.

Uuden satamaradan rakennustyöt käynnistyvät

Matkustajajunayhteys Turun satamaan siirtyy kokonaan uudelle reitille joulukuussa 2027. Radan rakentaminen aloitetaan 4. syyskuuta. Muutos edistää kaikkien liikennemuotojen kulkua autolauttojen ensi maaliskuussa käyttöön otettavalle yhteisterminaalille. Turun linnan eteläpuolella kulkeva nykyraide ja sen kahdeksan tasoristeystä puretaan alkuvuodesta 2028.

Eurojackpotissa perjantaina jaossa 23 miljoonaa euroa

Tiistaina arvotussa Eurojackpotissa ei löytynyt täysosumaa, joten perjantaina tarjolla on 23 miljoonan euron potti.

Seppo J. Rantalan valokuvanäyttely Tuorlan Majatalossa

Seppo J. Rantala.

Raisiolaisen valokuvaaja Seppo J. Rantalan näyttely Siveltimellä ja kameralla on esillä 1.–29. syyskuuta Tuorlan Majatalossa. Näyttelyssä nähdään Suomen taiteen kultakauden tunnetut teokset uudessa muodossa, kun 1800-luvun suomalaisten taiteilijoiden klassikkomaalaukset heräävät eloon lavastettuina valokuvina.

Yliopistoyhteisö avasi lukuvuoden

Turun yliopiston lukuvuoden 2026–27 avajaisjuhlaa vietettiin yliopiston päärakennuksessa 1. syyskuuta. Juhlassa kuultiin rehtori Marjo Kaartisen avajaispuhe, jossa hän käsitteli tieteen ja yliopistojen kohtaamia haasteita, tieteen riippumattomuutta ja vaikuttavuutta sekä luottamusta tieteeseen. Avajaispäivänä jaettiin myös vuoden opettajan ja ohjaajan tunnustukset sekä väitöskirjapalkinnot.

Näköislehti

Urheilu

Inter kohtaa avauskierroksella HJK:n Helsingissä, TPS saa vastaansa SJK:n Kupittaalla

Inter ja TPS eivät enää kohtaa jalkapalloilun Veikkausliigassa tällä kaudella.

Mestaruussarjaan selvinneet kuusi runkosarjan parasta joukkuetta mahtuvat kymmenen pisteen sisään. Jaossa on vielä 30 pistettä, joten jokainen kuudesta voi olla mestari kauden päättyessä. Mestaruussarjan kolme parasta tai mahdollisesti neljä pelaavat ensi kaudella Euroopan kilpailuissa. Karsintasarjassa neljä kuudesta joukkueesta voi vielä päätyä joko suoraan putoavalle 12. sijalle tai liigakarsintoihin joutuvalle 11. sijalle.

TPS tarvitsee superkaudella onnistumisia monella sektorilla

Lukas Wernblom on yksi TPS:n tärkeimmistä pelaajista myös alkavalla kaudella.

Jääkiekon odotettu Liiga-kausi ”superkausi” käynnistyy tänään. TPS kohtaa sarja-avauksessa Turkuhallissa viime kevään hopeajoukkue KooKoon. Miltä Palloseuran lähtökohdat näyttävät ja mitkä asiat ratkaisevat TPS:n menestyksen alkavalla kaudella?

Otteluanalyysi: Inter nousi lisäaikamaalilla KuPSin kantaan

Eetu Huuhtanen sai jälleen tililleen nollapelin, vaikka KuPSin maalin hylkääminen kirvoittikin mielipiteitä vieraiden leiristä.

Interin ja KuPSin Veikkausliigan runkosarjan päättänyt kärkikamppailu ei noussut otteluna suurten klassikoiden joukkoon, mutta Interin viime hetken voittomaalin ansiosta lähtökohdat puolentoista viikon päästä alkavaan mestaruussarjaan ovat huikeat. Kärkikaksikon ero kauden huipennukseen lähdettäessä on yksi piste.

Gabriel Chicoine vahvistaa TPS:n takalinjoja

TPS on solminut kanadalaispuolustaja Gabriel Chicoinen kanssa kauden 2026–27 kattavan pelaajasopimuksen.

Wirmo ei lähde F-liigaan vain selviytymään

Valtaosa viime kaudella nousua juhlineesta Wirmon joukkueesta nähdään myös F-liigassa..

Salibandyn naisten F-liiga sai ensi kaudeksi lisää varsinaissuomalaista väriä, kun SBS Wirmo nousi viime keväänä korkeimmalle sarjatasolle. Syyskuun puolivälissä Varsinais-Suomesta Wirmon lisäksi sarjassa pelaavat TPS ja FBC Loisto.

Puukkokatsomo: Saku nostetaan legendojen rinnalle

Saku Koivu.

Monen TPS-fanin odottama päivä koittaa lokakuussa. Saku Koivun (kuvassa) pelinumero 11 nousee Turkuhallin kattoon.