Moni luulee tämän kuuluvan kotivakuutukseen

Kylpyhuoneen vedeneristeen rikkova työvirhe voi johtaa kalliiseen vahinkoon. Kotivakuutus ei korvaa vahinkoja. Kylpyhuoneen vedeneristeen rikkova työvirhe voi johtaa kalliiseen vahinkoon. Kotivakuutus ei korvaa vahinkoja. Kuva: Minna Määttänen

Pesukoneen väärin tehty liitos, ilmalämpöpumpun virheellinen asennus tai kylpyhuoneen vedeneristeen rikkova työvirhe voi johtaa kalliiseen vahinkoon. Monelle tulee yllätyksenä, että kotivakuutus ei korvaa näitä vahinkoja.

Asennusvirheen aiheuttama vahinko voi tuoda kalliin yllätyksen. Pohjola Vakuutuksen Asumisen riskitestin kysymykseen asennusvirheiden aiheuttamien vahinkojen korvaamisesta yli 1900 vastanneista 23 prosenttia olettaa, että asennusvirheiden aiheuttamat vahingot korvataan kotivakuutuksesta, on asennuksen tehnyt sitten itse tai ammattilainen.

– Jos vahinko johtuu suunnittelu-, perustus-, asennus-, työ- tai rakennustyövirheestä, sitä ei korvata kotivakuutuksesta – ei edes silloin, jos virheen on tehnyt ammattilainen. Korvaus tulee tällöin hakea virheen tehneeltä tekijältä. Aina vahingon syy ei kuitenkaan ole yksiselitteinen ja jokainen vahinko tutkitaan ja arvioidaan tapauskohtaisesti, Pohjola Vakuutuksen korvauspäällikkö Sini Kujala sanoo tiedotteessa.

Pohjola Vakuutuksen vahinkotilastojen perusteella asennusvirheisiin liittyvät vahingot syntyvät usein kodin arjessa käytettävien laitteiden yhteydessä. Tyypillisiä tapauksia ovat pyykin- ja astianpesukoneiden virheellisesti tehdyt liitokset sekä ilmalämpöpumppujen asennusvirheet.

– Pesukoneen saa usein asentaa itse, mutta suosittelemme käyttämään ammattilaista. Asennusvirheet liittyvät yleisimmin vesiliitäntöihin ja poistovesiputkiin. Pieni vuoto voi jäädä pitkäksi aikaa huomaamatta ja aiheuttaa laajoja kosteusvaurioita ennen kuin ongelma havaitaan, Kujala kertoo.

Tilastoissa näkyy myös ilmalämpöpumppujen asennusten aiheuttamia vahinkoja. Tyypillinen ongelma liittyy kondenssiveden poistojärjestelmän virheelliseen toteutukseen, jolloin vesi voi päätyä rakenteisiin ja aiheuttaa kosteusvaurioita.

– Vakavimmissa tapauksissa asennusvirheen aiheuttamat vahingot voivat nousta jopa kymmeniin tuhansiin euroihin, Kujala sanoo.

Asennusvirhe tarkoittaa puutteellista tai väärin tehtyä asennusta, joka rikkoo asennukseen liittyviä ohjeita tai määräyksiä. Työvirhe puolestaan liittyy väärään työtapaan, menetelmään tai välineeseen.

– Yksi vahinkodatassa näkyvä tyypillinen työvirhe liittyy kylpyhuoneen silikonisaumojen uusimiseen. Esimerkiksi vanhaa saumaa poistettaessa voidaan leikata liian syvälle ja vahingoittaa laatoituksen alla olevaa vedeneristettä. Tällainen vaurio johtuu yleensä väärästä työmenetelmästä tai puutteellisesta työnsuorituksesta, Kujala kertoo.

Kaikki remontointiin tai rakentamiseen liittyvät vahingot eivät kuitenkaan aina ole asennus- tai työvirheitä.

– Jos vasara lipsahtaa kädestä ja rikkoo ikkunan, vahinko ei liity työn suorittamisen teknisiin vaatimuksiin, asennustapaan tai menetelmän virheellisyyteen. Kyseessä on äkillinen vahinkotapahtuma, joka voidaan korvata kotivakuutuksesta vakuutusehtojen mukaisesti, neuvoo Kujala.

Suomessa tietyt asennustyöt saa tehdä vain ammattilainen. Esimerkiksi sähkötyöt saa tehdä vain pätevä sähköasentaja, ja ilmalämpöpumpun asentaminen vaatii erikoisosaamista ja lupia. Taloyhtiöissä lisäksi yhtiöjärjestys ja kunnossapitovastuut määrittävät, kuka saa tehdä ja mitä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Aalto-Setälä: Kiinapakettien romahdus osoittaa, että hallituksen linja puree

Tullin tuoreiden tilastojen mukaan EU:n ulkopuolelta tulevien vähäarvoisten verkkokauppalähetysten määrä romahti heinäkuussa 76,3 prosenttia vuodentakaisesta, kun alle 150 euron lähetysten tullittomuus poistui. Talousvaliokunnan varapuheenjohtaja Pauli Aalto-Setälä (kok.) pitää käännettä rohkaisevana suomalaisten yritysten kannalta.

Moni luulee tämän kuuluvan kotivakuutukseen

Kylpyhuoneen vedeneristeen rikkova työvirhe voi johtaa kalliiseen vahinkoon. Kotivakuutus ei korvaa vahinkoja.

Pesukoneen väärin tehty liitos, ilmalämpöpumpun virheellinen asennus tai kylpyhuoneen vedeneristeen rikkova työvirhe voi johtaa kalliiseen vahinkoon. Monelle tulee yllätyksenä, että kotivakuutus ei korvaa näitä vahinkoja.

Leikkuupuimuri tuhoutui tulipalossa täysin Maskussa

Leikkuupuimuri syttyi palamaan kesken puinnin Halisojantiellä Maskussa tiistaina iltapäivällä. Kuljettaja yritti alkusammuttaa paloa, mutta palo levisi nopeasti koko puimuriin, joka tuhoutui täysin.

Girl Dinneristä kalatacoihin – näin kala taipuu sometrendeihin

Smash Fishball Tacos.

Kalaruoan valmistaminen voi olla yllättävän helppoa. Kalan voi ottaa sujuvasti osaksi arkea hyödyntämällä esimerkiksi pakasteita, säilykkeitä ja valmiita kalatuotteita. Pro Kala aloittaa sosiaalisen median kanavissaan videoreseptien sarjan, jonka tarkoituksena on innostaa erityisesti nuoria kokkaamaan kalaruokia.

Yrittäjät: Sikarutto voi koetella monia toimialoja, hallituksen varauduttava tukiin

Hallituksen pitää varautua tukemaan myös muita kuin maatalousyrityksiä, jos elinkeinovapautta joudutaan rajoittamaan sikaruton leviämisen estämiseksi. Monilla toimialoilla rajoitukset voivat aiheuttaa yrityksille merkittävää taloudellista haittaa. – Sikaruton leviämisen ehkäisyssä on samoja piirteitä kuin koronakriisissä, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo tiedotteessa.

Uusi Akvaario muuttaa – 78 akvaariota vaihtaa osoitetta

78 akvaariota siirtyy Tuureporinkadulta Käsityöläiskadulle.

Vuonna 1994 perustettu akvaarioalan erikoisliike Uusi Akvaario muuttaa elokuussa Tuureporinkadulta isompiin tiloihin Käsityöläiskadulle. Muutto on liikkeen historian toinen. Urakka vaatii tarkkaa suunnittelua, sillä uuteen osoitteeseen siirtyy myymälän mukana 78 akvaariota, joissa ui tavallisesti tuhansia kaloja.

Vesien vapaaehtoisilla lähes 1 400 tehtävää

Meripelastusseuran vapaaehtoiset miehistöt ovat tehneet tänä vuonna elokuun puoliväliin mennessä yhteensä 1 380 pelastus- ja avustustehtävää vesillämme. Apua on saanut kaikkiaan 2 702 ihmistä.

Suuri tyttö- ja naisfutistapahtuma Urheilupuiston välikentällä

TPK aloittaa tyttötoiminnan ensimmäistä kertaa 91-vuotisen historiansa aikana.

Turun Pallokerho järjestää kaikille jalkapallosta ja futsalista kiinnostuneille tytöille ja naisille tapahtuman Urheilupuiston välikentällä sunnuntaina 30. elokuuta kello 14–16. Maksuttomassa tapahtumassa voi kokeilla jalkapalloa ja tutustua seuran naisten joukkueisiin ja uuteen tyttöjen joukkueeseen.

Työ- ja elinkeinoministeriö: Työtön voi palkatta osallistua vapaaehtoistyöhön tai talkootyöhön menettämättä työttömyysetuutta

Työtön voi palkatta osallistua tavanomaiseen yleishyödylliseen vapaaehtoistyöhön tai tavanomaiseen talkootyöhön ilman, että hän menettää työttömyysetuutta.

Brinkkalan pihan keskiviikkoilloissa maksutonta ulkoilmaelokuvaa

Lauri-Matti Parppei.

Turun elokuvakerhon ja Kirjakahvilan perinteinen loppukesän pääsymaksuton ulkoilmaelokuvasarja starttaa keskiviikkona 19. elokuuta Lauri-Matti Parppein käsikirjoittamalla ja ohjaamalla musiikkidraamalla Jossain on valo joka ei sammu (2025). Cannesin elokuvajuhlilla maailmanensi-iltansa saanut musiikkidraama palkittiin yhteensä seitsemällä Jussi-palkinnolla.

Sähkönkulutus kääntymässä rajuun kasvuun

Suomen sähkönkulutuksen kasvu on voimistumassa lähivuosina. Kasvua vauhdittavat erityisesti datakeskus- ja sähkökattilahankkeet. Samaan aikaan Suomessa on runsaasti pitkälle valmisteltuja tuuli- ja aurinkovoimahankkeita, joiden toteutuminen edellyttää kuitenkin sähköntuottajien investointipäätöksiä. Rinnalle tarvitaan myös säästä riippumatonta säätövoimaa.

Talviaikainen kasvipeitteisyys tukee vesiensuojelua

Suomen ympäristökeskus (Syke) ja Lounais-Suomen elinvoimakeskus ovat tuottaneet uuden valtakunnallisen kartta-aineiston, joka auttaa viljelijöitä kohdentamaan talviaikaista kasvipeitteisyyttä vesiensuojelun kannalta tärkeimmille alueille. Aineisto tukee maatilojen neuvontaa ja viljelysuunnittelua sekä kannustaa lisäämään kasvipeitteisyyttä erityisesti Saaristomeren valuma-alueella.

Pääministeri Petteri Orpo: Olemme menossa suuntaan, jota olemme tavoitelleet

Kokoomuksen ministeriryhmä on kokoontunut kesäkokoukseensa Tampereelle. Kesäkokouspuheessaan pääministeri Petteri Orpo linjasi, että julkisen talouden haasteiden ratkaiseminen edellyttää määrätietoista työtä myös seuraavalla vaalikaudella. Orpon mukaan talouskasvu, investoinnit ja viennin vahva kehitys osoittavat, että hallituksen tekemät uudistukset alkavat tuottaa tulosta.

Tärkeimpien riistasorsien poikastuotto heikkeni

Tukkasotka on vähentynyt 78 prosenttia koko seurantajakson aikana.

Neljän tärkeimmän riistasorsan eli sinisorsan, tavin, haapanan ja telkän parikohtainen poikastuotto on edellisvuotta heikompi. Sinisorsapoikasten kokonaismäärä on pitkän ajan keskiarvon tuntumassa ja kolmella muulla lajilla sen alapuolella. Useimpien sorsien pitkäaikainen kannankehitys on laskeva. Pesivien vesilintujen määriä on seurattu Suomessa vuodesta 1985 alkaen.

Uusi tullimaksu romahdutti kiinapakettien määrät

Tullin tuoreet tilastot osoittavat, että EU:n heinäkuussa käyttöön ottama uusi tullimaksu on vähentänyt lähes 80 prosenttia EU:n ulkopuolelta saapuvien vähäarvoisten verkkokauppalähetysten määrää. Kaupan liiton mukaan kehitys osoittaa, että EU:lla on käytössään tehokkaita keinoja puuttua epäreiluun kilpailuun ja varmistaa samat pelisäännöt kaikille markkinoilla toimiville yrityksille.

Aurinkobaletti tuo tanssia keskelle kaupunkia

Linda Holmström.

Aurinkobaletin uusi pienteos Kuisso? nähdään Turun Kauppatorilla tämän viikon keskiviikkona 19. elokuuta. Esitykset ovat kello 17 ja 17.30. Teos on osa Turun kaupungin pop up -taiteen ohjelmaa.

Varha kouluttaa saattohoidon vapaaehtoisia

Saattohoidon vapaaehtoistoiminta laajenee Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) tänä syksynä Saloon ja Uuteenkaupunkiin. Saattohoidon vapaaehtoinen ei osallistu hoitotoimenpiteisiin eikä korvaa terveydenhuollon ammattilaisia. Hänen tärkein tehtävänsä on olla läsnä.

Viemäri- ja vesijohtotyö kaventaa ajokaistoja Stålarminkadun ja Kuninkaankartanonkadun risteyksessä

Stålarminkadun ja Kuninkaankartanonkadun risteyksessä tehdään viemäri- ja vesijohtotyötä 18.–28. elokuuta. Ajokaistoja on kavennettu risteysalueella. Kääntyminen Stålarminkadulta Kuninkaankartanonkadulle Ispoisten suuntaan on estetty. Liikenne ruuhkautuu pahasti etenkin ruuhka-aikoina.

Näköislehti

Urheilu

Suuri tyttö- ja naisfutistapahtuma Urheilupuiston välikentällä

TPK aloittaa tyttötoiminnan ensimmäistä kertaa 91-vuotisen historiansa aikana.

Turun Pallokerho järjestää kaikille jalkapallosta ja futsalista kiinnostuneille tytöille ja naisille tapahtuman Urheilupuiston välikentällä sunnuntaina 30. elokuuta kello 14–16. Maksuttomassa tapahtumassa voi kokeilla jalkapalloa ja tutustua seuran naisten joukkueisiin ja uuteen tyttöjen joukkueeseen.

Silja Kososen nilkka ärtyi EM-finaalissa, Espoon GP jää väliin

Silja Kosonen.

Moukarinheittäjä Silja Kosonen joutuu jättämään nilkkavaivan takia väliin keskiviikkona Espoossa käytävän yleisurheilun Motonet GP:n ja mahdollisesti myös 23. elokuuta Puolan Chorzowissa järjestettävän Timanttiliigan kilpailun.

Turkulainen Fortunewheelgarden edustaa Suomea tammojen Euroopan mestaruuskilpailussa

Fortunewheelgargen ja Olli Koivunen.

Turkulaisravuri Fortunewheelgarden edustaa Suomea lämminveritammojen Euroopan mestaruuskilpailussa Tukholman Solvallassa keskiviikkona 19. elokuuta. Kilpailun voittaja ansaitsee miljoona kruunua. Jethro Rostedtin ja Ylitalo Garden's Stable Oy:n kasvattamaa ja Smokewalley Oy:n omistamaa hevosta valmentaa Harri Koivunen ja ohjastaa Olli Koivunen .

Puukkokatsomo: Kova salibandyurakka

Salibandyn Suomen Cupia pyritään kehittämään entistä houkuttelevammaksi kilpailuksi. Tämä on hyvä tavoite, sillä perinteisesti varsinkin isompien seurojen kohdalla Cup on koettu enemmän pakollisena pahana kuin kisana, johon panostaa täysillä.

Turun derby siirtyy lauantailta sunnuntaille

Veikkausliigan Turun derby TPS:n ja FC Interin välillä siirtyy Interin europelien jatkumisen vuoksi. Derby siirtyy lauantailta pelattavaksi päivää myöhemmin sunnuntaina 23. elokuuta kello 18 Veritas Stadionilla.

Inter taisteli jatkopaikan ja kohtaa seuraavaksi FC Kööpenhaminan

Inter jatkaa Konferenssiliigassa.

Inter jatkaa historiallista eurotaivaltaan. Se löi FC Vaduzin Konferenssiliigan kolmannen kierroksen otteluparissa ja jatkaa playoff-kierrokselle. Sinimustat taistelivat torstai-iltana Liechtensteinissa 2–2-vierastasapelin Jasse Tuomisen ja Alie Contehin maaleilla. Vaduz kaatui yhteismaalein 4–3. Inter tekee turkulaista jalkapallohistoriaa etenemällä playoff-kierrokselle, jossa vastaan asettuu FC Kööpenhamina.