Aurinkobaletti tuo tanssia keskelle kaupunkia
Aurinkobaletin uusi pienteos Kuisso? nähdään Turun Kauppatorilla tämän viikon keskiviikkona 19. elokuuta. Esitykset ovat kello 17 ja 17.30. Teos on osa Turun kaupungin pop up -taiteen ohjelmaa.
Kuisso? on Riku Lehtopolun tanssiteos, joka on inspiroitunut torista kohtaamispaikkana. Teoksen koreografisena lähtökohtana on ihmisten tapaaminen, tarkemmin kättely ja halaus. Tavanomaiset, arkiset eleet saavat uusia merkityksiä, kun niistä kasvaa monimuotoinen, akrobaattisessa monimutkaisuudessaan paikoin humoristinenkin liikkeellinen kudelma.
Noin 15 minuutin mittaisen teoksen koreografiasta vastaa Riku Lehtopolku ja äänisuunnittelusta Eero Auvinen. Teoksen tulkitsevat Aurinkobaletin tanssijat Linda Holmström ja Suvi Nieminen.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

















