Tärkeimpien riistasorsien poikastuotto heikkeni

Tukkasotka on vähentynyt 78 prosenttia koko seurantajakson aikana. Tukkasotka on vähentynyt 78 prosenttia koko seurantajakson aikana. Kuva: Satu Oja

Neljän tärkeimmän riistasorsan eli sinisorsan, tavin, haapanan ja telkän parikohtainen poikastuotto on edellisvuotta heikompi. Sinisorsapoikasten kokonaismäärä on pitkän ajan keskiarvon tuntumassa ja kolmella muulla lajilla sen alapuolella. Useimpien sorsien pitkäaikainen kannankehitys on laskeva. Pesivien vesilintujen määriä on seurattu Suomessa vuodesta 1985 alkaen.

− Sorsakannat ovat pienentyneet pitkällä aikavälillä sekä rehevillä että karuilla vesistötyypeillä. 1990-luvun puoliväliin verrattuna rehevien vesien sorsakannat ovat huvenneet yli 50 prosenttia ja karuilla noin 20 prosenttia. Viimeisen kymmenen vuoden aikana karujen vesien sorsakannat ovat olleet vakaita, kun taas rehevillä vesillä taantuma on jatkunut, kertoo tutkija Antti Piironen Luonnonvarakeskuksesta (Luke) tiedotteessa.

Sinisorsan valtakunnallinen parimäärä on 12 prosenttia suurempi kuin vuonna 2025. Sinisorsa on runsastunut 15 prosenttia koko seurantajakson (1986–2026) aikana. Poikasten kokonaismäärä on viime vuoden tasolla. Parikohtainen poikastuotto on 12 prosenttia pienempi kuin vuonna 2025.

Tavin parimäärä koko maassa on 11 prosenttia pitkäaikaisen keskiarvon alapuolella ja viisi prosenttia vuotta 2025 pienempi. Tavi on vähentynyt 27 prosenttia koko seurantajakson aikana. Vuonna 2026 poikasten kokonaismäärä on 19 prosenttia pitkäaikaisen keskiarvon alapuolella ja parikohtainen poikastuotto 13 prosenttia pitkäaikaisen keskiarvon alapuolella.

Haapanan valtakunnallinen parimäärä on 67 prosenttia pitkäaikaisen keskiarvon alapuolella ja yhdeksän prosenttia suurempi kuin vuonna 2025. Haapana on vähentynyt 61 prosenttia koko seurantajakson aikana. Vuonna 2026 parikohtainen poikastuotto on pitkäaikaisen keskiarvon tuntumassa. Poikasten kokonaismäärä on 13 prosenttia ja parikohtainen poikastuotto 18 prosenttia viime vuotta pienempiä.

Telkän parimäärä koko maassa on 19 prosenttia pitkäaikaisen keskiarvon alapuolella ja 18 prosenttia pienempi kuin vuonna 2025. Telkkä on vähentynyt 15 prosenttia koko seurantajakson aikana. Poikasten kokonaismäärä on 11 prosenttia ja parikohtainen poikastuotto 16 prosenttia viime vuotta pienempiä.

Jouhisorsan valtakunnallinen parimäärä on 32 prosenttia suurempi kuin vuonna 2025. Jouhisorsa on vähentynyt 75 prosenttia koko seurantajakson aikana.

Tukkasotkan pesivien parien määrä on valtakunnallisesti 15 prosenttia pienempi kuin vuonna 2025. Tukkasotka on vähentynyt 78 prosenttia koko seurantajakson aikana.

Isokoskelon parimäärä on 11 prosenttia suurempi kuin vuonna 2025. Isokoskelo on vähentynyt 47 prosenttia koko seurantajakson aikana.

Tukkakoskelon parimäärä on 41 prosenttia edellistä vuotta suurempi. Tukkakoskelo on vähentynyt 51 prosenttia koko seurantajakson aikana.

Lapasorsan parimäärä on viisi prosenttia vuotta 2025 pienempi. Lapasorsa on vähentynyt 71 prosenttia koko seurantajakson aikana.

Punasotka on Suomen voimakkaimmin taantuvia lintulajeja, ja kannasta on kadonnut 97 prosenttia koko seurantajakson aikana. Punasotka alkaa olla niin harvalukuinen seuranta-aineistossa, että viimeisimpien vuosien kannanmuutoksia ei voi luotettavasti tulkita.

Nokikanan parimäärä on 22 prosenttia vuotta 2025 pienempi. Nokikana on vähentynyt 76 prosenttia koko seurantajakson aikana.

Vesilintuaineisto koostuu vapaaehtoisten metsästäjien ja lintuharrastajien tekemistä pari- ja poikuelaskennoista. Laskentoja koordinoivat Luonnonvarakeskus (Luke) ja Luonnontieteellinen keskusmuseo, Luomus. Vesilintuparit lasketaan viikko jäiden lähdön jälkeen ja toisen kerran 2–3 viikkoa myöhemmin. Poikueet lasketaan samoilla pisteillä 1.–20. heinäkuuta.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Jere Pensikkala valittiin Turun kulttuurijohtajaksi

Jere Pensikkala.

Turun kaupungin kulttuurijohtajan virkaan valittiin Turun Taiteen talon toimitusjohtaja, kulttuurituottaja (YAMK) Jere Pensikkala .

Turku suunnittelee uuden ammatillisen koulutusyhtiön perustamista

Turun kaupunginhallitus esittää kaupunginvaltuustolle uuden ammatillisen koulutusyhtiön perustamista. Uuden yhtiön koulutustoiminta alkaisi vuoden 2028 alussa.

Leukaluukuolio luustoon levinnyttä rintasyöpää sairastavilla – suomalaistutkimus korostaa suun terveyden merkitystä

Juurihoito ja hampaan poisto olivat yhteydessä suurempaan leukaluukuolion riskiin.

Luun hajoamista estävät lääkkeet ovat tärkeä osa luustoon levinneen rintasyövän hoitoa. Niiden käyttöön voi kuitenkin liittyä leukaluukuolio, jossa leukaluun kudosta kuolee. Suomalaisessa rekisteritutkimuksessa leukaluukuolio todettiin pitkässä seurannassa 12,6 prosentilla denosumabia käyttäneistä potilaista.

Yrittäjägallup: Perussuomalaisten nousu jatkuu yrittäjien keskuudessa

Perussuomalaisten kannatus yrittäjien keskuudessa on yhä vahvistunut. Kokoomus on selvästi suosituin yrittäjien keskuudessa, mutta sen kannatus on laskenut reilussa vuodessa 39 prosentista 28 prosenttiin.

Sorsien ja sotkien väheneminen jatkuu ilman laajamittaista lintuvesien hoitoa

Haapana on harvinaistunut vesilintu, jolla suuremmat parimäärät havaittiin ennallistetuilla kohteilla.

Hoidetuilla lintuvesillä on enemmän lintuja ja lintulajeja kuin hoitamattomilla, mutta vesilintujen väheneminen ei silti ole pysähtynyt. Tuore tutkimus lähes tuhannelta suomalaiselta lintuvedeltä osoittaa, että hoitoa on tehty liian pienimuotoisesti.

EU-jäsenyys maksoi viime vuonna Suomelle 70 euroa asukasta kohden

Suomi sai viime vuonna enemmän tuloja EU:lta kuin toissa vuonna, mutta samaan aikaan myös Suomen EU-maksut kasvoivat. Suomen nettomaksu asukasta kohden kasvoi 15 eurolla.

Viemäri- ja vesijohtotyö Puistokadulla, vain yksi kaista käytössä

Viemäri- ja vesijohtotyötä tehdään Puistokatu 19:n kohdalla 19.–20. lokakuuta. Kaksi ajokaistaa pois käytöstä työn ajan, vain yksi ajokaista käytössä. Työ tehdään maanantain ja tiistain välisenä iltana ja yönä kello 20–6.

Maksuttomat yhteisruokailut käynnistyvät eri puolilla Turkua

Turun kaupungin Food First -hanke käynnistää yhteisruokailuja yhteistyössä järjestöjen, seurakunnan ja muiden paikallisten yhteisöjen kanssa. Kaikille avoimissa ja maksuttomissa ruokailuissa hyödynnetään hävikkiruokaa.

Pizzaketju Sotto avaa yhdeksännen ravintolansa Länsikeskukseen

Turun toinen Sotto on Länsi 1 -kauppakeskuksen kyljessä.

Pizzaketju Sotto avaa yhdeksännen ravintolansa Turun Länsi 1:een torstaina 22. lokakuuta. Länsi 1 on ketjun kolmas avaus tänä vuonna. Kasvua haetaan myös ensi vuonna.

Hoitotarvikkeiden tilaaminen uudistuu Varhan alueella

Varsinais-Suomen hyvinvointialue on uudistanut hoitotarvikkeiden tilausjärjestelmää. Uusi digitaalinen tilausjärjestelmä (palse.fi) on otettu käyttöön koko Varhan alueella.

Poliisi epäilee Naantalin toukokuista henkirikosta perheensisäiseksi murhaksi

Lounais-Suomen poliisi on saanut valmiiksi Naantalissa toukokuussa tapahtuneen epäillyn henkirikoksen esitutkinnan. Poliisi epäilee asiassa perheen sisäistä murhaa, missä mies surmasi ensin puolisonsa ja tämän jälkeen itsensä.

Timo Zaal jatkaa TPS:n paidassa – ainakin paperilla

Timo Zaal.

Turun Palloseura on käyttänyt keskikenttäpelaaja Timo Zaalin sopimuksessa olleen option. Zaal jatkaa TPS:ssä kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella.

Ihana minä -messujen tavoitteena jopa tuhatta kävijää

Hyvinvointi, terveys, muoti, second hand -löydöt ja yhteisöllisyys kohtaavat Ihana minä -messuilla keskiviikkona 21. lokakuuta kello 12–18 Lounatuulet Yhteisötalossa (Läntinen Pitkäkatu 33, Turku).

Huono kelikään ei saa suomalaista nostamaan kaasujalkaa

Jos olosuhteet ovat huonot, tienpinta märkä tai jäinen, turvavälin pidentäminen kulkee käsi kädessä nopeuden alentamisen kanssa.

Liikenneturvan kyselyssä neljä kymmenestä kuljettajasta kertoo edeltäneen vuoden aikana ajaneensa tilanteeseen tai keliin nähden liian suurella nopeudella. Joka kolmas peräti useamman kerran. Alkutalven vaihtelevien kelien alkaessa Liikenneturva kehottaa jokaista kuljettajaa tarkastelemaan ajonopeuttaan kriittisesti. Liukkailla korostuu myös turvavälistä huolehtiminen.

Pitkät asuntolainat ja sijoittaminen lainanmaksun ohessa yleistyvät OP Varsinais-Suomen alueella

OP Varsinais-Suomessa heinä–syyskuussa myönnetystä asuntolainarahoituksesta 22 prosenttia on myönnetty vähintään 30 vuoden laina-ajalla. Säästämiseen ja sijoittamiseen voi jäädä enemmän rahaa, kun asuntolainan kuukausierä pienenee pitkän laina-ajan ansiosta. OP Varsinais-Suomesta asuntolainan tänä vuonna ottaneista 44 prosentilla on myös sijoituksia.

Paperi T:n kevään ainoat keikat UMOn kanssa Turussa ja Helsingissä

Paperi T ja UMO.

Harvakseltaan keikkaileva Paperi T palaa lavoille yhdessä UMO Helsinki Jazz Orchestran kanssa. Keikat Turun Logomossa perjantaina 9. huhtikuuta kello 19 ja Helsingin Musiikkitalossa lauantaina 10. huhtikuuta ovat Paperi T:n koko kevään ainoat.

Turun kaupunki ostamassa Tallink Silja Oy:n terminaalirakennukset seitsemällä miljoonalla eurolla

Maanantaina kokoontuvalle Turun kaupunginhallitukselle esitetään, että Turun kaupunki hyväksyy rakennusten kaupan, joka koskee Tallink Silja Oy:n omistamia terminaalirakennuksia laitteineen. Kauppahinnaksi vahvistetaan 7,03 miljoonaa euroa, joka tarkistetaan määrätyin ehdoin kaupantekohetkellä.

Uusi opas tarjoaa keinoja metsätiaisten taantumisen pysäyttämiseksi

Hömötiainen luokitellaan nykyään uhanalaiseksi.

Hömötiaisten ja töyhtötiaisten kannat ovat taantuneet koko 2000-luvun, ja lapintiainen vetäytyy yhä pohjoisemmaksi. Kehitys on kuitenkin vielä pysäytettävissä. Uusi Tinttimetsän hoito-opas kertoo keinoista metsätiaisten elinympäristöjen turvaamiseksi metsänhoidossa.

Näköislehti

Urheilu

Timo Zaal jatkaa TPS:n paidassa – ainakin paperilla

Timo Zaal.

Turun Palloseura on käyttänyt keskikenttäpelaaja Timo Zaalin sopimuksessa olleen option. Zaal jatkaa TPS:ssä kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella.

Halu kehittyä toi Miisa Turusen TPS:ään

Tärkein syy Miisa Turuselle TPS:ään siirtymisessä oli halu kehittyä. – Joukkueessa on aito fiilis, että halutaan kehittyä joukkueen ja yksilöinä, ja konkreettisesti tehdään asioita sen eteen. Luulen, että se on myös yksi syy TPS:n menestykseen, Turunen toteaa.

Poikkeuksellinen salibandyn pelaaja, huikea lahjakkuus, tällaisia pelaajia syntyy vain yksi sukupolveen… Muun muassa tämäntapaisilla luonnehdinnoilla on kuvattu jo vuosia TPS:ään täksi kaudeksi siirtynyttä Miisa Turusta , vaikka hän vasta viime viikonloppuna täytti 21 vuotta.

Legendat pysyvät pystyssä Hamarassa

Hamara X -kamppailu-urheilutapahtuma 7. marraskuuta marssittaa häkkiin kaksi suomalaisen vapaaottelun legendaa, kun Markus Rytöhonka ja Janne Elonen-Kulmala kohtaavat. Espoolaisten mittelö käydään kuitenkin vapaaottelun sijaan pystyotteluna, K1-säännöin.

Otteluanalyysi: Vajaamiehinen AC Oulu ryöväsi pisteet tehottomalta Interiltä

Herman Sjögrell (vas.) teki Interin ainokaisen.

AC Oulu aiheutti Interille järkytyksen ryöväämällä jalkapalloilun Veikkausliigassa pisteet lisäajalla ja vajaamiehisenä 1–2. Inter tasoitti AC Oulun johdon ja haki voittomaalia, kun vierailijoiden maalivahti Miguel Santos lensi kentältä suoralla punaisella 86. minuutilla. Toisin kuitenkin kävi. Jussi Niskan virhe omassa kenttäpäässä kostautui ja Juuso Mäkeläinen iski Roope Riskin syötöstä voittomaalin, kun lisäaikaa oli pelattu toista minuuttia.

TPS pelaa erikoispaidoissa Porin prikaatin 400-vuotisteemaillassa

TPS nähdään Porissa erikoispaidoissa.

TPS kohtaa Porin Ässät lauantaina kello 17 alkavassa vierasottelussa. Ottelutapahtumassa vietetään Porin prikaatin 400-vuotisteemailtaa, jossa juhlistetaan prikaatin pitkää historiaa ja suomalaista maanpuolustustyötä. Illan ohjelmassa on muun muassa Puolustusvoimien kalustoesittelyä, musiikkiesityksiä sekä muuta juhlavuoteen liittyvää ohjelmaa.

Turun yössä suunnistetaan kahdeksan tuntia

Rogainingissa joukkueet suunnittelevat itse reittinsä ja keräävät rasteilta pisteitä kahdeksan tunnin aikana.

Turussa järjestetään 16.–17. lokakuuta YÖ-Rogaining, kahdeksan tunnin yösuunnistustapahtuma, jossa osallistujat etsivät rasteja pimeässä syysyössä jalan tai polkupyörällä.