Miten suomennetaan seafood?
Seafood tarkoittaa vedestä peräisin olevaa ruokaa, mutta sanalle ei ole vakiintunutta suomenkielistä vastinetta. Pro Kala järjestää kilpailun, jossa halutaan löytää seafood-sanalle toimiva suomenkielinen vastine. Toiveena on, että uusi sana pääsisi jatkossa laajaan käyttöön – ja myös sanakirjaan.
– Olisi hienoa saada tämän kilpailun kautta käyttöön uusi sana, joten toivon, että ihmiset innostuvat lähettämään meille paljon ehdotuksia, sanoo Pro Kalan toiminnanjohtaja Katriina Partanen tiedotteessa.
Hän luotsaa Pro Kalan asiantuntijoista koostuva raatia, joka arvioi ehdotuksia ja valitsee niistä parhaan. Osallistuminen kannattaa, sillä ehdotuksensa jättäneiden osallistujien kesken arvotaan kolme sadan euron lahjakorttia.
Seafood tarkoittaa kaikenlaisia vedessä eläviä olentoja, joita ihmiset käyttävät ravinnokseen. Niihin kuuluvat erityisesti kalat ja äyriäiset. Äyriäisiin luetaan useita nilviäislajeja (esimerkiksi simpukat kuten osterit, sinisimpukat ja kampasimpukat sekä pääjalkaiset kuten mustekalat ja kalmarit), äyriäiset (kuten katkaravut, ravut ja hummerit) sekä piikkinahkaiset (kuten merimakkarat ja merisiilit).
Pro Kalan toiveena on löytää seafood-sanalle vastine, joka sisällyttäisi termiin mukaan sekä merien että makeiden vesien lajit, kaikki kalat, äyriäiset ja nilviäiset.
Kotimaisten kielten keskus eli tuttavallisemmin Kotus on suomalaisten oma kielivirasto, joka tarjoaa myös kielineuvontaa. Se selvitti Pro Kalan pyynnöstä, millaisia erilaisia termiehdotuksia seafood-sanan käännökseksi on vuosien mittaan annettu. Niitä on paljon: merenelävät, meren antimet, meren hedelmät, meren vilja, meren anti, vedenelävät sekä ruokaresepteissä käytetty termi kala-, simpukka- ja äyriäisruoat.
Voiko kilpailun kautta löytynyt uusi sana sitten päästä suomen yleiskieltä kuvaavaan sanakirjaan eli Kielitoimiston sanakirjaan? Kyllä vain, jos se vakiintuu yleiseen kielenkäyttöön, vastaa Kotuksen kielineuvonta.
Kotuksen sanakirjatoimittajat etsivät jatkuvasti uusia sanoja muun muassa eri julkaisuista. Lisäksi he merkitsevät ylös uusia sanoja, joiden vakiintumista seurataan. Sanakirjaan voi myös ehdottaa sanoja. Jos kieleen ilmestyy uusi sana, jonka käyttö vakiintuu, silloin se pääsee myös sanakirjaan.
Kilpailu on avoinna 21. marraskuuta asti Pro Kalan nettisivuilla.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)