Noin 64 000 nuorta päättää tänä keväänä perusopetuksen

Lukuvuoden päättyessä saa noin 64 000 yhdeksäsluokkalaista päätökseen opintonsa perusopetuksessa. Uusia ylioppilaita valmistuu 26 500. Ammatillisesta koulutuksesta keväällä valmistuvien määrä täsmentyy heinäkuun alussa.

Noin 64 000 yhdeksäsluokkalaista saa tänä keväänä päätökseen opintonsa perusopetuksessa. Tämä on noin tuhat enemmän kuin viime vuonna, sillä vuosiluokkien 7–9 oppilasmäärät ovat olleet hienoisessa kasvussa.

Lähes kolmasosa (31 %) perusopetuksen päättävistä on Uudenmaan maakunnasta.

Ruotsinkielisten koulujen oppilaiden osuus perusopetuksesta valmistuvista on vuosittain kuuden prosentin luokkaa: esimerkiksi lukuvuonna 2024–2025 heitä oli 3 700. Kaikista perusopetuksen päättävistä nuorista 10 % puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea tai ruotsia. Vieraskielisten osuus on kasvanut: vielä lukuvuonna 2020–21 heitä oli seitsemän prosenttia. Eniten vieraskielisiä on Uudellamaalla (18 %) ja vähiten Pohjois-Pohjanmaalla (3 %).

Noin 1 200 oppijaa suorittaa vuosittain perusopetuksen oppimäärän aikuisten perusopetuksessa. Heistä 81 prosenttia on vieraskielisiä.

Pieni määrä eli hieman yli sata peruskoululaista jää vuosittain luokalle 9. vuosiluokan päätteeksi. Muilla vuosiluokilla luokalle jääneiden määrä on jonkin verran suurempi.

Perusopetuksen keväällä päättävistä nuorista noin puolet jatkaa ensi syksynä opintojaan lukiokoulutuksessa ja 40 prosenttia ammatillisessa koulutuksessa. Loput jatkavat muussa kuin tutkintoon johtavassa koulutuksessa, esimerkiksi tutkintokoulutukseen valmentavassa TUVA-koulutuksessa.

Ylioppilastutkintolautakunnan mukaan uusia ylioppilaita valmistuu tänä keväänä 26 500, mikä on noin 1 100 enemmän kuin vuotta aiemmin. Määrä sisältää 12. toukokuuta mennessä lukion oppimäärän suorittaneet, ja se kasvaa sitä mukaa, kun kokelaat suorittavat puuttuvia opintojaan.

Uusista ylioppilaista 57 prosenttia on naisia ja 43 prosenttia miehiä. Ruotsinkielisistä lukioista valmistuu 2 100 ylioppilasta.

Suurin osa lukiolaisista suorittaa ylioppilastutkintonsa keväällä, mutta syksyllä ylioppilaaksi pääsevien osuus on viime vuosina kasvanut noin viidenneksen. Vuonna 2025 osuus oli 17 prosenttia, mikä tarkoittaa noin 5 460 opiskelijaa.

Oppimisen tukea ja joustavuutta on lukioissa vahvistettu opetussuunnitelman uudistusten sekä oppimisen tuen kehittämisen myötä. Lukiokoulutuksen keskeyttäminen on tilastojen valossa marginaalista ja on viime vuosina entisestään laskenut. Tilastokeskuksen tuoreimmat tilastot ovat lukuvuodelta 2023–24, jolloin lukiokoulutuksen keskeytti 2,6 prosenttia opiskelijoista. Keskeyttäminen on yleisempää pojilla kuin tytöillä.

Ammatillisessa koulutuksessa suoritetaan yhä enemmän tutkintoa pienempiä kokonaisuuksia

Ammatillisessa koulutuksessa opiskelevia valmistuu läpi vuoden. Kevätlukukauden 2026 aikana valmistuneiden kokonaismäärä on tiedossa vasta heinäkuun alussa, koska opiskelijoita valmistuu vielä kesäkuussa.

Vuonna 2025 ammatillisen tutkinnon suorittaneita oli kaikkiaan noin 72 000. Määrä on sama kuin vuonna 2024, jolloin se nousi aiempien vuosien tasosta noin 4 000:llä. Eniten suoritetaan ammatillisia perustutkintoja, joiden osuus on ollut noin 65 prosenttia.

Tutkinnon osien tai niitä pienempien kokonaisuuksien suorittaminen on yleistynyt merkittävästi ammatillisessa koulutuksessa osana osaamisperusteisuutta, jatkuvaa oppimista ja työelämälähtöistä koulutusta. Se näyttää vakiinnuttaneen asemansa vaihtoehtona kokonaisten tutkintojen suorittamiselle. Vuonna 2025 perus- sekä ammatti- ja erikoisammattitutkinnon osia suoritettiin lähes 30 000, kun kolmea vuotta aiemmin luku oli vain noin 22 000.

Eniten tutkintoja on perinteisesti suoritettu tekniikan alalla, jolla opiskeli neljäosa kaikista valmistuneista vuonna 2025. Tekniikan alalla, kuten myös opiskelijamääriltään suurilla terveys- ja hyvinvointialoilla, valtaosa eli 80 prosenttia valmistuneista suoritti ammatillisen perustutkinnon. Kaupan ja hallinnon alalla taas 59 prosenttia valmistuneista suoritti ammatti- tai erikoisammattitutkinnon.

Kevät on yleisin ajankohta myös ammatillisesta koulutuksesta valmistumiselle: vuonna 2025 ammatillisen tutkinnon suorittaneista noin 26 000 sai todistuksensa touko-kesäkuussa, mikä oli noin 2 000 vähemmän kuin vuotta aikaisemmin. Kaikkiaan kevätlukukaudella valmistui 46 800 opiskelijaa eli 65 prosenttia koko vuoden aikana valmistuneista.

Luvut perustuvat tilastopalvelu Vipusen ja Tilastokeskuksen tilastoihin. Osa Vipusen tilastoista on KOSKI-tietovarantoon pohjautuvia päivittyviä raportteja.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Hälytystehtävään ampaissut poliisiauto kolhi toista ajoneuvoa Turun keskustassa

Hälytysajoon lähtenyt poliisiauto kolhaisi eilen tiistaina iltapäivällä pysäköitynä ollutta autoa Turun keskustassa. Poliisipartio lähti tiistaina iltapäivällä kiireelliselle hälytystehtävälle Puutarhakadulta ja peruutti pysäköitynä olleen henkilöauton vasempaan takakulmaan.

Lounais-Suomen maaseutuhankkeita paalutettiin 2,8 miljoonalla eurolla

Naantali nousee esiin Lounais-Suomen maaseutuhankkeissa, joille on myönnetty Leader-rahoitusta tapahtumiin, talviliikuntaan, ruokayrittäjyyteen ja ympäristön kunnostamiseen. Touko-kesäkuun aikana Lounais-Suomen elinvoimakeskus ja paikalliset Leader-ryhmät jakoivat yhteensä 2,8 miljoonaa euroa maaseudun kehittämiseen.

Viemärityö hidastaa liikennettä Hämeen valtatiellä

Viemäri- ja vesijohtotyö hidastaa liikemmettttä Hämeen valtatie 130:n kohdalla 25. syyskuuta asti. Yksi ajokaista pois käytöstä keskustan suuntaan ajettaessa. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Poliisi lopetti vaarallisen hirven Varissuolla

Lounais-Suomen poliisi sai eilen tiistaina iltapäivällä useita ilmoituksia hirvestä, joka liikkui taajama-alueella Varissuolla ja sen lähistöllä Turussa. Hirveä ei saatu ohjattua pois alueelta.

Tieteen lavalla liikutaan sairauden, poikkeavuuden ja hyväksyttävyyden rajapinnoilla

Sadan vuoden takaiseen Turkuun sijoittuva musikaali kertoo kohtuuttomista kohtaloista ja elämänhalua kannattelevasta toivosta. Tieteen lavalla kysytään, olemmeko tietoisia oman aikamme sokeista pisteistä.

Kaikille avoimessa ja maksuttomassa tilaisuudessa tutkijat tarjoavat tieteen näkökulmia Seili -näytelmän teemoihin torstaina 24. syyskuuta kello 17 alkaen.

Koulunsa aloittaneet turkulaislapset mukaan monivuotiseen terveyden seurantatutkimukseen

Turussa käynnistyy monivuotinen yhteistutkimus, jossa seurataan tänä syksynä koulunsa aloittaneiden lasten liikuntatottumuksia ja terveyttä koko peruskoulun ajan. Tavoitteena on muun muassa selvittää, miten liikkumisen tukemisen kautta saavutetaan terveyshyötyjä pitkällä aikavälillä.

Vanhustenviikko tarjoaa Naantalissa monipuolista ohjelmaa

Naantalissa vietetään valtakunnallista Vanhustenviikkoa 5.–11. lokakuuta. Viikon aikana eri puolilla kaupunkia järjestetään maksuttomia tapahtumia, joissa pääsee liikkumaan, oppimaan uutta, tapaamaan muita ja viettämään aikaa yhdessä.

Varha aloittaa valmistautumisen sosiaalihuoltolain uudistukseen

Varsinais-Suomen hyvinvointialue valmistautuu sosiaalihuoltolain uudistuksen toimeenpanoon. Valtioneuvosto on antanut esityksensä sosiaalihuoltolain uudistamisesta eduskunnalle 21. syyskuuta 2026. Vaikka lakia ei ole vielä säädetty ja sen sisältö voi vielä muuttua eduskuntakäsittelyn aikana, uudistuksen laajuus edellyttää valmistelun aloittamista hyvissä ajoin.

Varsinais-Suomessa on nyt yli 500 000 asukasta

Varsinais-Suomi vahvistaa asemaansa asukasluvultaan Suomen kolmanneksi suurimpana maakuntana ja nopeimmin kasvavien joukossa. Maakunnan asukasluku ylitti Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan elokuussa puolen miljoonan asukkaan rajan. Tarkka luku oli elokuun lopussa 500 321.

Pormestarit kyläilevät jälleen kaupunginosissa

Turun pormestari Piia Elo sekä apulaispormestarit Sini Ruohonen , Elina Rantanen ja Mirka Muukkonen jatkavat Pormestarit kylässä -vierailuja eri puolille kaupunkia.

Petit Pois -bistro aukeaa Vähätorin tuntumaan

Turku saa uuden mutkattoman bistron, kun Voiveljien Petit Pois avautuu keskiviikkona 23. syyskuuta Vähätorin tuntumaan. Voiveljet tavoittelee uudella bistrollaan ennen kaikkea aktiivisia kaupunkilaisia, jotka käyttävät keskustan ravintoloita osana tavallista arkea.

Interaktiivinen Leonardo da Vinci -näyttely aukeaa Turussa marraskuussa

Banksyn jälkeen Turussa tutustutaan Leonardo da Vincin taiteeseen.

Turun Telakkarannassa The Mystery of Banksy – A Genius Mind -näyttelyn kotina tunnettu kiinteistö ei hiljene, kun Banksy-näyttely 25. lokakuuta loppuu. Samassa kiinteistössä aukeaa 20. marraskuuta interaktiivinen Leonardo da Vinciin keskittyvä Da Vinci Genius -näyttely.

Poliisi seuraa häiritsevää mopoilua Pohjois-Turussa

Lounais-Suomen poliisi on saanut viime aikoina etenkin Pohjois-Turun asukkailta useita yhteydenottoja häiritsevästä ja kovaäänisestä mopoilusta ja kokoontumisista alueella. Poliisi on lähettänyt ilmoitusten perusteella häiriötä aiheuttaneiden mopojen omistajille kirjeen.

Manifestissa erikoisilta Tommi Kitin kunniaksi

Unna Kitti.

Lauantaina 26. syyskuuta Monitaidefestivaali Manifestissa koetaan ilta yhden merkittävimmän suomalaiskoreografin, Tommi Kitin , parissa. Kulttuuritehdas Manillassa nähdään Kitin koreografia Spiraali , jossa esiintyvät tanssijat Mikko Makkonen ja Unna Kitti sekä muusikot Sampo Lassila ja Ville Hukkinen .

Turku järjestää asukastilaisuuden osana Korpilahdenpuiston suunnittelua

Vähäheikkiläntien varrella sijaitsevan Korpilahdenpuiston kehittämisen suunnittelu on aloitettu. Alue sijaitsee Europan 18 -suunnittelukilpailualueella. Kilpailun voittajatyö toimii suunnittelun pohjana. Alueen asukkailta toivotaan näkemyksiä kehitystyön avuksi.

Pernon telakka juhlii viisikymppisiään

Turun telakka maaliskuussa 1976.

Turun telakka täyttää tänään 50 vuotta. Pernossa vuonna 1974 käynnistynyt rakennushanke oli aikansa merkittävimpiä teollisuusinvestointeja Suomessa, ja tasavallan presidentti Urho Kekkonen vihki uuden telakan käyttöön 22. syyskuuta 1976. Telakka rakennettiin vastaamaan nopeasti kasvaneen laivanrakennuksen tarpeisiin ja mahdollistamaan entistä suurempien alusten rakentaminen.

Raision Myllypellon koulun taideprojektin toteuttajat valittu

Osa Erika Kallasmaan teoksesta.

Taiteilijat Elina Ruohonen ja Erika Kallasmaa on valittu Raisioon rakennettavan uuden Myllypellon koulun taideprojektin toteuttajiksi. Taideprojekti valmistuu vuonna 2028.

Elokuussa enemmän työttömiä kuin vuosi sitten

Varsinais-Suomen työttömyys kääntyi elokuussa laskuun heinäkuuhun verrattuna, mutta vuoden takaisesta tilanteesta se on yhä heikompi. Alueen kuntien työllisyyspalveluissa oli elokuun lopussa 27 500 työtöntä työnhakijaa, mikä on 2 900 vähemmän kuin heinäkuussa, mutta 1 100 enemmän kuin vuotta aiemmin. Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli 11,4 prosenttia. Se on edelleen pienempi kuin koko maassa keskimäärin, mutta noussut 0,3 prosenttiyksikköä viime vuodesta. Lomautettujen määrä on sen sijaan hieman laskenut.

Näköislehti

Urheilu

Puukkokatsomo: TPS:llä F-liigassa näytön paikka

Miesten F-liigan alusta ei turkulaisittain riemumarssia odotettu, kiitos otteluohjelman. Lähtökohtaisesti keskikastin sijoista tälläkin kaudella pelaava TPS kohtaa ensimmäisten kierrosten aikana useita sarjan kärkitaistoon povattuja joukkueita.

Nyrkkeilijät kokoontuvat Alfan kisoihin

Turun Urheiluliitto, Turun Jyry ja Turun Teräs järjestävät järjestyksessään kolmannet Alfan kisat Turussa Liikuntakeskus Alfassa lauantaina 26. syyskuuta kello 12–17.30. Laji on olympiatyylin nyrkkeily.

Kolme turkulaista jalkapallon U17-maajoukkueeseen

Suomen alle 17-vuotiaiden poikien jalkapallomaajoukkue kohtaa Ranskan harjoitusmaaotteluissa 23. ja 25. syyskuuta. Interistä maaotteluihin on valittu Otso Saikkonen ja Vilho Grönblom sekä TPS:stä Joel Ahen . Maaottelut toimivat Minihuuhkajien EM-karsintakenraaleina.

Niko Lehtirannan kausi jatkuu Hockenheimissa

Niko Lehtiranta.

Moottoripyöräilijä Niko Lehtirannan kilpailukausi on edennyt loppusuoralle, mutta kausi ei suinkaan ole vielä ohi. Suunta käy Saksan Hockenheimiin ja Euro Moto -sarjan finaaliin.

Otteluanalyysi: Ilves kantona TPS:n kaskessa

Kauden tarina. Ilves tekee maalit ja jättää TPS:n pisteittä.

Ilves oli liian kova vastustaja TPS:lle jalkapalloilun Veikkausliigassa tällä kaudella. Joukkueet kohtasivat kolme kertaa ja joka kerralla Ilves oli parempi. Ilves pudotti TPS:n myös Suomen cupista. Viimeisessä kohtaamisessa Kupittaalla liigan karsintasarjassa Ilves otti puhtaan 3–0-voiton. Peli ei ollut näin epätasainen mutta Ilves teki maalit paikoistaan, TPS ei.

RaiFu lähtee vahvistuneena alkavaan futsal-kauteen

RaiFu sai pidettyä viime kauden runkopelaajat ryhmässään. Lisäksi uusina pelaajina tuli mielenkiintoisia vahvistuksia.

Viime kausi naisten Futsal-liiga päättyi pettymykseen Raisiossa. RaiFu lähti puolustamaan kevään 2025 Suomen mestaruuttaan runkosarjan ykkösenä. Kausi päättyi kuitenkin ilman mitalia, kun välierissä Ilves oli parempi ja pronssiottelussa HIFK kaatoi RaiFun.