Väitös: Immuunivastetta säätelevä proteiini voi myös auttaa leukemiasoluja selviytymään luuytimessä

Arno Ylitalo.
Arno Ylitalo. Kuva: Turun yliopisto

Turun yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus tuo uutta tietoa siitä, miten akuutin myelooisen leukemian ja myelodysplastisten oireyhtymien solut säilyvät luuytimen suojaavassa ympäristössä. Tutkimuksessa havaittiin, että Clever-1-proteiinia esiintyy puolustussolujen lisäksi myös osassa leukemiasoluja. Löydös avaa uuden näkökulman siihen, miten leukemiasolut voivat hyödyntää immuunijärjestelmän säätelyä, solunsisäistä kuljetusta ja aineenvaihduntaa selviytyäkseen.

Akuutti myelooinen leukemia ja myelodysplastiset oireyhtymät ovat vakavia verisyöpiä, joissa luuytimen normaali verisolujen tuotanto häiriintyy. Tällöin elimistö ei tuota riittävästi toimivia punasoluja, valkosoluja ja verihiutaleita. Seurauksena voi olla anemiaa, infektioherkkyyttä ja verenvuototaipumusta. Vaikka hoidot ovat kehittyneet viime vuosina, taudin uusiutuminen ja hoitojen tehon hiipuminen ovat edelleen merkittäviä ongelmia.

LL Arno Ylitalon väitöstutkimuksessa selvitettiin, miten leukemiasolut säilyvät luuytimen suojaavassa ympäristössä ja miten tätä kykyä voitaisiin heikentää uusilla hoitokeinoilla. Luuydin ei ole leukemiasoluille vain kasvupaikka, vaan ympäristö, jossa puolustussolut, ravintoaineet ja solujen välinen viestintä voivat vaikuttaa taudin kulkuun.

Tutkimuksen keskiössä oli Clever-1-proteiini, joka tunnetaan erityisesti puolustussolujen, kuten makrofagien, toimintaa säätelevänä proteiinina. Clever-1 liittyy sekä immuunivasteen säätelyyn että solujen sisäisiin kuljetusreitteihin, joiden avulla solut käsittelevät ympäristöstään peräisin olevaa materiaalia.

Väitöstutkimuksessa havaittiin, että Clever-1:tä esiintyy luuytimen puolustussolujen lisäksi myös osassa leukemiasoluja. Sen esiintyminen oli erityisen selvää tietyissä akuutin myelooisen leukemian alatyypeissä, joissa leukemiasolut muistuttavat monosyyttejä eli veren myelooisia puolustussoluja. Nämä ovat hoidon kannalta kiinnostavia, sillä niihin on liitetty hoitovasteen kannalta haastavia piirteitä.

Aiemmat geeniaineistot ovat lisäksi viitanneet siihen, että Clever-1-proteiinia koodaavan STAB1-geenin runsas ilmentyminen liittyy taudissa heikompaan ennusteeseen ja suurempaan uusiutumisriskiin.

– Clever-1 esiintyy myös osassa leukemiasoluja itsessään. Tämä on kiinnostavaa, koska näissä soluissa se näyttää liittyvän aineenvaihdunnallisiin selviytymismekanismeihin, jotka voivat auttaa leukemiasoluja säilymään hoitopaineen alla. Tämä luo poikkeuksellisen asetelman: Clever-1:n esto voi sekä muokata puolustussolujen toimintaa että vaikuttaa leukemiasolujen omiin selviytymisreitteihin, Ylitalo kertoo.

Tutkimuksessa tarkasteltiin myös beksmarilimabia, Turussa kehitettyä Clever-1:een kohdistuvaa vasta-ainehoitoa. Tulokset osoittivat, että Clever-1:n esto ei vaikuttanut leukemiasoluihin ensisijaisesti perinteisen solunsalpaajahoidon tavoin tappamalla niitä suoraan. Sen sijaan vaikutukset liittyivät enemmän solujen toimintatilan muuttamiseen. Potilasnäytteissä ja varhaisessa kliinisessä tutkimuksessa havaittiin viitteitä siitä, että proteiinin esto voi muokata luuytimen immuuniympäristöä ja lisätä myelooisissa soluissa antigeenin esittelyyn liittyviä piirteitä. Antigeenin esittely auttaa immuunijärjestelmää tunnistamaan poikkeavia soluja.

Solutason tutkimuksissa havaittiin lisäksi, että Clever-1 liittyy leukemiasoluissa solunsisäisiin kuljetusreitteihin, lipidien eli rasva-aineiden käsittelyyn sekä mitokondrioiden toimintaan. Mitokondriot vastaavat solujen energiantuotannosta, ja niiden toiminta on tärkeää erityisesti hoitopaineen alla säilyville leukemiasoluille.

Clever-1:n esto vaikutti siihen, miten kolesteroli ja muut rasva-aineet kulkeutuvat mitokondrioihin ja heikensi leukemiasolujen kykyä ylläpitää energiantuotantoaan aineenvaihdunnallisen rasituksen aikana.

Beksmarilimabin kliiniset tutkimukset myelooisissa verisyövissä ovat edelleen käynnissä. Ylitalon väitöstutkimus auttaa ymmärtämään Clever-1-eston moninaisia vaikutusmekanismeja näissä taudeissa ja sitä, millaiset biologiset muutokset voivat liittyä potilailla havaittuihin hoitovasteisiin. Samalla tutkimus voi tukea tulevien tutkimusten suunnittelua, kuten sitä, missä taudin vaiheessa hoitoa olisi tarkoituksenmukaista tutkia ja miten sitä voitaisiin yhdistää muihin leukemiahoitoihin.

Tutkimuksen tulokset tukevat ajatusta, että leukemia ei ole vain geenimutaatioiden ja hallitsemattoman solunjakautumisen sairaus, vaan myös sairaus, jossa syöpäsolut käyttävät selviytymisensä tukena luuytimen ympäristöä, immuunijärjestelmän säätelyä ja joustavaa aineenvaihduntaa.

– Parempi ymmärrys leukemiasolujen ja luuytimen vuorovaikutuksesta voi tulevaisuudessa auttaa kehittämään hoitoja, jotka kohdistuvat myös mekanismeihin, joiden avulla syöpäsolut piiloutuvat, sopeutuvat ja uusiutuvat, Ylitalo selittää.

LL Arno Ylitalo esittää väitöskirjansa Disrupting Immune Evasion and Metabolic Vulnerabilities in Myeloid Malignancies – A Therapeutic Perspective on Clever-1 julkisesti tarkastettavaksi Turun yliopistossa perjantaina 29. toukokuuta kello 12 (Turun yliopisto, Medisiina C, Osmo Järvi -sali, Kiinamyllynkatu 10).

Vastaväittäjänä on hematologian ja sisätautien erikoislääkäri Martin Jädersten (Karoliininen instituutti ja Karoliininen yliopistosairaala, Tukholma, Ruotsi) ja kustoksena dosentti Maija Hollmén (Turun yliopisto). Tilaisuus on englanninkielinen. Väitöksen alana on immunologia.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Wiklundin rakennuksen kellarikerrokseen valui runsaasti vettä

Wiklundin rakennuksessa irtosi sunnuntaina iltapäivällä sadevesiviemärin liitos runsaan sateen vuoksi. Vettä päässyt valumaan runsaasti Sokoksen ja kellarikerroksen kaupan tiloihin.

Kysely: Auto säilyttää vahvan asemansa suomalaisten arjessa ja lomaliikenteessä

Polttoaineen hinnan ja yleisen taloustilanteen vaikutuksista huolimatta suomalaisten liikkuminen on edelleen vahvasti autovetoista. Kulkutavan valinnassa korostuvat ennen kaikkea arjen käytännöllisyys, kustannukset ja sujuvat yhteydet. Auto säilyttää vahvan asemansa sekä arjen liikkumisessa että kesälomamatkoilla.

Atorox-palkinto Anssi Vartiaisen novellille Patinamorsian

Turun Science Fiction Seura ry myönsi tieteis- ja fantasiakirjallisuuspalkinto Atoroxin Anssi Vartiaisen novellille Patinamorsian , joka oli julkaistu Portti -lehden numerossa 4/24. Novelli on aiemmin voittanut myös Portti-novellikilpailun vuonna 2026.

Lotossa miljoonan euron täysosuma

Lotossa löytyi kierroksella 28/2026 täysosuma. Voittaja kuittaa seitsemän oikein -rivillään miljoona euroa.

Kolumni: Vilkaisu riittää

Riittäisikö pelkkä vilkaisu? Ehkä.

Tänä kesänä Turkua hemmotellaan poikkeuksellisen kansainvälisellä ja elämyksellisellä taidenäyttelytarjonnalla. On kantaaottavan katutaiteen kuninkaan Banksyn uraa kunnioittava näyttely, sekä tunnetut taideteokset uusimmalla teknologialla henkiin herättävää Frameless . Näiden turistimagneettien lisäksi kaupunki ja lähiseudut ovat täynnä mielenkiintoisia pienemmän mittaluokan taidenäyttelyitä. Puhumattakaan laajemmasta kilometriskaalasta. Taiteen ystävän kesälomakalenterista alkavat loppua jo päivät kesken.

Euroopassa lähes tuntematon perhoslaji löytyi Suomesta

Cuprina fuscella -perhonen kuvattuna elävänä Oulun yliopiston laboratoriossa.

Bromarvista Raaseporista on löytynyt Suomelle uusi ja erittäin odottamaton perhoslaji. Kyseessä on todennäköisesti Cuprina fuscella , jota on Euroopassa tavattu aiemmin vain Itävallasta. Löytö on poikkeuksellinen, sillä laji kuuluu alaheimoon, jota ei ole aiemmin havaittu Suomessa eikä muuallakaan Pohjois-Euroopassa.

Lindén: Ministeriön harkintakyky pettänyt pahemman kerran

Sosiaali- ja terveysministeriön (STM) tuore ohjauskirje hyvinvointialueille on herättänyt huomiota. Siinä on otettu kantaa eräiden kalliiden lääkkeiden kustannusvastuuseen. Tämä koskee useita syöpälääkkeitä ja eräitä muita lääkkeitä.

Punkkihavaintoja tehty jo enemmän kuin koko viime vuonna

Puutiaisten aktiivisuus vilkastuu Suomessa usein uudelleen loppukesästä helteisemmän kauden hellittäessä.

Turun yliopiston Punkkilive-palveluun on kirjattu kuluvan vuoden aikana jo 187 351 punkkihavaintoa, mikä on yli 30 prosenttia enemmän kuin koko viime vuoden aikana yhteensä. Punkkien yleistymisen taustalla arvioidaan olevan ilmaston lämpeneminen, joka pidentää niiden aktiivista kautta ja mahdollistaa uusille alueille leviämisen.

Syöpäjärjestöt huolissaan syöpälääkkeiden korvausmuutoksen vaikutuksista

Syöpäjärjestöt on huolissaan syöpälääkkeiden korvauskäytäntöön tehdyn muutoksen vaikutuksista syöpään sairastuneiden hoitoon ja potilaiden yhdenvertaisuuteen.

Kesän helpoin kalakeitto syntyy muutamassa minuutissa

Nopea kalakeitto.

Kesällä kokkaillaan nopeasti valmistuvaa kalakeittoa, raikasta cevicheä ja kevyesti savustettua kalaa.

Eurojackpotissa tiistaina jaossa 40 miljoonaa euroa

Perjantaina arvotussa Eurojackpotissa ei löytynyt täysosumaa, joten ensi viikon tiistaina on jaossa noin 40 miljoonan päävoitto.

Teurastaja Itä-Harlemista rakastui Suomeen

- Suomessa päätimme perustaa oman lihapuodin, sillä halusimme toteuttaa omaa juttua ilman suuria ketjuja. Myymme tuotteitamme esimerkiksi Reko-lähiruokaringeissä, Roberto Campas kertoo.

Meksikolaislähtöinen Roberto Campas menetti sydämensä suomalaisnaiselle ja Salon maaseudulle

Kysely: Joka toinen valmis vähentämään yritystukien määrää

Kunnallisalan kehittämissäätiön Ilmapuntari-tutkimuksessa selvitettiin suomalaisen aikuisväestön suhtautumista yritystukiin. Aluksi tiedusteltiin viisiportaisella asteikolla, mitä yritystuille pitäisi tehdä: lisätä paljon, lisätä jonkin verran, säilyttää nykyisellään, vähentää jonkin verran tai vähentää paljon. Tämän jälkeen pyydettiin nimeämään listalta korkeintaan kolme parasta perustelua yritystukien myöntämiselle. Kysymysten tarkat sanamuodot löytyvät tutkimusosiosta.

Kaada heikkokuntoiset puut ajoissa

Suuri osa myrskyn aiheuttamista vahingoista voitaisiin estää, jos kovaan tuuleen ja mahdollisiin sähkökatkoihin varauduttaisiin.

Kesämyrskyt näkyvät vakuutusyhtiöissä, sillä ärhäkän myräkän jälkeen yhteydenottoja on tyypillisesti huomattavasti normaalia enemmän.

EU vie häkkikasvatuksen kieltoa eteenpäin

EU-komission 7. heinäkuuta julkaisema tuotantoeläinstrategia avaa tien munijakanojen ja sikojen häkkikasvatuksen vaiheittaiselle alasajolle. Komissio aikoo antaa munijakanoja ja broilereita koskevan lainsäädäntöesityksen vuoden loppuun mennessä ja sikoja koskevan ehdotuksen vuoden 2027 toisella neljänneksellä.

Selvitä sää ja suunnittele reitti

Kerro läheisille tai tuttaville suunniteltu reitti ja ilmoita, jos siihen tulee muutoksia.

Tyypillisimmät veneilijän haasteet ovat viime vuosina olleet konevika, polttoaineen loppuminen sekä varusteiden puutteet. Tarkista aluksesi varustus ja merikelpoisuus. Tee lähtötarkastus aina ennen lähtöä. Se on tehokas tapa ehkäistä venematkan katkeaminen sekä tilanteen mahdollinen kehittyminen onnettomuudeksi.

Isännöintiliitto: Lasikaiteiden turvallisuus selvitettävä – tarkastajalla tulee olla oikea pätevyys

Pääkaupunkiseudun rakennusvalvonnat suosittelevat taloyhtiöitä tarkistamaan parvekkeiden lasikaiteet. Isännöintiliitto pitää turvallisuuden kannalta erittäin tärkeänä, että taloyhtiöt ryhtyvät toimeen, mutta muistuttaa samalla varmistamaan tarkastajan pätevyyden.

HÄLY 2026 -leiri tuo Maskuun yli 3 500 palokuntanuorta

Masku isännöi palokuntanuorten leiriä.

Maskussa järjestetään 11.–17. heinäkuuta suuri HÄLY 2026-leiri. Palokuntanuorten leiri tuo paikkakunnalle yli 3 500 leiriläistä. Vierailupäivänä tiistaina 14. heinäkuuta leirille on tulossa arviolta 7 000 vierasta.

Näköislehti

Urheilu

Pohjalta verkolle ponnistaen

Tomi Saarisen merkitys Loimulle on ensi kaudella valtava.

Loimun ja Tuto Volleyn miehistöt rakentuvat askel askeleelta

Otteluanalyysi: TPS elää kotivoitoilla – nyt Kupittaan huuman sai kokea AC Oulu

Albijon Muzaci (vas.) ja, Marius Könkkölä olivat TPS:n tehomiehet.

TPS on voittanut jalkapalloilun Veikkausliigassa pelaamastaan kahdeksasta kotiottelusta kuusi. Nyt TPS:n kotitaikaa pääsi todistamaan AC Oulu, jonka alkukausi on ollut mainio. Vieraiden ensimmäinen puoliaika ei ollut mainio, sillä TPS teki kolme maalia ja eteni 3–0-voittoon. Marius Könkkölä ampui maalista kaksi, Albijon Muzaci yhden.

Joko tulee mestaruus Cupissa?

Inter kohtaa HJK:n Suomen Cupin finaalissa.

Inter kohtaa Suomen Cupin loppuottelussa HJK:n Tammelassa 5. syyskuuta. HJK on hallitseva Suomen Cupin mestari. Sama parivaljakko oli finaalissa vastakkain myös vuonna 2018, jolloin Inter voitti toistaiseksi viimeisimmän Suomen Cupinsa. Cupin finaali on viime vuosina ollut Interille lähes tapa.

Miro Varhelahti jatkossa myös TPS:n naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtaja

Miro Varhelahti.

TPS:n Juniorijalkapallo ry:n valmennuspäällikkö Miro Varhelahti työskentelee jatkossa oman toimensa ohessa seuran naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtajana.

Nino Rajamäki lainalle Pallo-Iiroihin

Nino Rajamäki.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen 18-vuotias laitahyökkääjä Nino Rajamäki siirtyy lainalle Pallo-Iiroihin.

Puukkokatsomo: Pelin evoluutiota

Kun VAR vajaa kymmenen vuotta sitten teki tuloaan osaksi jalkapalloa, videotuomarointia perusteltiin muun muassa sillä, että se poistaa oikeusmurhat. Ei enää Diego Maradonan ”jumalan käden” kaltaisia virheitä.