Ultra Bra -musikaali oli Hannu Rantalalle unelmien täyttymys

Sinä lähdit pois -musikaalin keskeisiä teemoja ovat ilmastonmuutos ja sukupolvien välinen kuilu. Sinä lähdit pois -musikaalin keskeisiä teemoja ovat ilmastonmuutos ja sukupolvien välinen kuilu. Kuva: Hannu Puhakka

– Tässä oli lähtökohtana vähän sellainen ajatus, että miksei tällaista ole tehty. Pitää siis tehdä itse, muistelee muutaman vuoden takaista ajatustaan teatteriohjaaja ja -näyttelijä Hannu Rantala.

Rantala on pitkän linjan Ultra Bra -fani, joka on muun muassa laulanut Ultra Brata omissa häissään. Tänä syksynä Jo-Jo Teatterissa ensi-iltansa saa Rantalan käsikirjoittama ja ohjaama musikaali Sinä lähdit pois. Se ei ole sattumaa, että kyseessä on Jo-Jo Teatterin 30-vuotisjuhlanäytelmä.

Sattumalta tänä syksynä tulee kuluneeksi myös 30 vuotta Ultra Bran ensimmäisen levytyksen julkaisusta. Vielä isompi sattuma oli se, että Ultra Bran paluukeikkojen myötä bändi on jälleen aktiivinen.

– Kun me päätimme musikaalin tehdä, Ultra Bran paluusta ei ollut mitään tietoa. Enkä minä aavistanutkaan asiaa, kun viime vuonna julkaistiin se, että musikaali tänä syksynä Jo-Jossa tehdään, Rantala toteaa.

Musikaalia on kaikkiaan ollut tekemässä noin 40 hengen työryhmä, muun muassa seitsemänhenkinen bändi. Rantalan tärkeänä aisaparina on toiminut musiikkivastaavana toiminut Antti Ainola.

– Ilman Anttia en olisi tähän pystynyt. Muistan elävästi sen hetken, kun erään toisen produktion hautajaisissa vuonna 2022 otin Anttia hihasta ja sanoin, että meidän täytyy tehdä Ultra Bra -musikaali.

Pian tämän jälkeen Rantalalle selvisi, miksei Ultra Bra -musikaalia ole aiemmin nähty. Rantala otti yhteyttä Kerkko Koskiseen.

– Vastaanotto ei ollut nuiva, mutta Kerkko teki hyvin tiettäväksi, että kyselyjä musikaalin tekoon on ollut, mutta niihin ei ole suostuttu, Rantala nauraa.

Rantala teki synopsiksen musikaalista ja lähetti sen Koskiselle. Eräänä päivänä puhelin soi.

– Hän sanoi ”Kerkko tässä moi, mä luin sen synopsiksen”. Sen jälkeen tuli pitkä hiljaisuus. ”Se oli hyvä, itse asiassa tosi hyvä”. Mietin, että onko tämä pilapuhelu. Kyllähän se oli ihan unta, kun lupa irtosi.

Musikaalissa kuullaan noin 25 biisiä, osapuilleen puolet Ultra Bran tuotannosta. Biisit painottuvat hieman Ultra Bran alkupään tuotantoon.

– Biisit olivat toki tuttuja, mutta koko katalogi tutkittiin ja mietittiin, mikä on se tarina, joka sieltä alkaa nousta. Keskeisiä teemoja ovat luonnonsuojelu, sukupolvien väliset jännitteet ja ihmissuhteet, Rantala kertoo.

– Hiukan pitää olla fanserviceä mukana, mutta mukana on myös vähän harvinaisempia biisejä. Perusperiaate kaikkien biisien mukaan ottamisessa oli se, että biisin pitää edistää juonta. Itseäni musiikkiteatterissa häiritsee se, jos näyttelijäntyö loppuu, kun biisi alkaa. Sitä näkee valitettavan paljon.

Sinä lähdit pois ensi-illassa Jo-Jo Teatterissa 24. syyskuuta.

Ilkka Lappi

Kotitalouksien ruokahävikki Suomessa vuodessa yli sata miljoona kiloa

Suomessa kotitalouksien ruokahävikki on vuosittain 107–137 miljoonaa kiloa, Luonnonvarakeskuksen mukaan. Suurimmat yksittäiset hävikin lähteet ovat vihannekset, juurekset ja peruna (23 %) sekä hedelmät ja marjat (17 %). Picadelin konsepti tarjoaa useita ratkaisuja ruokahävikin vähentämiseen: kuluttajalle joustavat annoskoot ja taustalla älykäs teknologia, joka minimoi hävikin kauppojen prosesseissa.

Impivaaran uimahallin suurremontti alkaa vuoden 2026 alussa

Impivaaran uimahallissa alkaa mittava remontti, jossa muun muassa parannetaan hallin ilmanvaihtojärjestelmää. Halli suljetaan kokonaan kesäajaksi, jolloin tehdään esimerkiksi puku- ja pesutilojen sekä saunojen pintaremontit. Koska Impivaara on pois käytöstä, maauimalat puolestaan pidetään avoinna normaalia pidempään.

Turkuun perustetaan kansainvälinen Bloomberg Philanthropies -innovaatiotiimi

Turku on yksi 18 uudesta kaupungista, jotka liittyvät kansainväliseen Bloomberg i-team-ohjelmaan. Ohjelmassa on mukana yli sata kaupunkia 16 maassa ja neljällä mantereella. Se tavoittaa yli sata miljoonaa asukasta.

Silja Lehtonen valittu WAMin yli-intendentiksi

Silja Lehtonen.

WAM Turun kaupungin taidemuseon näyttelyt ja liiketoiminta -vastuualueen yli-intendentin virkaan on valittu Lönnströmin taidemuseon johtaja Silja Lehtonen .

Kuparivuoren tunneli suljetaan yhdeksi yöksi

Kuparivuoren tunneli.

Kuparivuoren tunneli suljetaan määräaikaistarkastuksen vuoksi yhdeksi yöksi. Sulku alkaa tiistaina 30. syyskuuta kello 20 ja päättyy viimeistään keskiviikkona 1. lokakuuta kello 6. Liikenne ohjataan sulun ajaksi ennalta määritetylle varareitille Kuparivuoren kautta. Tunnelin varareitti kulkee reitillä Satamatie – Uolevi Raaden katu – Kuparivuorentie. Varareitin pituus on 1,5 kilometriä.

Topinojan vanhan kaatopaikka-alueen maisemointityöt jatkuvat

Topinojaa maisemoidaan uusiomateriaaleilla.

Vanhan kaatopaikka-alueen pintarakennetyöt jatkuvat Turun Topinojalla. Rakentamisessa hyödynnetään uusiomateriaaleja, esimerkiksi Turun kaupungin ylijäämämaita ja luontoon hajoamatonta rengasleikettä. Elokuussa käynnistyneen ja ensi vuoden marraskuussa valmistuvan urakan jälkeen pintarakenteilla on eristetty jo yli 16 hehtaaria vanhaa kaatopaikkaa.

Polku joka vei paratiisiin

Heidi Ynnilän näyttely Polku joka vei paratiisiin on esillä 2.–30. lokakuuta Kaarina-talon toisessa kerroksessa.

RaisU:n kauden ensimmäiset kotikisat nimetään Japi Rosama -uinneiksi

Jarmo Rosama.

Raision Urheilijoiden (RaisU) uintijaoston johtoryhmä on nimennyt kauden 2025–26 ensimmäiset kotikisat Japi Rosama -uinneiksi. Jarmo ”Japi” Rosama on johtoryhmän mukaan tehnyt elämän mittaisen työn raisiolaisen harraste- ja kilpauinnin kehittämiseksi.

Lasten ja nuorten terveystarkastuksia koskevaa lainsäädäntöä uudistetaan

Hallitus esittää muutoksia lasten ja nuorten terveystarkastuksia koskevaan lainsäädäntöön. Neuvolan, koulu- ja opiskeluterveydenhuollon ja suun terveydenhuollon tarkastusten ajankohdista ja sisällöistä säädettäisiin jatkossa asetuksessa, ei enää laissa. Opiskeluterveydenhuollon toisen asteen terveystarkastus ja kutsuntojen ennakkoterveystarkastus yhdistettäisiin ja käyttöön otettaisiin sähköinen terveyskysely.

Skanssin Citymarketin remontti valmis

Skanssin K-Citymarketin remontti on valmis. Noin puoli vuotta kestäneessä uudistuksessa kauppa on kokenut muutoksen, joka koskee niin osastoja kuin niiden valikoimaa. Uudistuksen valmistumista juhlistetaan torstaina 25. syyskuuta.

Monikulttuurisen ja antirasistisen teon tunnustus Pansion koululle ja Orminkujan päiväkodille

Turun kaupunki ja International House Turku jakavat vuosittain monikulttuurisen ja antirasistisen teon tunnustuksen, joka on myönnetty vuodesta 2006 lähtien. Aiemmin palkinto tunnettiin nimellä Vuoden uusturkulainen, mutta vuodesta 2023 lähtien se on uudistettu korostamaan tekoja yksittäisten henkilöiden sijaan.

Naapurin pihalta rönsyävää puuta tai pensasta ei pidä lähteä suin päin saksimaan

Tekotapa täytyy valita niin, ettei se vahingoita kasvia. Huolimaton toiminta voi johtaa vahingonkorvausvastuuseen.

Syksyllä taloyhtiön pihatalkoissa saattaa olla työlistalla puiden ja pensaiden karsimista. Toisinaan rönsyävä ja lehtiään pudotteleva puu saattaa sijaita naapuritontin puolella, jolloin talkoolaisten on hyvä huomioida muutamia seikkoja ennen karsimispuuhiin ryhtymistä.

Nälkäpäivän lipaskeräys käynnistyy torstaina

Punaisen Ristin Nälkäpäivän lipaskeräys käynnistyy torstaina.

Nälkäpäivän lipaskeräys näkyy ympäri Suomen torstaista 25. syyskuuta lauantaihin 27. syyskuuta. Nälkäpäivänä kerätään varoja Suomen Punaisen Ristin katastrofirahastoon, jonka avulla autetaan kriiseistä ja katastrofeista kärsiviä niin maailmalla kuin Suomessakin.

Selvitys: Julkisiin kilpailutuksiin osallistuu satoja harmaan talouden yrityksiä

Satoja harmaan talouden yrityksiä osallistuu vuosittain julkisten hankintojen kilpailutuksiin, selviää Harmaan talouden selvitysyksikön tuoreesta julkaisusta.

Fröbelin Palikat konsertoi Nouste Areenalla

Fröbelin palikat nähtiin Ruisrockin lavalla viime vuoden kesällä.

Fröbelin Palikat konsertoi syksyn aikana kymmenellä paikkakunnalla. Fröbelin Palikoiden syyskiertue saapuu Nousiaisiin Nouste Areenalle lauantaina 4. lokakuuta kello 15.

Käyttämättä jätettyjen sote-palvelujen enimmäismaksua ehdotetaan korotettavaksi

Sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuista annettua lakia ehdotetaan muutettavaksi siten, että tietyistä sosiaali- ja terveydenhuollon käyttämättä ja peruuttamatta jätetyistä palveluista perittävää enimmäismaksua korotettaisiin.

Turun telakalle jysähti uusi risteilijätilaus ja päälle kymmenen vuoden aiesopimus

Star of the Seas ja Legend of the Seas rakenteilla Meyer Turun telakalla.

Risteilyvarustamo Royal Caribbean Group on tänään julkistanut pitkäaikaisen aiesopimuksen, joka varaa yhtiölle oikeudet rakennuttaa laivoja Meyer Turun telakalla vuoteen 2036 saakka. Osana sopimusta Royal Caribbean Group tilaa Meyer Turulta Icon 5 -aluksen, joka toimitetaan vuonna 2028. Sopimukseen sovelletaan tavanomaisia ehtoja liittyen laivan rahoitukseen.

Kupittaan kärjen rakentaminen alkanee ensi vuoden alussa

Vipusenaukion paviljonki ja pysäkkikatokset osana kaupunkiympäristöä.

Tiedepuistoa kehittävä Kupittaan kärjen kumppanuushanke etenee kohti toteutusta. Kupittaan kärjen infrahankkeen hankesuunnitelma, ensimmäisen vaiheen asemakaava sekä kiinteistökaupan esisopimus hyväksyttiin kaupunginvaltuustossa 22. syyskuuta. Tavoitteena on rakentamisen aloittaminen alkuvuonna.

Urheilu

RaisU:n kauden ensimmäiset kotikisat nimetään Japi Rosama -uinneiksi

Jarmo Rosama.

Raision Urheilijoiden (RaisU) uintijaoston johtoryhmä on nimennyt kauden 2025–26 ensimmäiset kotikisat Japi Rosama -uinneiksi. Jarmo ”Japi” Rosama on johtoryhmän mukaan tehnyt elämän mittaisen työn raisiolaisen harraste- ja kilpauinnin kehittämiseksi.

Otteluanalyysi: Inter ei hyödyntänyt paikkojaan – Ilves sarjakärkeen

Eetu Huuhtasen nollapeli oli laiha lohtu Interille.

Inter poistui kentältä pettyneenä, kun HJK vieraili Kupittaalla tiistai-iltana. Tasapelipiste oli vähimmäistulos mestaruustaistelun kannalta, mutta enemmänkin Interillä oli otettavissa. Tiistaina Ilves voitti oman ottelunsa, joten tamperelaiset nousivat sarjakärkeen. Eroa nyt toisena olevaan Interiin on kaksi pistettä.

Mika Rantanen palaa Mestaruusliigaan Tuto Volleyn peräsimessä

Viime kausi päättyi pronssijuhliin. Uuteen kauteen Tuto Volley lähtee uudessa valmennuksessa ja vahvasti uusiutuneella joukkueella.

Lentopalloihmiset muistavat Mika Rantasen muun muassa Raision Loimun peräsimestä muutaman vuoden takaa. Rantanen ehti valmentaa Loimua kauden 2022–23, mutta työ Raisiossa jäi kesken siviilikiireiden vuoksi.

TPS valtaa kävelykadun Turun päivänä

TPS esittäytyy kävelykadulla.

Turun päivänä sunnuntaina 21. syyskuuta järjestetään kaikkien TPS-lajien yhteinen tapahtuma Turun keskustassa, kävelykadulla. Mukana tapahtumassa ovat TPS Jalkapallo, TPS Jääkiekko, TPS Keilaajat ja TPS Salibandy. Tapahtuma järjestetään kello 100–16 kävelykadun torin puoleisessa päädyssä (Yliopistonkatu 27).

Puukkokatsomo: Pikkuhuuhkajilla väkevä startti

Tuskin olisi Suomen miesten alle 21-vuotiaiden matka kohti vuoden 2027 EM-kisoja paremmin alkaa kuin se syyskuun karsintaikkunassa alkoi. Kupittaalla nähty 7–0-voitto San Marinosta oli muuten pikkuhuuhkajien kaikkien aikojen suurinumeroisin voitto, eikä jatkoksi otettu 5–0-voitto Kyproksestakaan jokapäiväistä herkkua ole.

Bismark Ampofo jatkaa Interin keskikentällä

Bismarck Ampofo.

FC Inter on käyttänyt Bismark Ampofon sopimuksessa olleen option. Ghanalaisen keskikenttäpelaajan sopimus Interin kanssa jatkuu myös ensi kaudella.