Ulosottolaitos supistaa toimipaikkaverkostoaan
Ulosottolaitoksen toimipaikkaverkostoon tulee muutoksia vaiheittain 1. lokakuuta alkaen. Ulosottolaitoksella on jatkossa 29 toimipaikkaa aiemman 64:n sijaan.
Oikeusministeriön antama asetusmuutos Ulosottolaitoksen toimipaikoista ja niiden tehtävistä astui voimaan 1. heinäkuuta. Asetuksen mukaan Ulosottolaitoksen toimipaikkojen määrä on jatkossa 29.
Jatkossa Ulosottolaitoksella on toimipaikat seuraavilla paikkakunnilla: Espoo, Helsinki, Hyvinkää, Hämeenlinna, Inari, Joensuu, Jyväskylä, Kajaani, Kemi, Kokkola, Kouvola, Kuopio, Kuusamo, Lahti, Lappeenranta, Maarianhamina, Mikkeli, Oulu, Pori, Porvoo, Raasepori, Rovaniemi, Savonlinna, Seinäjoki, Tampere, Turku, Ylivieska, Vaasa ja Vantaa.
Muut kuin asetuksessa mainitut toimipaikat lakkautetaan vaiheittain. Ensimmäisenä lakkautetaan Pellon, Äänekosken ja Kauhajoen toimipaikat. Pello ja Äänekoski lakkautetaan 1. lokakuuta ja Kauhajoki 9. lokakuuta.
Yksittäisten toimipaikkojen lakkautusaikataulusta tiedotetaan Ulosottolaitoksen verkkosivuilla toimipaikkojen yhteystietosivulla. Tietoja lisätään toimipaikkakohtaisesti sitä mukaa, kun lakkauttamispäivä varmistuu.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)