Sokerijuurikkaan hinta laskee, viljelyala ennätyslukemissa

Kuva: Anni Himberg

Sucros Oy ja Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto (MTK) sekä Svenska Lantbruksproducenternas Centralförbund (SLC) ovat solmineet ensi vuotta koskevan toimialasopimuksen. Sokerijuurikkaan hinta laskee, mutta hintataso säilyy kilpailukykyisenä. Kiinnostus sokerijuurikkaan viljelyä kohtaan on voimakasta.

Sucroksen ja MTK:n sokerijuurikkaan neuvotteluryhmän väliset neuvottelut toimialasopimuksesta ovat valmistuneet.

– Markkinatilanteen muutokset ovat olleet suuria, ja sokerin hinta on ollut viime vuosina laskusuhdanteessa. Juurikkaan hintamuutos pysyy kuitenkin tilanteeseen nähden maltillisena, kertoo maatalousjohtaja Fanni Heinonen Sucrokselta tiedotteessa.

Viljelysopimukset noudattavat kuluvan vuoden tapaan yksivuotista muuttuvahintaista sopimusmallia. Sopimuksessa takuuhinta on 33 euroa puhtaalta juurikastonnilta. Mahdollinen lisähinta on sidottu Sucros Groupin liiketulokseen tilikaudelta 2026–27. Jokaista liiketuloksen miljoonaa euroa kohti myös juurikkaan hinta nousee noin 0,68 euroa tonnilta.

– Nykyisessä sopimusmallissa tarjoamme viljelijöille takuuhinnan, ja lisäksi muuttuvahintaisen elementin kautta mahdolliset lisätuotot jaetaan suoraan viljelijöiden kanssa, Heinonen kuvaa.

– Uskomme Euroopan sokerimarkkinan toimivuuteen, vaikka juurikkaan hinnan laskuun jouduttiin ja toivomme markkinahinnan laskun pysähtyvän. Tilanteen parantuessa EBIT-malli mahdollistaa viljelijöille juurikkaan lisähinnan positiiviseen Sucros Groupin liiketulokseen sidottuna, kertoo MTK:n sokerijuurikkaan neuvotteluryhmän puheenjohtaja Juha Wikström.

Tilahinta, joka kattaa puhtaiden juurikkaiden rahdin Säkylän tehtaalle 160 kilometriin asti, säilyy kuluvan vuoden tasolla. Myös laatuhinnoittelu pysyy ennallaan aiemmassa hyvästä laadusta palkitsevassa mallissa.

– Sopimusviljelijöidemme tuottama juurikasraaka-aine on meille ensisijaisen tärkeää ja haluamme ylläpitää nykyisen sokerintuotannon tason Säkylän tehtaalla, Heinonen avaa.

– Juurikkaan viljelyalan kasvun eteen on tehty töitä pitkään. Nyt toivottua kasvua on saavutettu, ja viljelyala on tänä vuonna ennätyslukemissa, toteaa Wikström.

Juurikkaan viljelyala 16 200 hehtaaria on tänä vuonna suurempi kuin koskaan ennen yhden sokeritehtaan historiassa. Sucroksen, MTK:n ja SLC:n yhteisenä tavoitteena on ollut viljelymäärän kasvatus Säkylän tehtaan täyteen kapasiteettiin. Tänä keväänä tavoite saavutettiin, sillä ensimmäistä kertaa vuosiin kaikkea viljelyhalukkuutta ei pystytty ottamaan vastaan.

– Viljelyyn on panostettu ja investointien määrä on ollut kasvussa viime vuodet, mikä kertoo sitoutumisesta toimialaan. Juurikkaan viljelyvarmuus ja positiiviset vaikutukset tilan viljelykierrossa on tunnistettu laajalti, mitkä osaltaan tukevat tilojen riskinhallintaa, Wikström muistuttaa.

– Kiinnostus juurikkaanviljelyä kohtaan tuntuu olevan suurta ja yhteisöllisuus toimialalla vahvaa. Olemme tyytyväisiä hyvällä yhteistyöllä saavutetusta kehityksestä, Heinonen iloitsee.

Sucros Oy vastaa sokerijuurikkaan viljelyttämisestä ja sokerijuurikkaan jalostamisesta sokeriksi Säkylän juurikassokeritehtaalla. Yritys jalostaa noin 500 miljoonaa kiloa sokerijuurikasta vuosittain. Sucros on osa Nordzucker-konsernia, joka on Euroopan johtavia sokeriyrityksiä. Samaan konserniin kuuluva Suomen Sokeri Oy vastaa sokerituotteiden pakkaamisesta ja raakasokerin puhdistamotoiminnasta Porkkalan tehtaalla Kirkkonummella sekä sokerin markkinoinnista ja myynnistä Suomessa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Vapaa-ajan asunto paloi Paraisilla

Vapaa-ajan asunto paloi Paraisilla Hirsalönpolulla lauantaina ja sunnuntain välisenä yönä. Rakennus oli täyden palon vaiheessa, kun pelastuslaitoksen ensimmäiset yksiköt pääsivät paikalle.

Nykypäivän Amerikka kirjeenvaihtajan silmin

Anna-Sofia Berner.

Toimittaja ja tietokirjailija Anna-Sofia Berner esiintyy Raision Kirjastotalon auditorio Martinsalissa keskiviikkona 18. maaliskuuta kello 18–19.

Kylpylähotelli Caribian ravintolan keittiössä tulipalo

Kylpylähotelli Caribian ravintolan keittiössä syttyi tulipalo lauantaina illalla. Keittiön henkilökunta teki alkusammutuksen, joka rajoitti paloa.

Tuto pudotti Loimun sarjan hännille

Tuto voitti Loimun lentopallon Mestaruusliigan jumbokamppailussa Kerttulassa.

Lentopallon Mestaruusliigan häntäpäässä Raision Loimu ja Tuto Volley kamppailevat siitä, kumpi pitää perää sarjassa. Kerttulan katsomoissa oli ruuhkaa, kun katsojia oli peräti 735. Tunnetta oli pelissä sekä joukkueilla että yleisöllä. Ottelun voitto meni Tutolle 1–3 (25–16, 21–25, 19–25, 22–25).

Loton potti kohoaa kolmeen miljoonaan euroon

Loton kierroksen 11/2026 arvonnassa ei löytynyt täysosumia. Ensi viikolla Loton potti nousee kolmeen miljoonaan euroon.

Hariolaxin 500-vuotissynttäreitä juhlitaan Logomossa

Arto Nuotio.

Tanssiorkesteri Arto Nuotio , Jussi Lammela & Hariolax viettää 500-vuotisjuhlaansa Logomossa keskiviikkona 18. maaliskuuta kello 19.

Kokoomus ajaa kaksilla rattailla

Kirjoittajien mukaan määräaikaisuuksien helpottamisella voi olla lasten hankintaa lykkäävä vaikutus.

Kokoomuksen viimeaikaisissa ulostuloissa on oltu huolestuneita raskaussyrjinnästä ja vaadittu toimia sen kitkemiseksi. Mekin SDP:ssä olemme asiasta enemmän kuin huolissamme, ja siksi vastustamme eduskunnassa lainsäädäntöä, joka heikentää työsuhdeturvaa ja osuu erityisesti naisiin.

Yrttiaho: Suomen ydinaseettomuus ei varmistu kompromissilla

– Vain rauhan aikaan rajattu ydinasekielto, on se sitten puolueiden sitoumukseen tai lakiin perustuva, ei poista ongelmaa, joka syntyy jos nykyinen kattava ydinasekielto poistetaan Suomen lainsäädännöstä, sanoo kansanedustaja Johannes Yrttiaho (vas.).

Scandic Go -hotelli avautuu Eerikinkadulla kesäkuun lopussa

Havainnekuva Eerikinkadun hotellista.

Uudet Scandic Go -hotellit avaavat ovensa Turussa ja Oulussa tapahtumakesän alla. Scandic Go on hotellikonsepti, joka on suunniteltu matkailijalle, joka tarvitsee helposti saavutettavan majoituksen kaupungin palveluiden ja tapahtumien läheisyydessä.

Yrittäjät: Lähi-idän kriisi lisää epävarmuutta – vaikutukset tuntuvat pk-yrityksissä

– Lähi-idän tilanne on vakava, ja laajenemisen riski on olemassa. Suomalaisten pk-yritysten ja koko talouden kehityksen kannalta on erittäin toivottavaa, että tilanne rauhoittuu nopeasti ja kytevä epävarmuus vähenee. Energian ja polttoaineen hinnannousu nostaa suoraan suomalaisyritysten kustannuksia ja lisää epävarmuutta. Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo tiedotteessa.

Kouluruokasuosikit pitävät pintansa

Currykanaviillokki.

Koko Suomen kattavia virallisia kouluruokasuosikkilistoja ei viime vuosina ole julkaistu, mutta koulujen omat palautteet ja erilaiset kyselyt kertovat selkeää kieltään: perinteiset ruoat, kuten lihapullat, hernekeitto, pinaattiletut ja kalapuikot, ovat edelleen oppilaiden kestosuosikkeja.

Anna Mäkipää jatkaa Vasemmistoliiton puoluesihteerinä

Vasemmistoliiton puoluevaltuusto kokoontui lauantaina 14. maaliskuuta ja valitsi yksimielisesti jatkokaudelle puoluesihteeriksi Anna Mäkipään . Mäkipää on toiminut vasemmistoliiton puoluesihteerinä joulukuusta 2022 alkaen.

Menneisyyden reitit ja nykyhetken kulkijat kohtaavat Raision keskiaikaviikolla

Kivet kertovat -keskiaikaviikko järjestetään Raisiossa 18.–24. maaliskuuta. Tarjolla on muun muassa Lauluyhtye Cavalierin keskiaikateemainen konsertti, Rasekon muinaistekniikan opiskelijoiden työnäytöksiä, makuelämyksiä Wanhassa Pappilassa, taiteen tekemistä sekä keskiaikaan liittyviä luentoja. Viidettä kertaa järjestettävän tapahtumaviikon toteuttavat yhteistyössä Raision seurakunta, Raision kaupunki, Raision museo Harkko, Rasekon ammattiopisto ja Raisio-Seura.

Eloranta: On vihdoin aika siirtyä kaikille yhteiseen katsomusaineeseen

Kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta (sd.) pitää opetus- ja kulttuuriministeriön työryhmän loppuraportin 12. maaliskuuta julkaistua ehdotusta yhteiseen katsomusaineeseen siirtymisestä erittäin tervetulleena. Eloranta toivoo, että opetusministeri Anders Adlercreutz (r.) aloittaa uudistuksen valmistelun pikaisesti ja toivoo viimeistään seuraavan hallituksen tuovan uudistuksen eduskuntaan.

Uusi galleria avautui näyteikkunaan Martissa

Uusi ikkunagalleria Kulma7 on Martissa.

Martinkulman liiketilojen näyteikkunaan on avautunut uusi galleria Kulma7 Martissa. Avajaisnäyttely on esillä 26. maaliskuuta saakka.

Lapset kantavat sodan raskaimmat seuraukset

Ukrainan sodan vaikutukset lasten mielenterveyteen ovat yksi aikamme vakavimmista ja vähiten ymmärretyistä kriiseistä. Turun kesäyliopiston juhlavuoden maksuttomassa yleisöluennossa aihetta avaa psykiatri, professori Olga Osokina (MD, PhD). Ukrainan etulinjassa ja kriisialueilla työskennellyt Osokina toimii tällä hetkellä vierailevana professorina Turun yliopiston Lastenpsykiatrian tutkimuskeskuksessa sekä psykiatrian professorina Donetskin kansallisessa lääketieteellisessä yliopistossa.

Luonnossa lankuttaminen tukee hyvinvointia

Kokonaisvaltaisen hyvinvoinnin ohjaaja Sini Tefke näyttää, miten luontovoimailussa sujuu lankutus hyödyntäen luontoympäristöä, tällä kertaa sillankaidetta.

Luonnon merkitystä ihmisen hyvinvoinnille on tutkittu viime vuosina paljon. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) ja Luonnonvarakeskuksen (Luke) vuonna 2024 teettämässä tutkimuksessa luonnossa liikkumisen hyötyjen todettiin olevan todella merkittäviä esimerkiksi masennuksen ehkäisyssä, stressin lievittämisessä ja astman hoidossa.

Luento Saariston rengastien reiteistä, kohteista ja palveluista Naantalin pääkirjastossa

Saariston rengastie täyttää tänä vuonna 30 vuotta.

Naantalilainen tietokirjailija ja luontomatkailuopas Tuomo Kesäläinen kertoo Saariston rengastiestä Naantalin pääkirjastossa tapahtumatila Riutassa ensimmäisessä kerroksessa torstaina 19. maaliskuuta kello 17.30.–18.45.

Näköislehti

Urheilu

Tuto pudotti Loimun sarjan hännille

Tuto voitti Loimun lentopallon Mestaruusliigan jumbokamppailussa Kerttulassa.

Lentopallon Mestaruusliigan häntäpäässä Raision Loimu ja Tuto Volley kamppailevat siitä, kumpi pitää perää sarjassa. Kerttulan katsomoissa oli ruuhkaa, kun katsojia oli peräti 735. Tunnetta oli pelissä sekä joukkueilla että yleisöllä. Ottelun voitto meni Tutolle 1–3 (25–16, 21–25, 19–25, 22–25).

FBC Turku jättää jäähyväiset F-liigalle

Sunnuntai 15. maaliskuuta ja keskiviikko 18. maaliskuuta kannattaa laittaa kalenteriin. Tuolloin nimittäin FBC Turku pelaa toistaiseksi viimeiset ottelunsa miesten F-liigassa. 15. päivä Kupittaalla vastaan asettuu SPV ja 18. päivä Hawks.

TPS:n U20-joukkueen kausi päättyi pudotuspelien ensimmäiselle kierrokselle

Wilmer Kallio.

TPS sijoittui jääkiekon U20-ikäluokan SM-sarjan runkosarjassa yhdeksänneksi ja kohtasi pudotuspelien avauskierroksella kahdeksanneksi sijoittuneen HPK:n. TPS:n kausi päättyi torstaina Gatorade Centerissä pelattuun pudotuspelien avauskierroksen toiseen otteluun. HPK haki Turusta 3–4-vierasvoiton ja eteni puolivälieriin otteluvoitoin 2–0.

TPS:n Eetu Turkki ja Interin Ilari Kangasniemi alle 19-vuotiaiden maajoukkueessa

Ilari Kangasniemi.

Suomen U19-pojat (2007 ja myöhemmin syntyneet) pelaa maaliskuun lopussa EM-lopputurnauspaikasta. Suomi arvottiin joulukuussa kovaan EM-jatkokarsintalohkoon. Minihuuhkajat kohtaa isäntämaa Espanjan lisäksi Hollannin ja Slovenian. Vain lohkovoittaja etenee Walesissa kesä-heinäkuussa järjestettäviin EM-kisoihin.

Interin Musa Hietakangas, Philip Otoo ja Eeli Kiiskilä alle 18-vuotiaiden maajoukkueeseen

Miska Ylitolva ja Philip Otoo.

U18-pojat (2008 ja myöhemmin syntyneet) isännöi EM-karsintaturnausta maaliskuun lopussa. Minihuuhkajien vieraiksi saapuvat Tshekki, Viro ja Ukraina–Suomi pelaa kaikki ottelunsa Helsingin Oulunkylässä. Karsintaotteluihin on vapaa pääsy.

Sofia Virta ei jatka HC TPS Turku Oy:n hallituksessa

HC TPS Turku Oy:n hallituksen jäsen Sofia Virta ei jatka seuran hallituksessa. Virta on Vihreän liiton puheenjohtaja, kansanedustaja ja Turun kaupunginvaltuutettu.