Tavallisen naisen elämää

Paula Havaste on ollut 2000-luvulla tuottelias kirjailija. Teoksia on syntynyt lähes vuosittain. Historiallisten romaanien lisäksi hän on kirjoittanut lastenkirjoja. Paula Havaste on ollut 2000-luvulla tuottelias kirjailija. Teoksia on syntynyt lähes vuosittain. Historiallisten romaanien lisäksi hän on kirjoittanut lastenkirjoja. Kuva: Marek Sabogal

Paula Havaste ei halua kirjoittaa itseään matalien aitojen yli

– Minua kiinnostaa tavallisten naisten elämä ja se millaiset mahdollisuudet naisilla on ollut eri aikoina. Nykyaikana on ihan sallittua käydä töissä ja kirjoittaa samalla kirjaa, mutta esimerkiksi 1600-luvulla naisten mahdollisuudet ovat olleet paljon rajatumpia, sanoo kirjailija Paula Havaste.

Elokuun puolivälissä ilmestyi Havasteen tuorein romaani Lauha. 1600-luvulle sijoittuva tarina kertoo laulamisen lahjan omaavasta Riinasta, joka ei kuitenkaan saa toteuttaa itseään täysin vapaasti.

– Minua ylipäätään kiehtoo ajatus siitä, että pitkään nainen nähtiin aina suhteessa mieheen. Nainen oli jonkun nainen, vaimo, sisko tai äiti, Havaste sanoo.

Lauha päättää Havasteen niin sanotun Nuijasota-sarjan, jossa aiemmin ovat ilmestyneet Laahus, Lieka ja Luode.

– Tykkään kirjoittaa pidempiä sarjoja, mutta toisaalta välillä on kiva vaihtaa teemoja tapahtumapaikkoja ja -aikoja. Tässä sarjassa yksi keskeinen ajatus oli, millaisena kotimaa koetaan aikana, jolloin valtiota ei vielä ole. Suomihan oli tuohon aikaan vain Ruotsin itäinen maakunta.

Turku on yksi Lauhan tapahtumapaikoista. Ruotsin valtakunnan suurimpiin kuuluva kaupunki näyttäytyy Riinalle valtavana.

– Turku oli kaupunki, jonka kautta ihmiset saivat viitteitä siitä, millaista muualla maailmassa on. Turku oli sen ajan suurkaupunki, Havaste muistuttaa.

Tarinan kannalta oli luontevaa, että Turku on tapahtumapaikkana, mutta kaupungista on muodostunut myös kirjailijalle itselleen tärkeä paikka, vaikka hän itse muualla asuukin.

– Osa lapsistani asuu nykyään Turussa. Turkuhan on edelleen varsin viehättävä kaupunki. Varsinkin jokirannassa on todella mukava kävellä.

Päivätyönsä muun muassa tutkijana ja tiedekeskus Heurekassa tehnyt Havaste aloitti kirjailijan uran vasta aikuisiällä. Kirjallisuuteen hänellä oli vahva ote jo ennen omien kirjojen kirjoittamista. Havaste on kirjallisuustieteen tohtori. Halu oppia vaikutti osaltaan myös siihen, miksi Havaste alkoi kirjoittaa historiallisia romaaneja.

– Serkkuni Jukka Kemppinen kerran kysyi minulta, miksi valitsin kaikkein vaikeimman romaanin lajin, eli historiallisen romaanin. Siinä pitää olla faktojen kanssa todella tarkkana. Syy on varmaan se, etten halua kirjoittaessakaan päästää itseäni helpolla. Laji on vaikea, mutta siinä riittää myös itselleni opittavaa, kertaa Havaste.

– Taustani vuoksi taas faktojen tarkistaminen ei ole vaivalloista. Se tulee tehtyä automaattisesti jo siinä vaiheessa, kun joku ajatus tulee mieleeni. Hahmoni ja tapahtumat ovat fiktiota, mutta yksityiskohtien pitää olla oikein, hän korostaa.

Ilkka Lappi

Bodenin Toto64-kierrokselta yli 75 000 euron voitto Lietoon

Suomeen osui torstai-iltana kaksi yli 75 000 euron voittoa Pohjois-Ruotsin Bodenin Toto64-kierrokselta.

Stockmann-tavaratalojen satuikkunat avautuvat

Stockmannin jouluikkunassa nähtiin vuonna 2014 hiiriä televisioaterialla.

Stockmann-tavaratalojen jouluiset satuikkunat avautuvat lauantaina 7. marraskuuta kello 14 Helsingin keskustassa, Tampereella ja Turussa. Tämän vuoden ikkunat ovat ylistys kaupunkilaisuudelle. Osa satuikkunoissa nähtävistä hahmoista on saanut inspiraationsa Stockmannin asiakkaista.

Mies putosi työtapaturmassa katolta Paraisilla ja kuoli

Lounais-Suomen poliisi sai torstaina aamupäivällä tiedon Paraisilla tapahtuneesta työtapaturmasta. Katolla töitä tehnyt mies putosi alas katolta. Hän menehtyi tapahtumapaikalle.

Myyräkannat vahvistuneet merkittävästi kesän aikana Lounais-Suomessa

Kainuussa on tänä syksynä myyrähuippu. Lounais- ja Pohjois-Suomessa kannat ovat runsastuneet selvästi, mutta eivät ole vielä huipputiheyksissä. Itäisessä Suomessa, Keski-Suomen pohjoisosissa ja valtaosassa Etelä-Pohjanmaata myyräkannat ovat romahtaneet kesän aikana.

Luonnonvarakeskuksen (Luke) seurantojen perusteella jyrsijämäärät ovat monivuotisen kannanvaihtelunsa huippuvaiheessa Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan eteläosissa. Lounais-Suomessa ja osissa Lappia myyräkannat ovat vahvistuneet merkittävästi kesän aikana. Muualla maassa myyriä on niukasti.

Poliisiasema suljetaan väliaikaisesti Paraisilla

Poliisipäivystyksen ja lupapalveluiden asiakaspalvelu suljetaan tilapäisesti Paraisilla. Poliisiaseman rakennuksessa tehdään korjaustöitä ja tämän vuoksi poliisiasema joudutaan sulkemaan väliaikaisesti poliisin palveluilta. Aseman kiinniololla ei ole vaikutuksia poliisin hälytystehtäviin tai rikostutkintaan.

Raision kulttuuritarjontaa esitellään Raision kirjastotalossa

Raision Kirjastotalossa järjestetään Kulttuuri asuu Raisiossa -tapahtuma lauantaina 7. marraskuuta kello 11–14.

Velkajarruvetäjä tapasi IMF:n

Finanssipoliittisen parlamentaarisen työryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Ville Valkonen (kok.) tapasi Kansainvälisen valuuttarahaston IMF:n Suomen maalausuntoa valmistelevan delegaation.

Tieverkostossa liikaa reikiä

Huonot tiet hidastavat liikennettä ja vahingot maksavat paljon, muistuttaa kirjoittaja.

Tieverkostossa on liikaa reikiä. Mielestäni melkein jokaisessa tiessä, joita kuljen, on reikä. Kuopat vaarantavat kulkemista ja häiritsevät ihmisiä.

Kauppatorin sulanapitojärjestelmän korjauskustannuksista sovintoesitys – kaupunki maksaa Tori Energia Oy:lle 75 000 euroa ja arvonlisäverot

Turun kaupunginhallitukselle esitetään maanantaina 9. marraskuuta sovintosopimuksen hyväksymistä Tori Energia Oy:n kanssa. Sovinto koskee Turun kauppatorin sulanapitojärjestelmän lämmitysputkien vaurioista aiheutuneita korjauskustannuksia ja niihin liittyviä erimielisyyksiä.

Taloyhtiöiden korjausrakentaminen kääntynyt kasvuun

Taloyhtiöihin on kertynyt korjaustarpeita, mikä kasvattaa painetta korjaushankkeiden käynnistämiseen.

Taloyhtiöiden korjausrakentamisessa on tapahtunut käänne kasvuun. Urakointi- ja tarjousvaiheessa olevien taloyhtiöiden määrä on aiempaa suurempi, selviää Kiinteistöliiton jäsentaloyhtiöilleen tekemän Korjausrakentamisbarometrin tuloksista.

Veroprosentti ei muutu Turussa – investointeja 309 miljoonalla eurolla

Pormestari Piia Elon (sd.) vuoden 2027 talousarvioesityksessä esitetään erityispanostuksia oppimiseen, työllisyyden edistämiseen ja elinvoimaan sekä vastataan kasvavan kaupungin palvelutarpeisiin. Turku valmistautuu ensi keväänä suoritettavaan pormestariohjelman puolivälitarkasteluun, jossa etsitään keinoja kaupungin taloudellisen aseman ja kestävyyden varmistamiseen tulevina vuosina.

Syksyn kylvöjen onnistumisella merkitystä rukiin riittävyydelle

Rukiin sato jäi tänä vuonna keskimääräisestä.

Luonnonvarakeskuksen syyskuussa laatiman viljasatoarvion mukaan ruissato oli kuluvana syksynä yli neljänneksen edellistä vuotta heikompi. Satoennuste on vuotuista kulutusta pienempi, edellisen satovuoden varastoa on lisäksi käytettävissä.

Poliisi: Asejäljitelmän hallussapito yleisellä paikalla voi olla rikos

Pyhäinpäivä ja samoihin aikoihin vietettävä halloween innostivat ihmisiä juhlimaan. Kaikilla juhliminen ja siihen liittyvä pukeutuminen eivät kuitenkaan sujuneet yhteiskunnassa yhteisesti sovittujen sääntöjen mukaisesti.

Maailman laajin yksittäisten puiden tietojärjestelmä Suomessa

Metsäkannasta voi tarkastella yksittäisten puiden tarkkoja tietoja.

Tutkimuskokeiluna alkanut Metsäkanta kattaa nykyään 8,5 miljardin puun tiedot 29 miljoonan hehtaarin alueelta. Lähes koko maan laajuiseksi kasvanut tietokanta osoittaa, että yksittäisten puiden tietoa voidaan tuottaa laajassa mittakaavassa.

Kaksikieliset hyvinvointialueet vahvistavat ruotsinkielisiä palveluja

Ruotsinkielisten sosiaali- ja terveyspalvelujen yhteistyö etenee uuteen vaiheeseen, kun kaksikieliset hyvinvointialueet, Helsingin kaupunki ja HUS-yhtymä tiivistävät käytännön yhteistyötään. Uusien palvelukohtaisten työryhmien tavoitteena on löytää yhteisiä ratkaisuja, joilla voidaan parantaa ruotsinkielisten palvelujen saatavuutta.

Musiikkitalo Fuugan Jazzpäivää vietetään viiden konsertin taktiikalla

Jazzliiton kiertueyhtye Mäkynen/Mannila/Koivistoinen/Antila/Mäensivu esiintyy Fuugassa lauantaina.

Turun uusi musiikkitalo Fuuga täyttyy jazzista lauantaina 7. marraskuuta, kun Jazz City Turku ry järjestää talossa monipuolisen Jazzpäivän. Ohjelmassa on viisi tapahtumaa soolokonsertista rapin ja big band -jazzin kohtaamiseen ja koko perheen Jazz Suomi 100 -juhlista viininmaistelukonserttiin. Päivä huipentuu maksuttomiin yöjameihin viinibaari Finossa.

Lähes joka neljäs tutkintaan johtanut tapaturma rakennustyömaalla

Suomessa noin 2,5 miljoonasta työllisestä alle kymmenen prosenttia työskentelee rakennusalalla. Siitä huolimatta rakennusalan osuus työsuojeluviranomaisen tutkintaan johtaneista työtapaturmista on huomattavan suuri.

Oulun yliopiston tutkijoiden kehittämä hoito tehostaa aivojen puhdistumista ja avaa uusia mahdollisuuksia aivorappeumasairauksien ehkäisyyn

Aivot puhdistuvat erityisesti unen aikana ja nyt aivojen puhdistumista voidaan tehostaa myös hereillä ollessa.

Aivojen omat puhdistusmekanismit ovat aktiivisimmillaan unen aikana. Nyt tutkijat ovat osoittaneet, että aivojen luonnollista puhdistumisprosessia voidaan tehostaa myös valveilla ollessa. Uudenlainen vasomekaaninen hoito lisäsi haitallisten proteiinien poistumista koehenkilöiden aivoista. Oulun yliopiston ja yliopistollisen sairaalan tutkimuksessa hoidon vaikutuksia tutkittiin terveillä aikuisilla. Tutkimus julkaistiin Nature Communications -lehdessä tiistaina 3. marraskuuta.

Näköislehti

Urheilu

TPK ei hae pikavoittoja ulkomailta

TPK:n Sami Niittysalo tuulettaa osumaa. TPK on aloittanut kauden miesten Futsal-liigassa kaksijakoisesti.

TPK:n alkukausi miesten Futsal-liigassa on ollut ainakin tuloksellisesti kaksijakoinen. Voittojakin on tullut, mutta viime aikoina pisteet ovat olleet tiukassa. Marraskuun alun parin viikon ottelutauolle lähdettäessä TPK oli tukevasti sarjan keskikastissa.

Puukkokatsomo: Interille eettisyydestä keltainen

Turkulaisessa juniorijalkapallossa on kiehunut viime aikoina, kun julkisuuteen levisi tiedot Interin harrastamasta pelaajakalastelusta.

Mici "Roofman" Saaristo täydentää Hamara X:n

Mici Saaristo.

Kupittaan palloiluhallissa lauantaina 7. marraskuuta käytävä Hamara X -kamppailu-urheilutapahtuma on saanut viime hetken lisäyksen ottelukortilleen, kun useampaan kertaan Hamaran illoissa nähty Mici ”Roofman” Saaristo ottelee jälleen kotiyleisön edessä. Näyttävistä ja vauhdikkaista otteluistaan tunnettu Saaristo kohtaa vapaaottelukamppailussaan ranskalaisen Marzi Ammarin .

Petteri Lindbohm siirtyy TPS:ta ulkomaille

Petteri Lindbohm.

TPS:n ja puolustaja Petteri Lindbohmin välinen pelaajasopimus on purettu pelaajan käytettyä sopimukseensa sisältyneen ulkomaanoption. Syyskuussa TPS:n vahvuuteen liittynyt Lindbohm siirtyy jatkamaan uraansa ulkomaille. Lindbohm solmi TPS:n kanssa syyskuussa loppukauden kattavan sopimuksen, johon sisältyi mahdollisuus siirtyä ulkomaille kesken kauden.

Otteluanalyysi: Inter roikkuu mukana mestaruustaitossa

Jean Botué päätti kuivan kautensa Veikkausliigassa.

Inter ja Gnistan järjestivät todelliset maalikarkelot jalkapalloilun Veikkausliigan toiseksi viimeisellä pelikierroksella, joka oli samalla Interin viimeinen kotiottelu. Inter vei maalijuhlat lopulta 4-3. Etenkin loppuhetkillä mätettin maaleja vuoronperään.

Ommi Mingsupphakunille thainyrkkeilyn Euroopan mestaruus

Ommi Mingsupphakun voitti thainyrkkeilyn ISKA-liiton Euroopan mestaruuden 63,5 kilon sarjassa teknisellä tyrmäyksellä.

Turku Muay Thain Ommi Mingsupphakun voitti viime lauantaina thainyrkkeilyn ISKA-liiton Euroopan mestaruuden 63,5 kilon sarjassa toisen erän teknisellä tyrmäyksellä. Mingsupphakun löi Tanskan Siam Warriors -tapahtumassa Kööpenhaminassa kyynärpäällä haavan vastustajalle silmien väliin. Mingsupphakun on vienyt jo kolmannen mestaruusvyön ulkomailta.