Hannu Leidénin pihaa koristaa oma toteemipaalu

Harvalla on oma toteemipaalu pihalla. Leidéniltä sellainenkin löytyy. Harvalla on oma toteemipaalu pihalla. Leidéniltä sellainenkin löytyy. Kuva: Hannu Leidénin arkisto

HannuLeidénillä on uutisia. Pitkään Suomenlinnassa asuneella musiikkilegendalla on ollut kiireinen toukokuu, kun mies on pakannut tavaroita pääkaupunkiseudulla.

– Kesäkuun alussa viedään tavarat Kaarinaan varastoon. Kesä ollaan Nauvossa ja syksyksi on tarkoitus katsoa asunto Turusta, Leidén kertoo.

Vaikka Leidén on musiikintekijänä profiloitunut pääkaupunkiseutulaiseksi, on hän syntynyt Turussa. Havana Blackin keulilla tunnetuksi muusikoksi ja viittä vaille maailmantähdeksi nousseelle Leidénille synnyinkaupunkiin palaaminen vuosikymmenten jälkeen on käytännön sanelema ratkaisu.

Nauvo on ollut Leidénille lapsuudesta lähtien tärkeä kesätukikohta.

– Kun Suomenlinnasta Högsariin lähtee, se on monen tunnin matka ja välissä on kolme lauttaa. Turusta matka Nauvoon on merkittävästi lyhyempi, Leidén sanoo.

Meri on ollut tärkeä Leidénille aina. Ei ihme, että mies viihtyi pitkään Suomenlinnan merellisissä maisemissa, eikä sekään ole sattumaa, että oman pitkäaikaisen studion nimeksi tuli Seawolf.

Nauvossa Leidén on viettänyt aikaa pikkulapsesta lähtien. Vuonna 1900 rakennetussa, edelleen pystyssä olevassa, talossa Högsarissa Leidén sai myös ensimmäiset kosketuksensa esiintymiseen.

– Vietin paljon aikaa Nauvossa mummon ja papan luona, kun vanhempani olivat töissä. Pappani piti bileitä paikallisille kalastajille, kun hänellä oli seudun ainoa gramofoni. Muistan, kuinka pappani nosti minut muutaman vuoden ikäisenä esiintymään keittiön pöydälle, Leidén muistelee.

Lapsuudestaan asti Leidén on myös syönyt paljon kalaa, toisinaan vastentahtoisestikin.

– Lapsena kerran tai kahdesti kuukaudessa sai jotain muuta kuin kalaa. Vanhempana pitkään olikin niin, ettei kala oikein maistunut. Eikä hauki edelleenkään ole suosikkikalojani. Sitä tuli syötyä niin paljon aikanaan. Mutta esimerkiksi ahvenesta olen aina tykännyt.

Nauvo on pysynyt Leidénin elämässä myös sen vuoksi, että hänen sukuyhteytensä paikkakunnalle on tiivis.

– Äidin puolen sukuni on vahvasti Nauvosta ja melkein kaikki ovat jollain tavalla äidilleni sukua. Nauvossa on sopivasti tuttuja, jotka antavat kuitenkin olla rauhassa, Leidén naurahtaa.

Leidén on nähnyt läheltä Nauvon muutoksen reilun 60 vuoden aikana. Muutos on miehen mukaan melkoinen.

– Lapsuudessani suomenruotsalaisuus oli Nauvossa hyvin vahva. Maitoakaan ei saanut, jos ei osannut sanoa mjölk. Nykyään Nauvo on muuttunut pieneksi kaupungiksi, jossa on aika kansainvälinen meininki.

Suurin muutos on tapahtunut viimeisen vuosikymmenen aikana.

– Muutos alkoi tapahtua jo ennen koronaa, mutta varsinkin koronan vaikutuksesta. Silloin kaikki kynnelle kykenevät muuttivat saaristoon. Viime vuosina Nauvoon on tehty aika isolla rahalla taloja ja Nauvossa asuu esimerkiksi nuoria yrittäjäpariskuntia ja käsityöläisiä, sanoo itsekin koronavuosina vakituisesti Nauvossa asunut Leidén.

Musiikki on luonnollisesti iso osa Leidénin elämää, vaikka miehen itsensä mukaan kiireet loppuivatkin jo 1990-luvun alussa, kun Havana Blackin maailmanvalloitus hyytyi. Sittemmin Leidén on ollut tuottamassa useampaa sataa levyä. Viime vuosina hän on myös työstänyt useampaakin soololevyä.

Viime vuonna hän sai kunnianosoituksen, joka yllätti lähes kaiken kokeneen Leidéninkin. Nousiaisista oleva Pasi Patronen halusi luovuttaa Leidénille kuusimetrisen toteemipaalun, joka kohosi viime vuonna Leidénin pihalle Nauvoon Jaska Kurjen avustamana.

– Toteemipaalu oli viime vuonna ensin esillä Windy Rockissa, minkä jälkeen toteemi tuotiin minulle. Kyllähän se aika uskomattoman hienolta tuntuu, että tuollainen tehtiin, Leidén ihastelee.

Ilkka Lappi

Hannu Leidénin lapsuudessa kalaa syötiin lähes päivittäin. Nykyään kala jälleen maistuu, vaikka välissä on ollut toisinkin. Hannu Leidénin lapsuudessa kalaa syötiin lähes päivittäin. Nykyään kala jälleen maistuu, vaikka välissä on ollut toisinkin. Kuva: Hannu Leidénin arkisto

Tieteen lavalla liikutaan sairauden, poikkeavuuden ja hyväksyttävyyden rajapinnoilla

Sadan vuoden takaiseen Turkuun sijoittuva musikaali kertoo kohtuuttomista kohtaloista ja elämänhalua kannattelevasta toivosta. Tieteen lavalla kysytään, olemmeko tietoisia oman aikamme sokeista pisteistä.

Kaikille avoimessa ja maksuttomassa tilaisuudessa tutkijat tarjoavat tieteen näkökulmia Seili -näytelmän teemoihin torstaina 24. syyskuuta kello 17 alkaen.

Koulunsa aloittaneet turkulaislapset mukaan monivuotiseen terveyden seurantatutkimukseen

Turussa käynnistyy monivuotinen yhteistutkimus, jossa seurataan tänä syksynä koulunsa aloittaneiden lasten liikuntatottumuksia ja terveyttä koko peruskoulun ajan. Tavoitteena on muun muassa selvittää, miten liikkumisen tukemisen kautta saavutetaan terveyshyötyjä pitkällä aikavälillä.

Vanhustenviikko tarjoaa Naantalissa monipuolista ohjelmaa

Naantalissa vietetään valtakunnallista Vanhustenviikkoa 5.–11. lokakuuta. Viikon aikana eri puolilla kaupunkia järjestetään maksuttomia tapahtumia, joissa pääsee liikkumaan, oppimaan uutta, tapaamaan muita ja viettämään aikaa yhdessä.

Varha aloittaa valmistautumisen sosiaalihuoltolain uudistukseen

Varsinais-Suomen hyvinvointialue valmistautuu sosiaalihuoltolain uudistuksen toimeenpanoon. Valtioneuvosto on antanut esityksensä sosiaalihuoltolain uudistamisesta eduskunnalle 21. syyskuuta 2026. Vaikka lakia ei ole vielä säädetty ja sen sisältö voi vielä muuttua eduskuntakäsittelyn aikana, uudistuksen laajuus edellyttää valmistelun aloittamista hyvissä ajoin.

Varsinais-Suomessa on nyt yli 500 000 asukasta

Varsinais-Suomi vahvistaa asemaansa asukasluvultaan Suomen kolmanneksi suurimpana maakuntana ja nopeimmin kasvavien joukossa. Maakunnan asukasluku ylitti Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan elokuussa puolen miljoonan asukkaan rajan. Tarkka luku oli elokuun lopussa 500 321.

Pormestarit kyläilevät jälleen kaupunginosissa

Turun pormestari Piia Elo sekä apulaispormestarit Sini Ruohonen , Elina Rantanen ja Mirka Muukkonen jatkavat Pormestarit kylässä -vierailuja eri puolille kaupunkia.

Petit Pois -bistro aukeaa Vähätorin tuntumaan

Turku saa uuden mutkattoman bistron, kun Voiveljien Petit Pois avautuu keskiviikkona 23. syyskuuta Vähätorin tuntumaan. Voiveljet tavoittelee uudella bistrollaan ennen kaikkea aktiivisia kaupunkilaisia, jotka käyttävät keskustan ravintoloita osana tavallista arkea.

Interaktiivinen Leonardo da Vinci -näyttely aukeaa Turussa marraskuussa

Banksyn jälkeen Turussa tutustutaan Leonardo da Vincin taiteeseen.

Turun Telakkarannassa The Mystery of Banksy – A Genius Mind -näyttelyn kotina tunnettu kiinteistö ei hiljene, kun Banksy-näyttely 25. lokakuuta loppuu. Samassa kiinteistössä aukeaa 20. marraskuuta interaktiivinen Leonardo da Vinciin keskittyvä Da Vinci Genius -näyttely.

Poliisi seuraa häiritsevää mopoilua Pohjois-Turussa

Lounais-Suomen poliisi on saanut viime aikoina etenkin Pohjois-Turun asukkailta useita yhteydenottoja häiritsevästä ja kovaäänisestä mopoilusta ja kokoontumisista alueella. Poliisi on lähettänyt ilmoitusten perusteella häiriötä aiheuttaneiden mopojen omistajille kirjeen.

Manifestissa erikoisilta Tommi Kitin kunniaksi

Unna Kitti.

Lauantaina 26. syyskuuta Monitaidefestivaali Manifestissa koetaan ilta yhden merkittävimmän suomalaiskoreografin, Tommi Kitin , parissa. Kulttuuritehdas Manillassa nähdään Kitin koreografia Spiraali , jossa esiintyvät tanssijat Mikko Makkonen ja Unna Kitti sekä muusikot Sampo Lassila ja Ville Hukkinen .

Turku järjestää asukastilaisuuden osana Korpilahdenpuiston suunnittelua

Vähäheikkiläntien varrella sijaitsevan Korpilahdenpuiston kehittämisen suunnittelu on aloitettu. Alue sijaitsee Europan 18 -suunnittelukilpailualueella. Kilpailun voittajatyö toimii suunnittelun pohjana. Alueen asukkailta toivotaan näkemyksiä kehitystyön avuksi.

Pernon telakka juhlii viisikymppisiään

Turun telakka maaliskuussa 1976.

Turun telakka täyttää tänään 50 vuotta. Pernossa vuonna 1974 käynnistynyt rakennushanke oli aikansa merkittävimpiä teollisuusinvestointeja Suomessa, ja tasavallan presidentti Urho Kekkonen vihki uuden telakan käyttöön 22. syyskuuta 1976. Telakka rakennettiin vastaamaan nopeasti kasvaneen laivanrakennuksen tarpeisiin ja mahdollistamaan entistä suurempien alusten rakentaminen.

Raision Myllypellon koulun taideprojektin toteuttajat valittu

Osa Erika Kallasmaan teoksesta.

Taiteilijat Elina Ruohonen ja Erika Kallasmaa on valittu Raisioon rakennettavan uuden Myllypellon koulun taideprojektin toteuttajiksi. Taideprojekti valmistuu vuonna 2028.

Elokuussa enemmän työttömiä kuin vuosi sitten

Varsinais-Suomen työttömyys kääntyi elokuussa laskuun heinäkuuhun verrattuna, mutta vuoden takaisesta tilanteesta se on yhä heikompi. Alueen kuntien työllisyyspalveluissa oli elokuun lopussa 27 500 työtöntä työnhakijaa, mikä on 2 900 vähemmän kuin heinäkuussa, mutta 1 100 enemmän kuin vuotta aiemmin. Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli 11,4 prosenttia. Se on edelleen pienempi kuin koko maassa keskimäärin, mutta noussut 0,3 prosenttiyksikköä viime vuodesta. Lomautettujen määrä on sen sijaan hieman laskenut.

Turkulainen ohjelmistoyritys voitti Vuoden joukkoliikenneteko 2026 -palkinnon

Jaakko Rintamäki Fintrafficista (vas.) sekä Jouni Pohjola ja Petri Konkka (Weasel Softwarelta). Takana vasemmalta HSL:n toimitusjohtaja Vesa Silfver ja Kotkan kaupungin joukkoliikennepäällikkö Esa Partanen joukkoliikenneteon valintaraadista sekä Kari Ström ja Johanna Wallin eli Suomen Paikallisliikenneliiton hallituksen varapuheenjohtaja ja puheenjohtaja.

Fintrafficille rakennettu Koontipalvelu on valittu Vuoden joukkoliikenneteoksi 2026. Palvelun teknisestä toteutuksesta on vastannut turkulainen ohjelmistoyritys Weasel Software. Koontipalvelu kokoaa aiemmin satoihin eri rajapintoihin hajallaan ollutta joukkoliikennetietoa yhteen ja tekee siitä helpommin hyödynnettävää esimerkiksi reittioppaissa, matkustajainformaatiossa ja uusissa liikkumisen palveluissa.

Nyrkkeilijät kokoontuvat Alfan kisoihin

Turun Urheiluliitto, Turun Jyry ja Turun Teräs järjestävät järjestyksessään kolmannet Alfan kisat Turussa Liikuntakeskus Alfassa lauantaina 26. syyskuuta kello 12–17.30. Laji on olympiatyylin nyrkkeily.

Kirjailija Markus Nummi vierailee Naantalin pääkirjastossa

Kirjailija Markus Nummi saapuu Naantalin pääkirjaston vieraaksi.

Palkittu kirjailija Markus Nummi saapuu Naantalin pääkirjaston vieraaksi tiistaina 22. syyskuuta kello 17.30. Kaikille avoimessa ja maksuttomassa tilaisuudessa Nummi kertoo kirjailijan työstään, teostensa synnystä sekä pitkästä urastaan suomalaisen kirjallisuuden ja elokuvan parissa.

Wiklundin Prisma valmistuu lokakuun alkuun

Prisma Wiklund valmistuu Turun ydinkeskustassa torstaina 1. lokakuuta. Wiklundin uudistus etenee suunnitellusti. Turun kauppatorin laidalla sijaitseva Prisma Wiklund on Turun keskustan ensimmäinen hypermarket ja osa Turun Osuuskaupan noin kymmenen miljoonan euron investointia keskustan palvelujen kehittämiseen.

Näköislehti

Urheilu

Puukkokatsomo: TPS:llä F-liigassa näytön paikka

Miesten F-liigan alusta ei turkulaisittain riemumarssia odotettu, kiitos otteluohjelman. Lähtökohtaisesti keskikastin sijoista tälläkin kaudella pelaava TPS kohtaa ensimmäisten kierrosten aikana useita sarjan kärkitaistoon povattuja joukkueita.

Nyrkkeilijät kokoontuvat Alfan kisoihin

Turun Urheiluliitto, Turun Jyry ja Turun Teräs järjestävät järjestyksessään kolmannet Alfan kisat Turussa Liikuntakeskus Alfassa lauantaina 26. syyskuuta kello 12–17.30. Laji on olympiatyylin nyrkkeily.

Kolme turkulaista jalkapallon U17-maajoukkueeseen

Suomen alle 17-vuotiaiden poikien jalkapallomaajoukkue kohtaa Ranskan harjoitusmaaotteluissa 23. ja 25. syyskuuta. Interistä maaotteluihin on valittu Otso Saikkonen ja Vilho Grönblom sekä TPS:stä Joel Ahen . Maaottelut toimivat Minihuuhkajien EM-karsintakenraaleina.

Niko Lehtirannan kausi jatkuu Hockenheimissa

Niko Lehtiranta.

Moottoripyöräilijä Niko Lehtirannan kilpailukausi on edennyt loppusuoralle, mutta kausi ei suinkaan ole vielä ohi. Suunta käy Saksan Hockenheimiin ja Euro Moto -sarjan finaaliin.

Otteluanalyysi: Ilves kantona TPS:n kaskessa

Kauden tarina. Ilves tekee maalit ja jättää TPS:n pisteittä.

Ilves oli liian kova vastustaja TPS:lle jalkapalloilun Veikkausliigassa tällä kaudella. Joukkueet kohtasivat kolme kertaa ja joka kerralla Ilves oli parempi. Ilves pudotti TPS:n myös Suomen cupista. Viimeisessä kohtaamisessa Kupittaalla liigan karsintasarjassa Ilves otti puhtaan 3–0-voiton. Peli ei ollut näin epätasainen mutta Ilves teki maalit paikoistaan, TPS ei.

RaiFu lähtee vahvistuneena alkavaan futsal-kauteen

RaiFu sai pidettyä viime kauden runkopelaajat ryhmässään. Lisäksi uusina pelaajina tuli mielenkiintoisia vahvistuksia.

Viime kausi naisten Futsal-liiga päättyi pettymykseen Raisiossa. RaiFu lähti puolustamaan kevään 2025 Suomen mestaruuttaan runkosarjan ykkösenä. Kausi päättyi kuitenkin ilman mitalia, kun välierissä Ilves oli parempi ja pronssiottelussa HIFK kaatoi RaiFun.