Lastenklinikoiden Kummien Elämä Lapselle -konsertti ensimmäistä kertaa pääkaupunkiseudun ulkopuolella Logomossa
Kummien Elämä Lapselle -konsertti viettää 30-vuotisjuhlavuottaan ja tekee samalla historiaa, sillä perinteet omaava hyväntekeväisyystapahtuma järjestetään nyt ensimmäistä kertaa pääkaupunkiseudun ulkopuolella Turussa Logomossa. Elämä Lapselle on yksi maamme tunnetuimmista ja perinteikkäimmistä hyväntekeväisyystapahtumista, jonka avulla edistetään pienten potilaiden parasta mahdollista hoitoa eri puolilla Suomea. Kotimaan suosituimpien esiintyjien tähdittämä konsertti Logomosta 10. syyskuuta nähdään suorana lähetyksenä MTV Katsomossa ja MTV3:lla kello 20–22.
Elämä Lapselle -hyväntekeväisyyskonsertissa lasten terveyden asialla esiintyvät Kuumaa, Mirella, Elastinen, Robin Packalen sekä Ellinoora ja Ani.
Konsertissa nähdään useiden tuttujen Kummivaikuttajien ja tähtiartistien ohessa vieraita, lasten terveyden asiantuntijoita sekä pieniä potilaita perheineen.
Turun kaupunki tukee Kummien työtä Elämä Lapselle -konsertin mahdollistamisessa Turussa. 30 vuotta täyttävä hyväntekeväisyyskonsertti järjestetään nyt ensimmäistä kertaa pääkaupunkiseudun ulkopuolella.
– Lastenklinikoiden Kummit tukee lasten terveyttä Suomessa, ja kaikki ovat lämpimästi tervetulleita mukaan tukijoukkoihin yhdessä Kummien kanssa. 90-luvun puolivälistä asti järjestetty Elämä Lapselle -konsertti on laajalti tunnettu hyväntekeväisyystapahtuma sekä varainhankintakampanja pienten potilaiden hyväksi. Tällä hyväntekeväisyyskonsertilla on todella hienot perinteet Suomessa, ja se luo yhteisöllisyyttä sekä tunnelmaa niin tunteikkaiden tarinoiden kuin kiinnostavimpien kotimaisten artistien musiikkiesitysten kautta. Elämä Lapselle -konsertin järjestäminen Turussa, Logomossa, on todella kiinnostava uusi mahdollisuus Kummeille, kertoo Kummien toiminnanjohtaja Anu Rapeli tiedotteessa.
– Turussa sijaitsee myös yksi tärkeistä yliopistosairaalatukikohteistamme, Majakkasairaala, jonka kanssa teemme tiivistä yhteistyötä lasten terveyden tukemiseksi, Rapeli jatkaa.
Elämä Lapselle -konsertin järjestäminen Turussa voi lisätä kiinnostusta lasten terveyden hyväksi tehtävää tukityötä kohtaan Varsinais-Suomen alueella.
– Lastenklinikoiden Kummit tekee tärkeää työtä lasten terveyden ja hyvinvoinnin eteen. Turussa järjestettävän Elämä Lapselle -konsertin myötä tuo arvokas työ tunnistetaan varmasti jatkossa paremmin myös tällä alueella ja Kummien on mahdollista saada uusia kumppaneita mukaan toimintaan, Turun tapahtumajohtaja Antti Kirkkola sanoo.
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimintaa, lasten ja nuorten mielenterveyttä sekä lastentautien tutkimustyötä. Ensimmäistä kertaa 1990-luvun puolivälissä järjestetyn tapahtuman avulla on mahdollistettu vuosien varrella useiden merkittävien hoitolaitteiden hankinta, kehityshankkeita hoidon edistämiseksi sekä tuki monelle tärkeälle lastentautien tutkimushankkeelle Suomessa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)



















