Libero Esko Vuorinen Tuto Volleyn tuorein ja kauden viimeinen hankinta
Alkukauden 2-sarjaa pelannut libero Esko Vuorinen siirtyy Tuto Volleyn riveihin. Tuton 2-sarjajoukkueesta liigajoukkueen vahvuuteen siirtyi Niko Tuusa.
Ville Sihvonen siirtyi täksi kaudeksi Tutosta Raision Loimun liberoksi ja nyt raisiolaisseuran viime kauden libero Vuorinen siirtyy Kerttulasta Kupittaalle. Loimun kasvatti, erinomaisen alkukauden pelannut Aatu Kulmala, saa tutun liberokaverin samaan Tutoon.
Kun viime kauden jälkeen julkaistiin tuoreet pelaajasiirrot, Esko Vuorisen nimeä ei löytynyt Raision Loimun pelaajaluettelosta eikä siirtolistoiltakaan. Miksei?
– Viime keväänä loppukaudesta kärsin sydänoireista, kun pulssi ei tahtonut laskea. Syytä ei koskaan löydetty. Sain myös opintoni päätökseen, ja sen myötä halusin selvittää, miten työelämän ja lentopallon voisi yhdistää. Kaikki palaset loksahtivat lopulta paikoilleen. Pieni irtiotto lentopallosta teki myös hyvää.
Vuorisen arkeen kuului tietotekniikan opiskelut Turun yliopistossa. Tavoite oli valmistua diplomi-insinööriksi ja se myös toteutui normiajassa.
– Pystyn nyt tekemään töitä etänä ja samalla rytmittämään päivän aikatauluani. Näin voin osallistua myös joukkueen aamuharjoituksiin. Fysiikkaharjoitukset teen itsenäisesti.
Tuto Volley lähti kauteen vain yhdellä liberopelaajalla.
– Viime keväänä ja kesällä kartoitettiin liberotilannetta. Harjoitusten laatu parantuu, kun molemmilla puolilla on hyvät puolustavat pelaajat. Näin kummallakaan puolella pallot eivät jää helposti kenttään. Katteluksen Kallekin tekee loukkaantumisen jälkeen hyvää paluuta takaisin kokoonpanoon. Arjen perusharjoittelun laatu parantuu näiden kahden kaverin myötä entisestään, kertoo valmentaja Jani Niskakangas.
– Kävimme keskusteluja useammankin pelaajan kanssa. Teimme kuitenkin ennen sarjakauden alkua päätöksen, että emme hätiköi. Kun selvisi, että Vuorinen oli löytänyt tasapainon työelämän ja pelaamisen välillä, niin hän liittyi joukkueeseemme.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)



















