Treeniä villisti bilettäen tai hillitysti barreillen
Eerikinkadulta laskeudutaan Turun ainoaan maanalaiseen studioon, ja samalla täysin toisenlaiseen maailmaan. Muualla Euroopassa barre-studioita on ollut jo tovin, ja turkulaiset ovat voineet vain haaveilla niistä. Baletista inspiraationsa ammentava barre on ollut suosittu treenimuoto jo muutaman vuoden ajan.
Robust lupaa ultimaattisen treenikokemuksen, joka ei ole pelkkä treeni, vaan elämys. Basso jytisee rytmikkäästi, musiikki ja tunnelma ovat täynnä energiaa. Jokainen treeni on ”bileet”. Ja ei ihme, sillä Robustin yrittäjänä toimivan Saara Valtosen pirteä energia on tarttuvaa.
Robustin tuntivalikoimista löytyy nopeatempoinen hiit & run, barre, party, pilates, dynamic flow ja healing yoga.
– Robustilla voi treenata laidasta laitaan, mutta tietysti oman kunnon mukaan. Hiit & run -tunnilla painetaan täysillä, kun taas vastapainoksi jooga, barre ja pilates ovat rauhallisempia tunteja, Valtonen kertoo.
Studion idea lähti Valtosen omista kiinnostusten kohteista, eli kovatehoisesta HIIT-harjoittelusta, barresta, tanssista ja oman kehon kannattelun tärkeydestä. Vaikutteita on ammennettu myös Euroopan kaupungeista, etenkin Lontoon studioista.
– Monet käyvät kuntosalilla, mutta tukilihakset ja ryhti unohtuvat. Omassa asiakastyössäni olen huomannut, kuinka tärkeitä asioita ne ovat toimistotyöläisille.
Etenkin barre-tunnilla oppii pikkuhiljaa kannattelemaan omaa kehoaan. Valtonen haluaa ajatella, että samalla saa tietynlaista itsetuntoakin vartalon kannatteluun. Bileitä unohtamatta.
– Party tanssitunnilla on hauskaa yökerhomaista tunnelmaa. Ja uskallustakin on enemmän, kun on hämyisempää. Liikunnan ei tarvitse olla tylsää, eikä vakavaa, Valtonen muistuttaa.
Uuden konseptin mukana on panostettu myös ylellisyyteen ja pieniin yksityiskohtiin, jotka erottavat studion perinteisistä kuntosaleista. Puhtaat kasvopyyhkeet treenihetkeen, sekä yksityissuihkut, joissa voi myös pukeutua omassa rauhassa.
Treenin jälkeen voi tilata listalta haluamansa smoothien ja jatkaa matkaa vaikkapa toimistolle.
– Robustin ajatus on kirsikka siihen kakun päälle. Optimaalisinta olisi, että käy kuntosalilla ja tämä olisi lisä harjoitteluohjelmaan. Siksi meillä on erilaisia treenipaketteja, jotka eivät pakota sitoutumaan vaikkapa vuodeksi. Tärkeintä meillä kuitenkin on se, että kenenkään ei tarvitse häpeillä itseään, vaan tänne voi tulla rohkeasti ja avoimin mielin kokeilemaan, vakuuttaa Valtonen.
Henriikka Fingerborg


















