Sauli Juvonen palasi eläkkeeltä asiakkaiden iloksi bussin rattiin

Sauli Juvoselle jokainen asiakas on tärkeä. Sauli Juvoselle jokainen asiakas on tärkeä. Kuva: Merja Marjamäki

Bussikuskin iloinen hymy ja morjestus, joskus vähän enemmänkin juttua. Sellaista ei ole totuttu kohtaamaan jäyhässä Varsinais-Suomessa. On vain leimattu Fölikortti ja körötelty kaikessa hiljaisuudessa. Siksi onkin virkistävää, että Jalon Liikenne Oy:n leivissä linja-autonkuljettaja toimiva Sauli Juvonen päätti jäädä Turkuun, vaikka onkin pesunkestävä stadilainen.

– Vuonna 1990 pääsin naimisiin ja jouduin Turkuun, Juvonen tunnustaa.

Hän kertoo päässeensä myöhemmin myös pois naimisista, mutta Turkuun hän jäi silti.

– Olen kolmannen polven kuski. Siitä on 103 vuotta kun ukkini ajoi Viipuri–Jääski -linjaa. Faija aloitti häkäpönttöauton kuskina vuonna 1944. Pätevöidyin itse bussin rattiin armeijan kautta. Olen viihtynyt hyvin Jalon Liikenteellä, ei ole ollut kiistaa kesä- eikä talvilomista, ei pekkasvapaista. Koulutusasiat ja ajojärjestelyt toimivat, ollaan kuin yhtä perhettä, Juvonen antaa tunnustusta.

Hän on vuosien varrella ajanut kaupunkiliikenteessä ainakin 30 eri linjaa ja koululaislinjat päälle.

– Kun on stadissa ajanut ammatikseen hektisessä liikenteessä, jossa on sporakin yhtenä, on Turun liikenne ihan muuta. Puolet työstä on ajamista, puolet asiakaspalvelua. Satoja asiakkaita tulee ja menee työvuoron aikana ja jokaisen bussiin nousijan huomioimiseen on pari-kolme sekuntia aikaa. Carpe diem, eli tartu hetkeen, ajattelen. Asiakkaat ovat monikansallisia, eikä yhtään tuntia pysty enää ajamaan pelkällä Turun murteella, Juvonen nauraa.

Tällä tekniikalla Juvonen on ilahduttanut bussimatkaajia vuodesta toiseen. Vaikka hän jäi eläkkeelle vuonna 2025, täytettyään 65 vuotta, tapahtui paluu ratin taakse kuukauden kuluttua. Hän ajaa vielä viisi vuotta ja asiakkaat ovat kyllä hänet huomioineet.

– Joku laskee ohimennessään mitään puhumatta Marianne-karkin kuskin eteen, takapenkin nuoriso kerää kolehdin ja joku heistä tuo pari euroa tippiä kuskille kiitokseksi siitä, että heitä kohdellaan niin kuin muitakin. Tietysti välillä myös valitetaan, useimmin siitä, että bussi on myöhässä tai etuajassa, tai siisteydessä on toivomisen varaa, Juvonen kertoo.

Eläinten ystävänä Juvonen kertoo kehittäneensä koirille rohkaisupalvelun: päätepysäkillä voi tulla kyytiin aran koiran kanssa, antaa sen kulkea bussin päästä päähän ja olla kyydissä vähän aikaa. Hän suosittelee kokeilua vaikka ennen ensimmäistä lääkärikäyntiä.

Ratin takaa poistuneen Juvosen voi bongata Keskiaikamarkkinoilla Saul Folkungina porvarikauppiaan vermeisiin sonnustautuneena. Äitienpäivänä Gospel Riders -letkan ajaessa Liedon kirkolle on mukana myös Juvonen Yamaha T-Max 530 ”lälläripyörällään”, jolla on reissattu Keski-Euroopassa saakka.

Juvonen toimi aikanaan 25 vuotta palomiehenä vapaapalokunnassa. Se on jäänyt, mutta lukeminen on säilynyt vakioharrastuksena ja latautumiskeinona läpi elämän.

– Olen sarjakuvafani, luen kaikkea Lucky Lukesta belgialaisiin mestareihin. Keskiaikamarkkinat innostavat lukemaan historiaa, ja nykymaailma vaatii tutustumaan drooneihin, Juvonen kuvailee lukulistaansa.

Merja Marjamäki

Se ei ole meidän koirien syy

Vastaus nimimerkille Koirat verolle ( Aamuset 12.5.). Sinä et taida olla meidän koirien ystävä, koska näet meissä niin paljon ikäviä asioita ja ehdotat jopa koiraveron käyttöönottoa uudelleen.

Keskustan Turun kunnallisjärjestön puheenjohtajaksi Minna Konert

Keskustan Turun kunnallisjärjestön kevätkokous valitsi uuden puheenjohtajiston loppuvuodeksi 2026

Sirkusopiskelijoiden päättötyöt Grande Finalessa

Grande Finale -kokonaisuus vie sirkuksen maagiseen ja monipuoliseen maailmaan perinteisten varieteenumeroiden sekä tarinallisten nykysirkuskokonaisuuksien myötä. Luvassa on taidonnäytteitä etenkin ilma-akrobatian ja CYR-renkaan keinoin.

Syöpäseulontoihin osallistumisessa merkittäviä eroja väestöryhmien välillä

Suomessa osallistutaan syöpäseulontoihin aktiivisesti, mutta väestöryhmien väliset erot ovat suuria, käy ilmi tänään julkaistuista Suomen Syöpärekisterin vuoden 2024 seulontatilastoista. Tuoreet tilastot osoittavat samalla, että valtaosa seulontaikäisten suolistosyövistä löytyy seulonnassa ja 1200 rintasyöpää todetaan vuosittain nykyistä seulontaikää nuoremmilla.

Huhkolaan valittiin ensimmäinen eläinpormestari – Malna vei voiton

Malna.

Huhkolassa käytiin toukokuussa lämminhenkinen ja tasaväkinen eläinpormestarivaali, jossa äänestäjien aktiivisuus ylitti kaikki odotukset. Postikorttiäänestyksessä annettiin yhteensä 175 ääntä, mitä voidaan pitää merkittävänä määränä noin 400 kotitalouden alueella.

Sofia Virta: Suomi tarvitsee jälleen rohkeutta unelmoida

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta julisti puoluekokouksessa Turussa, että vallalla olevan pelolla johtamisen tilalle tarvitaan rohkeutta. Virran mukaan liian moni vanha valtapuolue pelkää lopulta enemmän oman asemansa, kannatuksensa ja valtansa menettämistä kuin sitä, mitä Suomelle tapahtuu, jos mitään ei uskalleta muuttaa.

Kysely: Lähes 40 prosenttia asunnonvaihtajista lykännyt osto- tai myyntipäätöstä

Asuntomarkkinoiden pitkä alamäki on saanut monet suomalaiset lykkäämään asunnonvaihtoa. Kyselyn mukaan asunnon ostoa ovat viivästäneet etenkin 25–34-vuotiaat. Perinteisesti ostovoima ja asuntojen reaalihinnat kulkevat käsi kädessä, joten palkkaan suhteutettuna asunto on nyt historiallisen edullinen, muistuttaa asiantuntija. Tilanne suosii etenkin ensiasunnon ostajaa.

Kaarinan kaupunginjohtaja Harri Virta kokoomuksen eduskuntavaaliehdokkaaksi

Varsinais-Suomen Kokoomus nimesi piirin ylimääräisessä kokouksessa Paraisilla uusia ehdokkaita vuoden 2027 eduskuntavaaleihin.

Tapani Kansa -musiikkinäytelmä Kansapuiston kesäteatterissa

Tomi Metsäketo.

Tapani Kansasta kertova musiikkinäytelmä Tapani Kansa – Laulaja saapuu Turkuun. Ensi-ilta nähdään Kansanpuiston kesäteatterissa 9. kesäkuuta.

Kanta-palveluita kehittämällä parannetaan lääkehoitojen turvallisuutta

Hallitus esittää eduskunnalle, että potilaan lääkehoitoa koskevat tiedot tallennettaisiin nykyistä laajemmin Kanta-palveluiden reseptikeskukseen. Tavoitteena on parantaa erityisesti iäkkäiden ja monisairaiden henkilöiden lääkehoitojen turvallisuutta ja vaikuttavuutta. Lisäksi parannetaan tiedonkulkua lääkehoitoon osallistuvien terveyden- ja sosiaalihuollon palvelunantajien ja apteekkien välillä.

Viemäri- ja vesijohtotyö kaventaa ajorataa Stålarminkadulla lokakuulle asti

Stålarminkadulla tehdään viemäri- ja vesijohtotyötä Tervahovinkadun ja Mestarinkadun välillä 25.5.–15.10. Ajorata on kavennettu työmaan kohdalla. Kaivuulinja kulkee Stålarminkadun keskustaan suuntaavan ajokaistan oikeassa reunassa.

Ensi tiistain arvonnassa jaossa 120 miljoonaa

Perjantain Eurojackpot-arvonta (kierros 21/2026) toi Suomeen uuden miljonäärin. Onnekas ylöjärveläinen pelaaja nappasi 5+1-voittoluokan voiton ja saa runsaat 2,3 miljoonaa euroa. Tuore Eurojackpot-miljonääri pelasi rivinsä Veikkauksen sovelluksessa.

Maskun kunta uuden Maskurockin pääyhteistyökumppaniksi

Maskun Isonkivenranta on alueen tunnetuin uimaranta.

Maskun kunta on solminut pääyhteistyökumppanuuden ensimmäistä kertaa järjestettävän Maskurock-musiikkifestivaalin kanssa. Hyväntekeväisyyteen varoja keräävä tapahtuma järjestetään Maskun Isonkivenrannalla lauantaina 13. kesäkuuta.

Kansalaiset pitävät hyvinvointialueiden palveluja tärkeinä, mutta palvelujen koettu tärkeys ja koettu saatavuus eivät aina kohtaa

Kunnallisalan kehittämissäätiön kyselyssä selvitettiin kansalaisten suhtautumista oman hyvinvointialueen palveluihin. Kuinka tärkeää eri palvelujen saatavuus on itselle ja mitä mieltä kansalaiset ovat kunkin palvelun saatavuudesta?

Kipeys käy kukkarolle

Kevään kuuma puheenaihe ovat olleet hallituksen tiukat 240 miljoonan euron sote-säästöleikkaukset. Säästökuurin osamaksajaksi valikoituvat sairastavat suomalaiset. Säästöistä 90 miljoonaa on tarkoitus kerätä kokoon korottamalla lähes kaikkia terveydenhuollon asiakasmaksuja 20 prosentilla. Ideariihien rikkautta ovat myös täysin uudet asiakasmaksut, kuten erityistoimenpiteiden ja leikkauksien uudistuva hinnoittelu. Kuolemakin käy kalliiksi, sillä hinnastoon lisätään vainajien säilytyksestä uusi vuorokausimaksu ja kuolemansyyn selvitys muuttuu maksulliseksi.

Saaristomeripalkinto myönnettiin meritaimenkannan kehittäjille

Tämän vuoden Saaristomeripalkinnon saa Saaristomeren Taimen ry. Yhdistyksen visiona on luoda toiminnallaan vapakalastusta kestävä meritaimenkanta Saaristomerelle.

Varsinais-Suomen ja Satakunnan yrityskummitoiminta yhdistyy

Tapani Kaarlas.

Varsinais-Suomen ja Satakunnan yrityskummitoiminta yhdistää voimansa Suomen Yrityskummien aloitteesta. Varsinais-Suomen Yrityskummit ry:n nimi vaihtuu aluemuutoksen myötä Lounais-Suomen Yrityskummit ry:ksi.

Nuorisorangaistus uudistuu ensi vuoden alussa

Tasavallan presidentti vahvisti perjantaina lakimuutokset, joilla pyritään lisäämään nuorisorangaistuksen käyttöä, selkeyttämään sen asemaa seuraamusjärjestelmässä ja parantamaan rangaistuksen vaikuttavuutta. Lait tulevat voimaan 1. tammikuuta 2027.

Näköislehti

Urheilu

Keskustan Turun kunnallisjärjestön puheenjohtajaksi Minna Konert

Keskustan Turun kunnallisjärjestön kevätkokous valitsi uuden puheenjohtajiston loppuvuodeksi 2026

Otteluanalyysi: Inter vei derbyn kahdella puskumaalilla

Jasse Tuominen teki Interin voittomaalin.

Lisää tätä. Lämmin iltapäivä, täysi tupa, fanien laulut ja tifot. Harvinaista herkkua suomalaisessa jalkapalloilussa. Itse pelikin, ensimmäinen paikallismatsi jalkapalloilun Veikkausliigassa lähes kuuteen vuoteen Interin ja TPS:n välillä, oli ihan kelpo ottelu. Yleensä derbyt ovat asemasotaa, jossa tapahtumia on vähän mutta nyt oli toisin. Kovia taklauksia nähtiin mutta myös tilanteita.

Viisi ikimuistoista Kupittaan derbyä

Derbyt ovat kovaa taistoa. Pallosta kamppailivat elokuussa 2020 Interin Timo Furuhom ja Rick Ketting sekä TPS:n Sami Rähmönen, Aldyir Hernandez ja Rasmus Holma.

Inter ja TPS kohtaavat 23. toukokuuta Veikkausliigaottelussa kuuden vuoden tauon jälkeen. Derbyjen paluun kunniaksi muistelemme aiempia ikimuistoisia derbyjä.

Lars Bryggman Turun Palloseuraan kahden vuoden sopimuksella

Lars Bryggman (kesk.) edusti vuosina 2022-25 Pelicansia. Hän juhlii lokakuussa 2023 maalia yhdessä Ryan Laschin ja Patrik Carlssonin kanssa.

Turun Palloseura on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen ruotsalaishyökkääjä Lars Bryggmanin kanssa. Kookas, 193-senttinen vasemmalta ampuva 33-vuotias hyökkääjä siirtyy Turkuun Ruotsin SHL-seura Skellefteå AIK:sta, jossa hän teki päättyneellä kaudella runkosarjassa 47 ottelussa tehopisteet 10+11=21 sekä pudotuspeleissä 15 ottelussa tehot 5+4=9.

Puukkokatsomo: Pitkä tie maailmanmestareiksi

Leea Kaisti.

Palataan vielä toviksi salibandyn alle 19-vuotiaiden naisten MM-kisoihin, jotka päättyivät Suomen kultajuhliin. FBC Loiston ja TPS:n pelaajia oli kultajoukkueessa yhteensä seitsemän. Tuoreita maailmanmestareita ovat muun muassa Ella Virtanen , Leea Kaisti , Aada Honkuri , Minnea Kärki , Janella Järvinen , Neea Rinne ja Ella Holopainen .

Kristian Tuohilammesta väliaikainen Tuto Hockeyn toimitusjohtaja

Kristian Tuohilampi.

Tuto Hockey ja toimitusjohtaja Toni Arppe ovat purkaneet sopimuksensa. Arppe ehti olla Tuton toimitusjohtajana vain vajaan vuoden. Tuton väliaikaisena toimitusjohtajana toimii pitkään Tutoa kaukalon puolella edustanut Kristian Tuohilampi . Muutos liittyy Tuton omistajamuutoksiin.