Heinäkuun sateet paransivat sato-odotuksia, mutta lisäsivät tauteja ja lakoa

Puinnit alkoivat ennätysaikaisin ja ovat jatkuneet hyvässä tahdissa. Etelä- ja Kaakkois-Suomen sekä Etelä-Karjalan alueella päästiin puimaan syysvehnää ja kuminaa jo heinäkuun lopussa. Syysvehnän ja syysöljykasvien sekä kuminan puinnit ovat kaikkein pisimmällä. Kevätviljojen ja herneen puinnit ovat tällä hetkellä täydessä käynnissä, ja osassa maakuntia puinneissa on jo päästy puoleen väliin. Osa kasvustoista ei kuitenkaan ole vielä valmista, mikä siirtää puinteja myöhemmäksi. Vilja on ollut kuivaa ja puintikosteudet matalia lukuun ottamatta ruista ja kasvustoja, joissa on ollut jälkiversontaa. Kasvukausi on noin viikosta jopa kymmeneen päivään edellä keskimääräisestä.

Kuivan ja kuuman touko-kesäkuun jälkeen heinäkuussa saatiin paljon sateita, erityisesti läntisessä Suomessa, ja kasvustot ovat saaneet vettä paikoin jopa liikaakin. Alkukesän kuivuuden takia viljelykasvien satonäkymissä on suurta vaihtelua. Kuivuus ehti aiheuttaa satotappioita isossa osassa maatamme, vaikka heinäkuun sateet paransivat sato-odotuksia. Elokuun alku ei tuonut muutosta sateisiin, vaan sateet ovat jatkuneet runsaina ja ne ovat jo pehmentäneet peltoja. Heinä-elokuun aikana vettä on tullut yli 150 millimetriä ja paikoin reilusti ylikin, mikä aiheuttaa ongelmia sadonkorjuulle muun muassa Varsinais-Suomen ja Satakunnan alueilla. Lisäksi vasta heinäkuussa saadut sateet ovat aiheuttaneet viljoilla jälkiversontaa ainakin Etelä-Pohjanmaalla, Pohjanmaalla, Satakunnassa ja Hämeessä.

Kasvitaudeille on ollut otolliset olosuhteet loppukasvukauden kosteassa ja lämpimässä säässä, ja ne ovat heikentäneet viljan laatua. Lisäksi viljat ovat paikoin menneet pahoin lakoon, mikä aiheuttaa laaturiskin ja nostaa kuivauskustannuksia. Pelloilla on havaittu myös paikoin pahoinakin saastuntoina rikkakananhirssiä ja viherpantaheinää. Vieraslajit leviävät tehokkaasti ja hyötyvät hellesäistä. Tärkeää on estää saastuntojen leviäminen jo alkuvaiheessa, ja tarkistaa tässä vaiheessa erityisesti ulkomaista alkuperää olevilla siemenseoksilla kylvetyt monimuotoisuuspellot ja vastaavat. Pahoissa saastunnoissa rikkakasvustot on parasta niittää, kerätä pois ja polttaa, jotta estetään uudelleen siementäminen.

Kevätviljojen puinnit ovat käynnistyneet koko Suomessa. Kevätviljojen satotaso on ollut tähän mennessä tyydyttävä. Parhaiten niin määrän kuin laadun osalta näyttävät onnistuneen kevätvehnä ja kaura. Ohran sato jää keskimääräistä heikommaksi. Ohran ja kauran jyvät ovat paikoin olleet pieniä ja hehtolitrapainot matalia. Punahometta on havaittu lähes koko Suomessa.

Kumina on onnistunut tänä vuonna koko maassa kohtalaisen hyvin ja satotasot ovat olleet hyviä. Laatu vaikuttaa hyvältä. Myös herne näyttää onnistuneen tänä vuonna, mutta korjuussa on ollut haasteita rikkakasvien ja lakoisuuden vuoksi, ja tämän takia hernettä tulee jäämään puimatta jonkin verran. Syysöljykasvit eivät tuottaneet suurta satoa, mutta kevätöljykasvit näyttävät tällä hetkellä kohtuullisen hyviltä ja ovat tuleentumassa. Niiden korjuuseen päästään aikaisintaan kuun vaihteesta eteenpäin.

Vuosi ei ollut syysviljojen vuosi. Syysviljoissa satotaso on vaihdellut välttävästä tyydyttävään. Rukiin satotaso on ollut tyydyttävää tai paikoin jopa heikkoa talvivaurioiden ja toisaalta myös alkukesän helteiden takia. Myös sadon laadussa on ollut ongelmia jälkiversonnan ja torajyvien takia. Satovaihtelut syysvehnissä ovat olleet isoja. Jos talvehtiminen onnistui hyvin, sadot ovat olleet hyviä. Syysvehnien laatu on ollut pääosin tyydyttävää tai hyvää, mutta myös heikompaa laatua on ilmennyt paljon.

Säilörehusato on ollut toisen sadon osalta hyvä koko Suomessa, ja sen korjuu on loppusuoralla koko maassa. Toiselle sadolle saadut sateet auttoivat sadon määrässä, ja laatu on ollut myös hyvää. Lähes puolet tiloista aikoo tehdä kolmannen säilörehusadon tänä syksynä. Sateista johtuen kolmas säilörehusato on hyvässä kasvussa koko Suomessa ja se paikkaa monin paikoin heikoksi jäänyttä ensimmäistä nurmisatoa. Myös laitumet ovat kasvaneet hyvin.

Heinäkuun sateet auttoivat sokerijuurikkaan hyvään kasvuun ja sato-odotukset ovat hyvät koko maassa. Sen sijaan perunapelloille sateita ei enää toivota, vaan kuivaa säätä, jotta perunan nostoihin päästäisiin hyvissä olosuhteissa. Perunan nostot ovat vasta alussa. Perunakasvustot näyttävät tyydyttävästä hyvään tänä vuonna. Kesän kostean sään vuoksi perunaruttoa on ollut paljon ja sitä on torjuttu useaan kertaan perunapelloilta.

Syysviljojen kylvömäärän ratkaisee sää ja se, kuinka paljon peltoa ehtii vapautua puinneilta. Tällä hetkellä näyttää siltä, että puinteja ehditään tehdä hyvin valmiiksi ennen syysviljojen, erityisesti syysvehnän kylvöä, mikä voi lisätä kylvöaikeita syksyn kuluessa tiloilla. Syysviljat ovat nosteessa paremman satotason ja kuivien kesien vuoksi. Syysviljat ovat hyödyntäneet alkukasvukauden kosteuden paremmin kuin kevätviljat, ja tämän vuoksi pystyneet sietämään paremmin kuivuutta. Tänä vuonna riski talvehtimisen epäonnistumisessa toteutui kuitenkin pahoin, mutta pitkällä aikavälillä syysviljat ovat onnistuneet tuottamaan paremman sadon kuin kevätviljat. Ruis tulee kylvää syyskuun alkuun mennessä ja syysvehnä syyskuun puoliväliin mennessä, jotta varmistetaan hyvä talvehtiminen. Syysöljykasvien kylvöt on jo tehty elokuun alussa ja tätä myöhempään niiden kylvöä ei tule tehdäkään.

Kesän vaihtelevat sääolot eli pitkä hellekausi sekä paikoittaiset kovat ukkoskuurot vaikuttavat satonäkymiin puutarhakasveilla. Paikoitellen on satanut aivan riittävästi, mutta monessa paikassa sadekuurot ovat kiertäneet viljelmiä, jolloin satonäkymät ovat pienemmät.

Herukan pääsatokausi on meneillään, ja konekorjuu on täydessä vauhdissa herukoiden päätuotantoalueella Etelä-Savossa ja Keski-Suomessa. Herukkasadosta näyttää tänä vuonna tulevan hyvä. Tällä hetkellä korjataan avomaalla vielä vadelmaa ja pensasmustikkaa. Kotimaisen pensasmustikan sadosta näyttäisi tänä vuonna tulevan hyvä ja sitä on tarjolla vielä syyskuuhun asti. Mansikan avomaan satokausi on pääosin ohitse, viimeisiä eriä kerätään vielä avomaalta. Tunneleissa jatkuu mansikan, vadelman ja karhunvadelman satokausi vielä pitkään. Marjoja on runsaasti saatavilla ja ne ovat nyt hyvän laatuisia ja makuisia, joten kannattaa käydä marjaostoksilla.

Etelä-Suomen ja Ahvenanmaan omenatarhoissa ovat jo aikaisimmat lajikkeet pääosin korjattu. Tällä hetkellä korjataan Julyred-lajikkeen omenasatoa, jonka jälkeen tulevat Collina ja Discovery vuoroon. Kesä- ja syysomenien sato arvioidaan hyväksi. Syynä tähän on onnistunut pölytys ja kevään lämpimät säät, jotka lisäsivät kukintaa ja vauhdittivat omenien kehitystä. Myös kotimaista luumua on tällä hetkellä saatavissa Ahvenanmaalta, ja päärynäsato valmistunee parin viikon sisällä.

Tuorevihannesten valikoima on nyt laajimmillaan. Parhaillaan korjataan ainakin kerä-, kukka-, parsa- ja kyssäkaalin, rapean keräsalaatin, maissin, kiinankaalin, nippusipulin, pussiporkkanan, punajuuren, tarhaherneen, avomaan kurkun ja kesäkurpitsan satoa. Myös varastovihannesten korjuu on alkamassa ja satonäkymät ovat normaalit. Herneen satonäkymät ovat vaihtelevia. Vihannekset ovat pääosin hyvälaatuisia ja sato-odotukset ovat hyvät, etenkin jos viljelmillä on ollut kastelumahdollisuus hellejaksoina.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Älä vaihda rikkoutunutta rengasta itse juhannusliikenteessä

Rengasrikko on yksi yleisimmistä matkan keskeytymisen syistä myös juhannusliikenteessä. Vaikka renkaan osaisikin vaihtaa itse ja vararengas autosta löytyisi, niin työ on syytä jättää ammattilaiselle. Tien pientareella kyykkiminen ilman asianmukaista suojaa on hengenvaarallista.

Juhannus tuo vesillekin ruuhkaa

Moni suuntaa nauttimaan Suomen suvesta ja keskikesän juhlasta vesille. Jotta veneily sujuisi turvallisesti, vastuu toiminnasta on veneessä yhdellä henkilöllä eli päälliköllä. Ennen vesille lähtöä on hyvä kerrata päällikön tärkeimmät vastuut sekä varmistaa, että ”Varoitukset veneilijöille” -tiedotteet on huomioitu ja väistämissäännöt ovat hallussa.

Hovirinnan rannassa juhannusohjelmaa koko perheelle

Saunaravintola Kaarna ja kaarinalainen Laulusaari toteuttavat yhteistyössä kaikenikäisille sopivaa ohjelmaa juhannusviikonloppuna Saunaravintola Kaarnassa, Hovirinnan rannassa, Kaarinassa. Tapahtumaan on vapaa pääsy.

Lounais-Suomen poliisi valvoo juhannusliikennettä maalla ja merellä

Juhannuksen menoliikenteen odotetaan olevan Lounais-Suomessa vilkkaimmillaan torstaina iltapäivällä, ja tiet voivat ajoittaisesti ruuhkautua myös juhannusaattona aamupäivällä. Lounais-Suomen poliisi valvoo liikennettä vesillä sekä maanteillä ja kehottaa varaamaan matkantekoon riittävästi aikaa ja malttia.

Naantalin kaupungin suuret tietyöurakat valmistuivat keskustassa ja Ruonan yhdystiellä

Urakoitsija luovutti Kaivokadun kunnallistekniikan rakentamisurakan kaupungille keskiviikkona. Ruonan yhdystien ja Rautakadun kiertoliittymäurakka luovutettiin tilaajalle jo aiemmin kesäkuussa. Suuret tietyöt ovat nyt viimeistelyjä vaille valmiit.

Veitsi heilui Haritussa –  45-vuotias mies vangittu tapon yrityksestä epäiltynä

Lounais-Suomen poliisi sai myöhään tiistai-iltana hätäkeskukselta hälytystehtävän Turun Haritussa sijaitsevaan kerrostaloasuntoon, josta kuului ilmoituksen mukaan kovaa meteliä.

Kauppahallin kortteliin ehdotetaan 10-kerroksista uudisrakennusta

Kaupunginhallitus käytti otto-oikeuttaan kaupunkiympäristölautakunnan 2. kesäkuuta tekemään päätökseen, joka koski Kauppahallin korttelin asemakaavaluonnoksen muutosta. Esitys tuotiin kaupunginhallituksen käsittelyyn 18. kesäkuuta.

Haritussa ex-puolisonsa murhanneelle 42-vuotiaalle miehelle elinkautinen vankeusrangaistus

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 42-vuotiaan miehen elinkautiseen vankeusrangaistukseen Turun Haritussa 3. maaliskuuta 2026 tehdyistä entisen puolisonsa murhasta ja 13-vuotiaan tyttärensä pahoinpitelystä sekä aiemmin vuosina 2024 ja 2025 tehdyistä törkeästä seksuaalisesta kajoamisesta lapseen ja seksuaalisesta kajoamisesta. Mies tunnusti oikeudenkäynnissä tyttärensä pahoinpitelyn ja aiheuttaneensa enti-sen puolisonsa kuoleman mutta kiisti jälkimmäisen teon murhana. Seksuaalirikokset mies kiisti kokonaan.

Turku hakee bussikartelliin osallistuneilta miljoonakorvauksia

Turun kaupunki nostaa vahingonkorvauskanteen bussiyhtiöiden kartellista. Kanne jätetään Varsinais-Suomen käräjäoikeuteen kesäkuun aikana. Kaupunki vaatii kartelliin osallisilta korvauksia yhteensä noin 11,8 miljoonaa euroa korkoineen. Kartellissa olivat mukana LS-Liikennelinjat, Jalon Liikenne, Kunnon Kuskit, Linjaliikenne Nyholm, No Wheels, Savonlinja ja Lehtisen Linja.

Uusi vuokrakerrostalo valmistunut Kirstinpuistoon

Turun Kirstinpuistoon, osoitteeseen Ruissalontie 12b, on valmistunut Avain Asuntojen uusi seitsenkerroksinen vuokratalo, joka tuo alueelle 61 uutta kotia. Rakennus on osa Kirstinpuiston monimuotoista korttelikokonaisuutta, jonka arkkitehtuuriin on haettu vaikutteita naapuritontin vanhan saippuatehtaan funktionaalisesta tyylistä. Hankkeen urakoi Aura Rakennus Länsi-Suomi Oy.

Varha ja elinkeinoelämä tiivistävät yhteistyötään

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha), Turun kauppakamari ja Varsinais-Suomen Yrittäjät ovat sopineet, että ne perustavat kolmiportaisen yhteistyöfoorumin tiivistämään vuoropuhelua ja yhteistyötä Varhan ja alueen yritysten välillä. Tavoitteena on lisäksi kehittää Varhan palveluntarjontaa, parantaa markkinavuoropuhelua ja hankintoja sekä ylläpitää toimivaa markkinaa.

Turku jatkaa inklusiivista perusopetukseen valmistavaa opetusta

Turun perusopetuksessa pilotoitiin lukuvuonna 2025–2026 inklusiivista perusopetukseen valmistavaa opetusta. Mallia on nyt päätetty jatkaa ja kehittää edelleen myös tulevana lukuvuonna.

Turun ja saariston matkailukesä on käynnistynyt vahvasti

Turun ja saariston matkailukesä 2026 on käynnistynyt lupaavasti. Kansainväliset matkailijat ovat näkyneet alueella jo heti alkukesästä lähtien, ja näkymät tulevaan kauteen ovat positiiviset.

Valaistustyö Länsikaarella heinäkuun alulle

Valaistustyö Länsikaarella välillä Messukentänkatu-Artukaistentie alkaa 17. kesäkuuta ja päättyy 3. heinäkuuta. Yksi ajokaista pois käytöstä työmaan kohdalla. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Kiekko-TPS:lle 1,4 miljoonan euron tappiot viime kaudesta

HC TPS Turku Oy:n yhtiökokous vahvisti 16. kesäkuuta tilikauden 2025–2026 tilinpäätöksen. HC TPS Turku Oy konsernin tilikauden 2025–2026 tulos tappiollinen. Konsernin tilikauden tappio oli 1 438 785 euroa ja liikevaihto 11 151 052 euroa.

Kupittaan kärjen kannen paalutustyöt junaradan alueelle juhannuksen jälkeen

Kupittaan kärkeen rakennettavan joukkoliikennekannen suurpaalutustyöt etenevät junaradan alueelle juhannuksen jälkeen. Rata-alueella tehdään melua ja tärinää aiheuttavia paalutus- ja tukiseinätöitä myös yöaikaan 29. kesäkuuta alkaen noin kolmen viikon ajan.

Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen yt-neuvottelut päättyneet – enintään seitsemän henkilöä irtisanotaan

Lounais-Suomen elinvoimakeskuksessa aloitettiin yhteistoimintaneuvottelut tuotannollisista ja taloudellisista syistä toukokuun alussa. Neuvotteluesityksen mukaan yt-neuvottelut olisivat voineet johtaa enimmillään 33 henkilön irtisanomiseen. Neuvotteluiden myötä irtisanomisten määrää saatiin vähennettyä ja työnantaja arvioi neuvotteluiden jälkeen joutuvansa irtisanomaan yhteensä enintään seitsemän henkilöä.

Näköislehti

Urheilu

Pelaajamäärän kasvu toi golf-kentille lieveilmiöitä

Golf on kasvattanut viime vuosina harrastajamääriään. Lajin pariin on tultu muun muassa suomalaisten pelaajien kansainvälisen menestyksen vetäminä.

Golf on houkutellut viime vuosina runsaasti uusia harrastajia. Uusien harrastajien tuleminen lajin pariin ei ole kuitenkaan sujunut täysin kivuttomasti. Helsingin Sanomat käsitteli toukokuussa ilmestyneessä jutussaan perinteisen golf-etiketin huomiotta jättämistä pääkaupunkiseudulla.

Otteluanalyysi: KuPS haki täydet pisteet Kupittaalta

TPS kärsi ensimmäisen kotitappionsa liigassa tällä kaudella, kun KuPS haki täydet pisteet Kupittaalta. Vaikka kotijoukkue ei ihmeitä esittänytkään, jossiteltavaa jätti KuPSin ensimmäinen maali, joka ei ainakaan montaa milliä maaliviivan yli käynyt.

Kiekko-TPS:lle 1,4 miljoonan euron tappiot viime kaudesta

HC TPS Turku Oy:n yhtiökokous vahvisti 16. kesäkuuta tilikauden 2025–2026 tilinpäätöksen. HC TPS Turku Oy konsernin tilikauden 2025–2026 tulos tappiollinen. Konsernin tilikauden tappio oli 1 438 785 euroa ja liikevaihto 11 151 052 euroa.

Sisu Salminen nimetty nyrkkeilyn U19-joukkueeseen

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliiton kasvatti, nyrkkeilijä Sisu Salminen on nimetty U19 EM-joukkueeseen. Kilpailut pidetään 11.–22. elokuuta Loznicassa Serbiassa. Heinäkuun alussa Salminen suuntaa harjoittelemaan Irlantiin sekä kilpailemaan Dubliniin Monkstown Box Cupiin.

Åboraakkeli: Salibandy rugbyn tiellä?

Viime viikonloppuna pelattiin Espanjassa kolmella kolmea vastaan salibandyn MM-kisat. Suomikin oli mukana sekä miehissä että naisissa. Miesten joukkueessa oli useammankin seuran pelaajia, mutta naisille kyseessä oli Eräviikinkien luokkaretki.

Suomalaisnaiset pääsivät yleisurheiluun kunnolla vasta 1970-luvulla

Viime vuosina Suomen yleisurheilun isoimmat kansainväliset menestysodotukset ovat kohdistuneet Wilma Heltelään ja muihin naishuippuihin.

– Suomi oli aikansa yleisurheilun suurvalta, joka on edelleen hyvin korkealla esimerkiksi kesäolympialaisten yleisurheilun kaikkien aikojen mitalitaulukossa, mutta se maine luotiin miesten urheilulla, toteaa kulttuurihistorioitsija Seppo Heikkinen .