Paprika on yllättävä vitamiinipommi

Punainen paprika sisältää noin 185 milligrammaa C-vitamiinia. Punainen paprika sisältää noin 185 milligrammaa C-vitamiinia. Kuva: Mikko Uosukainen

Valtakunnallista Paprikaviikkoa vietetään 15.–21. heinäkuuta. Kauppareissulla kannattaa kiinnittää huomiota makua ja vitamiineja pursuaviin kotimaisiin paprikoihin. Jo puolikkaan paprikan rouskuttelu kattaa leikiten aikuisen päivittäisen C-vitamiinitarpeen.

Sata grammaa tuoretta keltaista paprikaa sisältää C-vitamiinia noin 205 milligrammaa, ja punainen paprikakin noin 185 milligrammaa. Aikuisen päivittäinen saantisuositus C-vitamiinille on 75 milligrammaa, joten puolikas paprika täyttää sen helposti.

Paprikatacot (8 kpl)

4 isoa suippopaprikaa

1 pkt (300 g) kylmäsavustettua tofua

lehtisalaattia

majoneesia

8 pientä tortillalettua

½ ruukku korianteria

suolaa ja pippuria

öljyä

salsa:

2 tomaattia

1 punainen chili

½ ruukku korianteria

suolaa ja pippuria

Valmista salsa. Kuutioi tomaatit pieniksi kuutioiksi. Poista chilin siemenet ja kanta ja hienonna se. Hienonna myös korianteri. Sekoita kaikki salsan raaka-aineet, mausta suolalla ja pippurilla ja anna maustua sen aikaa kun valmistat tacot.

Kuivaa tofu pakkauksen ohjeen mukaan puhtaan keittiöpyyhkeen sisällä, kevyen painon alla.

Leikkaa paprikat pituussuunnassa halki, öljyä kevyesti ja mausta suolalla ja pippurilla. Grillaa paprikoita, kunnes niiden kuori on tummunut kunnolla. Laita paprikat kulhoon, peitä tiiviisti kelmulla ja anna jäähtyä hetken aikaa. Kun paprikat ovat jäähtyneet, poista niiden siemen, kannat ja kuori. Leikkaa reilun suupalan kokoisiksi suikaleiksi.

Leikkaa kuivattu tofu reilun sentin paksuisiksi viipaleiksi ja paista grillissä. Lämmitä myös tortillaletut grillissä. Leikkaa lopuksi tofut suupalan kokoisiksi kuutioiksi.

Kokoa tacot laittamalla ensin niiden sisälle hieman majoneesia, lehtisalaattia ja tofukuutioita. Viimeistele grillatulla paprikalla, tomaattisalsalla ja korianterilla.

Valmistusaika on 60 minuuttia.

Rapsakat paprikacrostinit

3 kpl kotimaisia paprikoita (punaisia, keltaisia tai isoja suippopaprikoita)

1 patonki tai maalaisleipä

250 g ricottajuustoa

1 ruukku kotimaista basilikaa

2 kpl kotimaisia valkosipulinkynsiä

7 kpl kotimaisia kirsikkatomaatteja tai muita pieniä tomaatteja

1 pieni kotimainen punainen chili

suolaa ja pippuria

kylmäpuristettua rypsiöljyä

Poista paprikoista kannat sekä siemenet ja leikkaa isoiksi lohkoiksi. Laita paprikat leivinpaperilla peitetylle uunipellille kuori ylöspäin ja sivele niiden pintaan hieman öljyä. Paahda paprikoita 200-asteisessa uunissa, grillivastuksen alla, 20–30 minuuttia, kunnes paprikoiden kuori on osittain tummunut. Siirrä paahdetut paprikat kulhoon ja peitä tiiviisti kelmulla, jotta paprikan kuori höyrystyy ja irtoaa helpommin. Kuori jäähtyneet paprikat ja leikkaa ne pienempiin osiin.

Viipaloi patonki tai maalaisleipä ja asettele viipaleet samalle pellille jossa paahdoit paprikat ja pirskottele päälle hieman öljyä. Paahda leipiä grillivastuksen alla, kunnes ne saavat hieman väriä, noin 3–6 minuuttia.

Sekoita ricottajuuston sekaan hienonnetut valkosipulinkynnet ja suuri osa hienonnetusta basilikasta (säästä osa lehdistä crostinien koristeluun) sekä suolaa ja pippuria. Viipaloi myös kirsikkatomaatit ja chili koristelua varten.

Pyyhkäise ricottajuustoa paahdettujen leipien päälle. Asettele päälle paprikaa, kirsikkatomaattia ja chiliä. Pirskottele päälle hieman suolaa ja öljyä. Koristele basilikanlehdillä.

Makua täynnä olevat crostinit sopivat hyvin kesän ihanimpien illanistujaisten vetonaulaksi tai oman koti-illan herkutteluun. Reseptillä valmistuu alle tunnissa 16–20 pientä leipästä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Ammattimainen hallitustyö toi Rovio Pet Foodsille historian ensimmäisen Hansa Nuija -voiton

Rovio Pet Foodsin hallitus: Pekka Yli-Piipari (vas.), Sami Pauni, Johanna Siltala, Juha Saarinen. Rovio Pet Foodsin toimitusjohtaja Tero Rovio (oik.) ei ole hallituksen jäsen.

Hallituspartnerit Turku ry on myöntänyt Hansa Nuija -tunnustuksen varsinaissuomalaiselle pk-yritykselle, joka on hyödyntänyt hallitustyötä poikkeuksellisen vaikuttavalla tavalla. Vuoden 2026 Hansa Nuija -kilpailun voittajaksi on valittu Rovio Pet Foods Oy. Palkinto jaettiin Turun kauppakamarin järjestämässä HHJ-alumni-tilaisuudessa (Hyväksytty hallituksen jäsen) Turun kauppakorkeakoulussa 20. toukokuuta.

Turun ammatti-instituutille Taitaja2026-kilpailuista 13 mitalia, joista seitsemän kultaista

Ammatillisen koulutuksen parhaat osaajat kokoontuivat 18.–21. toukokuuta Tuusulaan Taitaja2026-kilpailuihin. TAIn opiskelijat saavuttivat kilpailussa yhteensä kolmetoista mitalia.

Koiran läsnäolo tuo turvaa ja tasapainoa lasten arkeen

Ressu-toiminnassa tukisuhteet ovat usein pitkäkestoisia, ja pisimmät niistä ovat kestäneet jopa yhdeksän vuotta.

Tukea tarvitseville lapsille ja nuorille koira voi tuoda turvaa, auttaa arjen tasapainottamisessa ja tunteiden käsittelyssä. Koira-avusteista tukea tarjoaa EHJÄ ry:n Ressu-toiminta, jossa lapsi pääsee vuorovaikutukseen koulutetun tukihenkilön ja tämän koiran kanssa.

Talousennuste: Kasvu hidastuu ja energiasokki nopeuttaa inflaatiota EU-tasolla

Komission kevään talousennusteen mukaan talouden toimeliaisuus heikkenee EU-maissa Lähi-idän konfliktin vuoksi. Suomessa on havaittavissa merkkejä talouden piristymisestä.

Kaivokadun työmaa etenee pintatöihin Naantalissa – liikennejärjestelyt muuttuvat

Kaivokadun ja Maariankadun liikenne palautetaan yksisuuntaiseksi 21. toukokuuta.

Kaivokadun parantamisen kaivantotyöt ovat päättyneet ja töiden painopiste on siirtynyt kadun pintarakennetöihin Naantalissa. Kaivokatu ja Uolevi Raaden katu ovat edelleen työmaa-aluetta, ja töiden sujuvan etenemisen vuoksi pyydetään välttämään alueella asiatonta liikkumista ja pysäköintiä.

Geenitieto ja tutkimus avaavat uusia mahdollisuuksia syövän hoidossa

Syövän hoito kehittyy nopeasti kohti entistä yksilöllisempää suuntaa. Kansallisen syöpästrategian mukaan syöpää ei tule nähdä yhtenä sairautena, vaan joukkona erilaisia sairauksia, jotka vaativat erilaisia hoitoratkaisuja. Tyksissä hoitoa räätälöidään entistä tarkemmin syövän biologisten ominaisuuksien sekä potilaan yksilöllisen tilanteen mukaan.

Paimion Lämpökeskus investoi sähköistettyyn lämmöntuotantoon

Paimion Lämpökeskuksen toimitusjohtaja Pekka Vihervuori ja Calefan toimitusjohtaja Petri Vuori käynnistivät yhteisen lämpöpumppuprojektin.

Paimion Lämpökeskus sähköistää lämmöntuotantoaan. Calefa toimittaa yhtiölle 1,6 megawatin lämpöpumppulaitoksen ja 1,2 megawatin sähkökattilan, joiden tavoitteena on vähentää polttoon perustuvaa energiantuotantoa ja lisätä tuotannon joustavuutta muuttuvassa energiamarkkinassa.

Suomeen perustetaan poliisin reservi

Suomeen perustetaan poliisin reservi, jonka avulla varmistetaan poliisin riittävät voimavarat poikkeuksellisissa tilanteissa. Valtioneuvosto esitti istunnossaan, että tasavallan presidentti hyväksyisi lain poliisin reservistä perjantaina 22. toukokuuta. Lakimuutosten on tarkoitus tulla voimaan pääosin 1.1.2027.

Nautelankosken museon myllärintuvan edessä järjestetään pihakirkko

Pihakirkko järjestetään Nautelankosken museon myllärintuvan edessä.

Liedon seurakunta järjestää yhteistyössä Liedon museon kanssa sunnuntaina 24. toukokuuta kello 13 pihakirkon Nautelankosken museon myllärintuvan edessä, jossa kirkkosalin muodostavat pihanurmikolle tuodut penkit. Keväisen jumalanpalveluksen pappina on kappalainen Harri Ruskeepää ja kanttorina Svetlana Jääskeläinen . Pihakirkon päätyttyä juodaan seurakunnan tarjoamat kirkkokahvit Lauri Nautelan museon kahvilassa.

Disney-musikaaliin jo yli 15 000 myytyä ja varattua lippua

Esmeraldan roolissa nähtävä Mitra Matouf.

Samppalinnan Kesäteatterissa kesällä nähtävä Disney-musikaali Notre Damen Kellonsoittaja kiinnostaa: lippuja on varattu ennakkoon jo yli 15 000 kappaletta.

Telinetorstaiviikon tehovalvonnassa ei havaittu hengenvaarallisia telineitä

Lupa- ja valvontaviraston työsuojeluosaston rakennusalan tarkastajat toteuttivat viikolla 19 Telinetorstaiviikon tehovalvonnan. Valvonnassa tarkastettiin rakennustelineitä noin 60 rakennustyömaalla eri puolilla maata. Valvonnan perusteella rakennustelineiden turvallisuustaso on tyydyttävällä tasolla.

Suomessa vain yksi kunta, jossa valinnanvapauskokeilua ei ole vielä käytetty

Valinnanvapauskokeilun käyttö painottuu määrällisesti suurimpiin kaupunkeihin, koska siellä on eniten potentiaalisia asiakkaita. Suhteellisesti yleisintä käyttö on kuitenkin ollut pienemmillä paikkakunnilla. Yli 200 kunnassa ei ole ollut yhtäkään kokeilun vastaanottoja pitänyttä lääkäriä, mutta on silti asukkaita, jotka ovat hyödyntäneet kokeilua.

Baltic Metal Storm -festivaaleilla keskustellaan myös turvallisuuspolitiikasta

Tänä vuonna ensimmäistä kertaa Turussa järjestettävä Baltic Metal Storm -festivaali on muutakin kuin musiikkifestivaali. Tapahtuman ohjelmistoa laajennetaan yhteiskunnalliseen keskusteluun järjestämällä turvallisuuspoliittisen ajankohtaispaneelin otsikolla Taivas lyö tulta – kuka määrää tahdin Itämerellä . Keskustelutilaisuus järjestetään lauantaina 1. elokuuta Linnanpuistossa Baltic Metal Storm -festivaalien tapahtuma-alueen VIP-teltassa kello 12–13.

Tapahtumien superpäivä tuo nuoret estradille

Brainterror nähdään Turku Rock Academyn 15-vuotisjuhlakonsertissa.

Turun nuorisotyön 80-vuotisjuhlavuonna järjestetään tapahtumien superpäivä, jonka keskiössä ovat nuoret ja musiikki. Lauantaina 23. toukokuuta kaiken ikäisille suunnattu tapahtumaohjelma antaa nuorille musiikin harrastajille mahdollisuuden päästä kokemaan suuri lava ja yleisö. Tapahtumien superpäivänä eri puolilla Turkua koetaan kolme tapahtumaa, Syvisfest, Fendarifest sekä Turku Rock Academy 15-vuotisjuhlakonsertti. Tapahtumat ovat maksuttomia ja ikärajattomia.

SKAPA-kehittämistukea tarjolla yhteistyöhankkeisiin

Turkulaisilla vapaan kentän toimijoilla on mahdollisuus hakea kehittämistukea lukuvuodelle 2026–27 ruotsinkielisen, vapaa-ajalla tapahtuvan lasten ja nuorten taide- ja kulttuuriharrastamisen yhteistyöhankkeisiin.

Yli tuhat katsojaa kokoontui vielä kerran Tarvashovin ympärille

Four Forcemen Tarvashovin lavalla viimeistä kertaa.

Tarvasjoella lauantaina 16. toukokuuta järjestetty Thrash to Dust – Tarvashovi Finale kokosi yli tuhat maksanutta katsojaa Tarvashovin ympärille. Lions Club Liedon järjestämä hyväntekeväisyystapahtuma yhdisti metallimusiikin, paikallishistorian, lämpimän yhteisöllisyyden ja paikallisten nuorten tukemisen tavalla, joka teki illasta paljon enemmän kuin tavallisen festivaalikeikan.

Alle 18-vuotiaiden määrä putosi alle miljoonan ensimmäistä kertaa itsenäisyyden aikana

Alle 18-vuotiaiden määrä laski ensimmäistä kertaa Suomen itsenäisyyden aikana alle miljoonan. Huhtikuun lopussa alle 18-vuotiaita oli 999 232.

Sanna Vauranoja keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi

Sanna Vauranoja.

Varsinais-Suomen Keskusta on nimennyt kaarinalaisen Sanna Vauranojan eduskuntavaaliehdokkaakseen. Vauranoja tunnetaan Varhan ensimmäisen valtuustokauden hallituksen puheenjohtajana ja pitkän linjan yhteiskunnallisena vaikuttajana.

Näköislehti

Urheilu

Lars Bryggman Turun Palloseuraan kahden vuoden sopimuksella

Lars Bryggman (kesk.) edusti vuosina 2022-25 Pelicansia. Hän juhlii lokakuussa 2023 maalia yhdessä Ryan Laschin ja Patrik Carlssonin kanssa.

Turun Palloseura on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen ruotsalaishyökkääjä Lars Bryggmanin kanssa. Kookas, 193-senttinen vasemmalta ampuva 33-vuotias hyökkääjä siirtyy Turkuun Ruotsin SHL-seura Skellefteå AIK:sta, jossa hän teki päättyneellä kaudella runkosarjassa 47 ottelussa tehopisteet 10+11=21 sekä pudotuspeleissä 15 ottelussa tehot 5+4=9.

Puukkokatsomo: Pitkä tie maailmanmestareiksi

Leea Kaisti.

Palataan vielä toviksi salibandyn alle 19-vuotiaiden naisten MM-kisoihin, jotka päättyivät Suomen kultajuhliin. FBC Loiston ja TPS:n pelaajia oli kultajoukkueessa yhteensä seitsemän. Tuoreita maailmanmestareita ovat muun muassa Ella Virtanen , Leea Kaisti , Aada Honkuri , Minnea Kärki , Janella Järvinen , Neea Rinne ja Ella Holopainen .

Kristian Tuohilammesta väliaikainen Tuto Hockeyn toimitusjohtaja

Kristian Tuohilampi.

Tuto Hockey ja toimitusjohtaja Toni Arppe ovat purkaneet sopimuksensa. Arppe ehti olla Tuton toimitusjohtajana vain vajaan vuoden. Tuton väliaikaisena toimitusjohtajana toimii pitkään Tutoa kaukalon puolella edustanut Kristian Tuohilampi . Muutos liittyy Tuton omistajamuutoksiin.

Tanssiurheiluseura Bolerolle SM-menestystä Järvenpään ikäkausimestaruuskilpailuista

Boleron juniorijoukkue.

Vakio- ja latinalaistanssien ikäkausimestaruuskilpailut Järvenpäässä kokosivat 16.–17. toukokuuta Suomen parhaat kilpatanssijat ratkomaan SM-mitaleita useissa ikäluokissa. Tanssiurheiluseura Bolero oli viikonlopun aikana näkyvästi esillä laajalla osallistujamäärällä ja useilla finaali- sekä mitalisijoilla. Aikuisten joukkuekilpailussa Bolero tanssi itsensä SM-pronssille 23 joukkueen joukosta.

Tekniset murheet romuttivat Aatolan viikonlopun

Vilho Aatola joutui taistelemaan kalusto-ongelmien kanssa Canadian Tire Motorsport Parkin radalla.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan viikonloppu Kanadan Canadian Tire Motorsport Parkissa oli suuri pettymys. Tekniset ongelmat pilasivat mahdollisuudet hyviin sijoituksiin USF Juniors -sarjan osakilpailuissa.

Lietoon uusi frisbeegolfseura uusittua kenttää pyörittämään

Liedon uusittu frisbeegolfkenttä avattiin vapun jälkeen.

Liedon vuonna 2017 avattu frisbeegolfrata on kokenut viimeisten kuukausien aikana merkittäviä muutoksia. Vastikään uudelleen avatun radan kunnostamisen ja muokkauksen myötä on myös perustettu uusi frisbeegolfseura Liedon Frisbeegolfseura.