Baltic Metal Storm -festivaaleilla keskustellaan myös turvallisuuspolitiikasta

Tänä vuonna ensimmäistä kertaa Turussa järjestettävä Baltic Metal Storm -festivaali on muutakin kuin musiikkifestivaali. Tapahtuman ohjelmistoa laajennetaan yhteiskunnalliseen keskusteluun järjestämällä turvallisuuspoliittisen ajankohtaispaneelin otsikolla Taivas lyö tulta – kuka määrää tahdin Itämerellä. Keskustelutilaisuus järjestetään lauantaina 1. elokuuta Linnanpuistossa Baltic Metal Storm -festivaalien tapahtuma-alueen VIP-teltassa kello 12–13.

Paneelin keskustelijoina nähdään Ulkopoliittisen instituutin johtaja Hiski Haukkala, Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Iro Särkkä ja Patrian toimitusjohtaja Panu Routila. Moderaattorina on toimittaja Sakari Sirkkanen.

Ajankohtaiskeskustelussa tarkastellaan Itämeren turvallisuustilannetta, geopoliittisia jännitteitä sekä puolustusteollisuuden ja kansainvälisen yhteistyön roolia muuttuvassa toimintaympäristössä. Keskustelu tarjoaa yleisölle mahdollisuuden kuulla asiantuntijoiden näkemyksiä turvallisuuspolitiikan nykytilasta ja tulevaisuuden suunnasta.

– Juhlavuottaan viettävä Ulkopoliittinen instituutti haluaa viedä turvallisuuspoliittisen keskustelun ihmisten keskelle. Vanhan liiton metallimiehenä olen erityisen iloinen siitä, että Baltic Metal Storm -festivaali on kutsunut meidät kylään. Tässä vierailussa yhdistyy kaksi minulle tärkeää asiaa: vakava asia ja raskas rytmimusiikki – melodisuutta ja leikkimielisyyttä kuitenkaan unohtamatta, kommentoi Ulkopoliittisen instituutin johtaja Hiski Haukkala tiedotteessa.

Baltic Metal Storm -festivaali on raskaaseen musiikkiin keskittyvänä tapahtumana, mutta festivaali haluaa tarjota yleisölleen myös sisältöjä, jotka heijastavat aikamme yhteiskunnallisia kysymyksiä. Keskustelutilaisuuteen on vapaa pääsy, mutta sisäänpääsy edellyttää maksuttoman pääsylipun hankkimista tapahtuman verkkosivujen kautta osoitteesta www.balticmetalstorm.fi/paneelikeskustelu. Yleisömäärä on rajattu 200 henkilöön.

– Olemme iloisia saadessamme laajentaa Baltic Metal Storm -tapahtumaa myös yhteiskunnallisia haasteita pohtivaan suuntaan. On hienoa, että Ulkopoliittinen instituutti otti kutsun vastaan osana 65-vuotisjuhlavuoden Road Show'taan ja saamme osaavia asiantuntijoita vieraaksemme Turkuun, kiittelee United Festivals Oy:n Henri Kulmala.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Telinetorstaiviikon tehovalvonnassa ei havaittu hengenvaarallisia telineitä

Lupa- ja valvontaviraston työsuojeluosaston rakennusalan tarkastajat toteuttivat viikolla 19 Telinetorstaiviikon tehovalvonnan. Valvonnassa tarkastettiin rakennustelineitä noin 60 rakennustyömaalla eri puolilla maata. Valvonnan perusteella rakennustelineiden turvallisuustaso on tyydyttävällä tasolla.

Suomessa vain yksi kunta, jossa valinnanvapauskokeilua ei ole vielä käytetty

Valinnanvapauskokeilun käyttö painottuu määrällisesti suurimpiin kaupunkeihin, koska siellä on eniten potentiaalisia asiakkaita. Suhteellisesti yleisintä käyttö on kuitenkin ollut pienemmillä paikkakunnilla. Yli 200 kunnassa ei ole ollut yhtäkään kokeilun vastaanottoja pitänyttä lääkäriä, mutta on silti asukkaita, jotka ovat hyödyntäneet kokeilua.

Baltic Metal Storm -festivaaleilla keskustellaan myös turvallisuuspolitiikasta

Tänä vuonna ensimmäistä kertaa Turussa järjestettävä Baltic Metal Storm -festivaali on muutakin kuin musiikkifestivaali. Tapahtuman ohjelmistoa laajennetaan yhteiskunnalliseen keskusteluun järjestämällä turvallisuuspoliittisen ajankohtaispaneelin otsikolla Taivas lyö tulta – kuka määrää tahdin Itämerellä . Keskustelutilaisuus järjestetään lauantaina 1. elokuuta Linnanpuistossa Baltic Metal Storm -festivaalien tapahtuma-alueen VIP-teltassa kello 12–13.

Tapahtumien superpäivä tuo nuoret estradille

Brainterror nähdään Turku Rock Academyn 15-vuotisjuhlakonsertissa.

Turun nuorisotyön 80-vuotisjuhlavuonna järjestetään tapahtumien superpäivä, jonka keskiössä ovat nuoret ja musiikki. Lauantaina 23. toukokuuta kaiken ikäisille suunnattu tapahtumaohjelma antaa nuorille musiikin harrastajille mahdollisuuden päästä kokemaan suuri lava ja yleisö. Tapahtumien superpäivänä eri puolilla Turkua koetaan kolme tapahtumaa, Syvisfest, Fendarifest sekä Turku Rock Academy 15-vuotisjuhlakonsertti. Tapahtumat ovat maksuttomia ja ikärajattomia.

SKAPA-kehittämistukea tarjolla yhteistyöhankkeisiin

Turkulaisilla vapaan kentän toimijoilla on mahdollisuus hakea kehittämistukea lukuvuodelle 2026–27 ruotsinkielisen, vapaa-ajalla tapahtuvan lasten ja nuorten taide- ja kulttuuriharrastamisen yhteistyöhankkeisiin.

Yli tuhat katsojaa kokoontui vielä kerran Tarvashovin ympärille

Four Forcemen Tarvashovin lavalla viimeistä kertaa.

Tarvasjoella lauantaina 16. toukokuuta järjestetty Thrash to Dust – Tarvashovi Finale kokosi yli tuhat maksanutta katsojaa Tarvashovin ympärille. Lions Club Liedon järjestämä hyväntekeväisyystapahtuma yhdisti metallimusiikin, paikallishistorian, lämpimän yhteisöllisyyden ja paikallisten nuorten tukemisen tavalla, joka teki illasta paljon enemmän kuin tavallisen festivaalikeikan.

Alle 18-vuotiaiden määrä putosi alle miljoonan ensimmäistä kertaa itsenäisyyden aikana

Alle 18-vuotiaiden määrä laski ensimmäistä kertaa Suomen itsenäisyyden aikana alle miljoonan. Huhtikuun lopussa alle 18-vuotiaita oli 999 232.

Sanna Vauranoja keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi

Sanna Vauranoja.

Varsinais-Suomen Keskusta on nimennyt kaarinalaisen Sanna Vauranojan eduskuntavaaliehdokkaakseen. Vauranoja tunnetaan Varhan ensimmäisen valtuustokauden hallituksen puheenjohtajana ja pitkän linjan yhteiskunnallisena vaikuttajana.

Toimitusjohtaja Pasi Flinkman jättää Raisio Oyj:n

Raisio Oyj:n toimitusjohtaja Pasi Flinkman on ilmoittanut siirtyvänsä toisen yhtiön palvelukseen. Flinkman jatkaa toimitusjohtajan tehtävässä marraskuuhun asti tai kunnes uusi toimitusjohtaja on nimitetty. Raision hallitus on käynnistänyt uuden toimitusjohtajan hakuprosessin välittömästi.

Lars Bryggman Turun Palloseuraan kahden vuoden sopimuksella

Lars Bryggman (kesk.) edusti vuosina 2022-25 Pelicansia. Hän juhlii lokakuussa 2023 maalia yhdessä Ryan Laschin ja Patrik Carlssonin kanssa.

Turun Palloseura on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen ruotsalaishyökkääjä Lars Bryggmanin kanssa. Kookas, 193-senttinen vasemmalta ampuva 33-vuotias hyökkääjä siirtyy Turkuun Ruotsin SHL-seura Skellefteå AIK:sta, jossa hän teki päättyneellä kaudella runkosarjassa 47 ottelussa tehopisteet 10+11=21 sekä pudotuspeleissä 15 ottelussa tehot 5+4=9.

Vartija havaitsi kaasun hajua yökierroksella Ravattulan Citymarketissa

Vartija havaitsi kaasun hajua Ravattulan Citymarketin sisätiloissa ja tuli huonovointiseksi keskiviikon ja torstain välisenä yönä. Vartija soitti hätäkeskukseen. Pelastuslaitos kävi tarkastamassa kiinteistön sisätilat. Sisätiloissa ei havaittu enää kaasun hajua ja hajun alkuperä jäi mysteeriksi.

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee Savustamonkadun moottoriajoneuvoliikenteeltä

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee moottoriajoneuvoliikenteen Savustamonkatu 6:n kohdalta Hannunniitussa. Kulku Savustamonkatu 7–26:n kiinteistöihin käy Kotimäenkadun ja Kauselantien kautta.

Finnsementti Oy:n tiloissa Paraisilla tulipalo kuljetinhihnalla maan alla

Finnsementti Oy:n tiloissa Paraisilla syttyi myöhään keskiviikkona illalla tulipalo kuljetinhihnalla, joka sijaitsi maan alla noin 15 metrin syvyydessä.

Hamppumarssi vaatii kannabiskasvia koskevien kieltojen purkua

Kulkue siirtyy Puolalanmäeltä Vartiovuorelle. Kuva on vuodelta 2011.

Perinteinen mielenosoitus kannabiskasvia koskevien kieltojen purkamiseksi järjestetään jälleen 23. toukokuuta.

Rehevöityminen, kuormitus ja ilmastonmuutos haastavat vesistöjä

Suomen vesiluonto on yhä kovemmassa paineessa. Ilmastonmuutos, rehevöityminen, valuma-alueiden kuormitus ja luonnon monimuotoisuuden heikkeneminen haastavat vesistöjä. Metsähallituksen uusi vesienhoito-opas tarjoaa ensimmäistä kertaa yhteisen näkymän siihen, miten valtion vesialueita hoidetaan, kunnostetaan ja suojellaan puroista merialueille asti.

Lieto romahti Kuntabarometrissa – kaupunki pyytää aineiston tarkempaan analyysiin

Liedon kaupunki suhtautuu vakavasti Suomen Yrittäjien Kuntabarometri 2026 -tuloksiin, joissa Liedon sijoitus heikkeni merkittävästi aiempiin vuosiin verrattuna.

Uteliaisuus ja kokeilunhalu muuttavat juomamarkkinoita

Perusmaku ei enää riitä. Suomalaiset ovat yhä kokeilunhaluisempia juomavalinnoissaan.

Hartwall Original Long Drink saa historiansa ensimmäisen kesäisen kausimaun. Mandariinin ja nektariinin makuinen lonkero on saatavilla kaupoista ja ravintoloista vain kesän ajan.

Diagnoosiviiveet yksi merkittävimmistä potilasvahinkojen syistä Suomessa

Suomessa korvataan vuosittain runsaat 2 000 potilasvahinkoa. Niistä noin viidesosa liittyy diagnoosin ja hoidon viiveeseen. Viiveistä aiheutuneita vahinkoja tarkasteltiin tuoreessa tutkimuksessa, joka pohjautuu Potilasvakuutuskeskuksen vahinkoaineistoihin vuosilta 2007–08, 2017–18 ja 2021–22.

Näköislehti

Urheilu

Lars Bryggman Turun Palloseuraan kahden vuoden sopimuksella

Lars Bryggman (kesk.) edusti vuosina 2022-25 Pelicansia. Hän juhlii lokakuussa 2023 maalia yhdessä Ryan Laschin ja Patrik Carlssonin kanssa.

Turun Palloseura on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen ruotsalaishyökkääjä Lars Bryggmanin kanssa. Kookas, 193-senttinen vasemmalta ampuva 33-vuotias hyökkääjä siirtyy Turkuun Ruotsin SHL-seura Skellefteå AIK:sta, jossa hän teki päättyneellä kaudella runkosarjassa 47 ottelussa tehopisteet 10+11=21 sekä pudotuspeleissä 15 ottelussa tehot 5+4=9.

Puukkokatsomo: Pitkä tie maailmanmestareiksi

Leea Kaisti.

Palataan vielä toviksi salibandyn alle 19-vuotiaiden naisten MM-kisoihin, jotka päättyivät Suomen kultajuhliin. FBC Loiston ja TPS:n pelaajia oli kultajoukkueessa yhteensä seitsemän. Tuoreita maailmanmestareita ovat muun muassa Ella Virtanen , Leea Kaisti , Aada Honkuri , Minnea Kärki , Janella Järvinen , Neea Rinne ja Ella Holopainen .

Kristian Tuohilammesta väliaikainen Tuto Hockeyn toimitusjohtaja

Kristian Tuohilampi.

Tuto Hockey ja toimitusjohtaja Toni Arppe ovat purkaneet sopimuksensa. Arppe ehti olla Tuton toimitusjohtajana vain vajaan vuoden. Tuton väliaikaisena toimitusjohtajana toimii pitkään Tutoa kaukalon puolella edustanut Kristian Tuohilampi . Muutos liittyy Tuton omistajamuutoksiin.

Tanssiurheiluseura Bolerolle SM-menestystä Järvenpään ikäkausimestaruuskilpailuista

Boleron juniorijoukkue.

Vakio- ja latinalaistanssien ikäkausimestaruuskilpailut Järvenpäässä kokosivat 16.–17. toukokuuta Suomen parhaat kilpatanssijat ratkomaan SM-mitaleita useissa ikäluokissa. Tanssiurheiluseura Bolero oli viikonlopun aikana näkyvästi esillä laajalla osallistujamäärällä ja useilla finaali- sekä mitalisijoilla. Aikuisten joukkuekilpailussa Bolero tanssi itsensä SM-pronssille 23 joukkueen joukosta.

Tekniset murheet romuttivat Aatolan viikonlopun

Vilho Aatola joutui taistelemaan kalusto-ongelmien kanssa Canadian Tire Motorsport Parkin radalla.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan viikonloppu Kanadan Canadian Tire Motorsport Parkissa oli suuri pettymys. Tekniset ongelmat pilasivat mahdollisuudet hyviin sijoituksiin USF Juniors -sarjan osakilpailuissa.

Lietoon uusi frisbeegolfseura uusittua kenttää pyörittämään

Liedon uusittu frisbeegolfkenttä avattiin vapun jälkeen.

Liedon vuonna 2017 avattu frisbeegolfrata on kokenut viimeisten kuukausien aikana merkittäviä muutoksia. Vastikään uudelleen avatun radan kunnostamisen ja muokkauksen myötä on myös perustettu uusi frisbeegolfseura Liedon Frisbeegolfseura.