Turkulaiset poikkeuksellisen ahkeria ruoanlaittajia
Turun seudulla 68 prosenttia valmistaa arki-illan päivällisen alusta asti itse, vain kaksi sadasta turvautuu säännöllisesti valmisruokaan ja 15 prosenttia helpottaa ruoanlaittoa osittain, esimerkiksi valmislihapullilla tai valmiilla pastakastikkeella. Turkulaiset ovat poikkeuksellisen ahkeria ruoanlaittajia, sillä muualla Suomessa ruokaa tekee alusta asti itse vain hiukan yli puolet.
Tulokset käyvät ilmi tomaattituotteistaan tunnetun Muttin teettämästä kyselystä, jossa selvitettiin kuinka suomalaiset vertautuvat italialaisiin kotikokkeihin. Italiassa päivällinen syntyy hyvin usein pastasta ja kaupasta ostetusta valmiista kastikkeesta. Vastoin yleistä käsitystä, Italiassa ei suinkaan haudutella pastakastikkeita alusta asti itse, vaan helpotetaan arkea valmiilla kastikkeilla. Kyselyssä Turun alueena ovat Turun lisäksi Aura, Kaarina, Lieto, Naantali, Raisio ja Rusko.
Ruoanlaitto ei stressaa turkulaisia, sillä peräti 43 prosenttia alueen asukkaista kertoo, että ruoanlaitto tuntuu helpolta ja rutiininomaiselta. Muualla Suomessa näin tunsi vain joka kolmas. Pastaruokaa vähintään kerran viikossa valmistaa 62 prosenttia Turun seudulla asuvista. Määrä on hiukan korkeampi, kuin muualla Suomessa keskimäärin. Turkulaisista vain joka neljäs korvaa silloin tällöin päivällisen välipaloilla, kun muualla Suomessa välipaloihin turvautuu jopa joka kolmas.
– Päivällinen on turkulaisille tärkeä. 83 prosenttia kyselyyn vastanneista kertoi, että se tuo arkeen rauhallisen hetken. Pasta on Turun seudulla yleisin arkiruoka, mutta siihen yhtäläisyydet italialaisten kanssa sitten jäävätkin, sillä 46 prosenttia ei turvaudu koskaan valmiisiin pastakastikkeisiin. Vaihtelua kuitenkin kaivataan, sillä 68 prosenttia haluaisi arkiruokiin enemmän makuja ja uusia ideoita, kertoo Muttin Pohjoismaiden markkinointipäällikkö Emma Almondo tiedotteessa.
Italiassa arjen ruokapulma ratkaistiin jo vuosikymmeniä sitten yksinkertaisella oivalluksella. Ruoka ei synny monimutkaisista resepteistä vaan muutamasta hyvästä raaka-aineesta: Pasta, valmis pastakastike ja muutama tuore lisä, esimerkiksi rucolaa, parmesaania tai pannulla nopeasti paistettuja kasviksia, kuten kesäkurpitsaa tai kirsikkatomaatteja, riittävät monessa italialaiskodissa kokonaiseksi päivälliseksi. Valmiit pastakastikkeet ovat italialaisissa kotikeittiössä yhtä luonnollinen osa arkea kuin pasta itse. Laadukas kotiruoka ei vaadi tunteja keittiössä.
– Suomessa tilanne on toinen. Suomalainen kotikokki valitsee kaupan hyllystä tomaattimurskapurkin, kuten Mutti Polpaa, ja valmistaa siitä kotona pastakastikkeen. Italiassa ostoskoriin napataan hyllystä valmis pastakastike, joissa on paljon eri makuvaihtoehtoja. Italiassa noin neljännes kauppojen tomaattipohjaisista tuotteista (euroissa) on valmiita pastakastikkeita, kun Suomessa vastaava osuus on huomattavasti pienempi. Ero kertoo erilaisesta ruokakulttuurista ja tavasta suhtautua arjen ruoanlaittoon, kertoo Almondo.
– Suomessa Mutti on käytännössä tomaatin synonyymi, mutta samaan aikaan arjen käytössä tulemme vielä esimerkiksi italialaisten perässä. Kun opimme syömään valmiita pastakastikkeita vielä samalla tavalla kuin Italiassa, rikomme varmasti uusia ennätyksiä, sanoo Almondo.
Muttin teettämä kysely toteutettiin helmikuussa Bilendi Oy:n M3-panelissa, ja siihen vastasi tuhat suomalaista. Otos on kansallisesti edustava sukupuolen, iän ja asuinalueen mukaan.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)















