Vapaa-ajankalastajat pitävät kuhan alamitan nostoa hyvänä ratkaisuna

Kuhan valtakunnallinen alamitta nostettiin 37 senttimetristä 42 senttimetriin vuonna 2016. Kuhan valtakunnallinen alamitta nostettiin 37 senttimetristä 42 senttimetriin vuonna 2016. Kuva: Katri Henttonen

Vapaa-ajankalastajien suhtautuminen kuhan alamitan nostoon on valtaosin positiivista. Kalastajien mukaan ratkaisu on perusteltu erityisesti kalakantojen hyvinvoinnin ja kalastuksen kestävyyden kannalta.

Kuhan valtakunnallinen alamitta nostettiin 37 senttimetristä 42 senttimetriin vuonna 2016. Luonnonvarakeskus (Luke) selvitti vapaa-ajankalastajien suhtautumista kuhan valtakunnallisen alamitan nostoon osana valtakunnallista vapaa-ajankalastuskyselyä. Kyselyyn vastasi 761 henkilöä.

Suurin osa (61,0±5,0 %) kuhaa kalastavista pitää nykyistä valtakunnallista alamittaa sopivana. Suuri joukko kuhankalastajia olisi valmis myös nykyistä tiukempiin mittasäätelyihin kuhankalastuksessa. Heistä suurin osa kannatti 45 sentin alamittaa, joka olisi myös nykyisten tutkimustulosten valossa perusteltu.

– Monissa vesistöissä kuhan alamitan nostamiseen on hyvät tieteelliset perusteet. Suurempi alamitta kasvattaa todennäköisyyttä sille, että kalastus kohdentuu sukukypsyyden saavuttaneisiin yksilöihin. Lisäksi kuhan kasvupotentiaali tulee paremmin hyödynnettyä, kertoo erikoistutkija Mikko Olin Luonnonvarakeskuksesta tiedotteessa.

Suurin osa kyselyyn vastanneista vapaa-ajankalastajista oli sitä mieltä, että alamitan nostaminen lisää kuhan mahdollisuutta ehtiä kutea ennen saaliiksi joutumista. Alamitan nostamisen ei kuitenkaan ajateltu vaikuttaneen esimerkiksi kuhasaaliin painoon, lukumäärään, keskikokoon tai alamittaisten määrään.

Alamitan nostaminen ei ole vaikuttanut merkittävästi vastaajien kalastuselämykseen tai -aktiivisuuteen. Vain noin kahdeksan prosenttia vastaajista ilmoitti, että alamitan nostaminen on vaikuttanut kuhan kalastamisaktiivisuuteen tai kalastusmenetelmiin. Osa verkolla kalastavista kertoi kuitenkin siirtyneensä käyttämään ainakin hieman harvempia verkkoja.

Avoimissa vastauksissa tuotiin esille, että kuhakantojen koettiin vahvistuneen ja runsastuneen. Runsaan kuhakannan pelättiin vähentävän muita lajeja kuten muikkua, siikaa ja ahventa sekä pienentävän kuhien kokoa.

Osa vastaajista koki verkkokalastuksen haitallisena kuhakannoille. Kuhakantojen tilan parantamisratkaisuksi ehdotettiin esimerkiksi verkko- ja vapakalastuksen rajoittamista, kuhan kutuajan ja/tai -alueiden rauhoittamista, tehokkaampaa kalastuksen valvontaa, ylämittasäätelyä sekä kuhaistutuksia.

Kuhan kalastuksen lupa-asioihin oli tyytyväisiä lähes puolet kuhankalastajista, mikä osoittaa, että lupa-asioista tiedottamiseen ja lupien saatavuuteen on viime vuosina panostettu. Useiden vastaajien mielestä kuitenkin luvista tiedottamista tulisi edelleen parantaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Nuoret syövät usein sohvalla, yli 55-vuotiaat aterioivat ruokapöydän ääressä

Nuoret kaipaavat ruoan kylkeen viihdykkeitä, vanhemmat ikäluokat arvostavat rauhallista ruokapöytää.

Syödäänkö suomalaiskodeissa some- ja televisioillallisia vai koko perheen yhteisiä aterioita? Nykyiseen ruokailukulttuuriimme kuuluvat molemmat, selviää Asuntosäätiön tuoreesta tutkimuksesta. Siinä missä nuoret kaipaavat ruoan kylkeen viihdykkeitä, arvostavat vanhemmat ikäluokat rauhallista ruokapöytää.

Juha Kuitto vuoden taloyhtiöpuheenjohtaja Varsinais-Suomessa

Juha Kuitto.

Kiinteistöliitto Varsinais-Suomi palkitsi keskiviikkona asumisen saralla ansioituneita. Varsinais-Suomen vuoden taloyhtiöpuheenjohtajaksi valittiin Juha Kuitt o. Vuoden palvelumyönteisin taloyhtiöteko myönnettiin Tekno-Innovaatio Oy:n Jaakko Nurmelle . Asunto Oy Salon Kössintorni palkittiin parhaiten ikä- ja muistiystävällisyyttä edistäneenä taloyhtiötekona. Vuoden korjaushanke on raisiolaisen rivitalon Asunto Oy Raision Emilian valesokkelirakenteen korjaus. Tahot valitsi Kiinteistöliitto Varsinais-Suomi.

Eduskunnalta rahoitus kiinteän Helsinki–Turku–Tukholma-yhteyden selvitykseen sekä naisten terveyden osaamiskeskittymän toimintaan

Eduskunta on päättänyt talousarvion jakamattomien varojen kohdentamisesta kansanedustajien tärkeänä pitämiin kohteisiin. Turun seutu iloitsee erityisesti kiinteän Helsinki–Turku–Tukholma-yhteyden selvityksen sekä naisten terveyden osaamiskeskittymän saamasta rahoituksesta.

Partyland avaa myymälän Skanssiin

Partyland avaa myymälän Skanssissa.

Juhliin erikoistunut liike Partyland avaa myymälän Kauppakeskus Skanssissa 12. joulukuuta.

Jyrki Åland jatkaa perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin puheenjohtajana

Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin syyskokous pidettiin sunnuntaina 7. joulukuuta Paimion kaupungintalolla. Kokouksen avasi puheenjohtaja Jyrki Åland . Kokouksen puheenjohtajana toimi Matti Mäkelä Paimiosta. Kokous keskittyi ajankohtaisiin asioihin hyvinvointialueella, sekä maakuntastrategiaan 2040. Samalla piiri valitsi puheenjohtajan ja hallituksen vuodelle 2026.

Syksyn ja talven runsaat vesisateet pehmentäneet soratiet Varsinais-Suomessa

Talvikelirikkoa soratiellä.

Syksyn ja talven runsaat sateet ovat pehmentäneet soratiet joka puolella Varsinais-Suomea ja Satakuntaa. Tienkäyttäjille se tuntuu pinnan epätasaisuutena ja liejuuntumisena. Sorateiden rakenteellinen kunto on monen tekijän summa ja vaikuttaa osaltaan pintakelirikon muodostumiseen. Varsinais-Suomen ELY-keskuksen maanteiden hoidon projektipäälliköt ja teiden hoitourakoitsijat ovat tietoisia sorateiden huonosta kunnosta. Urakoitsijat levittävät ensiapuna mursketta huonokuntoisimmille tieosuuksille.

Rymättylässä rakennuspalon sammutusharjoitus – alueella hälytysajoneuvoja ja savunmuodostusta

Varsinais-Suomen pelastuslaitos järjestää lauantaina 13. joulukuuta sammutus- ja pelastustoiminnan harjoituksen purkukuntoisten rakennusten alueella osoitteessa Majakantie 35, Rymättylä.

Yläneen lajitteluasema sulkeutuu ja avataan uudistettuna keväällä

Yläneen lajitteluasemalla Pöytyällä aloitetaan uudistustyöt, jotka sulkevat aseman muutamaksi kuukaudeksi.

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) Yläneen lajitteluasemalla Pöytyällä aloitetaan uudistustyöt, jotka sulkevat aseman muutamaksi kuukaudeksi. Lajitteluasema on tänä vuonna joulun- ja uudenvuodenpyhien vuoksi avoinna viimeisen kerran torstaina 18. joulukuuta. Uudistustyöt aloitetaan vuoden alussa ja asema avataan keväällä, kun kaikki tarvittavat työt on saatettu loppuun.

Työmatkavahinkojen sesonki on juuri nyt

Suomalaisten vakavimmat työtapaturmat liittyvät putoamisiin, koneiden käyttöön ja liikenteeseen – ja ne tapahtuvat usein työmailla ja tuotantotiloissa. Asiantuntijan mukaan yrittäjät aliarvioivat usein vakavien henkilöriskien vaikutukset.

Aura Fest taas Kupittaanpuistossa elokuussa

Lauri Haav.

Aura Fest järjestetään Kupittaanpuistossa perjantaista lauantaihin 7.–8. elokuuta. Festivaali järjestetään 16. kertaa.

Työkyvyttömyyseläkkeiden ja työeläkekuntoutuksen hylkäykset kasvaneet viime vuosina

Työkyvyttömyyseläkkeiden ja työeläkekuntoutuksen hylkäykset ovat kasvaneet viime vuosina. Tuore tutkimus tarkastelee ilmiön taustalla olevia tekijöitä sekä auttaa tunnistamaan kehittämiskohteita eläkelaitoksissa ja terveydenhuollossa.

Joulu saapuu Raision torille

Raision torilla järjestetään torstaina 11. joulukuuta perinteinen Joulu saapuu Raisioon -tapahtuma, joka virittää raisiolaiset joulun tunnelmaan. Mukaan on tulossa ennätysmäärä myyjiä ja tapahtumalavalla nähdään ja kuullaan jouluista ohjelmaa. Lapsia ilostuttaa ilmainen poniratsastus kello 15–17 ja lumikasa. Kaikille osallistujille hyvän jouluisen maun suuhun jättää Oma SP:n ja Raision kaupungin kello 17 tarjoama ilmainen joulupuuro.

Oppikirjat ylläpitävät ihmiskeskeistä eläinkuvaa

Oppikirjat konkretisoivat opetussuunnitelmaa ja edustavat tietoa ja arvoja, joille eläinten ja luonnon kohtelu yhteiskunnan politiikassa ja instituutioissa perustuu. Eläimiin liittyvien arvojen ilmenemistä oppimateriaaleissa tutkineiden tutkijoiden mukaan oppikirjojen tulisikin mahdollistaa arvojen monipuolinen tarkastelu ja puhtaasti ihmiskeskeisen näkökulman kyseenalaistaminen.

Muzaci hakee jälleen uransa parasta kautta TPS-paidassa

Albijon Muzaci (vas.).

TPS on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Albijon Muzacin , 29, kanssa. Tuleva kausi on kosovolaissyntyiselle hyökkääjälle jo seitsemäs TPS:ssä.

Sosiaalipalvelujen tiedot näkyvät ensi vuonna OmaKannassa koko maassa

Sosiaalipalvelujen asiakastiedot näkyvät OmaKannassa jo 11 hyvinvointialueella. Viimeistään ensi syyskuussa ne näkyvät OmaKannassa maanlaajuisesti. Muutos helpottaa asiakkaan ja ammattilaisen välistä tiedonkulkua ja parantaa palvelua.

Ruonan yhdystien kiertoliittymän työt käynnissä

Ruonan yhdystien ja Rautakadun risteykseen rakentuvan kiertoliittymän työt alkoivat lokakuussa.

Ruonan yhdystien ja Rautakadun risteykseen rakentuvan kiertoliittymän työt alkoivat lokakuussa. Alueella parannetaan myös vesihuoltoverkostoa vähähiilijalanjälkisin ratkaisuin.

Raisio aloittaa Ohjaamo-palvelun alle 30-vuotiaille

Raision nuorisopalvelut aloittaa vuoden alussa Ohjaamo-neuvontapalvelut. Ohjaamo on alle 30-vuotiaille suunnattu maksuton, matalan kynnyksen palvelupiste, joka tarjoaa neuvontaa ja tukea arjen hallintaan, opiskeluun, työllistymiseen ja hyvinvointiin. Toiminta toteutetaan yhteistyössä työllisyyspalveluiden ja muiden kumppaneiden kanssa.

Jatke rakentaa Pernoon seitsenkerroksisen asuinkerrostalon

Havainnekuva uudesta TVT:n vuokrakohteesta, joka sijaitsee osoitteessa Saarenmaankatu 10.

Jatke Länsi-Suomi Oy rakentaa Turun Pernon alueelle uuden asuinkerrostalon TVT Asunnoille. Rakennushankkeeseen kuuluu seitsenkerroksinen talo ja sen asukkaita palveleva piha- ja pysäköintialue.

Urheilu

Raision Loimu metsästää avausvoittoa Tutosta

Lentopallon Mestaruusliigan häntäpäähän jumittuneet Raision Loimu ja Tuto Volley kohtaavat Kerttulassa 10. joulukuuta. Kyseessä on joukkueiden toinen kohtaaminen kuluvalla kaudella. Ensimmäisen derby marraskuun puolivälissä päättyi Kupittaalla Tuto Volleyn voittoon. Raisiolaiset hakevat edelleen kauden ensimmäistä voittoaan. Kauden kahdeksasta ensimmäisestä ottelusta saldona on vain yksi piste.

Muzaci hakee jälleen uransa parasta kautta TPS-paidassa

Albijon Muzaci (vas.).

TPS on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Albijon Muzacin , 29, kanssa. Tuleva kausi on kosovolaissyntyiselle hyökkääjälle jo seitsemäs TPS:ssä.

Kuusi pelaajaa jättää TPS:n

Olli Hakanpää.

Maalivahti Olli Hakanpää , 26, ei jatka uraansa Turun Palloseurassa ensi kaudella Veikkausliigassa. Hakanpää on TPS:n oma kasvatti, joka kulki aikanaan seuran junioriputken läpi aina A-nuoriin asti. Ensikosketuksensa Suomen toiseksi korkeimman sarjatason miesten peleihin Hakanpää sai porilaisen Musan Salaman paidassa kaudella 2022. Porista ”Opan” tie toi seuraavaksi vuodeksi Paraisille, jossa hän torjui Piffenin ykkösvahtina.

Vapaaottelija Olli Santalahdelle kova puolalaisvastus

Olli Santalahti (punaiset hanskat) voitti marraskuussa Turussa Renan Martinsin.

Espoossa tapaninpäivänä järjestettävässä kamppailu-urheilutapahtuma Ice Cage 6:ssa ottelevan turkulaisen Olli Santalahden vastustajaksi on kiinnitetty puolalainen Mateusz Rybak . 29-vuotias Rybak on otellut ammattilaisurallaan 12 kertaa ja voittanut otteluistaan yhdeksän. Voitoistaan seitsemän hän on ottanut tyrmäyksellä. Hän on hävinnyt vain kerran ennen täyttä aikaa. Suomeen Rybak saapuu kolmen ottelun voittoputkessa.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Daniel Forsberg minuutissa thainyrkkeilyn Euroopan mestariksi

Daniel Forsberg (oik.) otti komean sulan hattuunsa thainyrkkeilyn EM-kisoista. Sparraajana valmentaja Riku Immonen.

Turkulainen Daniel Forsberg on voittanut thainyrkkeilyn alle 91-kiloisten Euroopan mestaruuden. Finaalissa kaatui Albanian Egli Sina . Ottelu päättyi albanialaisen luovutukseen reilun minuutin jälkeen.