Suurin osa kyyn puremista tapahtuu, kun ihminen pääsee yllättämään

Saariston kyyt ovat hieman isokokoisempia kuin mantereella. Syynä on runsaampi myyräkanta. Saariston kyyt ovat hieman isokokoisempia kuin mantereella. Syynä on runsaampi myyräkanta. Kuva: Henri Lehtola

Kun saariston kallioilla ja tuuheassa heinikossa vaeltelee, on hyvä toisinaan katsoa, mihin astuu, sillä kyykäärme saattaa iskeä odottamatta. Pohjanmaan museon amanuenssi Tom Hoogesteger, joka on tehnyt sammakkoeläinten ja matelijoiden kartoitustyötä Ahvenanmaalla, kertoo, että saaristo tarjoaa kyykäärmeelle sopivaa elinympäristöä siinä missä mannerkin.

– Kyykäärme kykenee uimaan ja pystyy ylittämään vesiesteitä, lisää Hoogesteger.

Saariston ja mantereen kyykäärmeissä on joitakin keskinäisiä eroavaisuuksia. Saarilla saaliseläimissä on eroja verrattuna mantereeseen.

– Saaristossa kyyt ovat hieman isokokoisempia ja suhteellisesti isopäisempiä. Pääasiallinen syy liittyy saaliseläimiin. Ruotsalaistutkimuksen mukaan peltomyyrä on saaristossa tärkein saalislaji. Peltomyyrä on suurempi kuin kyyn tyypilliset saaliit keskimäärin mantereella. Värityksessä voi myös esiintyä paikallisia eroja saariston populaatioissa, jotka ovat puolieristyneitä.

Suurin virhe minkä ihminen voi kyyn kohdatessaan tehdä Hoogestegerin mukaan on se, että kyy tapetaan. Rauhoitettua lajia ei saisi tappaa tai edes tahallisesti häiritä.

– Kyykäärmettä ei tarvitse pelätä. Kyykäärmeeseen tulisi suhtautua kunnioituksella. Kyseessä on hieno ja aika erikoinen laji.

Hoogesteger ei kuitenkaan näe erityisiä tilanteita, joissa kyykäärmeen voisi kohdata varmuudella.


Hoogesteger kokee, että tömistely yleisen käsityksen mukaan ajaa kyyt pakosalle. Tämä saattaakin pitää hänen mukaansa jossain määrin paikkansa. Hän tähdentää, että on kuitenkin selvää, että tahallinen tai tahaton provokaatio lisää kyyn tarvetta puolustautua, jolloin pureman riski kasvaa.

– Kohtaamiset riippuvat pitkälti siitä, missä ja milloin ihmiset liikkuvat.

Eläinekologi Pälvi Salon mukaan kyitä esiintyy melko yleisesti mökkimaastoissa ja retkireittien varrella.

– Näkyvimmillään kyyt ovat keväällä paritteluaikaan. Tällöin nahkansa juuri luoneet koiraat liikkuvat vilkkaasti naaraita etsiessään. Kilpailu voi olla kovaa, ja koiraat myös kahinoivat keskenään.

Kesällä on helppoa havaita tiineitä naaraita, joilla on tuolloin vain yksi tehtävä: pysytellä riittävän lämpiminä, jotta poikaset naaraan sisällä pystyvät kehittymään. Tiineet naaraat viettävät päivänsä paistatellen sopivilla, lämpimillä paikoilla ja liikkuvat vain rajatulla alueella, kunnes poikaset syntyvät elokuussa.

Miksi kyykäärme sitten puree ihmistä? Onko ihmisen omalla toiminnalla merkitystä?

– Kyy puree joko saalistustilanteessa tai puolustautuakseen. Myrkyn alkuperäinen ja ensisijainen tarkoitus on saaliin lamauttaminen ja tappaminen, jotta käärme voi syödä sen turvallisesti.

Ihminen saa kyynpureman todennäköisimmin silloin, kun kyy yllätetään ja kokee olevansa vaarassa. Kannattaa siis katsoa, minne astuu, etenkin jos liikkuu paljain jaloin tai sandaaleissa.

Myös esimerkiksi polttopuita hakiessa tai marjoja poimiessa on syytä olla varovainen ja katsoa, minne kätensä työntää.

Kurt Hedborg

Valo, pimeys, varjomaiset hahmot ja rytmi keskeisinä elementteinä

Pasi Autio, Hälytystila, stilkuva.

Pasi Autio näyttely Hälytystila on esillä Turun taidemuseon Pimiössä 5.6.–13.9. Avajaiset ovat torstaina 4. kesäkuuta kello 17–19.

Arkkipiispa innostui Kylväjän kesäpäivien teemasta

Kylväjän kesäpäivät järjestetään kesäkuun ensimmäisenä viikonloppuna 5.–7. kesäkuuta Turussa. Arkkipiispa Tapio Luoma toivottaa juhlaväen tervetulleeksi arkkihiippakuntaan.

Ruokahävikki voi olla myös valinta

Vähiten ruokaa hukataan siellä, missä ruoanlaittotaidot ovat parhaat tai missä hävikin vähentäminen on helpointa.

Ruokahävikki ei synny vain tietämättömyydestä tai huolimattomuudesta, vaan se voi olla myös valinta ajankäytön ja kustannusten näkökulmasta. Helsingin yliopiston tutkimus osoittaa, miksi ruokahävikki ei vähene, vaikka halua olisikin.

Auto ulos tieltä Pöytyällä, kuski kuoli

Poliisi sai sunnuntaina 31. toukokuuta kello 5.15 ilmoituksen ulos tieltä ajautuneesta henkilöautosta Pöytyällä Hinnerjoentiellä. Ilmoittajan mukaan ajoneuvo oli pahasti vaurioitunut.

Annika Rahtu Naantalin Rannan Ravintolat ry:n puheenjohtajaksi

Annika Rahtu.

Naantalin Rannan Ravintolat ry on valinnut puheenjohtajakseen matkailuyrittäjä Annika Rahdun . Yhdistys haluaa vahvistaa yhteistyötä Naantalin kaupungin, matkailu- ja ravintola-alan yritysten sekä muiden toimijoiden välillä tavoitteenaan lisätä kaupungin elinvoimaa ja edistää matkailun ympärivuotisuutta.

Teollisuushallissa paloi pieni määrä irtotavaraa

Teollisuushallissa paloi pieni määrä irtotavaraa Telakkakadulla lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Telakan oma teollisuuspalokunta sai palon nopeasti sammutettua ennen sen leviämistä.

ÅST:n syksyssä mustaa huumoria ja improvisaatiota

Den lilla skräckaffären-musikaalin harjoitukset. Musikaalin ohjaa Emilia Nyman, kapellimestarina toimii Tony Sikström.

Åbo Svenska Teaterin täyttyy syksyllä mustasta musikaalihuumorista, improvisaatiosta, lastenteatterista, vierailuesityksistä ja yhteistyöprojekteista. Yleisö pääsee kokemaan viimeisen syksyn teatteritalossa ennen remontin alkamista.

Päättäjäisten juhlinta sujui pääosin rauhallisesti Lounais-Suomessa

Lounais-Suomen poliisilaitoksen perjantain yövuoro oli vielä hiljainen nuorten juhlinnan osalta. Lauantaina poliisille tuli enemmän ilmoituksia nuorisoporukoista, jotka olivat päihtyneinä yleisillä paikoilla kuten puistoissa. Poliisi poisti ja hävitti nuorten hallusta alkoholituotteita, mutta määrät olivat maltillisia. Kaiken kaikkiaan tehtävämäärät olivat samansuuntaisia viime vuoteen verrattuna.

Naantalin Lasten Musiikkijuhlat kutsuu puistoon, museoon ja konsertteihin

Maukka (Lotta Kuusisto) ja Väykkä (Paavo Kerosuo) nähtiin Lasten Musiikkijuhlilla Naantalissa vuonna 2015.

Naantalin Lasten Musiikkijuhlat kutsuu lapsia ja lapsiperheitä viettämään viikonloppua Naantaliin 6.–7. kesäkuuta. Ohjelma alkaa Lasten Suuren Puistojuhlan merkeissä lauantaina 6. kesäkuuta kello 10 Naantalin Vanhankaupungin Kirkkopuistossa, kun Eväitä elämään I -tarinakonsertti pyörähtää käyntiin. Konsertti on suunnattu 2–6-vuotiaille juhlijoille. Vähän isommille, 6–12-vuotiaille, soi oma Eväitä elämään II -tarinakonserttinsa kello 11 alkaen. Konserttien välissä taikuri tuo puistoon esityksellään maagista tunnelmaa. Taikurin lisäksi puistossa voi tavata myös päivystävän pehmoeläintohtorin, joka tutkii sairastuneet pehmolemmikit.

Loton potti kohoaa kymmeneen miljoonaan euroon – Piikkiöön 73 000 euron voitto

Lauantai-illan Lotto-arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten ensi viikolla potti kasvaa kymmeneen miljoonaan euroon.

Seilin saarella näyttely Itämerestä ja sen ekologisista muutoksista

Imprints of the Anthropocene. Samples from the Baltic Sea, 2025.

Seilin saarella on Kärryvajassa touko–elokuussa esillä Katri Kankkusen näyttely Within the Living , joka käsittelee Itämerta, sen ekologisia muutoksia sekä ihmisen suhdetta ympäristöön installaatioiden, syanotypian, videon, äänen ja valokuvan kautta. Näyttely liikkuu pinnan ja sen alapuolisen maailman välillä ja tarkastelee meren näkymättömiä prosesseja sekä elollisuuden hauraita suhteita.

Väittelijä kehitti monitoimisen älymateriaalin, joka varastoi energiaa ja vaihtaa väriä

Sachin Kochrekar.

2Kestävien ja energiatehokkaiden teknologioiden kasvava kysyntä on lisännyt kiinnostusta älykkäisiin materiaaleihin, jotka voivat suorittaa useita toimintoja samanaikaisesti. MSc Sachin Kochrekar kehitti väitöstutkimuksessaan materiaaleja, jotka voivat sekä vaihtaa väriä että varastoida sähköenergiaa. Teknologiaa voisi tulevaisuudessa hyödyntää esimerkiksi energiaa varastoivissa ja itsestään tummuvissa älyikkunoissa.

Ratikka koko seudun mahdollisuus

Kirjoittaja pitää raitiotietä mahdollisuutena koko kaupunkiseudulle. Havainnekuva Juhana Herttuan puistokadulta.

Turun raitiotiehanke on herättänyt keskustelua myös seutukunnissa. On esitetty huolia kustannuksista ja epäilty, hyödyttääkö ratikka aidosti koko aluetta vai ainoastaan Turkua. Keskustelun on perustuttava kokonaiskuvaan.

Valtteri Keinäsen sooloteos Barkerilla

Valtteri Keinänen.

Valtteri Keinäsen Solo Contendere saa ensi-iltansa Barker-teatterilla, Turun vapaan taiteen näyttämöllä perjantaina 5. kesäkuuta kello 20. Muut esitykset ovat lauantaina 6. kesäkuuta, perjantaina 12. kesäkuuta kello 20 ja lauantaina 13. kesäkuuta kello 15.

EU-alueella liki viidennes ensirekisteröidyistä henkilöautoista on täyssähköisiä – Suomessa ensirekisteröinneistä täyssähköisiä pian puolet

Euroopan autoteollisuutta edustavan ACEA tilastot tammi-huhtikuulta kertovat sähköistymisen etenevän EU-alueella. Tammi–huhtikuussa ensirekisteröidyistä henkilöautoista 19,7 prosenttia eli 747 000 kappaletta oli täyssähköisiä, kun osuus vuosi sitten vastaavaan aikaan oli 15,3 prosenttia. Suomessa tammi–huhtikuussa ensirekisteröidyistä henkilöautoista 10 800 eli jo 47,3 prosenttia oli täyssähköisiä.

Etnofest Turun normaalikoulun kentällä

Koko perheen maksuton Etnofest-tapahtuma tuo musiikkia ja väriä Turun normaalikoulun kentälle (Annikanpoku 9) lauantaina 6. kesäkuuta kello 15─19.

Noin kymmenen aaria metsää paloi Liedossa

Noin kymmenen aaria metsää paloi Liedossa Väljäntiellä lauantaina iltapäivällä. Pelastuslaitos sai palon nopeasti rajattua ja käynnissä on jälkisammutustyöt.

Maisemakuvia rakennustelineiden, pressujen ja muovien avulla

Pia Sirén.

Pia Sirénin näyttely Polku on esillä Turun taidemuseon Studiossa 5.6.–13.9. Avajaiset ovat torstaina 4. kesäkuuta kello 17–19.

Näköislehti

Urheilu

Åboraakkeli: Oikeita matseja ja show’ta

Olli Santalahti.

Suomen suurimmaksi kamppailu-urheilupromootioksi nopeasti kasvanut Ice Cage palaa Turkuun. Ice Cage 8 järjestetään Turun päivän viikonloppuna 19. syyskuuta Turkuhallissa. Edellisen kerran Ice Cage järjestettiin Turussa syyskuussa 2025. Tuolloin oli Ice Cage 5.

Otteluanalyysi: TPS palasi voittokantaan Miika Kauppilan ensimmäisellä liigaosumalla

Miika Kauppila.

Yksi maalintekoyritys, yksi maali ja voitto maalein 1-0. TPS palasi kahden tappio-ottelun jälkeen voittokantaan, kun se löi VPS:n Kupittaalla. Avaukseen ensimmäisen kerran tällä kaudella nostettu Miika Kauppila puski Nikolas Talon keskityksen verkon perukoille ja se riitti. Maali oli Kauppilan ensimmäinen liigassa. Voitto ei ollut tyylikäs mutta voitto yhtä kaikki ja isännät korjasivat tärkeät kolme pistettä.

Niklas Nordgren Tuto Hockeyn hyökkäykseen

Niklas Nordgren tuulettaa maalia Kiekko-Vantaan paidassa.

Niklas Nordgren siirtyy Tuto Hockeyn riveihin sopimuksella, joka on mallia 1+1. 26-vuotias hyökkääjä siirtyy Tuton hyökkäysosastolle Vantaalta.

Turun Palloseura kaksivuotiseen sopimukseen hyökkääjä Otto Paajasen kanssa

Otto Paajanen TPS:n maalin edustalla.

TPS on solminut hyökkääjä Otto Paajasen kanssa kaksivuotisen sopimuksen. Vasemmalta laukova, 33-vuotias keskushyökkääjä siirtyy Turkuun KooKoosta, jossa hän toimi kolme viimeistä kautta joukkueen kapteenina.

Pargas IF ja Paimion Rasti haluavat tuoda Jukolan viestin meren äärelle

Paimion Rasti oli viimeksi järjestämässä Jukolan viestiä vuonna 2015. Rastin ja Pargas IF:n yhteistyön toivotaan tuovan Jukolan viesti saariston maisemiin 2030-luvun alussa. Edellisen kerran Varsinais-Suomessa on järjestetty Jukolan viesti 2022, jolloin suunnistettiin Mynämäen maastoissa. Kuva on tämän kilpailun miesten viestin yhteislähdöstä.

Paimion Rastin ja Pargas IF:n leirissä eletään toukokuun lopulla jännittäviä hetkiä. Paimion Rasti ja Pargas IF ovat käynnistäneet aiempaa tiiviimmän yhteistyön, jonka tavoitteena on tuoda Jukolan viesti 2030-luvun alussa Varsinais-Suomeen.

Toiminnallisen urheilun ammattiliiga World Fitness Project saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen ja Turkuun

Turku Tuomiopäivä järjestetään tänä vuonna Rajupaja Areenalla Turussa 12.–13. kesäkuuta.

World Fitness Project (WFP) on vauhdilla kasvava toiminnallisen urheilun ammattiliiga, jonka huippukenttään kuuluu lajin parhaita urheilijoita ympäri maailman kausisopimusten kautta. Yhdysvaltalaislähtöinen globaalisti laajeneva organisaatio pyrkii tuomaan toiminnallisen urheilun ammattilaisurheilun kartalle. WFP:n yhteistyökumppaneihin kuuluu muun muassa Adidas.