Pelimiehen valinta: Sotasairaalan surkea arki tuottaa suuren pettymyksen

Jahas. Hoitoon, hautaan, hoitoon, hautaan... milloin se lounaspaussi olikaan? Jahas. Hoitoon, hautaan, hoitoon, hautaan... milloin se lounaspaussi olikaan? Kuva: Brave Lamb Studios

Sodista on väännetty kasaan päättymätön jono pelejä. Sen voi varmuudella sanoa, että puolalaisen Brave Lamb Studiosin War Hospital (PS5, Xbox X/S, Windows) poikkeaa keskeisesti näistä kaikista. Siinä missä sotapeleissä yleensä tavoitteena on niittää vihollisia manan majoille, on War Hospitalissa tarkoitus pelastaa taisteluissa haavoittuneita mahdollisimman paljon. Idea kuulostaa niin raikkaalta, että pelin julkaisua tuli odoteltua sormet poikkeuksellisen kiihkeästi syyhyten.

War Hospital paljastuu puhtaaksi resurssienhallintapeliksi, mikä lyökin kättä peli-idean kanssa. Frostpunkia pelanneet tuntevat olonsa kotoisaksi. Immersiota haetaan riipaisevalla taustatarinalla, jossa pelaaja istutetaan rintaman kauhut nähneen brittiläisen lääkintäupseerin univormuun. Mies on menettänyt poikansa suuren maailmanpalon mielettömässä lihamyllyssä ja saa sodan loppusuoralla komennuksen etulinjan tuntumassa Ranskassa olevan sotasairaalan pomoksi.

Sairaalassa odottaa kourallinen henkilökuntaa ja sotasairaala, jossa on vain niukat perustoiminnot. Kehitettävää riittää, joten ei muuta kuin veren tahrima valkoinen takki päälle ja hommiin.

Pelin idea on varsin yksinkertainen. Rintamalta virtaa sairaalaan eriasteisesti haavoittuneita ympärysvaltojen sotilaita. Pelaajan tehtävä on päättää, missä järjestyksessä potilaat hoidetaan, vai hoidetaanko ollenkaan. Hoitamatta jättäminen johtaa ennen pitkää yhteen uuteen kiveen sairaalan hautausmaalla, minkä lisäksi koko sairaalayhteisön moraali kokee kolauksen.

Alussa lääkäreitä on vain kaksi, ja hekin tarvitsevat lepoa. Kirurgeja ja lanttumaakareita saadaan kyllä lisää, mutta nopeasti käy selväksi, että kaikkia potilaita ei pystytä hoitamaan. On tehtävä valinta, ketkä saavat edes mahdollisuuden selvitä hengissä.

Sotasairaalan yllä leijuu alituiseen uhkaavan harmaa keli, jonka keskeyttää vain vesisade. Sotasairaalan yllä leijuu alituiseen uhkaavan harmaa keli, jonka keskeyttää vain vesisade. Kuva: Brave Lamb Studios

Kun potilas on operoitu onnistuneesti, hänet siiretään toipumistelttaan, mistä hänet määrätään terveen paperit kädessä eteenpäin. Vaihtoehtoja on kolme: takaisin juoksuhautaan (joka vahvistaa puolustuskykyä ja turvaa sairaalaa), päämajaan ohjeita saamaan (joka tuottaa sairaalalle elintärkeitä resurssienhankintakuponkeja) tai kotiin mukuloiden ja mammakullan viereen (joka nostaa sairaalan väen moraalia).

Sairaalaan tarvitaan lisää kirurgeja, sairaanhoitajia, lääkintämiehiä ja insinöörejä. Koko porukka pitää tietysti syöttää ja juottaa sekä taata riittävä lepo. Nikkaroitavaa riittää, kun on rakennettava uusia osastoja kaasuhyökkäyksen uhreille tai mieleltään särkyneille. Myös röntgen-laite tulee tarpeeseen, samoin kuin isommat varastotilat, lääkelaboratorio ynnä muuta. Parannettavaa on tuhottomasti, ja potilaiden virta rintamalta tasainen, hyökkäysten aikana jopa ylitsevuotava.

Tässä vaiheessa kaikki kuulostaa vielä innostavalta, mutta jostakin syystä pelintekjät ovat tehneet muutamia aivan järjenvastaisia ratkaisuja peli-ilon lannistamiseksi.

Eniten pelimoraalia syö muutamien historiallisten faktojen tyly sivuuttaminen. Valtaosa sotilaista on sekä nimiltään että kasvoiltaan joko kiinalaista, intialaista tai afrikkalaista alkuperää. Heidän syntymäpaikoikseen on kuitenkin merkitty Iso-Britannia, Ranska, Belgia tai Yhdysvallat. Toki kaukaisemman etnisen taustan omaavia ihmisiä eli Euroopassa reilut sata vuotta sittenkin, mutta heidän määränsä oli murto-osa nykyisestä. Suurin osa länsirintaman sotilaista oli brittiläisiä ja ranskalaisia nuorukaisia tavanomaisine nimineen.

On melkoisen kummaksi maailma mennyt, jos tämäkin seikka pitää kaikenlaisten somesyytösten pelossa kääntää nurinniskoin. Toki sotilaiden joukossa muutamia perusbrittejäkin on, ja pikanttina yksityiskohtana muutamilla vieläpä naisen etunimi. No Cheryl, this is not the way!

Toinen ongelma on se, ettei pelastettavien tai uhrattavien valintaan liity mitään moraalista palkitsemisjärjestelmää. He ovat vain yhdentekeviä nimiä korteissa, planktonia loputtomassa sotaresurssien meressä. On lopputuloksen kannalta ihan sama, lähettääkö kahdesti haavoittuneen ja mielensä murtaneen neljän lapsen isän vielä kolmannenkin kerran etulinjan lihamyllyyn ja lyökö kotiuttamislitteran hänen sijaansa paatuneen kriminaalin kouraan.

Taistelujen melskeet kuvataan harvinaisen keskeneräisen näköisillä, suhruisilla ja itseään toistavilla animaatioilla. Sairaalaan saa värvättyä tiedustelijoita, jotka tutkivat lähialuetta pieniä tarinallisia sivutehtäviä ratkoen. Tämä on toteuttu – hip hurraa –  parilla kyllä-ei -valinnalla ja tekstipohjaisella still-kuvalla.

Kaiken muun ohella peli vyöryttää pelaajan niskaan tapahtumia ennen pitkää sellaisella voimalla, että heikompi musertuu niiden alle. Toki tämä varmasti on ollut arkea oikeissakin sotasairaaloissa, mutta kun kyse kuitenkin on pelistä, olisi jonkinlainen ennakoitavuus tervetullutta, sillä harva jaksaa toistuvasti aloittaa peliä alusta uudelleen. Peliä voi nyt pelata varsin pitkälle ja sitten yhtäkkiä havaita olevansa toivottomassa umpikujassa, kun jokin kriittinen resurssi on päässyt epähuomiossa loppumaan, eikä sitä saa lisää tarpeeksi nopeasti ilman koko sairaaladominon kaatumista. Toki pelin voi tallentaa koska vain, mutta kymmenien eri tallennusten välillä seilailu on hankalaa sekin.

Pelin idea on erinomainen, mutta toteutus varsin keskeneräinen, liekö syynä sitten ajan, rahan tai mielenkiinnon loppuminen. War Hospital on sananmukaisesti raajarikko jo syntyessään, eikä sitä voi keskihintaisenakaan suositella täyteen hintaan ostettavaksi, ainakaan ilmaan massiivisia päivityksiä.

Teemu P. Peltola

Levähdyspaikalla ei tapahtunut rikosta

Lounais-Suomen poliisi on selvittänyt välikohtausta, jonka ilmoitettiin tapahtuneen viime viikolla Uudessakaupungissa sijaitsevalla levähdyspaikalla. Rikosta ei enää epäillä.

Energiajuomien myynti aiotaan kieltää alle 16-vuotiaille

Energiajuomien sisältämä kofeiini heikentää unta, vaikeuttaa keskittymistä ja aiheuttaa sydänoireita.

Maa- ja metsätalousministeriö lähettää lausunnoille hallituksen esitysluonnoksen, jossa energiajuomien myynti kiellettäisiin alle 16-vuotiaille ja käyttämättä jääneiden elintarvikkeiden uudelleenjakelua vahvistettaisiin. Tavoitteena on suojella nuorten terveyttä ja vähentää ruokahävikkiä.

Viiden viikon liikennekatko päättyy maanantaina rantaradalla

Espoon kaupunkirata -hankkeen viiden viikon junaliikennekatkon työt ovat tulossa päätökseen. Junaliikenteen on määrä palata rantaradalle maanantaina 27. heinäkuuta kello 4. Katkon aikana on tehty noin 30 miljoonan euron arvosta rata- ja infrarakentamista, mikä vastaa euromääräisesti noin neljännestä hankkeen koko vuoden töistä.

Challenge Turku -triathlontapahtuma aiheuttaa muutoksia liikenteeseen viikonloppuna

Challenge Turku -urheilutapahtuma aiheuttaa merkittäviä muutoksia liikenteeseen tulevana viikonloppuna 25.–26. heinäkuuta. Tapahtuma aiheuttaa suurta liikennehaittaa keskustan alueella sekä ykköstiellä. Autoilijoita kehotetaan käyttämään muita ajoreittejä mahdollisuuksien mukaan.

Työelämägallup: Joka kahdeksas ollut syyttä sairauslomalla

Työelämässä olevista suomalaisista 12 prosenttia arvioi olleensa työuransa aikana sairauslomalla ilman aihetta, ilmenee Työelämägallupista. Valtaosa, 86 prosenttia, kiistää toimineensa näin.

Tyttö kateissa Turussa, poliisi pyytää havaintoja

Lounais-Suomen poliisi pyytää havaintoja kadonneeksi ilmoitetusta 13-vuotiaasta tytöstä, joka mahdollisesti liikkuu Turun seudulla, pääkaupunkiseudulla tai Pirkanmaalla.

Videopuheluissa poliiseina esiintyvät huijarit uhkailevat ulkomaalaistaustaisia henkilöitä

Poliisi on havainnut myös Itä-Suomessa rikosaallon, jossa rikolliset lähestyvät poliiseina esiintyen erityisesti Suomessa asuvia ulkomaalaistaustaisia henkilöitä Google Meet -videopuheluiden välityksellä.

Saaristomeren venekeräyksen ilmoittautuminen avoinna heinäkuun loppuun asti

Saaristomeren venekeräykseen ehtii ilmoittautua vielä heinäkuun loppuun saakka.

Saaristomeren venekeräyksen ilmoittautuminen on auki vielä viikon verran, perjantaihin 31. heinäkuuta asti. Lounais-Suomen Jätehuolto ja Pidä Saaristo Siistinä ry noutavat keräykseen ilmoitetut, käytöstä poistetut veneet loppukesän ja syksyn aikana.

Kerrostaloasunnossa syttyi tulipalo Varissuolla

Kerrostaloasunnossa syttyi torstaina illalla pieni tulipalo Kraatarinkadulla Varissuolla. Palo oli sammunut ennen pelastuslaitoksen saapumista paikalle.

DBTL-kaupunkifestivaali sulkee Tuomiokirkkotorin, Brahenpuiston ja Rothoviuksenkadun yleiseltä liikenteeltä

DBTL-kaupunkifestivaali sulkee Tuomiokirkkotorin, Brahenpuiston ja Rothoviuksenkadun yleiseltä liikenteeltä 23.–25. heinäkuuta. Itäisen Rantakadun moottoriajoneuvoliikenne katkaistaan Nunnankadun ja Rettiginrinteen välillä päivittäin kello 17–22. Paikalla on liikenneopasteet.

Lainsäädännön arviointineuvosto: Asuntokauppalain kustannusvaikutuksia arvioitava tarkemmin

Lainsäädännön arviointineuvosto on antanut oikeusministeriölle lausunnon asuntokauppalain muuttamista koskevasta esityksestä. Esitysluonnoksesta saa melko hyvän käsityksen asian taustasta, tavoitteista ja keskeisistä ehdotuksista, mutta taloudellisten vaikutusten suuruusluokka ja kohdentuminen jäävät monin osin epäselviksi.

Tarkista viemärin hajulukko ennen kesälomareissua

Vesilukon tehtävä on estää viemärikaasujen pääsy huoneilmaan, mutta käyttämättömänä sen vesi haihtuu vähitellen.

Pidemmälle kesälomareissulle suuntaavan on syytä tehdä kotona muutama tärkeä siivoustoimenpide ennen lähtöä. Koti Puhtaaksi Oy:n toimitusjohtaja Reetta Alastalo kehottaa puhdistamaan ainakin lattikaivon ja laskemaan sen vesilukkoon vettä, jotta kotona ei odota lomalta palatessa viemärin haju.

Kulta löi osakkeet tuotoissa

Suomalaiset pitävät osakkeita selvästi parhaana pitkän aikavälin sijoituskohteena. LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselyssä 29 prosenttia suomalaisista pitää osakkeita parhaana sijoituksena pitkällä aikavälillä. Asunnon valitsee 13 prosenttia, kullan tai muut fyysiset arvotavarat 12 prosenttia, korkosijoitukset yhdeksän prosenttia, metsän kahdeksan prosenttia, talletukset viisi prosenttia, käteisen kaksi prosenttia ja bitcoinin tai muut kryptovaluutat yksi prosentti. Vastaajista 18 prosenttia ei osaa nimetä parasta sijoitusta.

OP Varsinais-Suomi teki vahvan tuloksen vaikka liikevoitto laski

Petteri Rinne.

Varsinais-Suomen Osuuspankin liikevoitto oli alkuvuonna 64,4 miljoonaa euroa (71,2 miljoonaa euroa). Liikevoiton kehitykseen vaikutti korkokatteen heikkeneminen 69,6 miljoonaan euroon. Palkkiotuotot olivat selvässä kasvussa ja olivat 23,9 miljoonan euron (21,6 miljoonaa euroa) tasolla. Kulut yhteensä laskivat kaksi prosenttia asettuen 47,2 miljoonaan euroon.

Vuokrat nousivat valtion tukemissa asunnoissa vapaarahoitteisia asuntoja nopeammin

Tilastokeskus on julkaissut vuokratilastot vuoden toiselta neljännekseltä. Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat jatkoivat laskuaan pääkaupunkiseudulla, mutta muualla Suomessa vuokrat nousivat maltillisesti. Pääkaupunkiseudulla vuokrat laskivat 0,3 prosenttia vuoden takaisesta, kun muualla maassa nousua kertyi 0,4 prosenttia.

Avomaan vadelmasato on tänä vuonna hyvä

Vadelmakasvustot selvisivät talvesta hyvin.

Mansikka on tänä vuonna kypsynyt tasaisesti. Sekä maantieteelliset erot että lajike-erot ovat säilyneet läpi kauden ja mitään pidempiä hellejaksoja ei olla koettu. Tästä syystä tuotanto marjatiloilla on mennyt suunnitelmien mukaan ja sato on kypsynyt tasaisesti sen sijaan että, oltaisiin nähty satopiikkejä, jolloin mansikkasato olisi kypsynyt samanaikaisesti koko maassa ja lajike-erot olisivat tasaantuneet.

Kolean alkuviikon jälkeen vähitellen lämpenee

Suomen lähistöllä liikkuu viikonloppuna ja ensi viikon alkupuolella matalapaineen alue, joka tuo sateita myös Suomen alueelle. Sateiden painopiste on viikonloppuna maan länsiosassa ja Lapissa, kun taas idässä sää on poutaisempi ja lämpimämpi.

Suomen ympäristökeskus pilotoi automaattisesti tuotettuja sinileväarvioita

Vihertävää sinilevää rantavedessä kalliorannalla.

Suomen ympäristökeskus (Syke) on ottanut käyttöön pilotin, jossa vesi.fi-palvelun sinileväarviot tuotetaan automaattisesti havaintojen pohjalta. Uusi järjestelmä analysoi valtakunnallisen sinileväseurannan sekä kansalaisten tekemät havainnot ja kokoaa niistä ajantasaiset tilannearviot.

Näköislehti

Urheilu

Alexej Zhbankov Veljesten mukana koko kesän

Alexej Zhbankov.

Lentopalloilija Alexej Zhbankov , 23, treenasi ja pelasi kesän miesten lentopallomaajoukkueessa. Tänä kesänä pelattiin ensimmäistä kertaa Euroopan liigaa, jonka kaikki pelit Veljekset eli miesten maajoukkue voitti.

TPS:aa uhkaa pakkipula

Miska Ylitolva (vas.) ja Eetu Turkki.

TPS:n jalkapalloilun Veikkausliigassa pelaavaa edustusjoukkuetta uhkaa pakkipula. TPS:n pelit Veikkausliigassa jatkuvat tulevana sunnuntaina 26. heinäkuuta, kun turkulaisjoukkue matkaa Helsinkiin kohtaamaan HJK:n. HJK-ottelusta TPS:n riveistä on pelikiellon vuoksi sivussa laitapuolustaja Oscar Häggström , joka sai yhden ottelun mittaisen pelikiellon maanantaisen Ilves-pelin kahden keltaisen kortin myötä.

Saga Vanninen siirtyy Turkuun Jarno Koivusen valmennustiimiin

Jarno Koivunen.

Seitsenottelija Saga Vannisen ura jatkuu Jarno Koivusen vetämässä valmennustiimissä. Koivusen johdolla tiimissä valmentavat Mika Lönnblad , Tuomas Laaksonen , Johan Meriluoto ja Susann Sundkvist . Valmennusjärjestelyyn liittyen Vanninen muuttaa elokuussa Turkuun.

Dan Lauri lainalle Ykkösliigan Käpylän Palloon

Dan Lauri.

Maalivahti Dan Lauri siirtyy lainasopimuksella Turun Palloseurasta Käpylän Palloon. Laurin lainasopimus jalkapalloilun Ykkösliigassa pelaavaan KäPaan kattaa loppukauden. TPS:llä on mahdollisuus kutsua pelaaja takaisin joukkueen vahvuuteen kesken laina-ajan Palloliiton siirtosääntöjen mukaan.

Toppari Yeboah Amankwah siirtyy Maarianhaminasta Interin vahvuuteen

Yeboah Amankwah.

Inter on tehnyt sopimuksen puolustaja Yeboah Amankwahin kanssa. IFK Mariehamnista Turkuun siirtyvän 25-vuotiaan topparin sopimus kattaa loppukauden ja sisältää seuran option kahdesta seuraavasta kaudesta.

Alexis Binner jatkaa TPS:n takalinjoilla myös ensi kaudella

Alexis Binner.

HC TPS on solminut ruotsalaispuolustaja Alexis Binnerin kanssa kauden 2026–27 kattavan pelaajasopimuksen. Stocksundissa, Ruotsissa, syntynyt Binner on Stocksund IF:n kasvatti. 191-senttinen ja 95-kiloinen puolustaja liittyi TPS:n riveihin viime tammikuussa siirryttyään Turkuun Ranskan pääsarjassa pelanneesta Grenoblesta