Suurikokoinen torakkalaji havaittu ensi kertaa Suomessa

Savutorakka on kiiltävän tummanruskea ja noin kolmen senttimetrin pituinen. Yhdestä yksilöstä ei tarvitse huolestua, mutta jos löytyy toinen, on syytä epäillä, että savutorakka on onnistunut lisääntymään. Savutorakka on kiiltävän tummanruskea ja noin kolmen senttimetrin pituinen. Yhdestä yksilöstä ei tarvitse huolestua, mutta jos löytyy toinen, on syytä epäillä, että savutorakka on onnistunut lisääntymään. Kuva: Marko Mutanen

Yli kolmen senttimetrin pituinen torakka löytyi joulukuun alussa Oulun alueelta ja toimitettiin Oulun yliopiston yli-intendentti Marko Mutaselle, joka määritti yksilön Periplaneta fuliginosa -torakaksi – savutorakaksi.

Lajille ei vielä ole olemassa suomenkielistä nimeä. Englanniksi se on smokybrown cockroach, joten Mutanen kutsuu uutta tulokasta savutorakaksi. Kiiltävän tummanruskeaa torakkalajia ei tiettävästi ole aiemmin Suomesta todettu tai raportoitu.

Suomessa elää kaksi luonnonvaraista torakkalajia, minkä lisäksi sisätiloissa tavataan nykyään useimmiten russakkaa eli saksantorakkaa. Maailmalla ihmisen seuralaislajina elää useita suurikokoisia torakkalajeja, joista Suomestakin aika ajoin tavataan satunnaisyksilöitä, etenkin amerikan- eli sokeritorakasta.

Savutorakka on sokeritorakan sukulainen, joka on paikoin maailmalla levinnyt ihmisasuntojen riesaksi. Varsinkin Japanissa, Australiassa, eteläisessä Pohjois-Amerikassa ja paikoin Etelä-Amerikassa savutorakka on levinnyt ihmisasumuksiin, joissa se viihtyy varsinkin niiden kosteimmissa ja lämpimimmissä osissa. Muiden torakoiden tapaan sen ravinnoksi kelpaa hyvin monipuolisesti erilainen orgaaninen jäte, mukaan lukien ihmisravinto. Muiden torakoiden tavoin savutorakka lisää epähygieniaa, levittää tauteja ja aiheuttaa allergisia oireita ja astmaa, mutta niistä ei ole varsinaisesti haittaa rakennuksille.

– Savutorakka ei näytä olevan haitallinen vieraslaji, sillä se ei uhkaa luonnonvaraista alkuperäislajistoa, mutta tuholaislajiksi sen voinee laskea, Mutanen arvioi tiedotteessa.

Savutorakka on päätynyt Suomeen ihmistoiminnan, luultavimmin kansainvälisten kuljetusten mukana. Savutorakka on esimerkki suuresta globaalista ongelmasta, kun maailmanlaajuisesti liikkuva rahtitavara siirtää mukanaan myös ei-toivottuja lajeja kiihtyvällä tahdilla. Ilmaston lämpenemisen myötä tulokkaat voivat selviytyä ja sopeutua Suomen olosuhteissa. Viime aikoina on uutisoitu esimerkiksi paperitoukan hyvin nopeasta leviämisestä Suomessakin, ja laji pystyi sopeutumaan kaikkialle maailmaan kuljetettavan aaltopahvin mukana.

– Savutorakasta tunnetaan toistaiseksi Euroopasta vain harvoja havaintoja, mutta tosiasiassa se voi olla varsinkin Etelä-Euroopassa jo laajalle levinnyt ihmisen seuralaislaji, Mutanen arvioi.

Laji ei toistaiseksi ole tehokkaasti kyennyt leviämään viileämmille alueille.

– Ihmisasunnoissa tuntuu aina vallitsevan eri lajeille sopivat olosuhteet, muistuttaa Mutanen.

Savutorakka voisi pärjätä esimerkiksi suurissa rakennuskomplekseissa, kaupungeissa ja viemäriverkostoissa.

– Savutorakka on huomiota herättävä otus, ja löytyy helposti. Yhdestä yksilöstä ei tarvitse huolestua, mutta jos löytyy toinen, on syytä epäillä, että savutorakka on onnistunut lisääntymään, Mutanen neuvoo.

Ihmisen seuralaislajisto muuttuu nopeasti toisten lajien hävitessä ja toisten taas menestyessä sen mukaan, miten ihmisten elinolosuhteet eri alueilla vaihtelevat ja kehittyvät. Myös Suomessa monet aiemmin asunnoissa tavalliset lajit ovat käyneet harvinaisiksi toisten vallatessa tilaa.

Aikoinaan suomalaisissa asuinrakennuksissa eli kaikkialla ruotsintorakoita. Isorotta oli kuitenkin tehokas ruotsintorakan saalistaja ja niinpä ruotsintorakka käytännössä hävisi, minkä jälkeen russakka valtasi tilaa. Rotat ovat edelleen Suomessa ihmisen seuralaislaji. Savutorakan luontaisia vihollisia ovat rotat, virukset ja sukkulamadot, jotka loisivat torakoissa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Loimulle tärkeä kotivoitto

Karsintasarja on sunnuntaina katkolla Loimulle.

Ottelu alkoi jännissä merkeissä, sillä Loimun valmennus oli mennyt viikon aikana uusiksi. Päävalmentajaksi oli noussut apuvalmentajana ollut Kai Stenius , joka sai avukseen Tomi Saarisen . Joukkue oli ehtinyt treenata kolmesti uuden valmennuskaksikon johdolla ennen lauantain peliä. Pelin aikana valmennus teki hyvää yhteistyötä joukkueen menestyksen eteen.

Ennätyksellinen fotoniikan keksintö vangitsee valon sirulle miljooniksi kierroksiksi

Uusi löydös avaa tien kohti nopeampia ja energiatehokkaampia siruja, joita voidaan hyödyntää esimerkiksi fotoniikka- ja kvanttilaitteiden rakennusmateriaalina.

Suolaiset naposteltavat Alkon valikoimaan

Huhtikuusta lähtien osassa Alkon myymälöitä voi ostaa pientä suolaista.

Alkon 30 myymälästä on huhtikuusta puolivälistä alkaen ollut mahdollisuus ostaa pientä suolaista. Valikoimaan kuuluu muun muassa perunalastuja, cashewpähkinöitä ja beef jerky -kuivalihaa. Tuotteet tulevat myyntiin hieman vaiheittain eri myymälöihin.

Kulotus ja säästöpuut edistävät luontaista puuston uudistumista

Uusi tutkimus osoittaa, että kulotuksen ja säästöpuiden yhdistäminen voi tehostaa puuston luontaista uudistumista metsänhakkuiden jälkeen. Kulotus edistää taloudellisesti tärkeiden puulajien, kuten männyn ja koivun taimettumista. Tämä viittaa siihen, että hakattujen alueiden kulotus yhdessä hakkuissa jätettävien säästöpuiden kanssa voivat auttaa yhteensovittamaan monimuotoisuustavoitteita ja kestävää metsätaloutta.

Panu Routilasta Patrian toimitusjohtaja

Panu Routila.

Patria Oyj:n uudeksi toimitusjohtajaksi on nimitetty KTM, KTT Panu Routila , 61. Routila toimi Patrian hallituksen puheenjohtajana vuosina 2020–26.

Suomessa jo yli kymmenen gigawattia tuuli- ja aurinkovoimaa

Suomessa on ylitetty merkittävä virstanpylväs uusiutuvan energian määrässä: kotimaisen tuulivoiman ja teollisen mittaluokan aurinkovoiman yhteenlaskettu kapasiteetti on ylittänyt 10 gigawattia (GW). Määrä on kolminkertainen verrattuna Suomen koko vesivoimakapasiteettiin ja vastaa noin 6–10 suuren ydinvoimalaitosyksikön kapasiteettia. Nopeasti rakennettavat ja edulliset tuuli- ja aurinkovoima ovat keskeinen tekijä Suomen energiamurroksen etenemisessä ja mahdollistavat puhtaan teollisuuden investointien toteutumisen.

Ilmastonmuutos Key Ensemblen konsertin aiheena

Kamarikuoro Key Ensemble esittää ilmastonmuutosaiheisen konsertin Ilman surua Sigyn-salissa lauantaina 25. huhtikuuta kello 18.

Vanhemmilta saatava tuki asettaa ensiasunnon ostajat eriarvoiseen asemaan

Valtaosa suomalaisnuorista haluaisi omistaa asunnon. 40 prosenttia toteuttaa haaveensa vanhempien tuella, mikä nostaa esiin kysymyksen nuorten yhdenvertaisista mahdollisuuksista päästä kiinni omistusasumiseen. Tällä hetkellä omaan asuntoon säästää yhä harvempi.

Kårenin kirppis jo 40:nnen kerran

Kirpputoritapahtuma Kårenin Kirppis järjestetään sunnuntaina 26. huhtikuuta kello 12–16. Kirpputoritapahtuma järjestetään aivan Turun keskustassa historiallisella Kårenilla jo 40:nnen kerran. Tapahtumassa on koko sen olemassaolon aikana vieraillut yhteensä yli 23 600 ostajaa ja aarteitaan myymässä on ollut reilut 1 950 myyjää.

Loton potti nousee neljään miljoonaan euroon

Lotossa ei löytynyt kierroksella 16/2026 täysosumia. Ensi viikolla potissa on tarjolla neljä miljoonaa euroa.

Raitiotie maksimoisi kustannukset

Kirjoittaja ei luota raitiotien kustannuslaskelmiin.

Raitiotieliikenne lopetettiin Turussa vuonna 1972. Raitiotieliikenteen ylläpito oli erittäin kallista, kunnossapito ja hoito raskasta ja linjasto järjestelmänä jäykkä.

Maastopalokausi alkanut Varsinais-Suomessa, poliisi varoittaa tulella leikkimisestä

Kuiva maasto on lisännyt maastopalojen riskiä tuntuvasti. Poliisille on lauanatina ilmoitettu neljästä maastopalosta Varsinais-Suomessa. Poliisille ilmoitettuihin paloihin on liittynyt nuorten ja lasten toimintaa. Poliisi vetoaa nuorten vanhempiin.

Maata Näkyvissä -festareiden ohjelma julkaistu

Maata näkyvissä -festivaalit järjestetään jälleen marraskuussa.

Pohjoismaiden suurimman kristillisen nuorisotapahtuman Maata Näkyvissä -festareiden ohjelma on julkaistu. Maata Näkyvissä -festarit järjestetään Turussa Gatorade Centerissä 20.–22. marraskuuta. Suurta gospeljuhlaa vietetään tänä vuonna ajankohtaisella teemalla Kaikki olisivat yhtä.

Metsän keskellä pieni maastopalo Runosmäessä

Metsän keskellä syttyi pieni maastopalon alku Runosmäessä lauantaina iltapäivällä. Se saatiin sammumaan ennen pelastuslaitoksen saapumista.

Näyttely punoo yhteen padon alle jääneen menneisyyden, teollisen nykyhetken ja kuvitellut tulevaisuudet

Patricia Carolinan näyttely on esillä Titanikissa.

Patricia Carolinan näyttely Púa punoo yhteen padon alle jääneen menneisyyden, teollisen nykyhetken ja kuvitellut tulevaisuudet. Näyttely on esillä Titanikissa 24.4.–17.5. Avajaiset ovat torstaina 23. huhtikuuta.

Parvekkeella palon alku Varkkavuorenkadulla

Kerrostaloasunnon parvekkeella syttyi pieni palon alku Varkkavuorenkadulla lauantaina päivällä.

Kysely: Yksi vuosi riitti totuttamaan suomalaiset kalliiseen kahviin

Suodatinpusseja valmistava Fredman selvitti, miten kahvin hinta vaikuttaa suomalaisten kahvitottumuksiin ja kuinka asenteet ovat muuttuneet vuoden takaisesta. Kaikissa ikäryhmissä halukkuus maksaa kahvista enemmän kuin vuosi sitten kohosi 5–10 prosenttiyksiköllä. Selkeintä maksuhalukkuuden nousu oli 18–24-vuotiailla.

Vain joka kymmenes kokee tekoälyn kuormittavan – yli puolet käyttää jo työssään

Vain noin kymmenen prosenttia työelämässä olevista kokee, että tekoäly on lisännyt heidän työnsä kuormitusta tai sen käytön opettelu aiheuttaa heille ahdistusta. Selvä enemmistö ei koe tekoälyä uhkana omalle jaksamiselleen, vaan suhtautuu siihen neutraalisti tai myönteisesti, paljastaa LähiTapiolan Arjen Katsaus -kyselytutkimus.

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: TPS ei ujostele liigassa, nyt kaatui SJK

Albijon Muzaci.

Kolme ottelua, seitsemän pistettä. Ei yhtään tappiota ja jaettu kakkostila Veikkausliigassa. Harva uskoi ennen kauden alkua, että TPS pystyisi tällaiseen aloitukseen jalkapalloilun pääsarjassa. Nyt TPS-hurmosta joutui todistamaan Seinäjoen Jalkapallokerho, joka kaatui Kupittaalla 2–0 Albijon Muzacin kahdella maalilla.

Puukkokatsomo: Heilahtaako dynamiikka?

Varsinais-Suomen asema naisten salibandyssa vahvistuu. Ensi syksynä naisten F-liigassa pelaa kolme varsinaissuomalaista seuraa, kun korkeimmalla sarjatasolla TPS:n ja FBC Loiston lisäksi nähdään SBS Wirmo Mynämäeltä.

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne lainalle Espoon Palloseuraan

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen pelaajat Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne siirtyvät lainalle miesten Kakkosta pelaavan Espoon Palloseuran riveihin. TPS-kaksikon lainasopimukset kattavat kauden 2026.

Vilho Aatolan kausi jatkuu Etelä-Carolinassa

Vilho Aatola.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan USF Juniors -kausi jatkuu viikonloppuna Etelä-Carolinassa, kun sarja palaa tositoimiin lähes kahden kuukauden tauon jälkeen Carolina Motorsports Parkin radalla. Aatola lähtee kilpailuviikonloppuun sarjataulukon kolmannelta sijalta.

Loimun valmennus vaihtuu kesken karsintasarjan

Tomi Saarinen.

Lentopallon Mestaruusliigan karsintaotteluita pelaavan Raisio Loimun vaihtopenkillä tapahtuu merkittäviä muutoksia ennen lauantaina Raisiossa pelattavaa ottelusarjan kolmatta kohtaamista. Loimun päävalmentajana kuluvan kauden loppuun asti, eli noin viikon verran, toimii joukkueen toiminnassa kaudella osittain apuvalmentajana mukana ollut Kai Stenius ja hänen avukseen joukkuetta tukemaan liittyy viime viikolla kautensa Saksan Bundesliigan pudotuspeleihin päättänyt Loimun oma kasvatti ja entinen kapteeni Tomi Saarinen .

Kolme TPS-pelaajaa mukana Pikkuleijonien MM-leiriryhmässä

Wilmer Kallio.

TPS:n Paavo Fugleberg , Wilmer Kallio ja Olli Wahlroos on nimetty mukaan alle 18-vuotiaiden maajoukkueen MM-leiriryhmään, joka suuntaa Slovakian Piestanyyn valmistautumaan huhtikuun MM-turnaukseen.