Pelimiehen valinta: Baldur's Gate 3 tuli, näki ja voitti – lopputuloksena kaikkien aikojen paras roolipeli

Suhteet oman seurueen jäseniin tuppaavat käymään vähän liiankin kuumiksi. Suhteet oman seurueen jäseniin tuppaavat käymään vähän liiankin kuumiksi. Kuva: Teemu P. Peltola (kuvakaappaus)

Ei sitä olisi 1980-luvulla alakouluikäisenä osannut kuvitella, että ryppyiset ja puhki kumitetut Dungeons&Dragonsin hahmolomakkeet voisivat muuttua tietokonepeliin pelattaviksi hahmoiksi. Niin kuitenkin kävi aika pian, sillä D&D-maailmaan pohjautuvat roolipelit alkoivat tehdä väkevästi tuloaan peleihin jo samalla vuosikymmenellä. Yritykset olivat kunnianhimoisia ja toteutukset vaihtelevia, mutta kirkas merkkipaalu oli 90-luvun lopulla PC:lle julkaistu Baldur's Gate, jossa pelaaja loi itselleen hahmon ja lähti tutkimaan ympärillään olevaa tuntematonta maailmaa salaisuuksiin, seikkailuihin ja uusiin matkakumppaneihin törmäten. Niin kuin fantasiaroolipelissä kuuluukin.

BG oli välitön menestys etenkin tarinansa ja mieleenpainuvien hahmojensa ansiosta. Kuka voisi unohtaa esimerkiksi slaavilaisittain murtaen englantia puhuvaa rangeria Minsciä, jota uskollinen neuvonantajahamsteri Boo seurasi kaikkialle?

Jatkoa seurasi jo vuonna 2001 Baldur's Gate II: Shadows of Amnin muodossa. Pankki räjähti lopullisesti ja peli keikkuu syystäkin edelleenkin varsin korkealla kaikkien aikojen parhaiden PC-pelien listoilla. Sittemmin käyrä on ollut laskeva, kiitos tasoltaan rajustikin vaihtelevien lisäosien.

Maisemissakin on ihastelemista, jos siitä tykkää. Maisemissakin on ihastelemista, jos siitä tykkää. Kuva: Teemu P. Peltola (kuvakaappaus)

Peli ansaitsi uudelleensyntymän ja sitä pääsi kätilöimään belgialainen Larian Studios, joka oli kerännyt kannuksensa niinikään D&D-sääntöihin pohjautuvalla Divinity-pelisarjalla, jonka viimeisin osa Divinity: Original Sin II (2017) keräsi ylistystä ja tyhjensi palkintopöytiä ympäri maailmaa.

Oli siis lupa odottaa hyvää – mutta kuinka hyvää?

Vastaus: niin hyvää, ettei sitä meinaa todeksi uskoa.

Baldur's Gate III (Windows, PS5, macOS, Xbox X/S) loksauttaa leuat auki heti alkumetreillään. Käy varsin nopeasti selväksi, että tarinallisten ja vuoropohjaiseen taisteluun perustuvien roolipelien pitkään jonoon on nyt hakattu sellainen virstanpylväs, että se loistaa kauas tulevaisuuteen, määritellen koko genren toteutustakin uusiksi. Olisi ollut suorastaan skandaali, mikäli peliä ei oltaisi valittu vuoden peliksi.

Keitäs meillä tänään on listalla? Keitäs meillä tänään on listalla? Kuva: Teemu P. Peltola (kuvakaappaus)

Peli alkaa tietysti oman hahmon luonnilla. Tarjolla on kaikki D&D:stä tutut rodut ja hahmoluokat alalajeineen. On myös mahdollisuus ottaa hahmokseen joku pelin tarjoamista sivuhahmoista, joita voi muilta osin värvätä seurueeseensa. Itse tein vanhasta tottumuksesta puolihaltia-paladinin, joka myöhemmissä pelaaja-arvioissa paljastui yhdeksi pelin vahvimmista hahmoluokista. Paladin on seurueen isä ja äiti samassa haarniskassa. Löytyy miekkavoimaa, monipuolinen valikoima hyökkäys-, hyöty- ja parannusloitsuja sekä karismaa, jonka avulla moni ongelma ratkeaa väkivallatta.

Mikäli joskus löytyy aikaa uudelle läpipeluukerralle (koska BG3 on helposti 2-3 kertaa pidempi kuin monet muut AAA-luokan tarinapelit), kutkuttelisi jonkin aivan epäortodoksisen hahmon tekeminen. Vekkuli hobittipastori tai örinälaulun taitava puoliörkkibardi saavat hymyn huulille jo pelkkänä ajatusleikkinä.

Pelin voi toki läpäistä millä tahansa eriskummallisellakin hahmolla, sillä nelihenkiseen seurueeseen valitaan erilaisista sivuhahmoista parhaiten kokonaisuuteen sopivat. Oman hahmon ei siis tarvitse olla armoton taistelukentän tankki tai maagisen väkevä loitsija. Sellaisen vinkin voisi antaa, että hiiviskelyn, piileskelyn, lukkojen tiirikoimisen ja pikku varastelunkin hallitsevalla korkeasti älykkäällä hahmolla on seurueessa erittäin paljon käyttöä.

Pomotappelu mallia hivenen eeppisempi. Pomotappelu mallia hivenen eeppisempi. Kuva: Teemu P. Peltola (kuvakaappaus)

Pelaaja havahtuu hereille fantasiagenrelle hieman erikoisessa paikassa, eli avaruuslaivassa, jossa hänen päähänsä istutetaan matomainen loinen. Alus joutuu hyökkäyksen kohteeksi ja rysähtää taiston tuoksinassa tonttiin outoon maahan, jota pelaaja alkaa tutkia toisen aluksesta selvinneen kanssa. Ensimmäinen kumppani on löytynyt, eikä aikakaan, kun eteen levähtää nippu uusia salaisuuksia, jotka on ratkottava ennen tarinassa etenemistä. Tutkittavaa ja tehtävää on todella tuhdisti, eikä kaikkea eteen tulevaa ole välttämätöntäkään – tai aina edes suositeltavaa – tonkia.

Tarina kuoriutuu auki sitä mukaa, kun törmää uusiin hahmoihin. Pelikentällä liikutaan enintään neljän hahmon seurueena, muiden kumppanien odotellessa leirinuotion ympärillä. Yksinkin saa halutessaan huhkia, mutta selviytyminen edellyttää sopivasti tasapainotettua sankarinelikkoa.

Yli pauhun, kenttien hurmeisten, päin Baldur's Gaten kaupungin rantaa. Yli pauhun, kenttien hurmeisten, päin Baldur's Gaten kaupungin rantaa. Kuva: Teemu P. Peltola (kuvakaappaus)

Peliin on saatu oikean roolipelin tuntua paremmin kuin mihinkään aikaisempaan teokseen. Roolipeli on videopelinäkin parhaillaan silloin, kun ympärille rakentuu maailma, jonka hengittelyn aistii kaikesta näkyvästä ja kuuluvasta. Välillä ratkotaan mysteerejä, selvitetään käytännön ongelmia, hankitaan lisää rahaa löytökamaa myymällä tai viritellään romanssintynkää leirinuotion loimussa.

Omaa luokkaansa on kamera, jo voi siirrellä portaattomasti perinteisestä yläviistonäkymästä keskelle sankarijoukkoa tai jopa vihollisten keskelle. Pikku bugina on jäänyt myös kätevä kikka kurkistella sillä lukittujen ovien ja seinienkin taakse, joten kameraa kannattaa kieputtaa.

Käyttöliittymä toimii melko sulavasti, vaikka edestakaista klikkailua on etenkin taistelutilanteessa liikaa. Eri kyvyt, taisteluliikkeet, loitsut, taikajuomat, erikoisnuolet ja muut kevätjuhlaliikkeet ovat sikin sokin hahmon toimintorinkulassa, joita voi olla rinnakkain kymmenkunta. Uuden kyvyn siunaantuessa näiden järjestys vielä muuttuu. Tutoriaali on niukka, eikä sääntökirjaakaan ole. Aiotun toiminnan prosentuaalinen mahdollisuus näkyy etukäteen, mutta paras vaihtoehto pitää selvittää yksitellen kokeilemalla. Liian monet taistelut onkin selvitettävä yritä, erehdy ja palaa aiempaan tallennukseen -metodilla, ellei sitten etsiskele neuvoja netistä. Niitä on tarjolla todella runsaasti, mutta tuleehan siitä hieman njäääh-olo. Olisi ihan kiva tietää etukäteen, mikä hyökkäys tepsii kymmenmetriseen elementaaliin, kun nyt on vain yritettävä, erehdyttävä, yritettävä uudelleen tai googlattava.

Monenlaista inhottavuutta tulee vastaan ja tuttavuuttakin on hetki tehtävä. Monenlaista inhottavuutta tulee vastaan ja tuttavuuttakin on hetki tehtävä. Kuva: Teemu P. Peltola (kuvakaappaus)

Pääjuonia ja sivujuonia sivutehtävineen on niin paljon, että kokonaisuus on sankka vyyhti, josta on mahdoton saada täyttä selvyyttä. Tehtävien jonkinlainen jaksottaminen ei olisi häirinnyt ainakaan minun pelikokemustani.

Pikkuisen miinusta on myös annettava tavarapuljaukselle, joka on viety äärimmilleen. Tyhjyyttäänkin kumisevia laatikoita ja ruukkuja on kaikkialla niin paljon, että ennen pitkää perusteellinen paikkojen tonkiminen alkaa käydä puisevaksi. Ja juuri silloin syntyy mahdollisuus jonkin tärkeän missaamiselle. Hahmojen reput saa silti helposti täyteen kaikenlaista myytävää, mutta kauppiaita on niukalti ja heidänkin kassansa rajalliset.

Ystäviä löytyy yllättävistäkin paikoista. Ystäviä löytyy yllättävistäkin paikoista. Kuva: Teemu P. Peltola (kuvakaappaus)

Mutta kaikenlainen narina pelin tiimoilta tuntuu siltikin turhalta. Sankarijoukon matka kohti Baldur's Gaten kaupunkia ja siellä odottavia salaisuuksia imaisee syövereihinsä niin lujasti, että ajantaju katoaa pelatessa joka kerta. Ennen kuin huomaakaan, on pikku pelihetki venähtänyt jälleen viiden tunnin mittaiseksi.

Kypärä päästä, polvistuminen ja kumarrus. Kiitos, Larian Games! Tämä peli ei koskaan kuole.

Teemu P. Peltola

EVA: Etätyö lisää työn sujuvuutta, mutta sillä on kielteisiä vaikutuksia yhteistyöhön

Etätyö koetaan selvästi myönteiseksi työn sujuvuuden, autonomian, keskittymisen ja työn ja muun elämän yhteensovittamisen kannalta, mutta samalla sillä on kielteisiä vaikutuksia työyhteisön yhteishenkeen, sosiaalisiin suhteisiin ja tiimityöhön. Valtaosa suomalaisista työssäkäyvistä voi tehdä ainakin jonkin verran etätöitä, ja 44 prosenttia tekee etätöitä vähintään kerran viikossa, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Tuton kausi päättyi Mestiksessä

Kiekko-Vantaa päätti Tuto Hockeyn kauden Mestiksen pudotuspeleissä voitoin 4-1.

Tuto Hockeyn kausi päättyi jääkiekon Mestiksessä tappioon Kiekko-Vantaalle pudotuspeleissä. K-Vantaa löi Tuton viidennessä pelissä Vantaalla 4–1 ja eteni välieriin voitoin 4–1.

Pannaan Jaakko-kulta soimaan

Jacques Chirac.

Kuka muistaa kuinka syksyllä 1995 piti boikotoida Ranskaa ja ranskalaisia tuotteita? Vain harvat, jos sitäkään. Ranskan aloittamat ydinkokeet kaukana Tyynenmeren atolleilla herättivät maailmanlaajuista suuttumusta. Suomessakin purtiin uhmakkaana hammasta ja jätettiin sen syksyn ”busuleet” ostamatta.

Viking Line mukaan Matkahuollon sovellukseen

Viking Line on ensimmäisenä varustamona liittynyt mukaan Matkahuollon Matkat-palveluun. Sovelluksessa matkustaja voi ostaa kaikki laivamatkaansa liittyvät kotimaan yhteydet yhdellä kertaa ja yhdestä paikasta, olipa määränpäänä Tallinna, Tukholma tai Ahvenanmaa.

Finnlinesin liikevaihto kasvoi, tulos parani

Finncanopus.

Finnlinesin liikevaihto kasvoi viime vuonna, samoin tulos. Yhtiö kehitti reittiverkostoaan ja keskittyi vahvistamaan kannattavuuttaan, kilpailukykyään ja asemaansa Itämerellä ja Pohjanmerellä.

Lantalasti levisi tielle ja ojaan Pöytyällä

Yhdistelmäajoneuvon perävaunu kaatui Pöytyällä Turunväylälle maanantaina iltapäivällä. Perävaunun kyydissä ollut lantakuorma levisi ojaan ja osittain tiealueelle.

Savua porraskäytävässä? – pysy asunnossa, pidä ovet ja ikkunat suljettuina

Kerrostalojen paloturvallisuus on rakennettu palo-osastoinneilla.

Suomalaiset kerrostalot on suunniteltu siten, että tulipalo ei leviä asunnosta toiseen välittömästi. Paloa ja savun leviämistä estävät rakenteelliset palo-osastoinnit, kun niitä osataan käyttää oikein, kerrotaan Suomen Palopäällystöliitosta (SPPL). Kerrostalopalon sattuessa onkin oman turvallisuuden kannalta tärkeä pysyä omassa asunnossa, jos talon muussa osassa palaa, koska hengenvaarallinen savu on voinut levitä asunnon ulkopuolella olevaan porraskäytävään tai porrashuoneeseen.

Kotitalouksien varallisuus laskenut reaalisesti viidenneksellä

Pääkaupunkiseudulla asuvien varallisuus on tuottanut 50 000 euroa enemmän kuin muualla maassa asuvien varallisuus sitten vuoden 2016. Pääkaupunkiseudulle keskittynyt rahoitusvarallisuus kasvattaa eroa, vaikka asuntojen hinnat laskevat koko maassa.

Selkolukupiiri sopii suomea opiskeleville

Raision kaupunginkirjaston lehtiosaston työpajatilassa kokoontuu selkolukupiiri keskiviikkona 11. maaliskuuta kello 17–18.

Väärällä ilmiannolla voi olla vakavat seuraukset

Seksuaalirikokset ovat vakavia rikoksia ja poliisi suhtautuu niihin aina vakavasti. Joskus seksuaalisesta kanssakäymisestä tehdään poliisille kuitenkin rikosilmoitus myöhemmän katumuksen takia tai jopa kostomielellä. Väärä ilmianto on rikos ja sillä saattaa olla vakavia seurauksia ilmiannon kohteelle.

Kuormittavat elämäntapahtumat voivat heijastua sukupolvelta toiselle

Mikä suojaa lapsia kuormittavien elämäntapahtumien vaikutuksilta?

Turun yliopiston FinnBrain-syntymäkohorttitutkimuksen Studia Generalia -yleisöluento tuo yhteen eri tieteenalojen näkökulmia ja tarkastelee, mitä tällä hetkellä tiedämme vanhempien kuormittavien elämäntapahtumien merkityksestä lapsen kehitykselle. Kaikille avoin tilaisuus järjestetään tiistaina 17. maaliskuuta kello 17.30–19.30 Publicumissa, Mauno Koivisto -luentosalissa Turun yliopistolla.

Useimmat mielenterveyden häiriöt eivät estä vakuutuksen saamista

Vain puolet suomalaisista uskoo, että henki- ja terveysvakuutuksen voi saada, jos henkilöllä on aiemmin ollut mielenterveyden häiriö. Yli puolet (61 %) myös kokee, etteivät vakuutusyhtiöt kerro kyllin selkeästi mielenterveyden vaikutuksista vakuutusten myöntämiseen. Tulokset käyvät ilmi LähiTapiolan Arjen Katsaus -kyselystä.

Kuinka luemme koiran ilmeitä? Tutkimus valottaa, kuinka lajit tulkitsevat toistensa tunteita

Ihmisen hymy vetää koiran katseen puoleensa.

Ihmiset ja koirat tarkkailevat oman lajinsa tunteita silmistä, mutta suun alue tarjoaa tärkeimmät vihjeet lajienvälisessä tunteiden tunnistamisessa. Näin osoittaa Jyväskylän yliopiston ja Plymouthin yliopiston tutkimus, jossa verrattiin ihmisten ja koirien tapaa katsoa kasvoja.

Valkohäntäpeurojen ja kauriiden saalis pieneni

Valkohäntäpeuran ja metsäkauriin metsästys päättyi helmikuun puolivälissä. Koko maassa saaliiksi saatiin noin 40 500 valkohäntäpeuraa ja noin 10 600 metsäkaurista.

Väitös: Pitkäunisuus ja univaikeudet yhteydessä heikompaan kognitioon

Tea Teräs.

Tuore väitöskirjatutkimus osoittaa pitkäunisuuden ja univaikeuksien olevan yhteydessä heikompaan kognitioon myöhäisessä keski-iässä ja vanhuudessa. Eläkkeelle siirtymisen yhteydessä kognition osoitettiin hetkellisesti paranevan riippumatta muutoksista unessa.

Pohjoismaiden Investointipankki rahoittaa koulujen ja päiväkotien rakentamista ja peruskorjausta Turussa

Pohjoismaiden Investointipankki (NIB) ja Turun kaupunki ovat allekirjoittaneet 250 miljoonan euron puitesopimuksen 25 vuoden laina-ajalla koulujen ja päiväkotien rakentamisen ja peruskorjauksen rahoittamiseksi.

Kaupunginhallitus hyväksyi uuden brändin Naantalille

Brändiuudistukseen osallistuivat sekä kuntalaiset että kaupungin työntekijät. Työpaja kaupungintalolla viime joulukuussa.

Kaupunginhallitus hyväksyi 2. maaliskuuta Naantalin uuden strategisen viestintäsuunnitelman ja brändikirjan. Brändiuudistuksen lähtökohtana oli yksi Naantali-brändi. Uuden brändin ydinviesti on ”Ilo olla”.

Varsinais-Suomessa peruskorjataan tai uusitaan tänä vuonna 13 siltaa

Satakunnassa peruskorjataan tai uusitaan tänä vuonna kolme siltaa ja Varsinais-Suomessa 13 siltaa. Uusittavana on myös yhdeksän putkisiltaa, joista neljä sijaitsee Varsinais-Suomessa ja viisi Satakunnassa. Viime vuonna aloitetuista siltojen uusimishankkeista jatkuvat Polsu Säkylässä, Tattaranjoki Nakkilassa ja Marikari Paraisilla.

Näköislehti

Urheilu

Tuton kausi päättyi Mestiksessä

Kiekko-Vantaa päätti Tuto Hockeyn kauden Mestiksen pudotuspeleissä voitoin 4-1.

Tuto Hockeyn kausi päättyi jääkiekon Mestiksessä tappioon Kiekko-Vantaalle pudotuspeleissä. K-Vantaa löi Tuton viidennessä pelissä Vantaalla 4–1 ja eteni välieriin voitoin 4–1.

Niko Kytösaho ja Antti Aalto kolmansia superjoukkuekilpailussa Salpausselällä

Niko Kytösaho.

Lahden mäkihypyn maailmancup-viikonloppu huipentui sunnuntaina superjoukkuekilpailuun. Suomen joukkue Niko Kytösaho ja Antti Aalto ottivat 12 vuoden tauon jälkeen Suomelle palkintokorokesijan ja olivat kilpailun kolmansia. Suomi oli ennen viimeistä hyppykierrosta vielä seitsemäntenä, mutta etenkin Kytösahon 131-metrinen ja Aallon tasainen 122-metrinen nostivat joukkueen historialliseen kolmanteen sijaan. Neljänneksi tullut Saksa jäi taakse 1,2 pisteen turvin. Kilpailun voitti Itävalta joukkueella Jan Hörl ja Daniel Tschofenig .

Åboraakkeli: Onnistunut, kuinka onnistunut?

Vertti Niskanen, Bujar Ahmeti, Atte Ekholm ja Sami Niittysalo.

Miesten Futsal-liigan runkosarjaa on vielä yksi kierros jäljellä, mutta jo pudotuspelien alla kautta voi pitää turkulaisittain onnistuneena.

Impivaaran uimahallissa kahdet uintikisat viikonloppuna

Impivaaran uimahallissa käydään kahdet uintikisat viikonloppuna. Kuva on  ikäkausimestaruusuinneista viime syksyltä.

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää lauantaina 7. maaliskuuta Impivaaran uima-hallissa 50 metrin radalla kansalliset XXXVIII Turku Super Games -uintikilpailut alkaen kello 10 ja samana iltapäivänä alkavat kaksipäiväiset SFI:n avoimet mestaruuskilpailut. SFI:n mestaruus-kilpailut alkavat lauantaina kello 15.45 avajaisilla (lajiohjelma kello 16) ja sunnuntaina kello 9.30.

Matej Hradecký palaa mustavalkoisiin

Matej Hradecký.

Huhtikuun alussa alkavaan Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura saa vahvistuksen riveihinsä, kun turkulainen TPS-kasvatti Matej Hradecký palaa mustavalkoisiin. TPS on solminut Hradeckyn kanssa kaksivuotisen sopimuksen.

TPS ei ole pystynyt täyttämään Hannu Ansaksen jättämää aukkoa

TPS:n pelilliset otteet ovat jättäneet toivomisen varaa, mutta isoimmat ongelmat ovat kaukalon ulkopuolella.

TPS:n jääkiekkomiehistö nousi helmikuun lopulla ensimmäistä kertaa kuluvalla kaudella kiekko-Suomea laajasti puhuttaneeksi joukkueeksi. Syy ei ollut siinä, että Palloseura olisi huikeassa pelillisessä iskussa runkosarjan kaartuessa loppusuoralle. TPS:llä itse asiassa on totinen vääntäminen siinä, että selvittää tiensä 12 parhaan joukkoon ja pudotuspeleihin.