Itäharjun Grillin Riitta Åberg on huolissaan grillikulttuurin murenemisesta

Kuljetusalan ammattilaiset Petri Orvasto (vas.) ja Markus Erävuori viihtyvät Itäharjun grillin välittömässä tunnelmassa. Grillin työntekijä Riitta Åberg avaa oven. Kuljetusalan ammattilaiset Petri Orvasto (vas.) ja Markus Erävuori viihtyvät Itäharjun grillin välittömässä tunnelmassa. Grillin työntekijä Riitta Åberg avaa oven. Kuva: Eveliina Portnoj

Asfalttiviidakon keskellä Itäharjun teollisuusalueella lymyilee todellinen retroaarre. Itäharjun grilli pönöttää legopalikkana parkkipaikan kupeessa kuin Aki Kaurismäen elokuvissa. Olemme kuitenkin Turussa, jossa perinteisiä grillejä vielä löytyy muualtakin kuin jokirannasta. Itäharjulta ei haeta viikonloppuyön bile-eväitä, sillä kioski on auki arkisin aamuseitsemästä iltapäiväkolmeen. Tämä on työläisten ja motocross-legendojen grilli vuosikertaa 1969.

Lounasaika sarastaa, rekkakuski pysäköi autonsa grillin eteen ja astuu sisään. Keittolounas-kyltti seinässä povaa hernekeittoa, torstai kun on. Seuraan perässä ja päätän etukäteen valintani: nakkisämpylä ja kahvi.

– Tuleeko kaikilla mausteilla, kysyy Carita Andersson grillien yleisimmän kysymyksen.

Rahastava kollega Riitta Åberg kertoo, että kaikki tehdään käsityönä makkaranleikkuuta, sinappia ja majoneesia myöden.

– On ikävää, että perinteiset grillit häviävät Suomesta, Åberg suree.

Hän on työskentellyt grillillä eläkepäivinään kolmen vuoden ajan.

– Olisiko tässä ollut neljä omistajaa. Serkkuni oli tässä 20 vuotta, hänen kauttaan tänne tulinkin.

Perinteiset grillit uhkaavat kadota katukuvasta isojen ketjujen puristuksessa. Itäharjun grillin etuna on paikan vahva ja elävöitetty sidos moottoriurheilun historiaan lähiseudulla. Perinteiset grillit uhkaavat kadota katukuvasta isojen ketjujen puristuksessa. Itäharjun grillin etuna on paikan vahva ja elävöitetty sidos moottoriurheilun historiaan lähiseudulla. Kuva: Eveliina Portnoj

Suosituin annos on makkaraperunat, mutta myös kerroshampurilaiset uppoavat asiakkaisiin. Lounassoppaa on tarjolla päivittäin.

– Aika moni sanoo ”en mä grilliin tullut keitolle”, Åberg nauraa.

Kuorma-autonkuljettaja Petri Orvasto on valinnut hernekeiton.

– Välillä grilliruokaa, välillä keittoa. Kyllä melkein enemmän sitä kuin grilliruokaa, perinteisten lounaspaikkojen kannattaja toteaa.

– Käyn mielelläni tällaisissa legendaarisissa paikoissa, Lahnajärvelläkin ennemmin Hesen ja S-asemien sijaan. Tämä osui sopivasti matkan varrelle.

Orvasto suosittelee vierailemaan myös Pansion Latenportissa, jollei pelkää rasvaisia sisätiloja.

– Rasvan käry on se huono puoli. Aina täytyy heti mennä suihkuun, kun pääsee kotiin, Åberg kertoo.

Nostalgiset kuvat Itäharjun ajoista vuosilta 1955-1965 ovat olennainen osa makuelämystä. Hodarin herkullinen sinappi on itse tehtyä, joten motoristien suunta on selvä. Nostalgiset kuvat Itäharjun ajoista vuosilta 1955-1965 ovat olennainen osa makuelämystä. Hodarin herkullinen sinappi on itse tehtyä, joten motoristien suunta on selvä. Kuva: Eveliina Portnoj

Jollei asiakas etukäteen tiedä asiaa, viimeistään grillin tiskillä ymmärtää asioivansa myös moottoriurheilijoiden kantapaikassa. Italian Monzan radalla vuonna 1973 menehtyneen turkulaislegenda Jarno Saarisen kuva koristaa seinää. Lukuisat otokset Itäharjun ajoista vuosilta 1955–65 kertovat paitsi alueen historiasta, myös ajoperinteen elävöityksestä.

– Seuraavat ajot järjestetään helatorstaina, tänä vuonna ralliautoilija Rauno Aaltosen muistoksi. Hän tulee siis mukaan, Åberg lisää nauraen.

Itäharjun grillin omistaa nykyisin Markku Moberg, joka koordinoi myös ajotapahtumaa.

– Ajoissa on ollut jopa 5 000 osallistujaa. Joka keskiviikko meillä on täällä myös kokoontumisajot illalla kuudesta kahdeksaan. Silloin grillikin on auki.

Hodari maistuu erityisen hyvältä nostalgian täyttämässä tilassa, jossa kaikki vaikuttavat olevan kavereita keskenään.

– Tällaisissa baareissa tulee juteltua, vaikkei tuntisikaan, Oravasto pyyhkii suuta serviettiin.

– Jälkiruoka vielä, Åberg muistuttaa.

Eveliina Portnoj

Hannes-myrsky kuritti myös mökkejä

Talven aikana mökeillä sattuneista vahingoista noin neljännes ilmoitetaan vasta kolmen kuukauden jälkeen.

Viime vuoden Hannes-myrsky aiheutti suomalaisille mökeille poikkeuksellisen suuria vahinkoja. Ifin tilastojen mukaan myrskyn jäljiltä ilmoitettiin lähes 2 000 mökkivahinkoa, kun tavanomaisina vuosina vahinkoja tulee samalla ajanjaksolla vain muutamia kymmeniä.

Sofia Virta: Puolueiden sitouduttava nostamaan Suomi taas koulutuksen mallimaaksi

Kaikilta koulutusasteilta on 2000-luvun aikana leikattu. Suomen PISA-tulokset ovat pudonneet, korkeakoulutusaste on jämähtänyt paikalleen ja koulutuksen rahoituksessa on revennyt miljardiluokan kuilu muihin Pohjoismaihin verrattuna. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta peräänkuuluttaa puolueilta sitoutumista koulutuksen rahoituksen pitkäjänteiseen turvaamiseen, jotta Suomi voidaan nostaa taas koulutuksen mallimaaksi.

Uni puhdistaa aivoja

Aivojen nesteiden liikkeen vilkastumista unen aikana voidaan seurata nopeasti ja turvallisesti ilman varjoaineita.

Uni auttaa aivoja puhdistumaan, ja nyt tätä prosessia voidaan mitata ihmisillä täysin kajoamattomasti. Oulun yliopiston tutkijat ovat kehittäneet menetelmän, jolla aivojen nesteiden liikkeen vilkastumista unen aikana voidaan seurata nopeasti ja turvallisesti ilman varjoaineita.

Kysely: Valtaosa nuorista tavoittelee edelleen omistusasuntoa

Danske Bankin tuoreen Ensiasunnon ostajat 2026 -kyselyn mukaan valtaosa suomalaisnuorista haluaa edelleen omistaa asunnon. Asunnon hankkimista harkitsee 32 prosenttia vastaajista, jotka eivät ole koskaan omistaneet asuntoa. Niistä 68 prosentista, jotka eivät nyt harkitse asunnon ostamista, 86 prosenttia haluaisi kuitenkin joskus omistaa asunnon. Tutkimuksessa selvitettiin 18–39-vuotiaiden näkemyksiä ensiasunnon ostamisesta ja omistamisesta.

Nuoret rakastavat rusketusta riskeistä huolimatta

Nuorten auringolta suojautuminen ei useinkaan ole riittävää, vaikka he itse kokevat suojaavansa ihoa. Nuoret suojautuvat erityisesti käyttämällä aurinkovoidetta, aurinkolaseja ja hattua. Peittävät vaatteet ovat vähän hyödynnetty keino.

Syöpäjärjestöjen ja Säteilyturvakeskuksen (STUK) tekemä selvitys osoittaa, että rusketus on vahva ihanne 16–20 vuotiaiden joukossa. Vaikka nuoret tuntevat ultraviolettisäteilyn (UV säteilyn) terveysriskit kohtuullisen hyvin, he kokevat ruskettumisen houkuttelevaksi ja kertovat jopa lisänneensä auringossa oleskeluaan. Asia käy ilmi Syöpäjärjestöjen ja STUKin joulukuussa toteuttamasta kyselystä, johon vastasi 780 iältään 16–20-vuotiasta nuorta.

Englanninkielinen Varha-sovellus avautuu – digipalvelu vaihtoehtoinen asiointikanava yhä useammalle

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen Varha-sovellus avautuu 1. huhtikuuta englanninkielisenä. Uudistus parantaa erityisesti niiden asiakkaiden asiointia, joiden äidinkieli ei ole suomi tai ruotsi, ja tukee samalla yhdenvertaista mahdollisuutta digipalveluiden käyttöön.

Philia Ensemblen konserteissa soivat pääsiäismusiikin helmet keskiajalta 2000-luvulle

Philia Ensemble joulukonsertissa.

Philia Ensemble tuo suositut O res mirabilis! -pääsiäiskonserttinsa Turkuun ja Helsinkiin nyt jo kolmatta kertaa. Tänä vuonna pääsiäisen tunnelmaan virittäydytään Turun Martinkirkossa sunnuntaina 5. huhtikuuta kello 18 ja Helsingin Käpylän kirkossa maanantaina 6. huhtikuuta.

Lietekuljetukset laajenevat uusille saarille

Lietekuljetukset laajenevat uusille lossi-, lautta- ja yhteysalusliikennöidyille saarille. Lautakunnalle esitettiin uutta saariston vyöhykemaksua, mutta lautakunta päätti säilyttää maksut samansuuruisina koko toimialueella.

Pääsiäinen vaikuttaa jätehuoltoon

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) asiakaspalvelu, toimistot Turussa ja Salossa sekä kaikki lajitteluasemat ja jätekeskukset ovat suljettuina 3.–6. huhtikuuta.

Pääsiäinen tuo muutoksia Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) lajitteluasemien, asiakaspalvelun ja toimistojen aukioloaikoihin sekä jäteastioiden tyhjennyspäiviin. Jotta kierrätettävät materiaalit saadaan pelastettua sekajätteestä, ei lajittelua pidä unohtaa pyhinäkään.

Kielteisen oleskelulupapäätöksen saanut ei voi saada Kelan asumisperusteisia etuuksia huhtikuun alusta alkaen

Jos henkilöllä ei ole oleskelulupaa, hänellä ei ole oikeutta Kelan asumisperusteisiin etuuksiin 1. huhtikuuta alkaen. Oikeus etuuksiin päättyy kielteiseen oleskelulupapäätökseen, vaikka päätökseen hakisi muutosta.

Raision kaupunki kaipaa vuokralaista Friisilän verstasalueen Navetta-rakennukseen

Vuokrattava työpajatila sijaitsee oikeassa reunassa olevan Navetta-rakennuksen päädyssä.

Raision Friisilän idylliseltä verstasalueelta vapautuu vuokralle työpajatila Navetta-rakennuksen päädystä 1. heinäkuuta alkaen.

Maaliskuu mittaushistorian lämpimin Suomessa

Lähes jokaisella havaintoasemalla mitattiin uusi maaliskuun keskilämpötilan ennätys. Sodankylässä maaliskuu oli lämpimin yli sataan vuoteen.

Topinojan risteyssilta korjataan Orikedolla – työmaasta haittaa liikenteelle Kehätiellä

Kehätien ylittävän Topinojan risteyssillan peruskorjaus alkaa viikolla 15. Työmaa muuttaa liikennejärjestelyjä Kehätiellä ja Pitkäsaarenkadulla. Sillan korjaustyöt valmistuvat marraskuussa.

Kiirastorstai pääsiäisliikenteen vilkkain päivä

Pääsiäisliikenteen vilkkain päivä, kiirastorstai (2.4.), lähestyy ja tuhannet suomalaiset valmistautuvat lähtemään pian pyhien viettoon. Fintraffic, Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, poliisi, Sisäministeriön pelastusosasto, Hätäkeskuslaitos sekä Liikenneturva toivottavat turvallista matkaa tienpäälle. Katso nyt pääsiäisen tieliikenne-ennusteet ja varmista turvallinen sekä sujuva matka ajankohtaisilla pääsiäisliikenteen vinkeillä.

Turvaväli auttaa välttämään routakuoppaan ajon

Operaatio Pajunkissa turvaa pääsiäisliikennettä kiirastorstaista pääsiäismaanantaihin jo 56. kerran.

Routakuoppaan ajo saattaa vaurioittaa autoa ja aiheuttaa rengasrikkoja. Pitämällä riittävää turvaväliä edellä ajavaan parantaa mahdollisuuksia havaita kuoppa ajoissa.

Föli haluaa kokeilla nivelbusseja, kapasiteettia tarvitaan lisää

Seudullinen joukkoliikenne aikoo käynnistää nivelautokokeilun yhdessä Turun Kaupunkiliikenne Oy:n kanssa ruuhkaliikenteen matkustajakapasiteetin kasvattamiseksi. Kokeilu alkaisi kesällä ja kestäisi kesään 2029. Liikenteeseen tulisi vähintään yksi sähköinen nivelauto. Kokeilun aikana viranomainen kerää tietoa kaluston soveltuvuudesta uusille runkolinjoille, korkean kuormituksen täydentäville linjoille sekä asiakkaiden kokemuksia kalustotyypistä.

Turku-Rastit täyttää 50 vuotta

Turun seudun suunnistuksen kulmakivi, Turku-Rastit, täyttää tänä vuonna 50 vuotta. 1970-luvun alussa käynnistynyt kuntosuunnistustoiminta on kasvanut vuosikymmenten aikana yhdeksi alueen suosituimmista liikuntamuodoista. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa juhlarasteja, joissa pääsee testaamaan suunnistusmaastoja 1970-luvun karttojen kera. Turku-Rastien kausi alkaa keskiviikkona 1. huhtikuuta Impivaarassa.

Lainsäädännön arviointineuvosto: Yksityiselämän suojaa muuttavan lain vaikutuksia arvioitu suppeasti

Lainsäädännön arviointineuvosto on antanut lausunnon oikeusministeriölle lakiehdotuksesta perustuslain muuttamiseksi. Lakiehdotuksessa on hyvin valmisteltuja osiota, mutta vaikutuksia on arvioitu suppeasti. Lakiehdotuksesta ei ilmene vaikutukset kotirauhan suojan ja luottamuksellisen viestin suojan toteutumiseen. Myös lakiehdotuksen yhteisvaikutuksia myöhemmin annettavien rikos-, siviili- ja sotilastiedusteluun liittyvien lakiehdotusten kanssa tulisi arvioida.

Näköislehti

Urheilu

Turku-Rastit täyttää 50 vuotta

Turun seudun suunnistuksen kulmakivi, Turku-Rastit, täyttää tänä vuonna 50 vuotta. 1970-luvun alussa käynnistynyt kuntosuunnistustoiminta on kasvanut vuosikymmenten aikana yhdeksi alueen suosituimmista liikuntamuodoista. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa juhlarasteja, joissa pääsee testaamaan suunnistusmaastoja 1970-luvun karttojen kera. Turku-Rastien kausi alkaa keskiviikkona 1. huhtikuuta Impivaarassa.

Jaramillo ja Roquet eivät esiinny Loimun paidassa karsinnoissa

Samuel Jaramillo ja Max Roquet eivät jääneet odottelemaan liigakarsintojen alkua.

Runkosarjan viimeisen sijan kautta lentopallon Mestaruusliigan karsintoihin joutuvan Raision Loimun kaksi ulkomaalaispelaajaa, kolumbialaispassari Samuel Jaramillo ja jenkkiyleispelaaja Max Roquet , eivät halunneet jäädä viikoiksi odottamaan kauden jatkumista, vaan pelaajat pyysivät seuralta lupaa lähteä kotiin heti runkosarjan jälkeen. Loimu ei halunnut pitää ulkomaalaisia ammattilaisia tahtonsa vastaisesti viikkoja odottamassa karsintapelejä, vaan suostui pelaajien toiveisiin.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyivät

Turku Tuomiopäivän loppukilpailuun karsitaan osallistujia.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyvät maanantaina ja ovat käynnissä 12. huhtikuuta asti. Turku Tuomiopäivä on Suomen suurin CrossFit-lisensoitu kilpailu, joka järjestetään tänä vuonna jo kahdeksatta kertaa – mutta ensimmäistä kertaa uudessa lokaatiossa Rajupaja Areenalla.

SPV juhlii liigapaikkaa, Wirmolla karsinnassa vastassa Porvoon Salibandyseura

SPV löi Wirmon Superfinaalissa maalein 5-1.

Seinäjoen Peliveljet pelaa ensi kaudella F-liigan naisten sarjassa kaadettuaan lauantaina Inssi-Divarin Superfinaalissa SBS Wirmon 5–1 Mynämäessä. SBS Wirmo saa vielä yrittää liigapaikkaa karsinnassa F-liigassa toiseksi viimeksi jäänyttä Porvoon Salibandyseuraa vastaan.

RaiFu selvänä suosikkina naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin

RaiFu saa kantaa ennakkosuosikin paineita alkavissa pudotuspeleissä. Muut pääsevät haastamaan hallitsevia mestareita paineettomassa tilassa.

Hallitseva Suomen mestari ja runkosarjan selkeä ykkönen. RaiFu lähtee maaliskuun viimeisenä viikonloppuna alkaviin naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin ylivoimaisena ennakkosuosikkina. Tilanne on henkisesti haastava, koska kaikki odottavat mestaruuden uusimista. RaiFulla on vain hävittävää.

Åboraakkeli: Wirmo taistelee liiganoususta

Olivia Pietilä.

Varsinais-Suomen asema naisten F-liigassa saattaa hyvinkin vahvistua ensi kaudella. Salibandyn naisten divarin superfinaalissa kohtaavat Mynämäen SBS Wirmo ja SPV. Finaali pelataan Mynämäellä lauantaina 28. maaliskuuta.